
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/22955/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
07 грудня 2021 року м. Львів
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зобов`язання вчинити дії -
УСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації Львівської області, у якому просить:
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу до 05 травня за 2020 та 2021 роки, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів у сумі 14154,00 грн;
- зобов`язати відповідача надати довідку розрахунок нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги до 05 травня та 2020 та 2021 роки як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Разом із позовною заявою подав заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду. В обґрунтування такої зазначив, що в кінці червня 2021 року позивачу із офіційного сайту Верховного Суду стало відомо, що Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у зразковій справі № 440/2722/20 щодо нарахування та виплати інваліду війни разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, передбаченому статтею 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції Закону України від 25.12.1998. Вказав, що після ознайомлення із цим рішенням йому стало зрозуміло, що виплата до 05 травня у 2020 та у 2021 році проведена не у повному обсязі. Стверджує, що оскільки про порушення права на отримання разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2021 роки позивачу стало відомо лише в кінці червня 2021 року, а будь-яка інформація про порушення органами соціального захисту прав учасників бойових дій, в частині розміру виплати до 05 травня, позивачу не доводилась, строк звернення до адміністративного суду позивачем не може вважатися пропущеним. З огляду на вказане просить визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними та поновити пропущений з поважних причин строк для звернення до суду за захистом права ОСОБА_1 на отриманням грошової допомоги до 05 травня за 2020 та 2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум.
Відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим ст. 161 КАС України.
Частиною шостою ст. 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В силу ч.ч. 1, 2, 3, 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною четвертою статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 05 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30.09.2020.
Аналогічну правову позицію щодо обрахунку строку звернення до суду висловлено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10.05.2018 у справі № 389/1042/17, від 06.02.2018 у справі № 607/7919/17, від 18.11.2020 у справі № 380/5202/20.
До суду із цим позовом позивач згідно з відтиском штампу вхідної кореспонденції Львівського окружного адміністративного суду звернувся 02.12.2021, тобто з пропуском встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячного строку.
У своїй заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду позивач вказав, що про невідповідність розмірів разової грошової допомоги до 05 травня, яку йому виплачено в 2020, 2021 роках і яка передбачена ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він дізнався із джерел мережі Інтернет в кінці червня 2021 року.
Однак така позиція позивача суперечить правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 10.05.2018 у справі № 389/1042/17, від 06.02.2018 у справі № 607/7919/17, від 18.11.2020 у справі № 380/5202/20.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на вказане, аргументи позивача про те, що про невідповідність розміру виплат вимогам законодавства його компетентні органи не інформували суддя розцінює як неповажні причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, адже позивач мав об`єктивну можливість звернутися до відповідного Управління соціального захисту для отримання відповідних роз`яснень та вирішення спору.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене позивач має право звернутися до суду із заявою (клопотанням) про поновлення строку звернення до адміністративного суду, у якій вказати підстави для поновлення строку з наданням доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з вимогами частин 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням того, що позивачем не виконано вищевказаних вимог КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати строк позивачу для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя -
УХВАЛИЛА:
1. Причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду, які вказані в заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнати неповажними.
2. Позовну заяву залишити без руху для усунення недоліків позовної заяви.
3. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду (79018 м. Львів вул. Чоловського 2) заяви (клопотання) про поновлення строку звернення до адміністративного суду із наданням доказів поважності причин пропуску строку в частині позовних вимог про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу до 05 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
4. Роз`яснити позивачу, що в разі неусунення недоліків позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
5. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур