Рішення № 101795936, 10.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
200/7527/21
Номер документу
101795936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2021 р. Справа№200/7527/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Волноваської міської військово-цивільної адміністрації Волноваського району Донецької області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання видати наказ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (ідентифікаційний код 39767332, 84313, Донецька область, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 16) про визнання протиправним та скасування наказу від 11.12.2020 №6675-СГ; зобов`язання розглянути клопотання від 14.08.2019 та видати наказ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, або відмову у наданні за належним вмотивуванням, за виключенням невідповідності місця розташування та перебування земель у користуванні. В обґрунтування зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4285/20-а управлінням повторно здійснено розгляд заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. Разом з цим, під час розгляду адміністративної справи №200/5586/21, предметом якої є скасування постанови про закриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення №200/4285/20-а, позивач дізнався про наказ, яким повторно відмовлено у наданні дозволу. Вважає такий наказ протиправним, просить його скасувати.

22 червня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено підготовче засідання. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати суду (разом із доказом направлення позивачу): наказ про відмову у наданні дозволу від 11.12.2020 №6675-СГ, доказ його направлення/отримання позивачу/позивачем, заяву про надання дозволу від 14.08.2019 з додатками, графічні матеріали бажаної земельної ділянки (в т.ч. зазначити кадастровий номер), пояснення (разом із доказами) щодо належності бажаної земельної ділянки іншим особам (право власності, користування, тощо).

16 серпня 2021 року та 02 вересня 2021 року ухвалами суду повторно зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати суду: наказ про відмову у наданні дозволу від 11.12.2020 №6675-СГ, доказ його направлення/отримання позивачу/позивачем, заяву про надання дозволу від 14.08.2019 з додатками, графічні матеріали бажаної земельної ділянки (в т.ч. зазначити кадастровий номер), пояснення (разом із доказами) щодо належності бажаної земельної ділянки іншим особам (право власності, користування, тощо). Відкладено підготовче засідання.

14 вересня 2021 року на виконання вимог ухвали суду відповідачем надані відповідні документи.

21 вересня 2021 року хвалою суду відкладено підготовче засідання.

22 жовтня 2021 року ухвалою суду залучено до участі у справі співвідповідачем Волноваську міську військово-цивільну адміністрацію Волноваського району Донецької області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Волноваха, вул. Центральна, буд. 88; код ЄДРПОУ: 44048570). Відкладено підготовче засідання.

Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області надано відзив, в якому зазначено, що на виконання рішення суду повторно розглянуто клопотання ОСОБА_1 від 14 серпня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2.0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області та прийнято наказ про відмову у наданні дозволу від 11.12.2020 №6675-СГ. Відмова вмотивована тим, що витребувана у клопотанні земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні інших осіб згідно рішення десятої сесії сільської ради 23 скликання від 01.03.2000 Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області. Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Вважає, що наказ прийнято з урахуванням висновків суду, викладених в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2021 по справі №200/4285/20-а. Також, посилається на те, що 27.05.2021 набув чинності Закон України від 28.04.2021 № 1423-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» згідно з яким землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад. Зазначає, що з дня набрання чинності Законом України від 28.04.2021 № 1423-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, Головне управління - орган виконавчої влади, який здійснював розпорядження земельними ділянками державної власності, втратило права щодо розпорядження такими землями. Також, зазначає, що на підставі Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» доступ до «Автоматизована система «ДОК ПРОФ», а саме до розділу клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру відключено по всій території України.

Позивачем надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою не має безпосереднім наслідком зміну власника земельної ділянки. Просить врахувати, що саме протиправні рішення відповідача не дозволили одержати дозволи до набрання чинності пунктом 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.

Волноваською міською військово-цивільною адміністрацією Волноваського району Донецької області надано відзив, в якому зазначено, що наразі надання дозволів на розробку землевпорядної документації землями комунальної власності Волноваської міської територіальної громади належать до компетенції Волноваської міської ВЦА. Разом з цим, п.5 ч.3 ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» з повноважень виключена можливість відчуження об`єктів комунальної власності, зокрема земельних ділянок. Просив розглянути справу без участі його представника. Врахувати надані у відзиві пояснення.

16 листопада 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

14 серпня 2019 року позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2.0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у постійному користуванні ОСОБА_2 загальною площею 1.32 га та ОСОБА_3 площею 1,0 га на території Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області. До вказаного клопотання додано графічні матеріали щодо бажаного розташування земельної ділянки, а також:

рішення десятої сесії сільської ради 23 скликання від 01.03.2000 Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства, а саме ОСОБА_2 – 0,67 га, ОСОБА_3 – 1,0 га, ОСОБА_4 – 0,60 га.;

заяву від 14.08.2021 ОСОБА_3 , в якій викладена згода на передачу безоплатно у власність земельної ділянки 1,0 га;

довідку від 25.07.2019 №664 виконавчого комітету Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області про те, що ОСОБА_3 з 2000 року фактично користується земельною ділянкою 1,0 га;

заяву від 14.08.2021 ОСОБА_2 , в якій викладена згода на передачу безоплатно у власність земельної ділянки 0,67 га та 0,65 га, що належала померлому батьку – ОСОБА_5 ;

довідку від 25.07.2019 №663 виконавчого комітету Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області про те, що ОСОБА_2 з 2000 року фактично користується земельною ділянкою 1,32 га.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2021 року у справі №200/4285/20-а визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 21 жовтня 2019 року № 5352-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою». Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 14 серпня 2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2.0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області та прийняти відповідне вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

11 грудня 2020 року, за результатом повторного розгляду клопотання, Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області прийнято наказ №6675-СГ, яким відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовно площею 2.0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області з підстав: витребувана у клопотанні земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні згідно рішення десятої сесії сільської ради 23 скликання від 01.03.2000 Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області. Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Не погоджуючись із відмовою у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.ч.6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавець обмежив підстави відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою лише невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що підставою для відмови у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідачем зазначена та обставина, що земельні ділянки перебувають у користуванні інших осіб. З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини 5 статті 116 земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Предметом доказування в цій справі є правомірність/протиправність наказу ГУ Держгеокадастру, яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою з підстави перебування бажаних земельних ділянок у користуванні інших осіб та відсутності відомостей про припинення права користування цією земельною ділянкою.

Виключний перелік припинення права постійного користування земельною ділянкою визначено статтею 141 Земельного кодексу України. Так, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини; ж) передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об`єктом державно-приватного партнерства або об`єктом концесії.

Порядок добровільної відмови від права власності або права постійного користування земельною ділянкою визначає стаття 142 Земельного кодексу України. За приписами ч.ч.3, 4 вказаної статті припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

З аналізу наведених норм вбачається, що земельні ділянки, які перебувають у користуванні громадян, передаються у власність лише після припинення права користування. Рішення про припинення права користування земельною ділянкою приймається власником земельної ділянки за результатом розгляду заяви особи, яка не бажає використовувати земельну ділянку надану їй в користування.

Аналогічна позиція викладена у постанові від 26 березня 2021 року по справі № 613/1207/18 (провадження № 61-20241св19) Верховним Судом де зазначено, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою може бути наданий на вільну земельну ділянку.

Суд зазначає, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Звернення особи до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з метою отримання земельної ділянки у власність чи користування зумовлене інтересом особи на отримання цієї земельної ділянки, за відсутності для цього законних перешкод.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , з метою отримання безоплатно у власність земельної ділянки, звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовно площею 2.0000 (га) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у постійному користуванні ОСОБА_2 загальною площею 1.32 га та ОСОБА_3 площею 1,0 га на території Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області.

З матеріалів справи вбачається, що визначена у Додатку «Графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки ОСОБА_1 », земельна ділянка складається з трьох земельних ділянок, які рішенням десятої сесії сільської ради 23 скликання від 01.03.2000 Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області надані у постійне користування ОСОБА_3 – 1 га, ОСОБА_2 – 0,67 га, ОСОБА_5 – 0,65 га.

Відповідного рішення про припинення права користування земельною ділянкою цими особами позивачем не надано.

Отже, враховуючи, що на момент подання позивачем заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Валер`янівської сільської ради Волноваського району Донецької області, бажані земельні ділянки перебували у постійному користуванні інших осіб, а у розпорядженні суду відсутні належні, достовірні та достатні докази припинення права користування цими земельними ділянками, суд доходить висновку про обґрунтованість відмови у наданні позивачу відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Суд зазначає, що надані до ГУ Держгеокадастру у Донецькій області заяви землекористувачів про відсутність заперечень щодо передачі безоплатно у власність земельної ділянки не є належним доказом припинення прав користування земельними ділянками, адже приведені вище приписи частини п`ятої статті 116 Земельного кодексу України чітко встановлюють, що земельні ділянки, які перебувають у користуванні громадян, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права користування ними в порядку, визначеному законом.

Посилання позивача на відсутність у частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України такої підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність також є незмістовними. Так, за змістом частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні такого дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Заборона, встановлена частиною п`ятою статті 116 Земельного кодексу України, на передачу у власність або користування земельних ділянок, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом, розцінюється судом саме як невідповідність місця розташування об`єкта вимогам закону, тому відповідачем обґрунтовано відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель, які вже перебувають у користуванні третіх осіб, право користування якими не припинено.

Посилання позивача на те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не означає передачу такої земельної ділянки у власність, суд відхиляє та зазначає, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є першим та необхідним етапом набуття особою права власності на земельну ділянку. Враховуючи, що бажана земельна ділянка знаходиться у користуванні третіх осіб, такі земельні ділянки не можуть бути передані у власність до припинення права користування такої особи, тому й процедура набуття позивачами права на такі земельні ділянки може бути розпочата після припинення права користування земельною ділянкою.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Волноваської міської військово-цивільної адміністрації Волноваського району Донецької області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання видати наказ відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Кошкош