Постанова № 101764381, 09.12.2021, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
758/15283/21
Номер документу
101764381
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/15283/21

3/758/8148/21 Категорія 469

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Київ

09 грудня 2021 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Кітов О. В. , розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання політичної корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Українська православна асамблея», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1

за ст. 212-21 КУпАП,-

УСТАНОВИВ:

За результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Звіт Партії) за І квартал 2020 року, поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) 09.08.2021 політичною партією «УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА АСАМБЛЕЯ» (ідентифікаційний код 39927225, далі - Партія) за підписом керівника ОСОБА_1 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі Єдиний державний реєстр)- додаток 1), встановлено неповноту інформації у Звіті.

Так, аналізом наданих Партією документів та умов оренди приміщення площею 8,0 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 , виявлено, що вартість оренди значно відрізняється від вартості (ціни) послуг з надання оренди на відповідному ринку, наведеної у відкритих джерел інформації, про що Партії направлено запит від 16.08.2021 № 51-04/61549/21 (додаток 2).

Партія листом від 30.09.2021 б/н (вх. від 01.10.2021 №75509/0/07-21, додаток 3) визнала, що ціна оренди 1 кв. м приміщення, зазначена в укладеному у 2018 році Договорі з ТОВ «Бона», може суттєво відрізнятися від діючих цін, та надала копію Висновку про визначення розміру (суми) спонсорського внеску у формі робіт, товарів або послуг від 30.09.2021 за підписом керівника Партії ОСОБА_1 . Згідно з цим Висновком вартість спонсорських внесків на підтримку Партії, наданих ТОВ «Бона» у І кварталі 2020 року у вигляді надання в оренду приміщення на пільгових умовах, становить 7 317,36 гривень.

Відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» внеском на підтримку політичної партії є, зокрема-, переваги, пільги, послуги, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Проте у Звіті у пункті 6.1 «Спонсорські внески на користь політичної партії» глави 6 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» (копії відповідних сторінок Звіту - додаток 4) відсутні відомості про спонсорський внесок ТОВ «Бона» в сумі 7 317,36 грн у вигляді надання в оренду приміщення на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку).

Оскільки відповідно до положень пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» політичні партії до початку функціонування електронної системи подання та оприлюднення звітів подають звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру в порядку та спосіб, визначені Законом України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон), то невідображення у Звіті у пункті 6.1 «Спонсорські внески на користь політичної партії» глави 6 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» спонсорського внеску ТОВ «Бона» в сумі 7 317,36 грн у вигляді надання в оренду приміщення на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку) є порушенням пункту 2 частини дев`ятої статті 17 Закону та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства від 28.07.2016 №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315, та є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зазначені порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 06.10.2021 (додаток 5) та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 07.10.2021 № 773, затвердженому наказом Національного агентства від 08.10.2021 № 643/21 (додаток 6).

Відповідно до вимог пункту 13 розділу II Положення про порядок подання Звіту достовірність даних Звіту підтверджується власноручними підписами керівника (уповноваженої особи) та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) на останній сторінці Звіту, скріпленими печаткою політичної партії.

Звіт Партії подано до Національного агентства за підписом керівника Партії та скріплено печаткою Партії, відтак ОСОБА_1 - підтвердив достовірність інформації, викладеної у Звіті Партії.

Статтею 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Частиною першою статті 19 Закону передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, які не отримують державного фінансування, у разі порушення ними Конституції України, цього та інших законів України. Такими заходами є: попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, є керівник (уповноважена особа) політичної партії, яким підписано Звіт.

Крім того, статтею 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру (див. додаток 1), а також пунктом 4.6, 4.6.1 розділу 4 Статуту Політичної партії «Українська православна асамблея» (копії відповідних сторінок Статуту - додаток 7), порушив встановлений порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, за що статтею 21221 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність.

Крім того, за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Звіт Партії) за III квартал 2020 року, поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) 09.08.2021 політичною партією «УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА АСАМБЛЕЯ» (ідентифікаційний код 39927225, далі - Партія) за підписом керівника ГАД ОСОБА_5 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр)- додаток 1), встановлено неповноту інформації у Звіті.

1. Аналізом наданих Партією документів виявлено невідображення відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати послуг хостингу та реєстрації доменних імен вебсайту Партії (upa-pp.com).

Партія листом від 07.10.2021 б/н (вх. від 07.10.2021 № 76955/0/07-21, додаток 2) підтвердила отримання спонсорського внеску від ОСОБА_6 у вигляді оплати за надання інформаційних послуг хостингу та реєстрації доменних імен, а також надала копію Висновку про визначення розміру (суми) спонсорського внеску у формі робіт, товарів або послуг від 06.10.2021 за підписом керівника Партії ОСОБА_1 . Згідно з цим Висновком вартість спонсорських внесків на підтримку Партії, наданих ОСОБА_6 у III кварталі 2020 року у вигляді у вигляді сплати послуг хостингу та реєстрації доменних імен, становить 599,00 гривень.

2. Також виявлено невідображення відомостей про спонсорські внески від ОСОБА_6 у вигляді оренди приміщення для проведення конференції Харківською обласною організацією Партії 20.09.2020 терміном 2 години в приміщенні міського палацу культури за адресою: Харківська обл., м. Ізюм, пр. Незалежності, 64-в (https://upa-pp.com/index.php/news/rehionalni- novyny/povidom.html) та від ОСОБА_1 у вигляді оренди приміщення для проведення конференції Київською обласною організацією 23.09.2020 терміном 2 години в приміщенні за адресою: Київська обл., м. Богуслав, вул. Святогірська, 6 (https://upa-pp.com/index.php/news/rehionalni- novyny/povidom3 .html).

Партія листом від 07.10.2021 б/н (вх. від 07.10.2021 № 76955/0/07-21, див. додаток 2) підтвердила отримання спонсорських внесків від ОСОБА_6 та ОСОБА_1 , а також надала копію Висновків про визначення розміру (суми) спонсорського внеску у формі робіт, товарів або послуг від 06.10.2021 за підписом керівника Партії ОСОБА_1 Згідно з цими Висновками вартість спонсорських внесків на підтримку Партії, наданих ОСОБА_6 у III кварталі 2020 року у вигляді сплати послуг оренди приміщення, становить 2 700,00 грн, а наданих ОСОБА_1 у III кварталі 2020 року у вигляді сплати послуг оренди приміщення - 4 450,00 гривень.

Проте у Звіті у пункті 6.1 «Спонсорські внески на користь політичної партії» глави 6 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» (копії відповідних сторінок Звіту - додаток 3) відсутні відомості про спонсорські внески:

ОСОБА_6 на суму 599,0 грн у вигляді оплати послуг хостингу та реєстрації доменних імен вебсайту Партії;

ОСОБА_6 на суму 2 700,0 грн та ОСОБА_1 на суму 4 450грн у вигляді сплати послуг оренди приміщення.

Оскільки відповідно до положень пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» політичні партії до початку функціонування електронної системи подання та оприлюднення звітів подають звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру в порядку та спосіб, визначені Законом України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон), то невідображення у Звіті у пункті 6.1 «Спонсорські внески на користь політичної партії» глави 6 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» зазначених вище спонсорських внесків ОСОБА_6 в сумі 599,0 грн і 2 700 грн та ОСОБА_1 в сумі 4 450грн є порушенням пункту 2 частини дев`ятої статті 17 Закону та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315, та є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зазначені порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 06.10.2021 (додаток 4) та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 07.10.2021 № 775, затвердженому наказом Національного агентства від 08.10.2021 № 643/21 (додаток 5).

Відповідно до вимог пункту 13 розділу II Положення про порядок подання Звіту достовірність даних Звіту підтверджується власноручними підписами керівника (уповноваженої особи) та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) на останній сторінці Звіту, скріпленими печаткою політичної партії.

Звіт Партії подано до Національного агентства за підписом керівника Партії та скріплено печаткою Партії, відтак ОСОБА_1 підтвердив достовірність інформації, викладеної у Звіті Партії.

Статтею 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Частиною першою статті 19 Закону передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, які не отримують державного фінансування, у разі порушення ними Конституції України, цього та інших законів України. Такими заходами є: попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7,9,23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, є керівник (уповноважена особа) політичної партії, яким підписано Звіт.

Крім того, статтею 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру (див. додаток 1), а також пунктом 4.6, 4.6.1 розділу 4 Статуту Політичної партії «Українська православна асамблея» (копії відповідних сторінок Статуту - додаток 7), порушив встановлений порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, за що статтею 21221 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність.

Оскільки у провадженні Подільського районного суду м. Києва перебувають адміністративні матеріали відносно однієї особи, а саме: справа № 758/15283/21, провадження 3/758/8148/21 та справа № 758/15288/21, провадження 3/758/8149/21 суд вважає, що для забезпечення всебічного, повного і об`єктивного розгляду провадження та прийняття рішення, вони підлягають об`єднанню та мають бути розглянуті в одному провадженні.

ОСОБА_1 про місце, день і час розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, в судове засідання не з`явився, суд на підставі ст. 268 КУпАП визнав можливим розглянути справу за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП.

Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 53-15/283 від 26.10.2021 р.; даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 53-15/284 від 26.10.2021 р.; витягом з ЄДР; копією листа Національного агентства від 16.08.2021 №51-04/61549-21; копією листа Партії від 30.09.2021 б/н з додатками; копією листа Партії від 07.10.2021 р. № 76955/0/07-21 з додатками; копією сторінок Звіту Партії; копією акту про проведення аналізу Звіту Партії; копією висновку про результати аналізу Звіту Партії; копією сторінок Статут Партії; витягом з наказу Національного агентства від 03.03.2021 р№ 142/21; копією наказу Національного агентства від 21.10.2021 № 661/21; копією листа Національного агентства від 11.10.2021 № 51-04/74628/21; роздруківкою з офіційного вебсайту Національного агентства; копією паспорта ОСОБА_1 ; копією довідки про реєстрацію місця проживання особи; копією пояснень ОСОБА_1 ; пам`яткою про права та обов`язки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Таким чином, своїми діями, які виразились в порушенні порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Згідно зі ст. 280 КУпАП, обставин, які обтяжують чи пом`якшують відповідальність, не встановлено.

З врахуванням характеру вчиненого адміністративного правопорушення, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40- 1, 294, 307, 308 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Об`єднати матеріали справи про адміністративне правопорушення № 758/15283/21, провадження 3/758/8148/21 відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП та матеріали справи про адміністративне правопорушення № 758/15288/21, провадження 3/758/8149/21 відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП в одне провадження під № 3/758/8148/21

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п`ять тисяч сто) гривень.

На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п`ять тисяч сто) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.

Суддя Олександр КІТОВ