Постанова № 10176857, 25.06.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2010
Номер справи
2а-1185/10/1670
Номер документу
10176857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1185/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Слободянюк Н.І.,

за участю секретаря Кіптіла О.М.,

представника позивача - Литвинова Н.С.,

представника відповідача - Олефіренко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"до Відкритого акціонерного товариства "Полтавахіммаш"про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн, -

В С Т А Н О В И В:

25 березня 2010 року Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Полтавхіммаш"про стягнення штрафу в сумі 5100,00 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив, що за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на відповідача постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області від 02.06.2009 № 7/20-46 накладено штраф в сумі 5100,00 грн. На момент подання позовної заяви зазначена сума штрафу відповідачем до Державного бюджету України не перерахована, що стало підставою для звернення Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Північному регіоні” до суду з відповідним позовом.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на невідповідність постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області від 02.06.2009 № 7/20-46 статті 27 Закону України "Про електроенергетику".

В судовому процесі представники сторін підтримали доводи і вимоги сторони, інтереси якої вони відповідно представляють.

Дослідивши надані суду та зібрані ним письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначаються, а відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України “Про електроенергетику”.

Відповідно до статті 9 цього Закону та пункту 1 "Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, державний нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року № 422 “Про державний енергетичний нагляд” безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд вказаним Положенням, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.

Згідно з нормами статті 26 Закону України “Про електроенергетику” споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних установок та їх належний технічний стан; за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої; споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про теплопостачання "основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання; забезпечення безперешкодного доступу до власного теплового обладнання приладів комерційного обліку представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації за умови пред'явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов'язків; споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів та виконання приписів органів, уповноважених здійснювати державний нагляд за режимами споживання теплової енергії згідно із законом.

Судовим розглядом встановлено, що 21 січня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області проведено обстеження технічного стану і експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії ВАТ"Полтавхіммаш", про що складено акт № 7/20-1753/1.

Користуючись своїм правом, наданим нормою частини 5 статті 9 Закону України “Про електроенергетику”, державний інспектор на підставі вказаного акту виніс припис від 21.01.2009 № 7/20-1753/1 про усунення виявлених порушень /56 вимог з термінами виконання 23.02.2009 та 16.03.2009/.

У встановлені строки відповідач вимоги припису від 21.01.2009 № 7/20-1753/1 в повному обсязі не виконав /в частині вимог: №№ 3, 7, 8, 10,11, 12, 14, 18, 19-23, 26, 27, 30-39, 43, 48, 55, 56/, що зафіксовано в акті позапланової перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області від 07.05.2009 № 7/20-580 та не заперечувалось представником відповідача в судовому процесі. Окрім цього, будь-яких доказів в підтвердження вжиття відповідачем заходів по виконанню цих вимог припису суду не надано.

Як передбачено частиною 1 статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” однією з підстав для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання субєктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 9 статті 4 цього ж Закону невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до субєкта господарювання згідно із законом.

Згідно зі статтею 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а згідно зі статтею 31 Закону України "Про теплопостачання" суб'єкти господарювання - юридичні особи несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому ці Закони не дають визначення поняттю “субєкт господарської діяльності”. Таке визначення дає Господарський кодекс України, відповідно до норм якого господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями; господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність); суб'єктами господарювання є, зокрема, господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку /частина 2 статті 3, частина 2 статті 55/.

Через ухилення від виконання відповідачем вимог припису 02 червня 2009 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській області винесено постанову за № 7/20/46 про накладення на відповідача штрафу в сумі 5100,00 грн, що з огляду на наведені норми та фактичні обставини є, за висновком суду, правомірним.

Згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення; у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Судовим розглядом встановлено, що строк сплати спірної суми штрафу закінчився. Разом з тим, відповідач не надав суду доказів сплати ним штрафу станом на дату судового розгляду справи.

Довід відповідача про те, що невиконані вимоги припису не містять ні за змістом, ні за своєю суттю правопорушень, визначених статтею 27 Закону України "Про електроенергетику", судом відхиляється з огляду на те, що зазначеною статтею закону передбачена відповідальність не за самі правопорушення в електроенергетиці, а за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Суд погоджується з тим, що наведені прокурором у позовній заяві мотиви представництва інтересів держави в особі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” узгоджуються зі статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", наказом Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року № 422 і є достатніми для захисту її інтересів шляхом вчинення процесуальної дії по зверненню до суду.

За таких обставин, заявлена по цій справі вимога про стягнення штрафу визнається судом обґрунтованою і задовольняється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Відкритого акціонерного товариства "Полтавхіммаш" про стягнення штрафу в сумі 5100,00 задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Полтавхіммаш" (вул. Маршала Бірюзова, 85, м. Полтава, код 00217449) до бюджету (р/р 31115106700002 відкритий на Полтавське УДК, банк одержувач ГУДК України у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698804, код платежу до держбюджету 21081100) штраф в сумі 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 30 червня 2010 року.

СуддяН.І. Слободянюк