
Справа № 727/10713/20
Провадження № 2/727/270/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2021 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
головуючого судді - Яреми Л.В.,
при секретарі - Худояровій А.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради про відшкодування майнової шкоди,-
учасник справи: представник позивача – ОСОБА_2
представник відповідачів – ОСОБА_3
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідачів Міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, Чернівецької міської ради про відшкодування майнової шкоди.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 13 жовтня 2020 року він на власному автомобілі марки «Mercedes Benz E270», реєстраційний номер НОМЕР_1 рухався по вул. Федьковича в м.Чернівці на перехресті вулиць Федьковича-Садова-Кордуби при проїзді перехрестя автомобіль провалився в каналізаційний люк, в результаті чого автомобіль отримав аварійні пошкодження. Вказує, що не міг своєчасно виявити перешкоду для руху його транспорту в дорожній обстановці, що склалась, оскільки люк знаходився на проїзній частині дороги, до того ж він частково покритий асфальтобетонним покриттям і містився в своєму технологічному місці, не міг представляти перешкоду для руху водієві, а лише після наїзду на нього переднім правим колесом - відкрився і почав загрожувати безпеці руху, тому він не мав можливості своєчасно виявити перешкоду для руху транспортного засобу, що виникла раптово та діяти відповідно до вимог ст. 12.3 Правил дорожнього руху. Вважає, що якщо балансоутримувач дороги, який повинен здійснювати постійний контроль за станом усіх елементів дороги та розташованих на ній каналізаційних споруд, допустив бездіяльність це є підставою покладання на нього обов`язку відшкодування завданої матеріальної шкоди. Просив стягнути з Міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, Чернівецької міської ради на його користь у рахунок відшкодування майнової шкоди 58810 грн. 00 коп.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 28 грудня 2020 року відкрито загальне провадження за даним позовом та призначено підготовче судове засідання.
28 квітня 2021 року від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог. Обґрунтовує її тим, що дрібний ремонт дорожнього покриття по вул. Садовій проводився в липні 2020 року методом просочування спецавтомобілем Олекса. Хоча Чернівецьке Міськ Шеп і не є балансоутримувачем, однак є комунальним дорожньо-шляховим підприємством, яке організовує та проводить підрядні роботи з поточного середнього і капітального ремонту шляхів. Вважає, що Чернівецька міська рада, як власник дорожніх об`єктів, зобов`язана своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху, постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі. Тому просить стягнути солідарно з Міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, Чернівецької міської ради на його користь у рахунок відшкодування майнової шкоди 58810 грн. 00 коп.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 29 квітня 2021 року витребувано відомості з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області.
28 липня 2021 року представником позивача подано до суду клопотання про заміну відповідача у справі та позовну заяву в новій редакції, в якій просив стягнути солідарно з Чернівецької міської ради, Департаменту інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради в рахунок відшкодування майнової шкоди 58810 грн. Обгрутовував тим, що причиною завдання шкоди стало невиконання відповідачем вимог закону та свого обов`язку по ремонту й утримання доріг із дотриманням норм та стандартів з безпеки руху. Балансоутримувача вулиць та доріг в м. Чернівці в тому числі і перехрестя вулиць Федьковича- Садової - Кордуби Чернівецькою міською радою не визначено. Організація благоустрою населених пунктів, визначення балансоутримувача та контроль за станом автомобільних доріг належить до відання Чернівецької міської ради, як власника вулиць та доріг міста Чернівці, і Департаменту інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради, як виконавчого органу Чернівецької міської ради та правонаступника Департаменту житлово-комунального господарства, а тому обов`язок відшкодування заподіяної позивачу майнової шкоди внаслідок наїзду на люк оглядового колодязя повинно бути покладено солідарно на Чернівецьку міську раду та Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 28 липня 2021 року замінено відповідача Міське комунальне підрядне шляхово-експлуатаційного підприємство на Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради.
09 серпня 2021 року від представника Департаменту інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги вважає необґрунтованими, а позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню. Вказує, що позивачем не доведено, що саме протиправні дії відповідачів призвели до спричинення йому майнової шкоди, оскільки жоден із поданих доказів не підтверджує дану обставину. Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі, який міститься в матеріалах справи складений з порушенням вимог Інструкції №1395, без залучення відповідачів. Будь-яких постанов щодо порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, до якої би було додано вказаний акт відносно Чернівецької міської ради чи її виконавчих органів не виносились.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач та представник позивача уточнені позовні вимоги підтримали, просили задовольнити з підстав вказаних у позові.
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 13.10.2020 року у м. Чернівці на перехресті вулиць Федьковича-Садова-Кордуби мала місце дорожньо-транспортна пригода, а саме водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Mercedes Benz E270», реєстраційний номер НОМЕР_1 , під час проїзду перехрестя провалився в каналізаційний люк, в результаті чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, що підтверджується актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі, поясненнями ОСОБА_1 , схемою місця ДТП, фотографіями з місця ДТП (том 1 а.с. 9-14).
Дорожньо-транспортна пригода підтверджується показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які підтвердили, що близько о 18 год. 13 жовтня 2020 року позивач їхав за продуктами і на перехресті вулиць Федьковича-Садова-Кордуба його транспортний засіб «Mercedes» провалився в каналізаційний люк, був сильний удар, кришка люка відлетіла вбік, автомобіль отримав пошкодження правого крила, радіатора, витікала рідина. Автомобіль був не на ходу. Люди збіглися, викликали працівників поліції, які склали протокол.
Згідно висновку експерта №022/2 від 05.11.2020 року вартість матеріального збитку завданого власнику автомобіля марки «Mercedes –Benz E 270», д.н.з. НОМЕР_2 становить 58810 грн. 00 коп. (том 1 а.с. 15-37).
Зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу встановлено, що транспортний засіб марки «Mercedes –Benz E 270», д.н.з. НОМЕР_2 належить позивачу - ОСОБА_1 (том 1 а.с.57).
Відповідно до акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 13.10.2021 року, складеного поліцейським взводу №1 роти №4 БУПП в Чернівецькій області Матіосом А.М., який у присутності свідків провів обстеження ділянки перехрестя вулиць Садова-Кордуби-Федьковича, встановлено наступне: забезпечення безпечного експлуатаційного стану вказаної ділянки дороги (вулиці) покладено на Чернівецьку міську раду; експлуатаційний стан обстеженої ділянки не відповідає вимогам ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» за такими показниками: провал каналізаційного люку, при цьому відсутні огородження місць проведення дорожніх робіт; експлуатаційний стан технічних засобів організації дорожнього руху не відповідає вимогам ДСТУ 4100:2014 та ДСТУ 3308-96 за такими показниками: дорожня розмітка відсутня. За результатами обстеження ділянку визнано аварійно небезпечною (том 1 а.с.9).
Також судом встановлено, що працівниками УПП в Чернівецькій області було складено адміністративні матеріли про притягнення ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КпАП України, згідно яких 13.10.2020 року о 18-40 год. в м. Чернівці, по вул. Садовій на перехресті з вул. Ю. Федьковича та вул. М. Кордуби, майстер по відновленню дорожнього покриття «КП Чернівціводоканал» Гурняк В.П. своєчасно не закрив кришку на люці оглядового колодязя, внаслідок чого під час наїзду транспортного засобу Мерседес, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , він отримав механічні пошкодження, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.140 ч.4 КУпАП.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 04.02.2021 року провадження по справі про притягнення ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КпАП України закрито, у зв`язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності. (том 2 а.с. 28-55).
Згідно листа начальника КП «Чернівціводоканал» Колесника А.М. №09/915 від 13.04.2021р. відповідно до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів правил користування ними та охорони, за дороги, які перебувають у комунальній власності відповідають комунальні дорожньо-експлуатаційні організації, а не водоканали.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно із статею 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 14, ч. 1 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться (ст. 17 Закону України «Про дорожній рух»).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
У п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198, встановлено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
Указані правила є обов`язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об`єктів і користувачів (п. 1 зазначених Правил).
Вимоги до експлуатаційного стану автомобільних доріг, вулиць населених пунктів, залізничних переїздів та технічних засобів організації дорожнього руху встановлює ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», які чинні від 01.01.1998 року (далі - ДСТУ 3587-97).
Ці вимоги ДСТУ 3587-97 є обов`язковими.
Автомобільні дороги, вулиці і дороги населених пунктів та залізничні переїзди повинні на період їх експлуатації підтримуватися у справному стані і забезпечувати безпеку руху транспортних засобів та пішоходів.
Люки оглядових колодязів повинні відповідати вимогам ГОСТ 3634. Відхилення висотної позначки кришки люка відносно рівня покриття проїзної частини не повинно перевищувати 1,0 см (пункт 3.1.7 ДСТУ 3587-97).
Відповідно до пункту 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року, ремонт і утримання дорожніх об`єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління «Укравтодору», а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів (п. 11 розділу 2 «Обов`язки і права власників дорожніх об`єктів або уповноважених ними органів, дорожньо-експлуатаційних організацій» Єдиних правил).
Судом з`ясовано, що балансоутримувача вулиць та доріг в м. Чернівці, в тому числі і перехрестя вулиць Федьковича - Садової - Кордуби, Чернівецькою міською радою не визначено. Організація благоустрою населених пунктів, визначення балансоутримувача та контроль за станом автомобільних доріг належить до відання Чернівецької міської ради, як власника вулиць та доріг міста Чернівці, і Департаменту інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради, як виконавчого органу Чернівецької міської ради.
Таким чином, на Чернівецьку міську раду, як на власника автомобільної дороги, та на Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради, як виконавчого органу Чернівецької міської ради, покладається обов`язок постійного контролю за станом усіх елементів дорожніх об`єктів, негайного усунення виявлених пошкоджень, а також відшкодовування збитків власникам транспортних засобів, якщо ДТП сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
Судом встановлено, що належний позивачу автомобіль отримав ушкодження в результаті неналежного утримання вулично-дорожньої мережі, тобто внаслідок неправомірної бездіяльності відповідачів, які несуть відповідальність, окрім іншого, за стан та цілісність дорожнього покриття, безпечний рух по ньому, що не спростовано доказами в розрізі положень ст. ст. 76-81 ЦПК України.
Згідно із ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на вищенаведене суд вважає, що належними відповідачами у даній справі є саме Чернівецька міська ради, як власник вулиць та доріг міста Чернівці, і Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради, як виконавчий орган Чернівецької міської ради, та повинні нести відповідальність за спричинену позивачеві шкоду, оскільки територія, на якій мало місце ДТП за участі транспортного засобу позивача, є власністю Чернівецької міської ради, яка зобов`язана через уповноважені нею органи здійснювати постійний контроль за станом та якістю дорожнього покриття вказаної території, а також розташованих на дорозі каналізаційних споруджень.
Як вже зазначалось вище, згідно висновку експерта №022/2 від 05.11.2020 року вартість матеріального збитку завданого власнику автомобіля марки «Mercedes –Benz E 270», д.н.з. НОМЕР_2 , на час проведення дослідження, становить 58810 грн. 00 коп.
На спростування вказаного висновку представником відповідачів доказів надано не було, тому у суду відсутні підстави для висновку про необґрунтованість, неправильність висновку експерта чи суперечливість його іншим матеріалам справи, а тому суд приймає його до уваги в якості належного та допустимого доказу у справі, а також зазначає про те, що будь-яких доказів на спростування вартості збитку з боку відповідача в ході розгляду справи суду надано не було.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в сумі 58810 грн. 00 коп. є обґрунтованими та доведеними, в зв`язку з чим підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та ст.ст. 11, 1166 ЦК України, Закону України «Про автомобільні дороги», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Закону України «Про дорожній рух», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № № 198 від 30.03.1994 року, керуючись ст. ст. ст. ст. 12, 13, 76-81,89, 259, 261, 263, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути солідарно з Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 36068147) та Департаменту інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 44327100) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) у рахунок відшкодування майнової шкоди 58810 (п`ятдесят вісім тисяч вісімсот десять) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Чернівецька міська рада, код ЄДРПОУ 36068147, адреса місця знаходження: м. Чернівці, площа Центральна, 1.
Відповідач: Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради, код ЄДРПОУ 44327100, адреса місця знаходження: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 176.
Повний текст виготовлено 06 грудня 2021 року.
СУДДЯ Л.В.ЯРЕМА.