Постанова № 10177289, 07.06.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2010
Номер справи
2а-1390/10/2370
Номер документу
10177289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                                                                            № 2а-1390/10/2370 07.06.2010 р.                                                                       м. Черкаси

13 год. 55 хв.                                                                                

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Чубар Т.М.,

секретар –Дуженко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Лубенського міжрайонного прокурора Полтавської області в інтересах держави в особі Лубенської об’єднаної державної податкової інспекції Полтавської області до приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Лубенський міжрайонний прокурор Полтавської області в інтересах держави в особі Лубенської об’єднаної державної податкової інспекції Полтавської області, в якому просить стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»податковий борг з орендної плати за землю з юридичних осіб та фіксованого сільськогосподарського податку на загальну суму 4 765грн. 38 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області 24.03.2000р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 11.04.2000р. як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 16.02.2010р. за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та фіксованого сільськогосподарського податку на загальну суму 4 765грн. 38 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Прокурор належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, згідно якого позовні вимоги підтримує в повному обсязі, рішення по справі просить надіслати на адресу прокуратури.

Представник позивача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд розгляд справи провести без участі представника Лубенської об’єднаної державної податкової інспекції Полтавської області за наявними матеріалами та повідомити про прийняте у справі рішення.

Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, є Закон України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р.

Згідно статті 2 цього Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. При цьому земельний податок сплачується власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.

Судом встановлено, що відповідач –приватне сільськогосподарське підприємство «Карпати»зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області 24.03.2000р., ідентифікаційний код 30758822 (свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності-юридичної особи від 24.03.2000р.), та перебуває на обліку в Чорнобаївському відділенні Золотоніської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р., в тому числі орендної плати за землю та фіксованого сільськогосподарського податку, з 11.04.2000р. за № 29 (довідка про взяття на облік платника податків № 61/29-118 від 25.05.2006р.).

За змістом статті 13 Закону України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р. підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

При цьому податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (стаття 17 Закону України «Про плату за землю»№2535-XII від 03.07.1992р.).

Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Як вбачається з доданої до матеріалів позовної заяви податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»на 2009 рік, загальний розмір нарахованої орендної плати за земельні ділянки на 2009 рік складає 1 514 грн. 60 коп., що з урахуванням розбивки річної суми на рівні частки за місяцями становить 126 грн. 22 коп. щомісяця.

В той же час, згідно наданого позивачем розрахунку податкового боргу приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»та облікової картки платника податків за відповідачем станом на 16 лютого 2010 року обліковується заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за липень-грудень 2009 року, що з урахуванням переплати за попередні періоди складає 733 грн. 56коп.

Окрім того, за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується також заборгованість зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку, механізм справляння якого визначений Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок»№ 320-XIV від 17.12.1998р.

Відповідно до статті 3 цього Закону об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди, а також земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах).

Ставка фіксованого сільськогосподарського податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках до їх грошової оцінки, проведеної за станом на 1 липня 1995 року, відповідно до Методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України, в таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,15; для багаторічних насаджень - 0,09;для земель водного фонду, які використовуються рибницькими, рибальськими та риболовецькими господарствами для розведення, вирощування та вилову риби у внутрішніх водоймах, - 0,45 відсотка грошової оцінки одиниці площі ріллі по областях та Автономній Республіці Крим.

Платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.

Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків тощо (стаття 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»№ 320-XIV від 17.12.1998р.).

При цьому перераховують платники податку загальну суму коштів у визначений строк на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.

Контроль за своєчасним і повним надходженням сум фіксованого сільськогосподарського податку здійснюють органи державної податкової служби.

Згідно податкового розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»на 2009 рік загальна сума фіксованого сільськогосподарського податку за відповідний період відповідачем визначена самостійно в розмірі 5041 грн. 22 коп., в тому числі за І квартал 504 грн. 12 коп., за ІІ квартал 504 грн. 12 коп., за ІІІ квартал 2520 грн. 60 коп. та за IV квартал 1512 грн. 38 коп.

Разом з тим, загальна сума боргу приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку за 2009 рік згідно наданого позивачем розрахунку становить 4031 грн. 82 коп.

Оскільки суму орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та фіксованого сільськогосподарського податку відповідачем розраховано самостійно в поданих останнім розрахунках, відповідні податкові зобов’язання згідно п. 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000р. (далі по тексту –Закон №2181), який є спеціальним законом з питань оподаткування, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення тощо, є узгодженими.

За змістом п.п. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Керуючись п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у зв’язку з несплатою приватним сільськогосподарським підприємством «Карпати»узгоджених сум податкових зобов’язань в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша № 1/155 від 03.09.2009р. на суму 940 грн. 68 коп. та друга №2/159 від 05.10.2009р. на суму 1 907 грн. 90 коп., отримані уповноваженою особою відповідача 04.09.2009р. та 09.10.2009р. відповідно.

09 листопада 2009 року начальником Лубенської об’єднаної державної податкової інспекції Полтавської області винесено рішення № 56 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків-приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати»в рахунок погашення його податкового боргу.

Оскільки згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовом про стягнення яких передбачено статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 4 765грн. 38 коп.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Карпати», ідентифікаційний код 30758822, в доход бюджету через Лубенську об’єднану державну податкову інспекцію Полтавської області 4 765(чотири тисячі сімсот шістдесят п’ять) грн. 38коп. податкового боргу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                                                                    Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 11 червня 2010 року.