
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6520/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Хорольського Ігоря Володимировича (далі – представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі – відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій, щодо неприйняття рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням 2 групи інвалідності;
- зобов`язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій розглянути з прийняттям рішення отримані від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області документи щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням 2 групи інвалідності.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до Наказу № 309 від 06 жовтня 2020 року «Про звільнення зі служби», позивача звільнено зі служби цивільного захисту (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпунктом 3, Постанови КМУ №593 від 11 липня 2013 року (за станом здоров`я).
Внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби, позивач визнаний інвалідом 2 групи.
У відповідності до пункту 5 «Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 908 від 11 липня 2007 року, документи зазначені у пункті 2 цього Порядку, позивач у повному обсязі надав до Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Головне управління ДСНС України в Луганській області направило документи до ДСНС України 15 лютого 2021 року.
Листом від 07 вересня 2021 року, відповідач повідомив позивача про те, що згідно зі статтею 118 Кодексу цивільного захисту України передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, порядок та умови виплати якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007р. №908 (далі - Порядок). Відповідно до пункту 2 Порядку виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для утримання ДСНС. Однак у зв`язку зі збільшенням кількості справ, що надійшли до ДСНС України для виплати одноразової грошової допомоги, кошти передбачені для ДСНС на виплату у 2020 році одноразової грошової допомоги, забезпечили її виплату особам рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, матеріали справ яких надійшли у 2020 році, в зв`язку із обмеженим фінансуванням в 2020 році на зазначені цілі, матеріали справи ОСОБА_1 не виносилися на розгляд комісії та не розглядалися.
На думку представника позивача відповідач порушує права та законні інтереси позивача своєю протиправною бездіяльністю.
25 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позов (арк. спр. 20-29), в якій відповідач заперечував проти задоволення позову зазначивши, що одноразова грошова допомога у разі захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) передбачена частиною 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 (далі - Порядок).
Відповідно до Порядку підрозділ подає до ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого долучаються документи.
Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.
Як вбачається із листа ДСНС від 07 вересня 2021 року № 03-15298/204 про виплату одноразової грошової допомоги позивача повідомлено, що належно оформлені матеріали його справи надійшли на адресу ДСНС 15 лютого 2021 року. Центральна лікарсько-експертна комісія розглянула матеріали та встановила причинно-наслідковий зв`язок отриманої позивачем II групи інвалідності з виконанням обов`язків, однак на сьогодні в ДСНС знаходиться велика кількість справ щодо виплати одноразової грошової допомоги особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, що надійшли ще у травні 2020 року. Тому документи позивача не виносилися на розгляд комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту для прийняття відповідного рішення.
Враховуючи вищезазначене, позивача проінформовано, Законом України “Про Державний бюджет на 2021 рік” для ДСНС передбачено видатки, шо забезпечують виплату одноразової грошової допомоги особам, справи яких надійшли на розгляд ДСНС включно по грудень 2020 року.
Відтак, прийняття рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ за наявності асигнувань на зазначені цілі.
Прийняття рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги є взяттям бюджетного зобов`язання.
Отже, призначення та виплата одноразової грошової вимоги у разі настання інвалідності врегульовані спеціальним законодавством, яке передбачає обов`язкову умову — наявність коштів на зазначені цілі.
Станом на сьогодні, Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та відповідно до Розподілу показників зведених планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету) на 2021 рік ДСНС за КПКВ 1006282 “Забезпечення діяльності сил цивільного захисту” на соціальне забезпечення (КЕКВ 2730) передбачено видатки у сумі 185,0 млн. грн. та помісячним планом асигнувань рівномірно розподілено до кінця року, починаючи з квітня місяця.
Абзацом третім пункту 6 Порядку не визначено строки розгляду заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги. Натомість у Порядку зазначено, шо одноразова грошова допомога виплачується з дня прийняття відповідного рішення протягом двох місяців у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги, якого підрозділ зобов`язаний дотримуватися при здійсненні виплати. Після прийняття Комісією ДСНС рішення про виплату, внесення змін до кошторису ГУ ДСНС України у Луганській області та отримання на рахунки додаткових коштів цільовим призначенням на виплату одноразової грошової допомоги, останнє матиме право на видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги позивачу та здійснення такої виплати у встановлений строк (2 місяці). Інших строків у Порядку не визначено. Відповідно підстави для задоволення позовних вимог у цій справі відсутні.
На сьогоднішній день, через відсутність відповідних бюджетних асигнувань документи Позивача не виносилися на розгляд Комісії ДСНС, оскільки прийняття відповідного рішення є взяттям бюджетного зобов`язання без відповідних асигнувань, а з дня прийняття ДСНС рішення про таку виплату протягом двох місяців Головним управлінням ДСНС України у Луганській області має бути виплачено суму одноразової грошової допомоги.
В ДСНС на розгляді щодо призначення одноразової грошової допомоги знаходиться 361 справа (60 справ, які надійшли у 2020 році та 301 справа, які надійшли у 2021 році) на загальну суму 97,9 млн грн (за 2020 рік — 17,6 млн грн, за 2021 рік — 80,3 млн грн), в тому числі і справа позивача.
У зв`язку з обмеженими фінансовими можливостями матеріали справи позивача не виносилися на розгляд комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту для прийняття відповідного рішення
Враховуючи вищевикладене. прийняття рішення щодо призначення та подальшої виплати позивачу одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ позивач перебуває у черзі на таку виплату за № 102) за наявності відповідних асигнувань на зазначені цілі.
Просить суд відмовити у позові.
Ухвалою суду від 03 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадження) (арк. спр. 14-15).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) є учасником бойових дій та особою з інвалідністю другої групи з 13 листопада 2020 року, що підтверджено копіями документів, а саме: паспортом громадянина України (арк. спр. 2-3, 36-38), карткою платника податків (арк. спр. 4, 39), посвідчення учасника бойових дій (арк. спр. 5), довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААБ № 146477 (захворювання пов`язане з виконанням службових обов`язків) (арк. спр. 9, 45, 46), витягом з протоколу засідання Центральної лікарсько-експертної комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 417 від 25 лютого 2021 року (арк. спр. 32).
Наказом № 309 від 06 жовтня 2020 року старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командира відділення 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звільнено зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я), виключено з кадрів ДСНС України з 06 жовтня 2020 року (арк. спр. 6, 35).
04 лютого 2021 року позивач звернувся до Головного управління ДСНС України у Луганській області щодо виплати одноразової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, надавши відповідні документи (арк. спр. 34).
Листом від 08 лютого 2021 року № 5702-561/57110 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області відповідачу направило документи позивача (арк. спр. 33).
Згідно з свідоцтвом про хворобу № 1454 від 23 вересня 2020 року Центральної лікарсько - експертної комісії ДСНС України встановлено, що захворювання позивача пов`язане з проходженням служби (арк. спр. 8, 40-42).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААБ № 146477 позивачу встановлено з 13 листопада 2020 року ІІ групу інвалідності, захворювання пов`язане з виконанням службових обов`язків (арк. спр. 9, 45).
Листом від 07 вересня 2021 року № 03-15298/204 відповідач повідомив позивача про те, що згідно зі статтею 118 Кодексу цивільного захисту України передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, порядок та умови виплати якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007р. №908 (далі - Порядок). Відповідно до пункту 2 Порядку виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для утримання ДСНС. Однак у зв`язку зі збільшенням кількості справ, що надійшли до ДСНС України для виплати одноразової грошової допомоги, кошти передбачені для ДСНС на виплату у 2020 році одноразової грошової допомоги, забезпечили її виплату особам рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, матеріали справ яких надійшли у 2020 році, в зв`язку із обмеженим фінансуванням в 2020 році на зазначені цілі, матеріали справи ОСОБА_1 не виносилися на розгляд комісії та не розглядалися (арк. спр. 7).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою та другою статті 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов`язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов`язаного з виконанням службових обов`язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п`ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України (далі - Положення № 593).
Положення № 593 визначає порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов`язані з перебуванням громадян України (далі - громадяни) у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту (пункт 1 Положення № 593).
Згідно з Положенням № 593 особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України. Статус їх підтверджується службовим посвідченням тощо.
Пунктом 15 Положення № 593 встановлено склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, який поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий, яким присвоюються спеціальні звання.
Згідно абзацу четвертого пункту 15 Положення № 593 молодший начальницький склад - молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.
За приписами пункту 173 Положення № 593 звільнення осіб рядового і начальницького складу із служби цивільного захисту здійснюється у відставку - якщо звільнені особи досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України “Про військовий обов`язок і військову службу”, або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби із зняттям з військового обліку.
Згідно з пунктом 176 Положення № 593 контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту: за станом здоров`я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби (підпункт 3).
Наказом Міністерства внутрішній справ України від 20 липня 2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція).
Ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу (пункт 1 розділу І Інструкції).
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункти 2, 3 розділу І Інструкції).
Відповідно до пункту 1 розділу XХVІІ Інструкції особам рядового і начальницького складу, звільненим з органу управління (підрозділу), виплата грошового забезпечення проводиться: тим, хто обіймав на день звільнення посади,- до дня здавання справ включно, при цьому на здавання справ надається не більше 10 днів із дня отримання органом управління (підрозділом) наказу про звільнення; слухачам і курсантам навчальних закладів цивільного захисту - до дня виключення зі списків перемінного складу навчальних закладів цивільного захисту включно; тим, хто на день звільнення перебував у розпорядженні,- до дня здавання справ включно. На здавання справ надається не більше 5 днів із дня отримання органом управління (підрозділом) наказу про звільнення.
Згідно з пунктом 7 розділу XХVІІ Інструкції особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За приписами пункту 12 розділу XХVІІ Інструкції особам рядового і начальницького складу, які в разі звільнення зі служби цивільного захисту мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються: для осіб рядового і начальницького складу, що звільняються з посад, на які вони були призначені,- оклад за штатною посадою, оклад за спеціальним званням і додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) на день звільнення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок № 908).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 908 особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби у розмірі: 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 908 розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Суд зазначає, що зазначений пункт визначає не лише загальний розмір допомоги, але й розмір допомоги звільнених осіб.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 908 для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 2 цього Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання; постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв`язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов`язків або проходженням служби; копію сторінок паспорта даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації; довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
За приписами пункту 6 Порядку № 908 підрозділ подає ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, захворювання чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.
Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.
За приписами пункту 8 Порядку № 908 одноразова грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), травма або поранення, захворювання чи інвалідність: настали у зв`язку з вчиненням особою рядового або начальницького складу злочину чи адміністративного правопорушення або є наслідком вчинення дій у стані алкогольного сп`яніння чи у стані, зумовленому вживанням наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, інших одурманювальних засобів; є наслідком умисного заподіяння особою рядового або начальницького складу собі тілесного ушкодження або здійснення самогубства чи замаху на самогубство, якщо зазначені дії не зумовлені хворобливим станом або доведенням її до самогубства.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що Порядок № 908 регламентує чіткий алгоритм та послідовність дій щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Судом встановлено, що Комісія ДСНС з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, документи, необхідні для вирішення питання щодо призначення позивачу вищезазначеної допомоги отримала, однак, рішення за зазначеними документами не приймала.
Не прийняття вказаного рішення відповідачем обґрунтовується відсутністю бюджетних фінансувань.
Виходячи з приписів наведених норм відповідач, отримавши від підрозділу висновок щодо можливості виплати грошової допомоги з доданими до нього відповідними документами, зобов`язаний прийняти рішення щодо призначення позивачеві одноразової грошової допомоги та надіслати його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги.
Отже, всупереч приписів Порядку № 908 Державна служба України з надзвичайних ситуацій не прийняла передбаченого рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Щодо відсутності фінансування, суд зазначає.
Відповідачем у відзиві вказано, що на розгляді перебуває значна кількість справ щодо призначення одноразової грошової допомоги особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, бюджетні фінансування яких здійснюється за КПКВ 1006280 “Забезпечення діяльності сил цивільного захисту” (КЕКВ 2730).
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У рішеннях Європейського суду з прав людини “Кечко проти України” (заява № 63134/00, пункти 23, 26) та “Ромашов проти України” (заява № 67534/01, пункт 43) вказано про те, що реалізація особою права, яке пов`язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань, є безпідставними.
Зокрема, у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплати з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
У рішеннях ЄСПЛ у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” (заява №70297/01) та у справі “Бакалов проти України” (заява № 14201/02) також зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання (пункти 48 та 40 цих рішень відповідно).
Отже, відсутність належного фінансування, на що посилався відповідач, не може бути підставою для невжиття ним належних заходів для виконання вимог законодавства та відповідно невиконання покладених на суб`єкта владних повноважень обов`язків та свідчить про бездіяльність.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 09 грудня 2019 року у справі № 1740/1838/18.
На підставі викладеного належним способом захисту порушеного права в даному випадку є:
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій, щодо неприйняття рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням ІІ групи інвалідності;
- зобов`язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій розглянути з прийняттям рішення отримані від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області документи щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням ІІ групи інвалідності.
При цьому, аналізуючи всі доводи відповідача, суд також приймає до уваги висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні у справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
На виконання вимог статей 77, 78 КАС України відповідач не довів правомірність своїх дій та відсутність підстав для задоволення позову, а також не спростував надані позивачем докази.
За таких обставин у суду відсутні підстави вважати, що відповідач діяв в порядку та у спосіб визначений Законом.
З урахуванням зазначеного позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, буд. 55, м. Київ, ідентифікаційний код 38516849) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій, щодо неприйняття рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням ІІ групи інвалідності.
Зобов`язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій розглянути з прийняттям рішення отримані від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області документи щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням ІІ групи інвалідності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива