Рішення № 101797191, 10.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
280/9389/21
Номер документу
101797191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 грудня 2021 року Справа № 280/9389/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул. Набережна, буд. 15; код ЄДРПОУ 31180638) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.10.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду запиту на інформацію позивача від 31.08.2021;

2. Зобов`язати відповідача надати позивачу усю інформацію, про яку йдеться у цьому запиті, а саме:

- про фактичну чисельність працівників КП «ЦД «Промінь»« ЕМР щомісячно за період з січня 2021 по серпень 2021 включно;

- про загальний обсяг фактичних щомісячних витрат на оплату праці працівників КП «ЦД «Промінь» ЕМР в розрізі кожного окремого місяця за період з січня 2021 по серпень 2021 включно з доданням копії штатного розкладу (штатних розкладів) КП «ЦД «Промінь» ЕМР, на підставі якого (яких) здійснювалися зазначені щомісячні нарахування заробітної плати та пов`язаних з нею платежів за період з січня 2021 по серпень 2021 включно.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 31.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради із письмовим запитом на інформацію, що становить суспільний інтерес. Поряд з цим, відповідачем проігноровано вказане звернення, відповіді не надано. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, у зв`язку із чим звернувся до суду. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 11.10.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/9389/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач відзиву на позов не направив.

Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи приписи частини п`ятої статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

31.08.2021 позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради з письмовим запитом на інформацію, в якому просив у визначений законом строк надати наступну інформацію, що становить суспільний інтерес:

- про фактичну чисельність працівників КП «ЦД «Промінь»« ЕМР щомісячно за період з січня 2021 по серпень 2021 включно;

- про загальний обсяг фактичних щомісячних витрат на оплату праці працівників КП «ЦД «Промінь» ЕМР в розрізі кожного окремого місяця за період з січня 2021 по серпень 2021 включно з доданням копії штатного розкладу (штатних розкладів) КП «ЦД «Промінь» ЕМР, на підставі якого (яких) здійснювалися зазначені щомісячні нарахування заробітної плати та пов`язаних з нею платежів за період з січня 2021 по серпень 2021 включно.

Факт одержання відповідачем цього запиту підтверджується відбитком реєстраційного штемпелю за вх.№584 від 31.08.2021, однак відповіді на цей запит не надано.

Позивач, вважаючи таку бездіяльність протиправною, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

В частині другій статті 34 Конституції України передбачено право кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб.

Згідно статті 9 Закону України №2657-ХІІ «Про інформацію» (далі - Закон №2657-ХІІ), всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Відповідно до статті 20 Закону №2657-ХІІ, за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Частинами першою та другою статті 21 Закону №2657-ХІІ передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

Згідно з частиною другою статті 11 Закону №2657-ХІІ не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адреса, дата і місце народження.

Водночас відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до частин першої - п`ятої статті 6 Закону №2939-VI інформацією з обмеженим доступом с: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Частиною першою статті 7 Закону №2939-У1 передбачено, що конфіденційна інформація - це інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно з абзацом 2 частини третьої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 №2297-VІ зі змінами (далі - Закон №2297) не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Аналіз положень, викладених у Законах №2657-ХІІ, №2297-VІ та№2939-VІ, дає підстави для висновку, що за загальним правилом конфіденційна інформація про особу є інформацією з обмеженим доступом, однак інформація про отримання фізичною особою бюджетних коштів у будь-якій формі (у тому числі у вигляді заробітної плати) не належить до інформації з обмеженим доступом, за винятком випадків, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Тобто до конфіденційної інформації не належать інформація про прізвища, ім`я, по батькові фізичних осіб, які внаслідок реалізації органами державної влади або органами місцевого самоврядування повноважень щодо володіння, користування чи розпорядження державним або комунальним коштами/майном отримала або отримує в будь-якій формі бюджетні кошти (комунальне майно). При цьому, в такому випадку, не може бути обмежено доступ і до копій відповідних документів, інформацію про умови отримання майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які їх отримали тощо.

При цьому під бюджетними коштами (комунальним майном) розуміється не тільки фінансування за рахунок бюджету, а й за рахунок прибутків, які отримано комунальними підприємствами від своєї діяльності, адже комунальні підприємства створені органом місцевого самоврядування на основі комунального майна та здійснюють свою діяльність від імені територіальної громади.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яку висловлено в постановах від 19.09.2019 по справі №804/4781/17, від 22.07.2020 по справі №299/3792/17, від 24.09.2020 по справі №520/9408/18, від 27.05.2020 по справі №813/2793/18.

Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

За змістом пункту 3 статті 8 Господарського кодексу України господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи.

Частиною першою статті 78 Господарського кодексу України встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (частина друга статті 78 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини третьої статті 78 Господарського кодексу України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Пунктом 7 статті 78 Господарського кодексу України визначено, що органами управління комунального унітарного підприємства є, зокрема, керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав).

Відповідно до Статуту комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради, який оприлюднено на офіційному всб-сайті ради, воно є комунальним унітарним підприємством, юридичною особою публічного права (пункт 1.1 Статуту).

Власником Підприємства є територіальна громада міста Енсргодар в особі Енергодарської міської ради Василівського району Запорізької області (далі за текстом - Власник). Уповноваженим Власника для Підприємства в усіх випадках, передбачених цим Статутом, є міський голова м. Енергодара (пункт 1.4 Статуту).

Майно Підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за Підприємством на праві господарського відання (пункт 5.2 Статуту).

Прибуток підприємства утворюється за рахунок надходжень від його господарської діяльності після оплати податків, зборів та інших обов`язкових платежів, покриття матеріальних і прирівняних до них видатків і витрат, видатків на оплату праці, відсотків за кредитами банків, погашення заборгованості підприємства в рамках своїх господарських зобов`язань та інших платежів. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, є_ власністю громади і використовується за погодженням з Власником (пункт 6.2 Статуту)

Вищезазначені норми законодавства та статуту означають, що запитувана позивачем інформація про чисельність працівників підприємства, які отримують заробітну плату за рахунок бюджетних асигнувань та про обсяг фактичних щомісячних витрат на оплату праці працівників є суспільно необхідною, а відповідач як комунальне унітарне підприємство, що створене територіальною громадою та є юридичною особою публічного права, вважається розпорядником такої інформації відповідно до пункту 4 частини другої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно частиною першою статті 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації мас надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м.Енергодар, вул. Набережна, буд. 15; код ЄДРПОУ 31180638) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради щодо розгляду запиту на інформацію ОСОБА_1 від 31.08.2021.

Зобов`язати Комунальне підприємство «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради надати ОСОБА_1 усю інформацію, про яку йдеться у запиті від 31.08.2021, а саме:

- про фактичну чисельність працівників КП «ЦД «Промінь»« ЕМР щомісячно за період з січня 2021 по серпень 2021 включно;

- про загальний обсяг фактичних щомісячних витрат на оплату праці працівників КП «ЦД «Промінь» ЕМР в розрізі кожного окремого місяця за період з січня 2021 по серпень 2021 включно з доданням копії штатного розкладу (штатних розкладів) КП «ЦД «Промінь» ЕМР, на підставі якого (яких) здійснювалися зазначені щомісячні нарахування заробітної плати та пов`язаних з нею платежів за період з січня 2021 по серпень 2021 включно.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» Енергодарської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 10.12.2021.

Суддя М.С. Лазаренко