Постанова № 101778646, 07.12.2021, Білокуракинський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
409/2398/21
Номер документу
101778646
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа№409/2398/21

Пров.№3/409/614/21

П О С Т А Н О В А

07 грудня 2021 року смт Білокуракине

Суддя Білокуракинського районного суду Луганської області Максименко О.Ю. за участю прокурора Зінченка Є.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Червоноармійське Білокуракинського району Луганської області, громадянина України, пенсіонера, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Білокуракинським РВ УМВС України в Луганській області 15.04.1999, РНОКПП: НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначеною у підпункті "б" пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закону № 1700-VII) є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 та абзацу 2 частини 2 статті 45 розділу VII "Фінансовий контроль" цього закону, несвоєчасно, без поважних причин подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (далі - Декларацію перед звільненням), за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу Білокуракинської районної виборчої комісії Луганської області про результати виборів депутатів Білокуракинської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі від 28 жовтня 2015 року, на ряду з іншими депутатами, ОСОБА_1 було обрано депутатом Білокуракинської районної ради Луганської області сьомого скликання. У відповідності до підпункту "б" пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" депутати місцевих рад є суб`єктами на яких поширюється дія цього Закону. Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до підпункту "б" пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону.

Згідно п.п. 1 п. 6' розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в України» (розділ V доповнено пунктом 6' згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» № 1009-ІХ від 17.11.2020) у день набуття повноважень, зокрема, сільською радою, обраною територіальною громадою, припиняються повноваження, зокрема, сільських рад, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Так, рішенням Сватівської районної ради від 07.12.2020 № 1/1 «Про початок повноважень депутатів Сватівської районної ради Луганської області 8 скликання» були визнані повноваження депутатів Сватівської районної ради Луганської області 8 скликання, де серед інших, відсутній ОСОБА_1 ..

Також рішенням Сватівської районної ради від 17.12.2020 № 2/6 «Про початок реорганізації, зокрема, Білокуракинської районної ради Луганської області шляхом приєднання до Сватівської районної ради Луганської області», Білокуракинська районна рада була реорганізована та увійшла до складу Сватівської районної ради.

Таким чином, ОСОБА_1 , склавши 07.12.2020 повноваження депутата Білокуракинської районної ради є особою, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті З Закону, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

У відповідності до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону № 1700-УІІ передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно до п.п. 2 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених па виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № З (у редакції наказу Національного агентства від 12.12.2019 № 168/19), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 за № 1300/34271), декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.

Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом па останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої па виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 20 робочих днів починаючи з терміну, який визначається подією «припинення діяльності», а саме з 07.12.2020 до 00:00 год. 06.01.2021.

Відповідно до відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 подав Декларацію перед звільненням лише 19.08.2021 о 09 годині 54 хвилини, тобто несвоєчасно.

Згідно з відомостями, які вказані в ІТС Реєстр ОСОБА_1 подава щорічні декларації за 2017, 2018 та 2019 роки, в установлений законом строк, а саме 17.03.2018, 29.03.2019 та 27.05.2020 роки, що також вказує на її обізнаність з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

Перевіркою сайту Акредитований центр сертифікації ключів acsk.privatbank.ua, встановлено, що ОСОБА_1 в 2020 році оновив електронний підпис в АЦСК "ПриватБанк" 10.04.2020.

Листом Національного агенства від 09.02.2021 № 71-03/7387/21 щодо функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" в період часу з 01.11.2020 по 01.02.2021, зазначено, що у зв`язку з проведенням модернізації доступ до ІТС Реєстр було обмежено у період з 20:00 29.12.2020 по 31.12.2020. Також 31.12.2020 у зв`язку зі зміною налаштувань DNS - серверу доступ до ІТС Реєстр у окремих користувачів був обмежений. Крім того у зв`язку із проведенням програмно-технічного обслуговування ІТС Реєстр, доступ до нього було обмежено 15.01.2021 у період з 17:00 до 22:58, та 21.01.2021 у період з 09:00 до 12:28. Інших технічних несправностей та перебоїв в роботі ІТС Реєстру у вищезгаданий період не зафіксовано.

Також з листа ВССУ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17, адресованого головам апеляційних судів України, щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією вбачається, що під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Об`єктивних причин, які б унеможливлювали виконання вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону № 1700-УП у ОСОБА_1 не встановлено.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1700-УІІ є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАІІ суб`єктом правопорушення, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону № 1700-УІІ, несвоєчасно 19.08.2021 о 09 годині 54 хвилини, без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Місцем вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією є смт Білокуракине Луганської області, тому що обов`язок подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування виник у ОСОБА_1 у зв`язку із складанням повноважень депутата Білокуракинської районної ради Луганської області, що знаходиться за адресою: Луганська область, смт Білокуракине пл. Шевченка буд. 6.

Датою вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією є день несвоєчасного подання ОСОБА_1 до офіційного веб-сайту Національного агентства декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 19.08.2021.

Також, у відповідності до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», визначено особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" пункту 2 ч. 1 ст. 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши у 2020 році діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язаний був наступного року після припинення такої діяльності подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік до 01.04.2021.

Відповідно до відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", ОСОБА_1 подав Декларацію після звільнення за 2020 рік лише 17.08.2021 о 10 годині 53 хвилини, тобто несвоєчасно.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою не визнав, зазначивши, що не подав декларацію своєчасно у зв`язку з обставинами, які не залежали від нього, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати дружини, дуже тяжко переносили з дружиною цю втрату. 15.11.2020 року ОСОБА_1 потрапив до лікарні, де йому зробили надскладну операцію та до кінця листопада він знаходився на лікарняному. Після операції, у період з 14.12.2020 по 15.01.2021 він знаходився на амбулаторному лікуванні у КНП "Білокуракинська БЛ" у лікаря ендокринолога з діагнозом цукровий діабет II типу середньої важкості (який був спровокований операцією). Протягом місяця отримував препарат інсуліну. Зазначає, що взагалі у нього ніколи не було проблем з подачею декларації, всі роки він подавав декларації вчасно, але саме в цей період було не до неї, так як у нього був поганий стан здоров`я. Своєї провини категорично не визнає, оскільки прямого умислу чи корисливих мотивів щодо неподачі декларації у нього не було. Також зазначив, що працівники поліції вчасно не нагадали йому про те, що потрібно подати декларацію, після нагадування ОСОБА_1 не зволікаючи, одразу ж подав декларації.

В судовому засіданні ОСОБА_1 надав довідку з КНП "Білокуракинська БЛ", копію свого свідоцтва про одруження та копію свідоцтва про смерть матері дружини.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, а тому просить його притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП, підтверджується зібраними доказами, а саме:

- поясненням ОСОБА_1 (а.с.14);

- копією виписки з історії хвороби № 2000 ОСОБА_1 (а.с.16);

- запитом з Департаменту стратегічних розслідувань в Луганській області від 17.08.2021 року № 2998/55/111/02-2021 (а.с.17-18);

- копією інформаційного листа Сватівської районної державної адміністрації Луганської області від 26.08.2021 № 23/44-2098 (а.с.19);

- копією протоколу Білокуракинської районної виборчої комісії луганської області про результати виборів депутатів № 179 від 25.08.2015 (а.с.20-24);

- рапортом старшого оперуповноваженого 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) УСР в Луганській області ДСР НП України (а.с.25);

- копією рішення Сватівської районної ради Луганської області восьмого скликання перша сесія від 07.12.2020 № 1/1 (а.с.26);

- копією результатів поіменного голосування від 07.12.2020 Сватівської районної ради Луганської області восьмого скликання перша сесія (а.с.27);

- копією рішення Сватівської районної ради Луганської області восьмого скликання друга сесія від 17.12.2020 № 2/6 (а.с.28-30);

- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій (а.с.31-35);

- копією довідки про надання послуг КЕП (а.с.36);

- листом з Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Луганській області від 10.09.2021 року № 3268/55/111/01-2021 щодо надання інформації (а.с.37-38);

- листом з Національного агентства з питань запобігання корупції Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації (а.с.40);

- листом відповіддю Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя на № 5517 від 28.04.2021 (а.с.41-42);

- положенням про Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (Витяг) (а.с.43-44).

- рапортом старшого оперуповноваженого 4-го відділу (боротьби з організованими групами з ознаками корупції) УСР в Луганській області ДСР НП України (а.с.45).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, яка вину не визнала, вислухавши думку прокурора, який вважає, що вина ОСОБА_1 доведена повністю, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.

Доводи, викладені ОСОБА_1 як на підставі, що унеможливлювали вчасне подання декларації, суд до уваги не приймає, оскільки вони частково спростовуються матеріалами справи, а частина їх не є такими, що перешкоджали вчасно подати декларацію. Суд вважає, що дана хвороба ОСОБА_1 не є такою, що перешкоджала йому вчасно подати декларацію, оскільки 30.11.2020 він вже був виписаний з лікарні та знаходився вдома, на амбулаторному лікуванні перебував з 14.12.2020 по 15.01.2021. Тобто, у ОСОБА_1 був час подати декларацію після звільнення з 07.12.2020 по 14.12.2020, а також одразу після виходу з лікарняного. Щодо подання декларації за минулий рік, яку ОСОБА_2 повинен був подати до 01.04.2022, то поважних причин неподання декларації до 01.04.2021 у ОСОБА_2 взагалі не було. Також суд не приймає до уваги посилання ОСОБА_1 на той факт, що працівники поліції йому не нагадали про необхідність подання декларації після звільнення, оскільки знання вимог Закону "Про запобігання корупції" щодо обов`язку подачі декларації передумовлює собою сам статус депутата.

Суд, враховуючи, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, вважає за необхідне призначити йому адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу.

На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 гривні 00 коп. на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про запобігання корупції", ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, призначити йому стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок, де отримувач: ГУК у Луг.обл./СТГсмт Білокур/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37991110, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) - UA988999980313020106000012421, Код класифікації доходів бюджету - 21081100 Найменування коду класифікації доходів бюджету – Адміністративні штрафи та інші санкції.

Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 454 гривні 00 копійок, де стягувач: Державна судова адміністрація України, 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795, реквізити для зарахування до державного бюджету: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір».

Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення.

Суддя Білокуракинського

районного суду Луганської області О. Ю. Максименко

Повне судове рішення складено 09.12.2021.