Рішення № 101795892, 08.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
200/13650/21
Номер документу
101795892
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2021 р. Справа№200/13650/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

18 жовтня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі-відповідач), в якій він просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 77% до 70% та не включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 згідно довідки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, виданої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 згідно довідки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, виданої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у розмірі 77% (сімдесят сім) від суми грошового забезпечення з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років. Відповідачем знижено грошове забезпечення з 77% до 70%, що суперечить правовій позиції Верховного Суду, яким визначено, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Додатково зазначає, що, на його думку, має право на включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху, встановлено особі, яка звернулася із позовною заявою десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 908,00 гривень або докази на підтвердження неможливості сплати судового збору позивачем.

Позивачем усунуто недоліки, вказані у позовній заяві.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на його підтвердження, які наявні у відповідача.

У встановлений судом термін відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, мотивуючи тим, що Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” внесено зміни до статті 13 Закону України № 2262 максимальний розмір пенсії, що призначаються за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону України № 2262. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб” позивачу здійснено перерахунок пенсії. У зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення змінився процент відповідних сум грошового забезпечення та на даний час складає 70% від грошового забезпечення. Відповідач зазначає, що вказані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, що унеможливлює порушення прав позивача. Зазначає, що довідка, надана для перерахунку позивачем, не містить інформації щодо сум нарахованої та виплаченої індексації, тому відсутні підстави для задоволення вимог в цій частині. На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 08 грудня 2021 року у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є полковником запасу, 01.01.1994 звільнений з військової служби за станом здоров`я, що підтверджується довідкою Військової частини А 0623 від 25.01.1994.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

На підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб), відповідно до ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії, позивачу призначена пенсія у розмірі 77% від всієї суми грошового забезпечення.

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є суб`єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі за текстом – Положення № 384/2011).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.05.2021 позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна,3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна,3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.03.2019 відповідно до довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021.

На виконання зазначеного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, проте при перерахунку зменшено відсоток грошового забезпечення з 77% до 70%.

Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірним питанням у справі є правомірність зменшення відсотку грошового забезпечення з 77% до 70% та не включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, як вже зазначалось судом, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/3435/21 здійснило перерахунок пенсії позивачу із розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення – 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області обґрунтовує необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Суд критично оцінює такі доводи відповідача, виходячи з наступного.

Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд встановив, що дійсно підпунктом 8 пункту 6 Розділу 2 (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ і зменшено розмір пенсій військовослужбовців спочатку з 90% до 80% грошового забезпечення, а надалі з 80% до 70% грошового забезпечення.

У той же час, пунктом 2 Розділу 2 (Прикінцеві та перехідні положення) Закону № 3668-VI встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Отже, дія Закону № 3668-VI не поширюється на розмір пенсії позивача, тому що йому призначено пенсію до набрання чинності цим Законом. Крім того, зменшення розміру пенсії до 70% грошового утримання є порушенням гарантій, передбачених статтею 22 Конституції України, якою закріплено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24 квітня 2018 року у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), а також у рішенні від 04 лютого 2019 року № Пз/9901/58/18 (зразкова справа № 240/5401/18).

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Що стосується позовних вимог в частині врахування індексації, суд вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.

Згідно з пп.1, п.12 Порядку № 3-1 підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.

На уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів, в яких колишні військовослужбовці проходили службу, покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Отже, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення Позивача пенсійний орган не має.

З огляду на викладене, зважаючи, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, така довідка повинна бути подана до Головного управління відповідним органом для виникнення у нього обов`язку з перерахунку пенсії.

Довідка, надана Позивачем, не містить інформації щодо сум нарахованої та виплаченої індексації, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в означеній частині.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 77% до 70% при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 згідно довідки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, виданої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 згідно довідки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, виданої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у розмірі 77% (сімдесят сім) від суми грошового забезпечення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією № 2876 від 26.10.2021 (арк. справи 42).

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 454,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача, що є пропорційно до розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 77% до 70% при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, згідно довідки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, виданої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 згідно довідки №ФС-97353/09/01/249 від 01.03.2021, виданої Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у розмірі 77% (сімдесят сім) від суми грошового забезпечення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

(юридична адреса: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд, 3, код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 08 грудня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко