Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 червня 2010 р. № 2-а- 38275/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
при секретарі судового засідання - Островській М.О.,
за участю представника позивача Тоцької М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові звернулася до суду з адміністративним позовом до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства, з урахуванням уточнень до якого, просив суд стягнути з відповідача податкову заборгованість у розмірі 9938042,63 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Харківське державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапора виробниче підприємство (далі ХДАВП), засноване на державній власності і підпорядковане Державному комітету промислової політики України та здійснює свою діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Київської районної ради народних депутатів м. Харкова розпорядженням №1071 від 27.12.1991р., реєстраційний №772 від 28.12.1991року і затверджено Наказом Державного комітету промислової політики України від 07.11.2000р за №356.
ХДАВП має свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №2171993, в якому міститься ідентифікаційний код юридичної особи 14308894 та зазначено його місцезнаходження - м.Харків, вул.Сумська,134.
ХДАВП 01.09.2000 року взято на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові.
Відповідач зобовязаний сплачувати обовязкові платежі - податки та збори, а всупереч чинному законодавству своєчасно не сплачує у звязку з чим виникла заборгованість у розмірі 9938042,63 грн. з наступник платежів: по земельному податку з юридичних осіб складає 9723233 грн. 54 коп., по сплаті збору за геологорозвідувальні роботі, виконані за рахунок державного бюджету складає 11 грн. 53 коп., справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики та водного транспорту складає 44019 грн. 80 коп., по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складає 67 477 грн. 09 коп., по комунальному складає 70 777 грн. 80 коп., по збору за забруднення навколишнього природного середовища складає 16639 грн. 17 коп., по податку з доходів фізичних осіб складає 10208 грн. 79 коп.
Представник позивача у судовому засіданні зменшила позовні вимоги з 9938042,63 грн. на 9932367,63 грн., оскільки відповідачем сплачений борг у розмірі 5675,00 грн. по штрафним санкціям за порушення нори з регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосованого рішенням СДПІ ВПП у м. Харкові №0000880841/0 від 03.12.2007 р.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомили. Представником відповідача у ході судового розгляду справи надано заперечення проти позову у якому просив відмовити у задоволенні позову, пояснивши наступне.
Приписами п.п. 5.4.1. п.п. 5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобовязання не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. «в» п.п.4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
На підставі зазначеного представник відповідача вважає помилковим застосування податковим органом п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» для визначення суми податкового боргу із земельного податку.
Крім того вказав, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за І квартал 2009 р. сплачено, що підтверджується платіжним дорученням.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ХДАВП засноване на державній власності і підпорядковане Державному комітету промислової політики України та здійснює свою діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Київської районної ради народних депутатів м. Харкова розпорядженням № 1071 від 27.12.1991р., реєстраційний № 772 від 28.12.1991 р. і затверджено Наказом Державного комітету промислової політики України від 07.11.2000 р. за № 356.
ХДАВП має свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №2171993, в якому міститься ідентифікаційний код юридичної особи 14308894 та зазначено його місцезнаходження - м. Харків, вул. Сумська,134 (пошт.інд.61023).
Згідно з приписами ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно з положеннями ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 22.02.2006 року №1251 (далі за текстом Закон № 1251) платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки, збори (обовязкові платежі).
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №1251 контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків, зборів (обовязкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Окрім цього, згідно з п.п.2.3.1.п.2.3.ст.2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. (далі за текстом Закон № 2181) органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в України» № 509 від 04.12.1990 р. (далі за текстом Закон № 509) державні податкові інспекції виконують функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), а на підставі п. 11 ч. 1 ст. 10 цього ж закону мають право подання до суду позовів про стягнення заборгованості перед бюджетом за рахунок майна.
ХДАВП 01.09.2000 р. взято на облік до СДПІ і тому, саме остання, у відношенні вказаного платника виконує функції контролю за правильністю обчислення ним податків, зборів (обовязкових платежів), своєчасністю надходження цих коштів до бюджету, а у випадку виникнення податкової заборгованості по сплаті податків, зборів (обовязкових платежів) подає до суду позови про її стягнення.
Згідно з п. 1.3. ст. 1 Закону № 2181 податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Виходячи з положень п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Визначаючи терміни, що використовуються в цьому законі, згідно положень п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181, законодавець ототожнив поняття податкової декларації та розрахунку. Виходячи з положень п. 5.3. Розділу 5 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затв. Наказом ДПА України № 276 від 18.07.2005 року (далі за текстом Наказ № 276) дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників.
Згідно з п. 3.6 Інструкції № 276 форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. Зворотній бік картки відображає, серед іншого, стан розрахунків платника з бюджетом та суми його податкового боргу.
Так, позивачем було подано адміністративний позов про стягнення з ХДАВП податкової заборгованості у сумі 9932367 грн. 64 коп., виникнення та наявність якої обґрунтовується наступним:
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535 від 03.07.1992 року (далі за текстом Закон № 2535) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Так, ХДАВП, як платник земельного податку, самостійно визначив її річний розмір на 2008 рік (7597747 грн. 24 коп.) з розбивкою цієї річної суми рівними частками за місяцями (633145 грн. 60 коп. в місяць), на 2009 рік (8752549 грн. 29 коп.) з розбивкою цієї річної суми рівними частками за місяцями (729 379 грн. 11 коп. в місяць), на 2010 рік (15827928 грн. 11 коп.) з розбивкою цієї річної суми рівними частками за місяцями (1318994 грн. 01 коп. в місяць), та подавав до СДПІ від 23.01.2008 року за №170 (на 2008 рік), від 30.01.2009 року за № 883 (за 2009 рік) та від 26.01.2010 року за № 285 (за 2010 рік) податкові розрахунки земельного податку.
У звязку із зміною суми земельного податку, що підлягає сплаті у 2008 та 2009 роках ХДАВП надавало до СДПІ уточнюючі розрахунки від 23.06.2008 року за № 8776 на 2008 рік та від 15.04.2009 року за № 6011 на 2009 рік.
Згідно зазначених розрахунків була змінена сума податку, що підлягає сплаті, на 2008 рік (1023573 грн. 97 коп.) з розбивкою річної суми такими частками за місяцями січень-червень 164 170грн. 86 коп., липень-грудень 6424 грн. 80 коп. та на 2009 рік (6753549 грн. 60 коп.) з розбивкою річної суми такими частками за місяцями січень 2009 року 729 379 грн. 11 коп., лютий-грудень 2009 року 547 651 грн. 86 коп.
Згідно зворотного боку облікової картки підприємства з земельного податку, в якому відображені суми щомісячно сплачених коштів, які були самостійно визначені платником та відповідно суми податкового боргу, а саме в період з травня 2008 року по лютий 2010 року ХДАВП визначив собі податкові зобовязання (з урахуванням їх зменшень уточнюючими розрахунками) на загальну суму 9758428 грн. 12 коп., а сплачено до бюджету тільки 35 194 грн.58 коп.
Відповідно до ст. 33 Кодексу про надра від 27.07.1994 року збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах, і спрямовується до державного бюджету.
Нормативи збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та порядок їх справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 «Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету», затвердженого Постановою КМУ №115 від 29.01.1999 року (далі за текстом Порядок № 115) збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.
Згідно з п. 6.2. Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженої Наказом Комітету України з питань геології та використання надр, ДПА України № 105/309 від 23.06.1999 року (далі за текстом Інструкція № 105/309) базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу. Розрахунки збору подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Згідно з п.п. 6.5. Інструкції № 105/309 надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної у попередньому розрахунку. Авансові внески розраховуються платником збору самостійно у розмірі одної третини величини збору, нарахованої за попередній звітний квартал. Сума збору в повному обсязі, обчислена відповідно до розрахунку за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів за цей квартал), сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу), за місцем податкової реєстрації платника.
ХДАВП, як надрокористувач і платник збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету самостійно обчислював суми збору за кожний звітний квартал виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин, нормативів збору з урахуванням індексу інфляції та коефіцієнтів і подавав до СДПІ податкові розрахунки № 22549 від 28.10.09 року (за 3 квартал 2009 року) на загальну суму 8 грн. 61 коп. та № 28320 від 29.01.10 року (за 4 квартал 2009 року) на загальну суму 2 грн. 92 коп.
Згідно зворотного боку облікової картки підприємства зі збору вищезазначені, самостійно визначені платником суми зі збору сплачені до бюджету не були.
Пунктом 3 Постанови КМ України від 16.08.1999 р. № 1494 «Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту» (далі за текстом Порядок № 1494) передбачено, що платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.
Згідно до п. 14 Порядку № 1494 збір за спеціальне використання водних ресурсів та збір за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту обчислюється платниками самостійно.
Згідно з п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту», затверджена Наказом Міністерства фінансів України, ДПА України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 231/539/118/219 від 01.10.1999 року базовий податковий (звітний) період для збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до п. 141 Порядку № 1494 «Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.
Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації».
Відповідач, як платник збору за спеціальне водокористування в частині використання води, в тому числі використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання, та використання поверхневих і підземних вод, які входять до складу напоїв самостійно визначав суму цього збору належну до сплати в бюджет, щоквартально, наростаючим підсумком з початку року та подавав до СДПІ податкові розрахунки вх. № 22550 від 28.10.2009 року (за 3 квартал 2009 року) на суму 25815 грн. 36 коп. та вх. № 28319 від 29.01.2009 року (за 4 квартал 2009 року) на суму 28204 грн. 44 коп.
Таким чином, підприємством було самостійно визначено собі 54019 грн. 80 коп. як суму збору за спеціальне водокористування належну до сплати в бюджет, але сплачено тільки 10000 грн. 00 коп., що відображено у зворотному боці облікової картки підприємства зі збору.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно ст. 6 Закону Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року.
Згідно ст. 5 Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом
ХДАВП, як платник податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів самостійно обчислив суму податку, належну до сплати на 2009 рік (143406 грн. 95 коп.) з розбивкою цієї річної суми рівними частками за квартал (35854 грн. 00 коп. в квартал) та подало до СДПІ 20.02.2009 року за вх. № 2549 Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Разом з тим, ХДАВП 20.05.2009 р. за вх. № 11989 та №11993 подало до СДПІ розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (уточнений) та довідку до нього про суми податку, які зменшують його податкові зобовязання в результаті самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах. У відповідності з поданими документами, платник зменшив своє податкове зобовязання на суму 13950 грн., що призвело до визначення ним нової річної суми податку, що підлягає сплаті у розмірі 129466 грн. та нової суми квартальної частки податку, що підлягає сплаті до 15.07.2009 р., 15.10.2009 р. та 15.01.2010 р. у розмірі 31204 грн. 00 коп. за квартал.
Також, платник податку подав Розрахунок (перша реєстрація в Україні) за вх. № 1961 від 10.03.2010 р. яким самостійно визначив собі суму податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 867 грн. 00 коп.
Таким чином, підприємством було самостійно визначено собі 94479 грн. 00 коп. як суму податку належну до сплати в бюджет, яка за рахунок переплати, що обліковувалась у картці особового рахунку по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також сплати 870 грн. 00 коп. в рахунок визначеного розрахунком № 1961 від 10.03.2010 р. зобовязання остаточно склав 67 477 грн. 09 коп.
Відповідно до Декрету КМ України «Про місцеві податки та збори» від 20.05.1993 р. № 56-93 комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних і сільськогосподарських підприємств.
Згідно п. 4 Розділу 3 рішення ХІІІ сесії Харківської міської ради ХХІІ скликання від21.03.1996 р. сплата податку проводиться протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного строку, передбаченого для подання податкової звітності.
Згідно з п. 5 розділу ІІІ рішення ХМР податкові розрахунки комунального податку, складені за квартал, платники подають податковим органам протягом сорока днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.
ХДАВП, як платник комунального податку, самостійно обчислював суму податку та подавав до СДПІ наступні розрахунки з визначеними ними сумами, що належать до сплати в бюджет у якості узгоджених сум податкового зобовязання:
- за І квартал 2009 року 21.04.2009 року, вх. № 6832 22943 грн. 20 коп. (з урахуванням уточнюючого розрахунку № 18368 від 10.08.2009року, поданого у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок);
- за ІІ квартал 2009 року 10.08.2009 року, вх. № 18369 23971 грн. 70 коп.;
- за ІІІ квартал 2009 року 20.10.2009 року, вх. № 21966 23862 грн. 90 коп.;
- за ІV квартал 2009 року 20.01.2010 року, вх. № 27792 24160 грн. 40 коп.
Тобто, підприємством було самостійно визначено собі 94938 грн. 20 коп. як суму податку належну до сплати в бюджет, з якої було фактично сплачено 24160 грн. 40 коп. Сплата вказаної суми та відповідно залишок податкового боргу з комунального податку у розмірі 70777 грн. 80 коп. відображені у картці особового рахунку ХДАВП.
Відповідно до п. 2.1. Розділу 2 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та ДПА України № 162/379 від 19.07.1999 року (далі за текстом Інструкція № 162) платниками збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Згідно з положеннями п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ № 303 від 01.03.1999 року та п. 7.2. Інструкції № 162 Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.
Згідно з п. 10 Порядку № 303 та п. 7.3. Інструкції № 162 збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації.
Підприємство як платник збору за забруднення навколишнього природного середовища у 2009 році самостійно, щоквартально визначав суму збору, що підлягає сплаті до бюджету та надавав до СДПІ відповідні податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища, де вказував свої податкові зобовязання по сплаті вказаного збору:
- за І квартал 2009 року 28.04.2009 року, вх. № 7710 11680 грн. 93 коп.;
- за півріччя 2009 року 10.08.2009 року, вх. № 18288 8035 грн. 72 коп.;
- за 9 місяців 2009 року 09.11.2009 року, вх. № 24551 5883 грн. 80 коп.;
- за 2009 рік 05.02.2010 року, вх. № 29095 7482 грн. 90 коп.
Тобто, підприємством було самостійно визначено собі 33083 грн. 35 коп. як суму збору належну до сплати в бюджет, з якої було фактично сплачено 19281 грн. 70 коп., що відображено у картці особового рахунку ХДАВП з цього збору.
Отже, податкова заборгованість підприємства по збору за забруднення навколишнього природного середовища, по самостійно визначеним і не сплаченим сумам зобовязань складає 13 801 грн. 65 коп.
Згідно з п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму податкового зобов`язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення його податкових зобов`язань, заявлених у податкових деклараціях.
Згідно з п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону № 2181 податкове зобов`язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п. 4.2 та п. 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п.5.2.2.цього закону.
Так, СДПІ була проведена планова виїзна перевірка ХДАВП з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2005р. по 01.04.2006р. за результатами якої було складено акт перевірки № 1154/41-014/14308894 яким встановлено заниження податкових зобовязань з податок з доходів фізичних осіб» та зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Внаслідок наведеного СДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення, якими визначено суми зобовязань ХДАВП:
- № 0000480815/2 від 09.10.2006 р. з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 10208 грн. 79 коп.
- № 0000470815/0 від 14.07.2006 р. по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2 837 грн. 52 коп.
Згідно положень ч. 2 п.п. 5.2.4 п.5.2ст.5 Закону України №2181 при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов`язання вважається неузгодженим до прийняття відповідного рішення.
Так, ХДАВП користуючись правом на оскарження податкового повідомлення-рішення звернувся до суду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.02.2010р. у справі № К-14247/07 касаційну скаргу ХДАВП залишено без задоволення. Податкові повідомлення-рішення зазначені вище, що були предметом розгляду адміністративної справи визнано правомірними.
Згідно положень ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, що набрала законної сили є обов`язковою для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб та підлягає виконанню на всій території України.
Господарським судом Харківської області 25.02.2008 року порушено провадження у справі про банкрутство ХДАВП та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» №2343 мораторій це зупинення виконання боржником грошових зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань.
Отже, дія мораторію поширюється на задоволення вимог конкурсних кредиторів та, відповідно, не поширюється на задоволення вимог поточних кредиторів, тобто, у нашому випадку на ті грошові зобов`язання ХДАВП щодо сплати податків і зборів, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство ХДАВП і введення мораторію.
Оскільки, всі наведені вище грошові зобовязання ХДАВП по податкам і зборам виникли після 25.02.2008 року (дата порушення провадження у справі і введення мораторію), ХДАВП зобов`язаний виконати їх.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та з Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства підлягає стягненню на користь Державного бюджету України податкову заборгованість у розмірі 9932367,63 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові до Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Харківського державного авіаційного орденів Жовтневої Революції та Трудового Червоного Прапору виробничого підприємства (61023, м. Харків, вул. Сумська, 134, код ЄДРПОУ 14308894) на користь Державного бюджету України податкову заборгованість у розмірі 9932367.63 (девять мільйонів девятсот тридцять дві тисячі триста шістдесят сім) гривень 63 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанову в повному обсязі виготовлено 25 червня 2010 року.
СуддяБартош Н.С.