
Справа № 758/15277/21
3/758/8145/21 Категорія 450
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Київ
09 грудня 2021 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Кітов О. В. , розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в.о. начальника ТОВ «ДЕФСИ», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,-
УСТАНОВИВ:
Відповідно до вимог ст.21 Закону України «Про державну таємницю», здійснення заходів щодо охорони державної таємниці у ТОВ «ДЕФСИ» покладено на в.о.начальника режимно-секретного відділу ОСОБА_1 (далі - начальник РСО), який має допуск до державної таємниці за формою 2.
Згідно з вимогами статті 21 Закону та п.42 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013, №939 (далі - Порядок), режимно-секретні органи (далі - РСО) здійснюють наступні заходи:
розробляють разом з іншими структурними підрозділами перспективні та поточні плани охорони державної таємниці, а також плани заходів щодо вирішення окремих питань забезпечення режиму секретності, які затверджуються керівником підприємства, установи, організації';
організовують і забезпечують здійснення контролю за виконанням на підприємстві, в установі, організації вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, у тому числі за дотриманням установленого порядку поводження з матеріальними носіями секретної інформації, станом пропускного і внутрішньооб`єктового режиму, охороною приміщень (зон, територій), сховищ матеріальних носіїв секретної інформації;
здійснюють контроль за дотриманням установленого на підприємстві, в установі, організації порядку доступу працівників до відомостей, що становлять державну таємницю, у зв`язку з чим проводять перевірку відповідності форми наданого їм допуску до державної таємниці ступеню секретності відомостей, до яких надається доступ;
організовують і ведуть секретне діловодство та архівне зберігання секретних документів;
ведуть облік сховищ матеріальних носіїв секретної інформації, режимних приміщень (зон, територій) і ключів від них;
організовують навчання працівників підприємства, установи, організації, діяльність яких пов`язана з державною таємницею, а також перевірку знання ними вимог нормативних документів з питань охорони державної таємниці;
проводять роз`яснювальну роботу з метою запобігання порушенням вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці особами, яким надано допуск та доступ до державної таємниці, у тому числі у зв`язку з їх виїздом з України у службові відрядження та в приватних справах, а також участю у міжнародних заходах на території України;
розробляють плани заходів щодо забезпечення режиму секретності у разі проведення мобілізації та введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану, тощо.
Комісією Головного управління виявлено порушення вимог п.50 Порядку, а саме: номенклатура посад працівників ТОВ «ДЕФСИ» не повною мірою відповідає діючому ЗВДТ (затверджено наказом СБ України від 23.12.2020 №383).
Крім того, в порушення вимог п.438 Порядку, керівником РСВ товариства, не проводяться щоквартальні перевірки робочих місць виконавців, відповідні записи відсутні у спеціальному робочому зошиті РСО.
В порушення вимог п.п. 440-447 Порядку, встановлено факт підключення незареєстрованого МЛІ, а саме флеш-накопичувача Transcend 8 Gb (s/n 436В2539&0), номер вказаний на корпусі №679692494/OD33193 до автоматизованої системи класу 1 на базі ПЕОМ №1 «Вгаіп» заводський номер №1118sc9791001, розміщеної за адресою м.Київ вул.Вікентія Хвойки, буд. 15/15, корп.№2, кабінет №22. Декларація про відповідність КСЗІ вимогам нормативних документів із ТЗІ зареєстровано в Адміністрації ДССЗЗІ України 19.09.2019 №4239. Відповідно до п.2 формуляра на АС (обл.№797т від 02.10.2019) та п.2, 7 паспорту на КТЗІ (обл.№795 від 19.09.2019) щодо складу технічних засобів та периферійних пристроїв, які використовуються вказаний пристрій відсутній, що в свою чергу являє порушенням чинного законодавства у сфері КЗІ/ТЗІ.
Також, зафіксовано підключення з`ємного CD-приводу (ASUS SDRW- 08D2S-U USP Device с/н: 97-436047515407SO ), зареєстрованого в ТОВ «Айкюжн ІТ» (ЄДРПОУ 40026988). Останній відомий час підключення 16.09.2021 о 10:39. Вказані пристрої не проходили спеціальних досліджень у складі АС класу 1 створеної на базі ПЕОМ №1 «Вгаіп» заводський номер № 1118sc9791001 , що може свідчити про непрацездатність профілів безпеки вказаної вище АС класу 1 та порушеннь спеціальних налаштувань операційної системи.
Разом з тим, відповідно до вмісту журналу системних подій АС класу РСВ ТОВ «ДЕФСИ» на базі ПЕОМ №1 «Вгаіп» Windows, комп`ютер не вмикався з 06.11.2020 по 16.09.2021. Відповідно до історії останніх підготовлених документів нещодавні документи відсутні до 20.09.2021.
ОСОБА_1 на розгляд справи з`явився, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, визнав частково та пояснив, що щодо виконання вимог п. 440-447 Порядку-939, машинні носії інформації, які використовуються у ПЕОМ № 1 «Brain», відповідно до п. 442 Порядку-939 обліковані у журналі обліку машинних носіїв інформації (форма № 46), проте вказаний USB-Flash накопичувач зазначений як Реєстраційний носій (без облікового номера). З приводу підключення зйомного CD-приводу, він був використаний для входу до ПЕОМ №1 «Brain» за допомогою оптичного CD-диску, який є ключем користувача для входу в систему, після CD-привід був вимкнений.
Щодо виконання п. 438 Порядку -939, відповідно до номенклатури посад працівників ТОВ «ДЕФСИ», перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, оформленню допуску та надання доступу до державної таємниці підлягає 8 (вісім) працівників ТОВ «ДЕФСИ». З моменту виконання обов`язків начальника режимно-секретного відділу ТОВ «ДЕФСИ» та на період перевірки, у ТОВ «ДЕФСИ» допуск до державної таємниці мали лише директор ТОВ «ДЕФСИ» та в.о. начальника режимно-секретного відділу, інші працівники, які мають допуск до державної таємниці відсутні, тому проведення перевірки робочих місць виконавців та порядку зберігання ними секретних документів на робочих місцях не є можливим.
Вислухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення № 6/21-30 від 11.10.2021 р., запитом щодо надання копій документів; копією наказу ТОВ «ДЕФСИ» від 15.04.2021 р. про прийняття ОСОБА_1 , копією функціональних обов`язків, копією наказу про надання доступу до державної таємниці; копією зобов`язання громадянина у зв`язку із допуском до державної таємниці; витягом з акту тематичної перевірки.
Таким чином, в.о. начальника режимно-секретного відділу ТОВ «ДЕФСИ» ОСОБА_1 своїми діями, які виразились в невиконанні вимог Порядку щодо забезпечення режиму секретності, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, обставин, які обтяжують чи пом`якшують відповідальність, не встановлено.
З врахуванням характеру вчиненого адміністративного правопорушення, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40- 1, 294, 307, 308 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Олександр КІТОВ