Справа № 2а-197/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Рачкова О.І.,
за участю сторін:
представник позивача - Тернова Т.В. (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Баннівка»про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 6522,65 грн. та пеню у розмірі 497,03 грн.
.
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулось Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Баннівка»про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 6522,65 грн. та пеню у розмірі 497,03 грн.
В судовому засіданні 21.06.2010 року представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, наданого відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2008 рік на підприємстві склала 181 осіб. Згідно з частиною першою ст.19 Закону України „ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, для роботодавців встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, СВК «Баннівка» повинно було створити 7 місць для працевлаштування інвалідів, проте створило лише 6. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 9022,65 грн. 13.05.2009 року СВК «Баннівка»сплатило частково адміністративно-господарську санкцію у розмірі 2500 грн. Станом на 25.12.2009 року відповідач, крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів повинен сплатити й пеню у розмірі 497,03 грн. Вказана заборгованість у розмірі 6522,65 грн. та пеня - 497,03 грн. не була ним сплачена у добровільному порядку, тому позивач просить стягнути її на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідач в судові засідання 17.05.2010 року та 21.06.2010 року не зявився, хоча про дату, час та місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином та своєчасно (а.с.24,30), а тому на підставі положень ст.128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Позивач, відповідно до ст.ст.8,9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.91 № 875-ХІІ (далі Закон України № 875), Положення про Фонд соціального захисту інвалідів є місцевим підрозділом урядового органу державного управління, який діє у складі центрального органу державної виконавчої влади, здійснює повноваження щодо державного управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів, в тому числі на підставі ч.ч.15,16 ст.20 зазначеного Закону здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості по адміністративно-господарським санкціям та пені, не сплачених самостійно, а тому на підставі положень п.п.4 ч.1 ст.17, п.п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до вимог статті 18 Закону України № 875, підприємства, установи, організації,фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог статті 19 зазначеного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Судом встановлено, що при перевірці виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на СВК «Баннівка»встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників у 2008 році склала 181 осіб, що підтверджується копією звіту за 2008 рік року (а.с.8). У відповідності з нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 7 робочих місця, вказавши це у звіті за 2008 рік.
Однак, відповідно до списку працюючих інвалідів - штатних працівників, які були зайняті на підприємстві у 2008 році 6 працівників з 7 відпрацювали на підприємстві повних 12 місяців, а ОСОБА_2 відпрацював на підприємстві лише 3 місяці.
Суд, погоджується з доводами представника позивача, що вказана особа на підприємстві не працювала більше 6 місяців за календарний 2008 рік, а тому не може бути включена до кількості працевлаштованих працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Відповідно, до вимог ст. 19 Закону України № 875 (зі змінами та доповненнями) керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. При цьому, згідно з ст. 20 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік, що складається шляхом поділення фонду заробітної плати штатних працівників за звітний рік на середньооблікову чисельність штатних працівників, помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 9022,65 грн. (а.с.9).
Судом також встановлено, що СВК «Баннівка» 13.05.2009 року сплатило частково адміністративно-господарську санкцію у розмірі 2500 грн., що підтверджено представником позивача та заборгованість становить 6522,65 грн.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осібпідприємців. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
В порушення вимог ст.20 Закону України № 875, відповідач самостійно в строк до 15.04.2008 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив.
Частиною 2 ст. 20 Закону України № 875 передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
За період з 15.04.2009року по 25.12.2009 року (254 дні) відповідачу нарахована пеня у розмірі 497,03 грн. Таким чином , загальна сума, яка підлягає стягненню, становить 6522,65 грн.+497,03 грн. = 7019,68 грн.
Відповідно до п.2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобовязання, альтернативне зобовязанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів. Виходячи з наведеного та завдань Фонду щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій та пені, порушенням вимог Закону України № 875 є невиконання законодавчо встановленого нормативу з працевлаштування інвалідів, а саме факт не створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та несплата самостійно адміністративно-господарських санкцій.
Суд, встановивши ґрунтовність позовних вимог суб`єкта владних повноважень на підставі ч.2 ст.162 КАС України повинен ухвалити рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Баннівка»задовольнити повністю.
2. Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу «Баннівка» (68750, Одеська область, Болградський район, с. Баннівка, вул. Леніна, буд.34, Код ЄДРПОУ 03768919, р/р 26000111221, Райффайзен Банк Аваль, МФО 380805 ) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83 Банк ГУДКУ в Одеській області, Одержувач- УДК у Болградському районі Одеської області, МФО 828011, Код 23215022, р/р 31219230700155) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 6522 грн. 65 коп. та пеню у розмірі 497 грн. 03 коп., а всього 7019 (сім тисяч девятнадцять) гривень 68 коп.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 23.06.2010 року.
Суддя Бутенко А.В.
Стягнути з СВК "Баннівка" заборгованість у розмірі 7019,68 грн.
23 червня 2010 року