
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10 грудня 2021 року Справа № 280/9441/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (72333, Запорізька область, с. Терпіння, вул. Ювілейна, буд. 1; код ЄДРПОУ 04352300)
про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06.10.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач), підписаний представником – адвокатом Коваленком Максимом Юрійовичем (далі - представник), до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (далі - відповідач), відповідно до якого представник позивача просить суд:
- скасувати рішення відповідача від 29.07.2021 №186 про відмову позивачу в наданні дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га, кадастровий номер: 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Терпіннівської сільської ради;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га кадастровий номер 2323083900:05:029:0019, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Терпіннівської сільської об`єднаної територіальної громади (за межами населеного пункту) та передачу зазначеної земельної ділянки в приватну власність.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що розпорядженням голови Мелітопольської районної державної адміністрації №673 від 27.12.2012 ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Світлодолинської сільської ради, з подальшою передачею у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром земельної ділянки 2,0 га. Вказує, що на підставі вказаного, ФОП ОСОБА_2 був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, за межами населених пунктів Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, та земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер 2323083900:05:029:0019. У зв`язку із передачею земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність, позивач звернувся до Терпіннівської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки к.н. 2323083900:05:029:0019 площею 2 га у власність. Проте, рішенням одинадцятої сесії VIII скликання Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області №186 від 29.07.2021 позивачу було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою, оскільки на дану земельну ділянку надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою іншим особам. Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач через свого представника звернувся до суду із цим позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 06.10.2021 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову у справі №280/9441/21 за позовом ОСОБА_1 до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді від 11.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін та проведення судового засідання.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 15.11.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№66339), в якому зазначає, що у межах Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області фактично не має вільних земель, розташованих за межами населених пунктів для ведення особистого селянського господарства, а також те, що позивачем не було реалізовано право на отримання у власність земельної ділянки к.н. 2323083900:05:029:0019, рішеннями Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області №№141, 159 від 25.06.2021 були надані дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею по 0,9000 га, з подальшою передачею у власність для ведення особистого селянського господарства, особам, які мають переважне пільгове право на їх отримання, учасника бойових дій. Вказані рішення були прийняті у відповідності до пункту 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та підпункту 1 пункту 1.5 Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності за межами населених пунктів на території Терпіннівської сільської ради МР ЗО, затвердженого Рішенням №6 від 18.03.2021, прийнятого на шостій сесії восьмого скликання Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області. Таким чином, оскільки ОСОБА_1 не відноситься до категорії осіб, які мають пільги щодо переважного права у наданні земельних ділянок у приватну власність, а тому виділення йому в 2021 році земельної ділянки, площею 1,000 га, для ведення особистого селянського господарства після його первісного звернення до уповноваженого органу в 2013 році не порушує його законні права, а оскаржуване рішення ухвалене з урахуванням вимог чинного законодавства. З наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
23.11.2021 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№68694), в якому зазначає, що з наданого відповідачем відзиву та долучених матеріалів не вбачається, що учасникам бойових дій ОСОБА_3 та ОСОБА_4 рішеннями ради були надані дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок саме за рахунок земельної ділянки із к.н. 2323083900:05:029:0019. Більш того, земельна ділянка к.н. 2323083900:05:029:0019 має площу 2,0 га, тоді як вказаним особам надано дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо земельних ділянок площею по 0,900 га кожна, що в сукупності становить 1,80 га. Вказане свідчить, що дані рішення ради прийняті щодо іншої земельної ділянки, а не земельної ділянки із к.н. 2323083900:05:029:0019 площею 2,0 га.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У Розпорядженні голови Мелітопольської районної державної адміністрації від 27.12.2012 за №673 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» зазначено:
«… Керуючись ст.ст.33, 116, 118, 121, 122 та п.12 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, ст.30 Закону України «Про землеустрій», враховуючи рішення комісії з питань врегулювання земельних відносин в районі від 12.10.2012 протокол №6 та від 14.12.2012 року протокол №7 та з метою надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок по передачі у власність, розташованих на території Світлодолинської сільської ради, для ведення особистого селянського господарства:
1. Надати громадянам, зазначеним у додатку цього розпорядження, дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) на території Світлодолинської сільської ради, з подальшою передачею у власність, для ведення особистого селянського господарства.
2. Громадянам, зазначеним у додатку цього розпорядження, замовити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в проектній організації та подати на затвердження згідно вимог діючого законодавства.
3. Надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок не гарантує передачу вказаних земельних ділянок районною державною адміністрацією. Ризик фінансових витрат на виготовлення проектної документації несе особа-замовник виконання проекту відведення. …».
У Додатку «Список громадян, яким надається дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення по передачі у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» до Розпорядження голови Мелітопольської районної державної адміністрації від 27.12.2012 за №673 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» зазначено, зокрема: «… 2. ОСОБА_1 … 2,0000га.; 3. ОСОБА_5 … 2,0000га. …».
15.06.2021 ОСОБА_1 подав до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га. кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Терпіннівської сільської об`єднаної територіальної громади (за межами населеного пункту), та передачу зазначеної земельної ділянки в приватну власність.
У Рішенні Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2021 за №222 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» зазначено:
«… Відповідно до п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.12, 79-1, 121, 122 Земельного кодексу України, ст.50 Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про Державний земельний кадастр», розглянувши заяву громадян України ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, враховуючи висновки постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою, Терпіннівської сільської ради МР ЗОР ВИРІШИЛА:
1. Надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею по 1,0000 га за рахунок земельної ділянки загальною площею 2,0000 га кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 з послідуючим наданням у приватну власність громадянам України ОСОБА_5 та ОСОБА_1 з цільовим призначенням (код КВЦПЗ 01.03) - для ведення особистого селянського господарства, у відповідність до схеми поділу.
2. Громадянам України ОСОБА_5 та ОСОБА_1 звернутись до землевпорядної організації, яка має кваліфікованих спеціалістів та ліцензію на виконання землевпорядних робіт для виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
3. Громадянам України ОСОБА_5 та ОСОБА_1 надати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд та затвердження до Терпіннівської сільської ради МР ЗОР.
4. Розроблену у відповідності до чинного законодавства технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок подати на погодження на сесію сільської ради. …».
У Рішенні Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 29.07.2021 за №186 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства» зазначено:
«… Керуючись ст.12 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», розглянувши заяву громадянина України ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, Терпіннівська сільська рада МР ЗО ВИРІШИЛА:
1. Відмовити у наданні дозволу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину України ОСОБА_1 площею 2,0000 га, кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Терпіннівської сільської ради у зв`язку з тим, що на дану земельну ділянку надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою іншій особі.
2. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою. …».
Позивач, не погодившись з прийнятим рішенням, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. (…) Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як зазначено у частині дев`ятій статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації (частина восьма статті 186 Земельного кодексу України).
У статті 12 Земельного кодексу України зазначено: «До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок комунальної власності із постійного користування відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону».
Відповідачем не надано до суду доказів визнання протиправним та скасування Розпорядження голови Мелітопольської районної державної адміністрації від 27.12.2012 за №673 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства».
Також, відповідачем не обґрунтовано невідповідність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу площею 2,000 га, кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Відповідачем з посиланням на норми права не доведена можливість не затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу площею 2,000 га, кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, у зв`язку з тим, що «на дану земельну ділянку надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою іншій особі».
З урахуванням приписів частини другої статті 2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення від 29.07.2021 за №186 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства» прийняте Терпіннівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже воно є неправомірним і підлягає скасуванню.
Водночас, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе зобов`язати Терпіннівську сільську раду Мелітопольського району Запорізької області повторно розглянути заяву від 15.06.2021 ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га. кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Терпіннівської сільської об`єднаної територіальної громади (за межами населеного пункту), та передачу зазначеної земельної ділянки в приватну власність, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у частині першій статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Відповідно статті 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи положення вказаної статті, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (72333, Запорізька область, с. Терпіння, вул. Ювілейна, буд. 1; код ЄДРПОУ 04352300) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 29.07.2021 за №186 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства».
Зобов`язати Терпіннівську сільську раду Мелітопольського району Запорізької області повторно розглянути заяву від 15.06.2021 ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га. кадастровий номер 2323083900:05:029:0019 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Терпіннівської сільської об`єднаної територіальної громади (за межами населеного пункту), та передачу зазначеної земельної ділянки в приватну власність, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 10.12.2021.
Суддя М.С. Лазаренко