Рішення № 101795786, 10.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
160/15398/21
Номер документу
101795786
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року Справа № 160/15398/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

Обставини справи: 03.09.2021 року засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) щодо обмеження з 01.04.2019 року та з 01 травня 2021 року призначеної та перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 89% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії згідно довідки ДПСУ №11/2426 від 02.10.2020 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, Дніпропетровська область, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 89% (вісімдесят дев`ять) грошового забезпечення з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки Держприкордонслужби України №11/2426 від 02.10.2020 року без обмеження її максимальним розміром 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність (з урахуванням виплачених сум).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення суду у справі 160/2862/19, відповідачем було перераховано позивачу пенсію з 70% до 89% грошового забезпечення, але після набрання 13.04.2021 року законної сили судового рішення у справі 160/17088/20 при перерахунку основного розміру пенсії згідно довідки ДПСУ №11/2426 від 02.10.2020 року з обов`язковим урахуванням додаткових видів грошового забезпечення було проведено обчислення і нарахування основного розміру пенсії знову в розмірі 70% грошового забезпечення згідно довідки ДПСУ №11/2426 від 02.10.2020 року. Окрім того, при перерахунку пенсії з 05.04.2019 року згідно рішення у справі 160/17088/20 на підставі довідки ДПСУ №11/2426 від 02.10.2020 року було застосовано норми частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність. Позивач звернувся до відповідача із заявою провести перерахунок пенсії із розрахунку 89% грошового забезпечення. Однак, відповідачем було надано відповідь без обґрунтування підстав щодо зменшення розміру пенсії з 89% грошового забезпечення до 70%. У зв`язку з чим, позивач вдруге звернувся із заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відповідь, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року в розмірі 89% відповідного грошового забезпечення та виплати пенсії без обмеження її максимального розміру немає. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.

Ухвалою суду від 08.09.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

18.10.2021 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що Головне управління щодо задоволення позовних вимог заперечує, вважає їх такими, що задоволенню не підлягають з наступних підстав. Відповідно до ст.13 Закону №2262, в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 08.07.2011 №3668, внесено змінидо ст.13 Закону №2262, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повиненбув перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст.43 Закону №2262). Зідно Закону України від 27.03.2014 №1166, було внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262, а саме цифри 80 замінили на цифри 70. Таким чином, відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

18.10.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену з 1998 року відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 року у справі №160/2862/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/84159837), адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 89% розміру грошового забезпечення та виплатити донараховані суми пенсії у встановленому законодавством порядку, з урахуванням виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 року у справі №160/17088/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/95842083), позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/2426 від 02.10.2020 про розмір грошового забезпечення за посадою позивача станом на 05.03.2019 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/2426 від 02.10.2020 про розмір грошового забезпечення за посадою позивача станом на 05.03.2019 з врахуванням таких сум грошового забезпечення як посадовий оклад у розмірі 4510,00 грн., оклад за військовим званням в сумі 1340,00 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 2925,00 грн., надбавка за особливості проходження служби в сумі 8775,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 451,00 грн., надбавка за кваліфікацію (майстер) в сумі 315,00 грн., премія у розмірі 8569,00 грн. В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено повністю.

29.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив надати довідку про перерахунок пенсії згідно рішення суду по справі №160/17088/21 та при перерахунку пенсії просив врахувати рішення суду по справі №160/2862/19.

Листом від 27.05.2021 року за №17642-14017/Ш-01/8-0400/21 Про надання відповіді, розглянуто заяву позивача від 29.04.2021 року та повідомлено зокрема наступне.

На виконання рішення суду по справі №160/2862/19 ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2018 в розмірі 89% від грошового забезпечення, яке зазначене у довідці від 31.03.2018 №11/8784.

На виконання рішення суду по справі №160/17088/20 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 з розміру грошового забезпечення, яке зазначено в довідці, від 02.10.2020 №11/2426.

Одночасно повідомлено, що рішенням суду від 12.03.2021 року по справі №160/17088/20 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України перераховувати пенсію виходячи з розміру 89% відповідних сум грошового забезпечення, тому ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону №2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних суд грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.

Також ст.43 Закону №2262 передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи зазначені норми, перерахунок пенсії на виконання рішення суду проведено з урахуванням обмеження, передбаченого законодавством.

10.06.2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив провести обчислення та нарахування основного розміру його пенсії в розмірі 89% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки від 02.10.2020 року №11/2426 з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії з урахуванням раніше отриманих сум та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі 89% грошового забезпечення.

Листом від 21.07.2021 року за №23660-17513/Ш-01/8-0400/21 Відділом розгляду звернень, розглянуто заяву ОСОБА_1 від 10.06.2021 року та повідомлено наступне.

На виконання рішення суду по справі №160/2862/16 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 в розмірі 89% від грошового забезпечення, яке зазначено в довідці від 31.03.2018 за №11/8784.

На виконання рішення суду по справі №160/17088/21 проведено перерахунок пенсії від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці від 02.10.2020 №11/2426.

Одночасно повідомлено, що рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України не було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром.

Згідно долучених до листа розрахунків пенсії ОСОБА_1 , основний розмір пенсії обчислено виходячи з 70% грошового забезпечення.

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року, у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з частиною 2 вказаної статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

До цього, згідно з частини 2 статті 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких цифри « 90» замінено цифрами « 80».

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Саме така, змінена редакція статті 13 Закону №2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії йому пенсія обчислювалась, виходячи з розміру 89% грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70% грошового забезпечення, згідно з частиною 2 статті 13 Закону № 2262-XII, оскільки таке обмеження не стосується випадку позивача, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена.

Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 року у зразковій справі №240/5401/18, яке набрало законної сили.

За приписами пункту 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (частина 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відтак, при розгляді цієї справи, суд враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18.

Як наслідок, підлягають визнанню протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.04.2019 року з 89% до 70% сум грошового забезпечення, в також підлягає задоволенню похідна позовна вимога про зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), виходячи із розміру 89% сум грошового забезпечення.

Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Відповідно достатті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII(в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із частиною другою Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними), положення частини 7статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-XIIзміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017) знову ж таки передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте суд враховує ту обставину, що частина сьома статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.

Тому внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774 від 06.12.2016 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17.

Отже, внесені Законом № 1774-VIII до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є повторним запровадженням регулювання, яке Конституційний Суд визнав неконституційним, а тому, ці зміни самі по собі не створюють підстав для обмеження максимального розміру пенсії. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Отже, з огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог, які стосуються протиправності дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про задоволення позовної заяви.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно дост.139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку, з розміру 89 % від відповідних сум грошового забезпечення на розмір 70% врахованого для обчислення пенсії згідно довідки ДПСУ №11/2426 від 02.10.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років у розмірі 89% (вісімдесят дев`ять) грошового забезпечення згідно довідки Держприкордонслужби України №11/2426 від 02.10.2020 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.

Суддя Д.В.Сидоренко