
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 грудня 2021 року м. Ужгород№ 260/2574/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - не зявився
відповідача: Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - представник Гаврішко П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України , яким просить:
- Визнати протиправною відмову Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, оформлену листом за № 12/Д-57 від 17.05.2021 року.
-.Зобов`язати Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років період військової служби з 21.04.2000 року по 20.11.2020 року на пільгових умовах військової служби із розрахунку - один місяць служби за півтора місяця вислуги років для призначення пенсії за вислугу років;
- підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) Пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
- Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: вул. Головна, 55а, м. Чоп, Закарпатська обл., 89502) на користь ОСОБА_1 908 грн. судового збору.
-. Покласти на відповідача обов`язок подати суду звіт про виконання рішення Суду. та витребувати у відповідача особову справу.
Позиції сторін.
Позов мотивовано тим, що Наказом Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 20.11.2020 року №604-ОС ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення звільненого з військової служби в запас без надання права носіння військової форми одягу у зв`язку з закінченням строку контракту. На день звільнення вислуга років становила 28 років 4 місяці 18 днів. Позивач звернувся до Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України із заявою щодо підготовки та направлення необхідних документів до пенсійного органу для призначення пенсії відповідно до п."а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Проте відповідач відмовив оформленні та направленні вказаних документів оскільки календарна вислуга позивача становить лише 19 років 06 місяців 03 дні. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
26 липня 2021 року від Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України надійшов відзив на позов, яким просить залишити позовну заяву без розгляду у зв`язку з пропущенням строку звернення до суду. Крім того, зазначено, що при опрацюванні відповіді на заяву Позивача було встановлено, що Позивач не набув право на пенсію відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", оскільки календарна вислуга позивача становить лише 19 років 06 місяців 03 дні.
Позивач в судове засідання не зявився. Представник відповідача заперечив орти позову з підстав, наведених у відзиві.
Обставини встановлені судом.
Судом встановлено, що Наказом начальника Чопського прикордонного загону «Про особовий склад» від 02 листопада 2020 року №5б7-ОС, ОСОБА_1 звільнено з військової служби за підпунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас без надання права носіння військової форми одягу .
Наказом начальника Чопського прикордонного загону «Про особовий склад» від 20 листопада 2020 року №604-ОС, позивача виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.
Згідно витягу з наказу начальника 94 прикордонного загону від 20 листопада 2020 року №604-ОС вислуга років ОСОБА_1 станом на 21 листопада 2020 року становить :
Календарна - 19 років 06 місяців 03 дні ,
Пільгова - 08 років 10 місяців 15 днів
Загальна: 28 років 04 місяці 18 днів
07 травня 2021 року Позивач звернувся до відповідача із заявою та просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення пенсії за вислугою років із обрахуванням вислуги років на пільгових умовах відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 за № 3-1 та пункту» «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України листом від 17 травня 2021 року №12/Д-57 відмовив позивачу у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області документів, передбачених Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, для вирішення питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), оскільки календарна вислуга позивача становить лише 19 років 06 місяців 03 дні, тому права на пенсію за вислугу років він не має.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частинами 1, 5 ст. 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» №661-IV від 03.04.2003 передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»( далі - Закон №2262-ХІІ) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пункті "а"" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно з пунктами «а», «б», «в» статті 17 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
За змістом статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Відповідно до підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Суд зазначає, що вирішуючи справу №805/3923/18-а Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.03.2021 дійшов до наступного висновку:
- «… основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку…».
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18. У справі №480/4241/18 Верховний Суд дійшов висновку про те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить (постанова Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
В ході вирішення даної справи встановлено, що вислуга років позивача , з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить 28 років 04 місяці 18 днів, відтак, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 12 Порядку визначено, що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Отже, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов до наступних висновків.
1.Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду, то дане клопотання є безпідставним, оскільки правовідносини щодо призначення пенсії позивача виникли з моменту подання позивачем заяви від 07 травня 2021 року яка не була задоволена відповідачем ,оскільки позивача скористався своїм правом на таке звернення, і строк звернення з даним позовом є поданим щодо захисту цього права позивача і не стосується дати його звільнення, у зв`язку з чим посилання на рішення ВС від 11.02.2021 у справі № 240/532/20 та від 22.01.2020 р. у справі №620/1982/19 є помилковим .
Строк звернення встановлений ст. 122 КАСУ позивача до суду не пропущено , оскільки він вернувся до суду 22.06.21 року щодо оскарження відмови відповідача від 17.05.21 року ( позов здано на пошту 11.06.21 року) у вчиненні дій щодо призначення йому пенсії, а не щодо питань звільнення зі служби.
2.Дії відповідача щодо відмови у підготовці та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області матеріалів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є протиправними, тому Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України зобов`язаний зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років період військової служби з 21.04.2000 року по 20.11.2020 року на пільгових умовах військової служби із розрахунку - один місяць служби за півтора місяця вислуги років для призначення пенсії за вислугу років, підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) Пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративній суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто у урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд задовольняє вимогу позивача щодо встановлення судового контролю у відповідності до ст. 382 КАСУ шляхом подання суду звіту про виконання рішення суду, де зазначено , що суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
З урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а, суд погоджується з твердженням позивача про те, що наявної у нього вислуги років достатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону № 2262-ХІІ.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Великоберезнянським РВ УМВС України) до Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України ( 89502, м. Чоп, вул.. Головна,55а, код ЄДРПОУ 14321707) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною відмову Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо направлення документів ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років, оформлену листом за № 12/Д-57 від 17.05.2021 року.
3.Зобов`язати Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321707) м.Чоп, вул.Головна,55 А: зарахувати ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 виданий Великоберезнянським РВ УМВС України) АДРЕСА_2 до календарної вислуги років період військової служби з 21.04.2000 року по 20.11.2020 року на пільгових умовах військової служби із розрахунку - один місяць служби за півтора місяця вислуги років для призначення пенсії за вислугу років;
- підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) Пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
4. Зобовязати Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321707) м. Чоп, вул. Головна,55 надати суду в строк десять днів з дня набрання рішенням законної сили Звіт про виконання рішення суду, копію якого направити позивачу).
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2 виданий Великоберезнянським РВ УМВС України) АДРЕСА_2 з Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321707) м.Чоп, вул. Головна,55 судовий збір в розмірі 908 (девятсот вісім ) гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційного адмінсуду протягом тридцяти днів.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 грудня 2021 року.