
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5842/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі – відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області, яка полягає в незарахуванні позивачу до пільгового стажу, що дає право на перерахунок пенсії за Списком № 1, періоду роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 у ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» Державного підприємства «Свердловантацит», відповідно до заяви від 24.06.2021;
2) зобов`язати ГУПФУ в Луганській області зарахувати до пільгового стажу позивача період роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 в Відокремленому підрозділі «Шахта «Довжанська- Капітальна» Державного підприємства «Свердловантацит»;
3) зобов`язати ГУПФУ в Луганській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) позивачу пенсію у розмірі 80% заробітної плати (доходу) з 24.06.2021 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що з 16 квітня 2019 року позивач перебуває на обліку в Марківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Представник позивача зазначає, що при призначенні пенсії позивачу відповідачем до пільгового стажу зараховано лише 14 років 04 місяці 27 днів за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5), про що стало відомо позивачу 24.06.2021. Позивач вважав, що за наявності спеціального стажу більше 15 років пенсія повинна була призначена на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 3455-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
24 червня 2021 року позивач звернувся до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 3455-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці», врахувавши період роботи в Відокремленому підрозділі «Шахта Довжанська- Капітальна» Державного підприємства «Свердловантацит» з 01.06.2003 по 20.03.2005.
Листом від 22.07.2021 відповідачем відмовлено позивачу в перерахунку пенсії та вказано на те, що ксерокопії довідок про підтвердження пільгового стажу, які додані до заяви, видані на тимчасово окупованій території України, є недійсними і для перерахунку пенсії не застосовуються. До пільгового стажу зараховано 14 років 04 місяці 27 днів.
При призначенні пенсії до пільгового стажу не було зараховано період роботи в Відокремленому підрозділі «Шахта Довжанська-Капітальна» Державного підприємства «Свердловантацит» з 01.06.2003 по 20.03.2005.
Представник позивача вважає, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, а саме: трудову книжку, яка має всі необхідні відомості за спірний період, який свідчить про роботу в Відокремленому підрозділі «Шахта Довжанська-Капітальна» Державного підприємства «Свердловантацит» з 01.06.2003 по 20.03.2005 майстром підривником 4-го розряду підземним з повним робочим днем під землею дільниці БВР; машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею на видобувній дільниці.
Представник позивача зазначив, що записи в трудовій книжці під №№ 15-17 містять повну інформацію про проведення атестації, згідно з якою професія майстер підривник та машиніст підземних установок відносяться до Списку № 1.
Враховуючи вищевикладене, та з огляду на підтвердження підземного стажу роботи записами в трудовій книжці, на думку представника позивача, надання уточнюючих довідок взагалі є непотрібним.
На думку представника позивача, відповідач порушує конституційне право позивача на соціальний захист, яке передбачено статтею 46 Конституції України, та на отримання пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07 грудня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог з огляду на наступне (арк.спр.43-47).
17.04.2019 позивач звернувся до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком та надав наступні документи згідно розписки-повідомлення: паспорт НОМЕР_1 ; картку фізичної особи-платника податків від 01.04.2005; військовий квиток НОМЕР_2 ; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 925-5000110234 від 16.04.2019; трудову книжку серії НОМЕР_3 . За результатами розгляду заяви позивача та наданих документів, з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5 від 17.04.2019), наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV), страховий стаж роботи позивача складає 43 роки 1 місяць 27 днів, з них стаж роботи на пільгових умовах 14 років 4 місяці 27 днів.
25.06.2021 до відповідача надійшла заява позивача від 24.06.2021 довільної форми, в якій він просив зарахувати до пільгового стажу періоди роботи в ВАТ шахта «Довжанська Капітальна» з 01.06.2003 по 20.03.2005, здійснити перерахунок пенсії та призначити пенсію у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». До заяви, серед іншого, було додано: копії довідок про підтвердження трудового стажу, копії наказів про проведення атестації № 773 від 19.10.1999, № 364 від 21.03.2005, № 373 від 18.03.2010 з додатками. 22.07.2021 відповідач листом за № 2759-2679/Б-02/8-1200/21 на заяву позивача від 25.06.2021 надав роз`яснення.
Відповідач зазначає, що 25.06.2021 до відповідача надійшла заява довільної форми (вх. № 2679/Б1200-21), тому рішення відповідно частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV з приводу розгляду зазначеної заяви позивача відповідачем не приймалось. До цього часу позивач до відповідача з заявою встановленого зразка згідно Закону № 1058-IV та Порядку №22-1 не звертався.
При призначенні пенсії позивачу пільговий стаж враховано згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5), наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За даними що містяться в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування (індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) від 17.04.2019 вбачається, що з 01.06.2003 змінилась організація яка звітувала про сплачені страхові внески за період праці позивачам у 2003 році. Однак, всупереч п. 4.2. Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій і посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Порядок № 383), згідно з яким результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. У записах трудової книжки позивача відсутня інформація про проведення такої позачергової атестації. Також у трудовій книжці міститься запис № 16 про проведення атестації робочих місць на умовах праці, наказ № 364 від 21.03.2005. Період з 01.06.2003 по 20.03.2005 не зараховано до пільгового стажу, у зв`язку з відсутністю інформації про проведення атестації робочого місця, також у зв`язку із тим, що позивачем не були надані підтверджуючи довідки за спірний період.
Відповідач вказує, що оскільки в трудовій книжці позивача відсутні відомості передбачені пунктом 2.15 Інструкції № 58 (про перейменування підприємства), уточнюючі довідки за спірний період не надавались, тому період роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 не зараховано до пільгового стажу позивача.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце перебування/проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 7-9).
Позивачу за заявою від 17.04.2019 про призначення пенсії за віком та поданих документів призначено пенсію за віком з 17.04.2019 з розрахунку страхового стажу 43 роки 01 місяць 27 днів, у тому числі пільгового за Списком № 1 - 14 років 04 місяці 27 днів (арк. спр. 60-61).
24.06.2021 позивач звернувся до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою довільної форми про перерахунок пенсії, в якій просив провести перерахунок пенсії, зарахувавши до пільгового стажу роботи період роботи в ВАТ шахта «Довжанська – Капітальна» з 01.06.2003 по 20.03.2005 (арк. спр. 12, 71).
Листом від 22.07.2021 № 2759-2679/Б-02/8-1200/21 ГУ ПФУ в Луганській області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (арк. спр. 82-83).
В листі в відповідач вказав, що відповідно до записів трудової книжки неможливо встановити право на пенсію на пільгових умовах у зв`язку із відсутністю довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній (відсутній запис в трудовій книжці про реорганізацію ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» ДП «Свердловантрацит» у ВП «Шахта «Довжанська – Капітальна» ДП «Свердловантрацит»).
Згідно з копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_5 позивач працював у ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» з 15.11.1999 та у спірному періоді (арк. спр. 16):
запис № 13: 23.09.2002 позивач переведений майстром підривником підземним 4-го розряду з повним робочим днем під землею дільниці БВР;
запис № 14: 20.09.2004 переведений машиністом підземних установок 3-го розряду з повним робочим днем під землею;
запис № 15: наявний штамп: ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» реорганізовано в ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» (Наказ Мінтопенерго № 117 від 07.03.2003), та також запис про проведення атестації робочого місця машиніста підземних установок, майстра підривника за Списком №1 (наказ № 773 от 19.10.1999);
запис №16: на підставі атестації машиніст підземних установок 3-го розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 364 от 21.03.2005).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі - Закон № 1058).
Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1).
Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01.01.2004, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а страховий стаж, набутий після 01.01.2004, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Трудовою книжкою позивача підтверджено, що ОСОБА_1 у спірний період працював у ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» з 23.09.2002 по 20.09.2004 майстром підривником з повним робочим днем під землею, та з 20.09.2004 машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею. Згідно з записом №15 трудової книжки у вигляді штампу, ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» реорганізовано в ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» (Наказ Мінтопенерго № 117 от 07.03.2003) та також наявний запис про проведення первинної атестації робочого місця машиніста підземних установок, майстра підривника за Списком № 1 (наказ № 773 от 19.10.1999) та наявність запису про проведення наступної атестації робочого місця (наказ № 364 від 21.03.2005), що відображено у записі №16 трудової книжки.
Отже, у трудовій книжці позивача наявні записи про реорганізацію ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» у ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» та проведення атестації робочих місць за посадами, на яких працював позивач.
Записи про спірний період роботи проведені у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.
Таким чином доводи відповідача щодо відсутності у трудовій книжці позивача запису про реорганізацію ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» у ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» не знайшли свого підтвердження та у зв`язку із цим є необґрунтованими.
Суд звертає увагу, що страховий стаж, набутий після 01.01.2004, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з довідкою з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) наявна інформація про сплату страхових внесків з 1998 року по травень 2003 року включно страхувальником за кодом 00178063 - ВАТ «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» та у спірний період сплачувалися страхувальником за кодом 26349987 - ВП «Шахта «Довжанська - Капітальна» ДП «Свердловантрацит».
За наявності відомостей про сплату страхових внесків в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, та записів у трудовій книжці позивача про реорганізацію підприємства та пільговий характер роботи позивача (повний робочий день під землею), у відповідача були відсутні підстави для неврахування спірного періоду роботи позивача, та відповідно для відмови у перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено судом, відповідачем було допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005.
З врахуванням спірного стажу роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 та пільгового стажу, який не заперечується відповідачем (14 років 04 місяці 27 днів), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, а відтак суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абз.3 ст. 28 Закону № 1058-ІV.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у не зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005, а тому в спірних правовідносинах правильним та ефективним способом захисту порушеного права буде визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 та зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача вказаний період роботи, а також здійснити перерахунок пенсії позивача з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії – з 24.06.2021 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо доводів відповідача про звернення позивача із заявою невстановленого зразка суд зазначає таке.
Відповідно до норм Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. За результатами розгляду заяви територіальний орган пенсійного фонду повинен прийняти обґрунтоване рішення.
Аналіз змісту заяви позивача від 24.06.2021 дає змогу оцінити намір заявника, а саме здійснити перерахунок пенсії позивачу за нормами Закону № 345-VI.
Разом з цим відповідач в порушення норм Порядку № 22-1, отримавши заяву позивача про перерахунок пенсії від 24.06.2021 розглянув її в порядку Закону України «Про звернення громадян» без прийняття обґрунтованого рішення.
Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 748/696/17.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв`язку з чим позов слід задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн (арк.спр.8).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 в ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» (після реорганізації ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит») майстром підривником 4-го розряду підземним з повним робочим днем під землею та машиністом підземних установок 3-го розряду з повним робочим днем під землею.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.06.2003 по 20.03.2005 в ВАТ «Шахта «Довжанська – Капітальна» (після реорганізації ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит») майстром підривником 4-го розряду підземним з повним робочим днем під землею та машиністом підземних установок 3-го розряду з повним робочим днем під землею.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії з 24.06.2021 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Захарова