Рішення № 101795897, 08.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
200/13354/21
Номер документу
101795897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2021 р. Справа№200/13354/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Роланд Імпекс» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «Роланд Імпекс» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області № 3147551/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147552/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147546/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147544/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147550/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147543/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147548/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147542/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147547/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147540/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147545/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147541/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147549/43137732 від 23.09.2021 р.; 2) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні № 12203 від 22.03.2021 р., № 12303 від 23.03.2021 р., № 12403 від 24.03.2021 р., № 12503 від 25.03.2021 р., № 12603 від 26.03.2021 р., № 12903 від 29.03.2021 р., № 13003 від 30.03.2021 р., № 13103 від 31.03.2021 р., № 21903 від 19.03.2021 р., № 22903 від 29.03.2021 р., № 31803 від 18.03.2021 р., № 31703 від 17.03.2021 р., № 41603 від 16.03.2021 р. станом на дату їх фактичного подання до реєстрації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем направлено до реєстрації в ЄРПН податкові накладні, проте їх реєстрація була зупинена. Підстава для зупинення: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підтвердження здійснення вказаної господарської операції позивачем направлено до контролюючого органу повідомлення з поясненнями та копіями відповідних документів на підтвердження реальності здійснення операції по спірним податковим накладним.

Однак, рішеннями комісії податкового органу позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних в ЄРПН в зв`язку з ненаданням платником податків копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

На думку позивача господарські операції за спірними накладними підтверджено необхідними первинними документами.

Виходячи з наведеного, позивач вважає спірні рішення відповідача протиправними.

13 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи, про що постановлена відповідна ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

09 листопада 2021 представником ДПС України та Головного управління ДПС у Донецькій області надано відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначає, що Рішенням Ради Національної Безпеки і Оборони України від 02.04.2021 року до ТОВ «РОЛАНД ІМПЕКС» були застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) строком на 3 роки, які у тому числі полягають у повному припиненні торгівельних операцій. На підставі наведеного, згідно пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1 статті 201 ПКУ, на підставі податкової інформацією про застосування до ТОВ «РОЛАНД ІМПЕКС» персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, комісією Головного управління ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначно ТОВ «РОЛАНД ІМПЕКС» таким, що відповідає пункту 8 додатку Порядку № 1165, та внесено його до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Тому, за результатами автоматизованого моніторингу, реєстрацію спірних податкових накладних було зупинено, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами наданих ТОВ «РОЛАНД ІМПЕКС» пояснень та копій документів щодо ПН/PK, реєстрацію яких зупинено, комісією ГУ ДПС зроблено висновок про ненадання розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків ТОВ «РОЛАНД ІМПЕКС» щодо надходження безготівкових коштів від замовника ТОВ «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» за придбаний останнім товар «Аноди мідні».

Представник ДПС України звертає увагу, що не надання розрахункових документів, банківської виписки особових рахунків, які б свідчили про рух коштів між учасниками ланцюга постачання товарів / послуг з приводу придбання та реалізації останніх, що ставить під сумнів реальність відображених у спірних податкових накладних господарських операцій.

З урахуванням наведеного представник ДПС України та Головного управління ДПС у Донецькій області вважає позовні вимоги необґрунтованими.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Роланд Імпекс» є юридичною особою, зареєстроване 29.07.2020 р., номер запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань 1 274 102 0000 017591, ідентифікаційний код 43137732, місцезнаходження: 87555, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Миру, будинок 90.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності позивача є 24.44 – виробництво міді.

22.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12203 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4740720,00 грн., в т.ч. ПДВ 948144,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 141-142).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 143).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 25).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147551/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12203 від 23 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 35-36).

23.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12303 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4589040,00 грн., в т.ч. ПДВ 917808,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 151-152).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 153).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 02 серпня 2021 року №1 (т. 2 а.с. 28).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147552/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12303 від 23 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2 а.с. 37-38).

24.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12403 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4840080,00 грн., в т.ч. ПДВ 968016,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 161-162).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 163).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т.2 а.с.34).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147546/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12403 від 24 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 39-40).

25.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12503 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4852320,00 грн., в т.ч. ПДВ 970464,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 171-172).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 173).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 26).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147544/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12503 від 25 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а.с. 41-42).

26.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12503 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4852320,00 грн., в т.ч. ПДВ 970464,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 171-172).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 173).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2, а.с. 26).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147544/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12503 від 25 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 41-42).

26.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12603 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4574160,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 181-182).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 183).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2, а.с. 29).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147550/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12603 від 26 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 43-44).

30.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 13003 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4710480,00 грн. в т.ч. ПДВ 942096,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 191-192).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 193).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2, а.с. 27).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147548/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13003 від 30 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 47-48).

31.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 13103 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4656720,00 грн. в т.ч. ПДВ 931344,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 201-202).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 203).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2, а.с. 30).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147542/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13103 від 31 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 49-50).

19.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 21903 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4755120,00 грн. в т.ч. ПДВ 951024,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 211-212).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 213).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 22).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147547/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 21903 від 19 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 51-52).

17.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 31703 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4950000,00 грн. в т.ч. ПДВ 990000,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 221-222).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 223).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 32).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147541/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 31703 від 17 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т.2, а.с. 55-56).

18.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 31803 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4691280,00 грн. в т.ч. ПДВ 938256,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 231-232).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 233).

З метою виконання вищевказаних вимог 16.09.2021 року позивачем було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 33).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147545/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 31803 від 31 липня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 57-58).

16.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 41603 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4605024,00 грн. в т.ч. ПДВ 921004,80 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 241-242).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 243).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 31).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147549/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 41603 від 16 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 59-60).

29.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 12903 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4753920,00 грн. в т.ч. ПДВ 950784,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 2 а.с. 1-2).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 2, а.с. 3).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2, а.с. 23).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147543/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12903 від 29 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т.2, а.с. 45-46).

29.03.2021 року позивачем складено податкову накладну № 22903 на товари для товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТРЕЙД ТОРГ» на суму 4647120,00 грн. в т.ч. ПДВ 929424,00 грн. Дана податкова накладна 15 квітня 2021 року була надіслана в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 2 а.с. 11-12).

15 квітня 2021 року податковим органом складена квитанція, в якій зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 2, а.с. 13).

З метою виконання вищевказаних вимог позивачем 16.09.2021 року було направлено на адресу податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (т. 2 а.с. 24).

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень, ГУДПС у Донецькій області прийнято рішення від 23 вересня 2021 року № 3147540/43137732 про відмову у реєстрації податкової накладної № 22903 від 29 березня 2021 року, у зв`язку із ненаданням копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (т. 2, а.с. 53-54).

Позивач оскаржує вказані рішення податкового органу про відмову у реєстрації податкової накладної, як таке, що прийнято не обґрунтовано, тобто, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення із порушенням норм чинного законодавства.

Під час розгляду справи, судом встановлені наступні обставини.

01 березня 2021 року між позивачем (постачальник за договором) та товариством з обмеженою відповідальністю «ІМПЕКС ТОРГ» (покупець за договором) укладено договір №2021/3 (т. 1, а.с. 131-134).

Відповідно до умов вказаного договору, постачальник зобов`язується поставити, а покупець зобов`язується безумовно прийняти і в належному порядку сплатити товар в обсязі базового обсягу постачання на умовах цього договору.

Згідно п. 2.2 договору встановлено, що оплата за товар здійснюється покупцем шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника протягом 60 календарних днів з моменту відвантаження.

На виконання умов вказаного договору позивачем було складено накладні №41603 від 16.03.2021 р; №31703 від 17.03.2021 р.; №31803 від 18.03.2021 р.; №21903 від 19.03.2021 р.; №12203 від 22.03.2021 р.; №12303 від 23.03.2021 р.; №12403 від 24.03.2021 р.; №12503 від 25.03.2021 р.; №12603 від 26.03.2021 р.; №12903 від 29.03.2021 р.; №22903 від 29.03.2021 р.; №13003 від 30.03.2021 р.; №13103 від 31.03.2021 р., видаткові накладні №6п від 22 березня 2021р., №7п від 23 березня 2021р., №8п від 2 березня 2021р., №9п від 25 березня 2021р., №10п від 27 березня 2021р., №1п від 27 березня 2021 р., (т. 1, а.с.144, 154, 164, 170, 174, 180, 184, 188, 190, 194, 198, 200, 204, 210, 214, 218, 220, 224, 228, 230, 234, 240, 248, 250, т.2 а.с. 4,8,10,14,).

Про доставку відповідних товарів свідчить товарно-транспортні накладні №16003021 від 16.03.2021 р.; №17003021 від 17.03.2021 р.; №18003021 від 18.03.2021 р.; №19003021 від 19.03.2021 р.; №22003021 від 22.03.2021 р.; №23003021 від 23.03.2021 р.; №24003021 від 24.03.2021 р.; №25003021 від 25.03.2021 р.; №26003021 від 26.03.2021 р.; №29003021 від 29.03.2021 р.; №29003021/2 від 29.03.2021 р.; №30003021 від 30.03.2021 р.;

№31003021 від 31.03.2021 р. (т. 1, а.с.145, 146, 155, 156, 165, 166, 175, 176, 185, 186, 195, 196, 205, 206,215,216,225,226,235,236, 245, 246,247, т.2 а.с. 6,15,16).

Крім того про виконання вказаного договору свідчать акти прийому-передачі готової продукції №16 від 23 березня 2021 р., №17 від 24 березня 2021 р., №18 від 25 березня 2021 р., №19 від 26 березня 2021 р., №20 від 29 березня 2021 р., №21 від 29 березня 2021 р., №22 від 30 березня 2021 р., №23 від 30 березня 2021 р. ( т.1, а.с. 149, 159, 169, 179, 189, 199, 209, 219, 229, 239, 249, т.2 а.с. 9).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно пп. 20.1.45 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.п.62.1.2 п. 62.1 ст.62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до п.71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з п. 74.1, п. 74.3 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (абзац третій пункту 74.1).

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами (абзац четвертий пункту 74.1).

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (абзац п`ятий пункту 74.1).

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

У відповідності з п. 187.1. ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (абзац перший пункту 201.7 статті 201 ПК України).

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року були затверджені Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так згідно з п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах;

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах;

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами;

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками;

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ);

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період, всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.

Відповідно до п.10-11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520.

Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

При цьому п.5 Порядку №520 включає в себе об`ємний перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, а саме:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п.п. 7, 9 Порядку №520).

Разом з тим, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, не означає, що платнику податку необхідно подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи.

Навпаки, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій.

Даний перелік є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як пункту 185.1 статті 185, так і пункту 187.1 статті 187 ПК України.

Водночас в квитанціях про зупинення реєстрації спірних податкових накладних відповідачем не зазначено конкретного переліку документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію цієї податкової накладної.

Суд зазначає, що відповідно до п.п. 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку №520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Отже, на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДПС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Згідно із частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В силу статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

З наданих до суду первинних документів та тих документів, які надавалися до податкового органу вбачається зміст і обсяг господарських операцій, по яким позивач подав для реєстрації податкову накладну, будь-яких розбіжностей ці документи не містять.

Актів перевірок щодо встановлених фактів порушення порядку реєстрації податкових накладних, декларування, визначення об`єкту оподаткування, формування податкового кредиту та/або несплати, в тому числі податків, відповідачем або іншим податковим органом, внаслідок виконання договорів поставки щодо постачання товару «Аноди мідні» між позивачем та ТОВ «РОЛАНД ІМПЕКС» сторонами суду не надано. Як і не надано доказів того, що існують судові рішення або у провадженні судів України перебувають справи щодо визнання господарського зобов`язання недійсним у відповідності до ст. 208 ГК України з мотивів формування «сумнівних» операцій з податку на додану вартість, ризик розповсюдження «схемного» податкового кредиту та кримінальних проваджень відносно посадових осіб позивача та його контрагента.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що господарські операції між позивачем та його контрагентом мали реальний характер, підтверджені належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами.

Позивачем було направлено до податкового органу всі необхідні копії документів первинного бухгалтерського обліку та пояснення з проведених господарських операцій, щодо яких було складено спірні податкові накладні.

Суд звертає увагу, що спірні податкові накладні були складені саме за фактом постачання товарів.

Застосування до ТОВ «Роланд Імпекс» персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відбулось вже після укладення договору (01.03.2021 року) та здійснення господарських операцій (березень 2021 року), оскільки Указ Президента України від 03.04.2021 №140/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.04.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних обмежувальних заходів (санкцій)», яким було введені спеціальні економічні санкції у відношенні позивача набрав чинності 03.04.2021 року.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд не приймає до уваги доводи податкового органу щодо відсутності документів про оплату поставлених товарів за спірними накладними, оскільки на момент зупинення їх реєстрації строк оплати за поставлені товари не сплив. Окрім того, згідно листа публічного акціонерного товариства «Банк Восток» від 06.05.2021 року відповідно до статті 5 Закону України "Про санкції", згідно пункту 56 Додатку 2 до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 квітня 2021 р., до товариства з обмеженою відповідальністю "Роланд Імпекс" застосовано санкції строком на три роки, тому банк зобов`язаний відмовити у виконанні будь-якого розрахункового документу. До того ж, згідно додаткової угоди №1 до договору №2021/3 від 01 березня 2021 року, оплата за поставлений товар має бути здійснена не пізніше 10 банківських днів з моменту реєстрації податкових накладних.

Суд вважає, безпідставними посилання податкового органу, як на підставу нереальності господарських операцій не підтвердження ланцюгу постачання, оскільки відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом. Оцінюватися при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні лише відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.

Інформація з баз даних АІС «Податковий блок» та податкова, на яку посилався відповідач, є неприйнятною, оскільки не ґрунтується на безпосередньому аналізі первинних документів та не є належним доказом в розумінні процесуального закону. Крім того, податкове законодавство не ставить у залежність податковий облік (стан) певного платника податку-покупця від перебування його контрагента за юридичною адресою, дотримання ним податкової дисципліни та правильності ведення податкового або бухгалтерського обліку.

Аналогічна правова позиція міститься у численних рішеннях Верховного Суду, в тому числі рішеннях від 06.02.2018 року по справі №816/166/15-а (№К/9901/8403/18), від 27.03.2018 року в справі №816/809/17.

Таким чином, рішення Головного Управління ДПС в Донецькій області від 23.09.2021 року про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки прийняті в супереч вимогам Конституції та законів України, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Крім того, слід зазначити, що при вирішенні питання про правомірність відмови в реєстрації податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Оцінка документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій можлива лише за результатами проведеної документальної перевірки платника податків податковим органом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, з урахуванням принципів адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Роланд Імпекс» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Роланд Імпекс» (місцезнаходження: пр. Миру, буд. 90, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43137732) до Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ ВП 44070187), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Донецькій області № 3147551/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147552/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147546/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147544/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147550/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147543/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147548/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147542/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147547/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147540/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147545/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147541/43137732 від 23.09.2021 р., № 3147549/43137732 від 23.09.2021 р. про відмову в реєстрації податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні № 12203 від 22.03.2021 р., № 12303 від 23.03.2021 р., № 12403 від 24.03.2021 р., № 12503 від 25.03.2021 р., № 12603 від 26.03.2021 р., № 12903 від 29.03.2021 р., № 13003 від 30.03.2021 р., № 13103 від 31.03.2021 р., № 21903 від 19.03.2021 р., № 22903 від 29.03.2021 р., № 31803 від 18.03.2021 р., № 31703 від 17.03.2021 р., № 41603 від 16.03.2021 р. у Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання - 15.04.2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ ВП 44070187) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Роланд Імпекс» (місцезнаходження: пр. Миру, буд. 90, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43137732,) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 29510 (дванадцять дев`ять тисяч п`ятсот десять) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Лазарєв