Постанова № 10177441, 22.06.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.06.2010
Номер справи
2а-6963/10/2670
Номер документу
10177441
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 червня 2010 року 11:40 № 2а-6963/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовомНаціонального авіаційного університету

до відповідачаДержавної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва проскасування податкових повідомлень - рішень За участю представників сторін:

Від позивача: Клюєв С.І. представник за довіреністю

Від відповідача: Борисов І.І., Сахненко О.О. представники за довіреністю

на підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.06.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :

Національний авіаційний університет звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача щодо прийняття податкового повідомлення рішення від 22.03.10р. №0006511502/0 та скасування вказаного рішення.

Заявою від 10.06.10р. (зареєстрована канцелярією суду 17.06.10р.) позивач збільшив позовні вимоги.

Заявою ввід 22.06.10р. позивач уточнив позовні вимоги, з урахуванням чого предметом позову є визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень рішень відповідача від 22.03.10р. №0006511502/0 та від 28.05.10р. №0006511502/1.

Представник позивача у судових засіданнях позов підтримав та не погоджуючись застосуванням штрафу за несвоєчасну сплату податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, вказує на те, що таке зобовязання позивачем сплачено своєчасно та повністю, у розмірах самостійно визначених позивачем у податковому розрахунку збору за 2009 р. та уточнюючому до нього податковому розрахунку, де платник самостійно виправив помилку звітного 2009 року шляхом зменшення суми збору, що підлягає сплаті. Таке зменшення, на думку позивача, не можна вважати недоїмкою в розумінні Закону, оскільки право подання уточнюючого розрахунку в межах строків давності регламентоване Законом і таке право реалізоване позивачем до моменту перевірки.

Представники відповідача в судових засіданнях та в письмових запереченнях проти позову заперечили та зазначили, що перевіркою встановлено, що позивач задекларував податкові зобовязання у сумі більшій, ніж належала до сплати, тобто у рядку 7 декларації «нараховано збору за звітний квартал»зазначено 55440, 39 грн., замість 13886, 50 грн., що призвело до завищення нарахувань по декларації за 9 місяців 2009 року у сумі 41530, 16 грн.

Враховуючи те, що згідно чинного законодавства граничний термін сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік, самостійно задекларованого позивачем 19.02.10р., тоді як позивач подав уточнюючий розрахунок 01.03.10р. , у обліковій картці платника, яка формується програмою автоматично, виникла недоїмка в сумі 41530, 16 грн., днем погашення якої є день подання позивачем уточнюючого розрахунку 01.03.10р.

Отже, представники відповідача вважають оспорювані податкові повідомлення рішення правомірними, в звязку з чим просять суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд

В С Т А Н О В И В :

22.03.10р. ДПІ у Соломянському районі м. Києва проведено перевірку дотримання Національним авіаційним університетом вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку за період з 19.02.10р. по 22.03.10р., за результатами якої складено акт перевірки №4142/15-3-01132330.

Як вбачається із акту, перевіркою встановлено порушення граничних строків сплати податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, передбачених п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

На підставі вказаного акту та внаслідок встановлених порушень, податковим органом винесено податкове повідомлення рішення від 22.03.10р. № 0006511502/0, згідно з яким на підставі п.п.17.1.7. п.17.1. ст. 17 цього ж Закону позивачу визначено штраф у розмірі 10 % у сумі 4153,02 грн. за затримку на 10 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 41530 грн.

За результатами процедури адміністративного оскарження вказане податкове повідомлення рішення залишено без змін, у звязку з чим ДПІ у Соломянському районі м. Києва винесено податкове повідомлення рішення від 28.05.10р. №0006511502/1 на суму штрафу 4153, 02 грн.

Правомірність винесення вказаних податкових повідомлень рішень є предметом даного спору.

Суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Так, відповідно до п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99р. №303 (далі - Порядок), базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.

Отже, з урахуванням викладеної норми, граничний термін подачі податкового розрахунку за 2009 рік 09.02.10р.

Як свідчать обставини справи та не заперечується відповідачем, позивач, як платник збору, подав до ДПІ у Соломянському районі м. Києва податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища на 2009 рік своєчасно - 29.01.10 року.

Із вказаного розрахунку вбачається, що у р.5 «нараховано збору з початку року»позивачем задекларовано 55440, 39 грн., у р. 6 «нараховано збору за попередній звітний період»- показники відсутні, у р. 7 «нараховано збору за звітний квартал»задекларовано 55440, 39 грн.

У поданому розрахунку збору позивач самостійно виявив помилку, а саме у розрахунку не було зазначено нарахування за попередні звітні періоди у розмірі 41553, 89 грн., які були фактично сплачені Університетом.

З урахуванням виявленої помилки, 01.03.10р. позивач подав уточнюючий розрахунок збору, в якому у р. 5 «нараховано збору з початку року»зазначив 55440, 39 грн., у р. 6 «нараховано збору за попередній звітний період»- 41553, 89 грн., у р. 7 «нараховано збору за звітний квартал»задекларував 13886, 50 грн., у р. 8 «нараховано збору за даними раніше поданого розрахунку, що уточнюється»- 55440, 39 грн., у р. 10 «сума збору, яка зменшує податкові зобовязання у звязку з виправленням помилки»- 41553, 89 грн.

Порядок виправлення платником податку помилок, самостійно виявлених ним у показниках раніше поданої податкової декларації, регламентований пунктом 5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року N 2181-III (надалі Закону N 2181-III).

Відповідно до зазначеної норми Закону N 2181-III, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Таким чином, законом передбачені два альтернативні механізми виправлення помилок, самостійно виявлених платником податків у податкових деклараціях за попередні податкові періоди: або шляхом подання уточнюючого розрахунку або шляхом зазначення уточнених показників у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені, з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону.

Строк давності, відповідно до ст.15 Закону N 2181-III, визначається не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше.

В даному випадку, відповідно до п. 9 Порядку звітним періодом є календарний квартал.

Отже, із викладених норм вбачається, що подання уточнюючого розрахунку з метою самостійного виправлення виявленої помилки в показниках є правом платника, яким позивач скористався в межах визначених законом строків та до проведення перевірки податковим органом.

Відповідно до п. 17.2 ст.17 Закону №2181 платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів, зобовязаний або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі пяти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі пяти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобовязання з цього податку.

В даному випадку, позивач до початку проведення перевірки виявив факт завищення податкового зобов`язання, за що вказаний закон не містить відповідальності платника податків.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181 та п. 10 Порядку, платники збору зобовязані сплатити збір протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку зі сплати збору.

Як свідчать обставини справи, позивач своєчасно сплачував збір з звітний 2009 рік, що підтверджується платіжними дорученнями №716 та №717 від 27.04.09р. на суму 14.024, 67 грн. (776, 22 грн. + 13248, 45 грн.) за I-ий квартал 2009 р.; платіжне доручення №1248 від 21.07.09р. на суму 13714, 83 грн. за II-ий квартал 2009 р.; платіжні доручення №1871 та №1870 від 20.10.09р. на суму 13814, 39 грн. (13248, 46 грн. + 565, 93грн.) за третій квартал 2009 року; платіжне доручення №8 від 20.01.10р. на суму 13886, 50 грн. за четвертий квартал 2009 року.

Отже, позивачем своєчасно задекларовано та сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі самостійно узгодженого податкового зобовязання з урахуванням самостійно виправленої помилки згідно з уточнюючим податковим розрахунком, поданим через місяць після подання податкового звітного розрахунку за 2009р.

Як вбачається із поданого податковим органом розрахунку штрафних санкцій (додаток до акту), податковий орган вважає, що день подання позивачем уточнюючого розрахунку 01.03.10р. є днем погашення недоїмки, що обліковувалась в картці особового рахунку університету. В судовому засіданні представники відповідача пояснили, що такий висновок ґрунтується на вимогах Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 р. N 276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 р. за N 843/11123, пунктом 4.3 якої передбачено, що нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства; нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань; при поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку платника проводиться датою його подання.

Такі доводи податкового органу суд вважає помилковими, оскільки вони не узгоджуються з вимогами ст. 5 Закону №2181, якою передбачено право платника подати уточнюючий розрахунок у разі самостійного виявлення помилки у показниках раніше поданої податкової декларації. Вказаний Закон має вищу юридичну силу у порівнянні з Наказом ДПА України та не містить відповідальності платника податків за самостійно виявлевлену до початку перевірки помилку завищення податкового зобовязання минулих податкових періодів.

За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку про неправомірність податкових повідомлень рішень від 22.03.10р. №0006511502/0 та від 28.05.10р. №0006511502/1, в звязку з чим такі податкові повідомлення рішення підлягають скасуванню, а позов задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 95 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України

Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними та скасувати податкові повідомлення рішення ДПІ у Соломянському районі м. Києва від 22.03.10р. №0006511502/0 та від 28.05.10р. №0006511502/1.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 01132330) - 3,40 судового збору.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шелест С.Б.

Постанова складена в повному обсязі: 29.06.10р.