Рішення № 101760071, 09.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
360/6220/21
Номер документу
101760071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

09 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6220/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.10.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування при розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 обчислення вислуги років на пільгових умовах за час проходження служби, протягом якого брав участь в антитерористичній операції у період з 26.04.2014 по 07.11.2015, а також з 07.11.2015 по 30.08.2018 та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.03.2019 по 31.03.2019, з 01.04.2019 по 30.04.2019, з 01.07.2019 по 31.07.2019, з 01.10.2019 по 31.10.2019, з 01.12.2019 по 31.12.2019, з 01.03.2020 по 31.03.2020, з 01.06.2020 по 30.06.2020, з 01.09.2020 по 30.09.2020, з 01.12.2020 по 31.12.2020, з 01.02.2021 по 28.02.2021;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці період участі в антитерористичній операції у період з 26.04.2016 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.08.2018 та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.03.2019 по 31.03.2019, з 01.04.2019 по 30.04.2019, з 01.07.2019 по 31.07.2019, з 01.10.2019 по 31.10.2019, з 01.12.2019 по 31.12.2019, з 01.03.2020 по 31.03.2020, з 01.06.2020 по 30.06.2020, з 01.09.2020 по 30.09.2020, з 01.12.2020 по 31.12.2020, з 01.02.2021 по 28.02.2021 до загальної вислуги років для призначення пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням загальної вислуги років (у календарному та пільговому обчисленні) та перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років на підставі пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ на пенсію за вислугою років на підставі пункту «а» статті 12 цього ж Закону.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач в період з 08.05.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 по 15.05.2021 у Національній поліції України.

Відповідно до наказу ГУНП в Луганській області № 205 о/с від 13.05.2021 позивача звільнено з посади начальника управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Луганській області, за п. 4 ч. 1 ст. 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 15.05.2021, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 24 роки 09 місяців 22 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 14 років 09 місяці 22 днів, загальний трудовий стаж: 28 років 00 місяців 29 днів.

З 16.05.2021 позивач перебуває на обліку відповідача та, з урахуванням страхового стажу, позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до відповідача із заявою за вх. № 2092/Б-1200-21 від 25.05.2021.

Відповідно до відповіді відповідача за вих. № 2075-2092/Б-02/8-1200/21 від 11.06.2021 зазначено, що відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262 (далі-Закон № 2262) (в редакції на дату призначення пенсії) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б” - “д”, “ж” статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

У червні 2021 року засобами поштового зв`язку, позивач повторно звернувся до відповідача за вх. № 2807/Б-1200-21 від 02.07.2021 із тотожними першому зверненню вимогами, надавши додатково відповідь на звернення з Головного управління Національної поліції від 28.05.2021 вих. № 2934/111/58/05-2021, завірені належним чином копії додаткових документів, що підтверджують періоди служби позивача, які підлягають зарахування до вислуги років на пільгових умовах: довідки ГУНП в Луганській області від 02.04.2021 № А-278 та від 27.01.2021 №А-35 та копії витягу з наказу ГУНП в Луганській області від 13.05.2021 № 205 о/с.

Відповідно до відповіді відповідача за вих. № 2926-2807/Б-02/8-1200/21 від 30.07.2021 зазначено, що за розглядом документів, наявних у пенсійній справі встановлено, що відповідно до витягу з наказу №205о/с від 13.05.2021 на день звільнення з Національної поліції України (15.05.2021) вислуга років складає: у календарному обчисленні - 24 роки 4 місяці 03 дні, загальний трудовий стаж 28 років 00 місяців 29 днів.

Відповідачем рішення за результатами розгляду звернення не прийнято, не зазначено відомостей щодо задоволення або відмови у задоволені висунутих вимог, та зокрема вказано, що позивачу призначено пенсію на підставі пункту «б» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме у розмірі 53 % від грошового забезпечення. Право на обчислення пенсії за вислугу років, відповідно до п. «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, що передбачає наявність не менше 25 календарних років служби у позивача відсутнє. Пенсія нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

З посиланням на норми Конституції України та Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 29.11.2021 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подало відзив на позовну заяву в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 63-65).

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що із заявою про відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України №2262 позивач особисто не звертався, а рішення про перерахунок (відмову у перерахунку пенсії) не виносилось.

21.05.2021 Головне управління Національної поліції в Луганській області надіслало на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення пенсії за вислугу позивача.

Відповідно до подання про призначення пенсії від 21.05.2021 та витягу з наказу про звільнення від 13.05.2021 №205 о/с вислуга позивача в календарному обчислені складає 24 роки 04 місяці 03 дні. Враховуючи наведене, пенсію позивачу призначено відповідно до пункту «б» ст. 12 3акону №2262.

25.05.2021 та у червні 2021 року позивач звернувся з заявою призначити йому пенсію за вислугу років згідно пункту «а» статті 12 Закону №2262.

За розглядом заяв позивача направлено листи від 11.06.2021 та від 30.07.2021 щодо неможливості призначення пенсії відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262.

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

Ухвалою суду від 28.10.2021 позов залишено без руху (арк. спр. 25).

Ухвалою від 15.11.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 46-48).

Ухвалою суду від 30.11.2021 у задоволенні клопотання про залучення третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено (арк. спр. 70-71).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), є учасником бойових дій, з 08.05.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 15.05.2021 у Національній поліції України, та з 15.05.2021 звільнений з посади начальника управління боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людей Головного управління Національної поліції в Луганській області за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України “Про Національну поліцію” (у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), що підтверджується документами по справі (арк. спр. 31, 32, 33, 34, 35, 45, 55, 55 зв.б.).

Головним управлінням Національної поліції в Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено документи для призначення і виплати пенсії за вислугу років позивачу, серед яких подання про призначення пенсії від 21.05.2021, заява від 20.05.2021 про призначення пенсії, грошовий атестат від 14.05.2021 № 80, довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Луганській області від 14.05.2021 № 5589/111/22-2021 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та витяги з наказів Головного управління Національної поліції в Луганській області від 13.05.2021 № 205 о/с, довідки від 27.01.2021 про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (арк. спр. 52 зв.б.-53, 53 зв.б., 54, 55, 56).

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 13.05.2021 № 205 о/с вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні: 24 роки 04 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні (без урахування к5алендарної вислуги років): 14 років 09 місяців 22 дні, загальний трудовий стаж: 28 років 00 місяців 29 днів (арк. спр. 12, 35, 55 зв.б.).

У поданні про призначення пенсії від 21.05.2021 зазначено, що вислуга років позивача для призначення пенсії станом на 15.05.2021 складає 28 років 00 місяців 29 днів, у тому числі в календарна вислуга складає 24 роки 04 місяці 03 дні (арк. спр. 52 зв.б.-53,).

Протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16.05.2021 за пенсійною справою 1213011760 (НПУ) позивачу з 16.05.2021 призначено пенсію за вислугу років (з урахуванням видів підвищення до пенсії) у розмірі 16214,85 грн (арк. спр. 52).

Протоколами від вересня 2021 року та від жовтня 2021 року позивачу перераховано пенсію (арк. спр. 56 зв.б., 57).

25.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми про перерахунок пенсії (арк. спр. 59-60) надавши довідки від 27.01.2021 № 35 про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та від 02.04.2021 № А-278 про безпосередню участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (арк. спр. 36, 37, 60 зв.б., 61).

Крім того позивачем 25.05.2021 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області заяву про призначення/перерахунок пенсії за вислугою років (арк. спр. 53 зв.б.).

Листом за вих. № 2075-2092/Б-02/8-1200/21 від 11.06.2021 відповідач повідомив позивача, що відповідно до пункту “а” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262 (далі-Закон № 2262) (в редакції на дату призначення пенсії) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б” - “д”, “ж” статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Пенсію позивачу призначено відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1552 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсії деяким категоріям громадян» (арк. спр. 39, 58).

У червні 2021 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (арк. спр. 40-41) додавши до неї, зокрема, лист Головного управління Національної поліції України за вх. № 2934/111/58/05-2021 від 18.05.2021 (арк. спр. 38).

Листом за вих. № 2926-2807/Б-02/8-1200/21 від 30.07.2021 відповідач повідомив позивачу, що за розглядом документів, наявних у пенсійній справі встановлено, що відповідно до витягу з наказу № 205о/с від 13.05.2021 на день звільнення з Національної поліції України (15.05.2021) вислуга років складає: у календарному обчисленні - 24 роки 4 місяці 03 дні, загальний трудовий стаж 28 років 00 місяців 29 днів. Пенсію призначено за нормами пункту «б» статті 13 Закону №2262 у розмірі 53% від грошового забезпечення (арк. спр. 42).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з пунктом “б” статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до абзаців першого, дев`ятого пункту “а” частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “ж” статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту “а” частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно з пунктом «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Одночасно частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-“д” статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною другою статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 17.07.1992 прийнято постанову № 393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі – Порядок № 393).

На підставі системного аналізу зазначених положень Закону № 2262-ХІІ, суд дійшов висновку, що при обчисленні вислуги років, необхідної для призначення пенсії відповідно до пункту “а” частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, необхідно керуватися Порядком № 393.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.

Абзацом першим пункту 2 Порядку № 393 визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

За приписами підпункту “а” пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 13.05.2021 № 205 о/с вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні: 24 роки 04 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні (без урахування к5алендарної вислуги років): 14 років 09 місяців 22 дні, загальний трудовий стаж: 28 років 00 місяців 29 днів.

Тобто, загальна вислуга років позивача на службі в органах внутрішніх справ (календарна + пільгова) становить понад 39 років.

Зазначені обставини відповідачем не заперечуються. Крім того, відповідач, приймаючи подання про призначення пенсії та розрахунок вислуги років, погодився із даними щодо вислуги років позивача (як календарної, так і пільгової).

За наслідками розгляду справи № 480/4241/18 Верховний Суд в складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 зробив такі правові висновки:

1. В цілях Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема, пункт “а” статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років за цим Законом та для позивача він складає 23 календарних роки 6 місяців і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, підпункту “а” пункту 3 Порядку № 393 та підпункту “в” пункту 3 Порядку № 393 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 № 1497, які діяли до 27.07.2011), передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.

За матеріалами справи позивач під час служби приймав участь в антитерористичній операції, що не заперечується відповідачем з 26.04.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.08.2018, з 01.03.2019 по 31.03.2019, з 01.04.2019 по 30.04.2019, з 01.07.2019 по 31.07.2019, з 01.10.2019 по 31.10.2019, з 01.12.2019 по 31.12.2019, з 01.03.2020 по 31.03.2020, з 01.06.2020 по 30.06.2020, з 01.09.2020 по 30.09.2020, з 01.12.2020 по 31.12.2020, з 01.02.2021 по 28.02.2021, що становить 05 років 02 місяці 09 днів та за приписами норм Порядку № 393 розраховується один місяць служби на три місяці час проходження служби (участь в АТО).

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, зокрема пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 25 календарних років і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови підпункт «а» пункту 3 Постанови № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.

Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що аналіз норм Закону №2262-XII у взаємозв`язку з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою № 393. До актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).

Отже, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Умови праці особи впливають на розмір її заробітної плати, на тривалість робочого часу, відпустки та інші соціальні гарантії. Законодавець передбачив призначення пенсій за вислугу років; особливість такого виду пенсії полягає у зменшеному пенсійному віці, внаслідок виконання роботи, яка визначена законодавством такою, що призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто, вказаний вид пенсії є відповідним заохоченням для осіб, умови праці яких негативно впливають на їх професійну працездатність.

Враховуючи правові висновки Верховного Суду у справі № 480/4241/18 суд констатує, що позивач має вислугу років на час звільнення у календарному та пільговому обчисленні понад 39 років..

Отже, позивач має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку та переведення з пенсії, призначеної за пунктом «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, на пенсію за вислугу років згідно з пунктом “а” статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки його вислуга на день звільнення у пільговому обчисленні становить понад 25 років.

З урахуванням того, що позивач за своєю останньою посадою та характером служби відповідає критеріям, визначеним Законами та підзаконними нормативними актами, що дають право на врахування вислуги років у пільговому обчисленні, суд дійшов висновку, що відповідач дійшов необґрунтованого висновку щодо відсутності у позивача, станом на час звільнення, необхідного стажу для призначення йому пенсії за вислугу років за п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, та безпідставно відмовив позивачу у переведенні на пенсію за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 вказаного Закону, у зв`язку з чим рішення про відмову у перерахунку пенсії підлягає скасуванню.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18, від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, від 04.06.2021 року у справі № 761/8515/17, від 08.06.2021 року у справі № 360/3326/18.

В цілях Закону № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі – Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Абзацом першим пункту 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).

Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:

Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (додаток 3);

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).

Оскільки при розгляді заяви позивача від 25.05.2021 про призначення пенсії за вислугою років відповідачем не приймалось обґрунтованого рішення, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви та не переведення позивача на пункт «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", «в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

За статтею 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Таким чином, позивач має право на переведення та перерахунок пенсії за пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ з дня звернення із заявою про призначення пенсії (25.05.2021).

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування при розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 вислуги років у пільговому обчисленні, визначеної у наказі Головного управління Національної поліції в Луганській області № 205 о/с від 13.05.2021.

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перевести з 25.05.2021 ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років за пунктом «б» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на пенсію за вислугу років на підставі пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі заяви від 25.05.2021, та здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, з урахуванням фактично сплачених сум.

У задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зарахувати до вислуги років для призначення пенсії період безпосередньої участі в антитерористичній операції, суд вважає за необхідне відмовити з огляду на таке.

Порушене право позивача полягає у відмові суб`єкта владних повноважень перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років. У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування індивідуального акта - рішення суб`єкта владних повноважень про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років. Дії, які суб`єкту владних повноважень необхідно вчинити у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, - перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років та здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років з урахуванням фактично сплачених сум, а не зарахувати до вислуги років на пільгових умовах для призначення пенсії певні періоди роботи.

Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту в цій частині не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування при розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 вислуги років у пільговому обчисленні, визначеної у наказі Головного управління Національної поліції в Луганській області № 205 о/с від 13.05.2021.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перевести з 25.05.2021 ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років за пунктом «б» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на пенсію за вислугу років на підставі пункту “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі заяви від 25.05.2021, та здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, з урахуванням фактично сплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива