
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4081/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом: Селянського (фермерського) господарства «Дєдов» (27300, Кіровоградська обл., смт. Олександрівка, вул. Залізнична, 1Б, ЄДРПОУ: 20653891)
до відповідача: Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (25004, м. Кропивницький, вул. Родимцева, 102, ЄДРПОУ: 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Селянське (фермерське) господарство «Дєдов» звернулося з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №281178 від 07 липня 2021 року в сумі 17000,00 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачем неправомірно застосовано до нього адміністративно-господарський штраф за порушення габаритно-вагових параметрів при перевезенні вантажів, оскільки загального вагового показника не перевищено, а при винесенні оскаржуваної постанови не враховано порядку визначення критеріїв великовагового транспортного засобу, а саме - допустимої похибки в 2% при зважуванні, на яку, як вважає позивач, повинен був бути зменшений ваговий показник перевищення, а також не враховано того, що вантаж (екскаватор) неможливо було завантажити в інший спосіб без перевищення вагових параметрів. Додатково позивач стверджував, що він був позбавлений права бути вислуханим та подати докази під час розгляду справи про накладення штрафу, оскільки така справа розглянута без його участі.
Відповідач у своєму відзиві посилався на те, що оскільки позивачем допущено перевищення навантаження на одиночну вісь, яке становило 12250 кг, при нормативно допустимому 11000 кг, тобто на 1250 кг більше допустимого (на 11,36%), а відповідний дозвіл на проїзд був відсутнім, штраф застосовано правомірно. Зважування проведене відповідно до встановлених правил, а процедура прийняття оскаржуваного індивідуального акту не порушена.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.20).
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 22 травня 2021 року на а/д М-05 км 210 проведено рейдову перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, зокрема, проведено перевірку транспортного засобу марки МАН, реєстраційний номер НОМЕР_1 , напівпричіп марка NOOTEBOOM модель OSD-42-03V, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу ( НОМЕР_3 та НОМЕР_4 ) належать на праві власності СФГ "Дєдов" шляхом здійснення габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу (а.с.38-42).
Відповідно до чеку зважування №8100, сформованого технічними засобами габаритно-вагового контролю 22 травня 2021 року о 03:15 год., у результаті зважування в динаміці було зафіксовано такі навантаження на осі зазначеного вище транспортного засобу: перша вісь 5600 кг; друга вісь 12250 кг; третя вісь 6600 кг; четверта вісь 6550 кг; п`ята вісь 6700 кг (а.с.44).
За результатами перевірки складено довідку про результати габаритно-вагового контролю від 22 травня 2021 року № 027969 та акт №0051128 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22 травня 2021 року, яким встановлено, що навантаження на одиночну вісь становило 12,25 т при нормативно допустимих 11 т (а.с.49-50).
Також складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22 травня 2021 року, яким встановлено порушення, а саме - перевищення встановлених вагових обмежень понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (перевищення 11,36%), відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Із цим актом перевірки ознайомлено водія ОСОБА_1 , який вказав що інакше не можливо було провести завантаження екскаватору (а.с.48).
На підставі акта перевірки начальник Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки - начальник відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Кіровоградській області виніс постанову від 07 липня 2021 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн. (а.с.10).
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року №3353-ХІІ «Про дорожній рух» (далі - Закон № 3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.1 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ) великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження. Великогабаритний транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з габаритних параметрів якого перевищує встановлені на території України допустимі параметри.
За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі за текстом - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі за текстом - Правила №1306), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За пунктом 4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил №1306 на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як передбачено статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до пунктів 15-18, 20 Порядку № 879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.
У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль.
За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
За результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Згідно з пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10 грудня 2013 року № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 2) розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; 3) здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422; 4) видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); 5) складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 6) у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; 7) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю (додаток 2); 8) реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів (додаток 3); при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку; 10) у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
У ході судового розгляду встановлено, що підставою для видання спірної постанови про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стали результати габаритно-вагового контролю транспортного засобу який використовується ним при здійсненні господарської діяльності. Відповідно до цих результатів вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2 %, що дало підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.
В своєму відзиві на позов відповідач стверджував, що водій під час здійснення габаритно-вагового контролю надав дозвіл №2021-13850001-6254НГ терміном дії з 20.05.2021 року по 26.05.2021 року, який, на думку позивача давав йому право на перевезення вантажу з вищевказаним перевищенням.
Відповідно до п.4. Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно ч.4 п.4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Відповідно до п.31 Правил №30 видача дозволу та подання документів, необхідних для його отримання, переоформлення, видачі дубліката та анулювання, здійснюються через центр надання адміністративних послуг.
Для отримання дозволу перевізник або уповноважена ним особа подає:
- заяву, в якій зазначаються заплановані строки проїзду транспортного засобу, маршрут руху, геометричні (висота, ширина, довжина) і вагові (загальна вага, осьові навантаження) параметри транспортного засобу, інформація про вантаж, найменування, адреса, телефон перевізника та прізвище відповідальної за перевезення особи;
- копії погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку щодо проїзду автотранспорту;
- документ, що підтверджує внесення плати за оформлення дозволу.
Як описано вище, транспортний засіб позивача був великогабаритним та великоваговим в розумінні Правил №30.
Позивачем отримано дозвіл №2021-13850001-6254НГ терміном дії з 20.05.2021 року по 26.05.2021 року на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яки перевищують нормативні, а саме - на МАН НОМЕР_1 , причіп марка NOOTEBOOM, реєстраційний номер НОМЕР_2 , вантаж - техніка, який, на його думку надавав право перевезення вантажу з вищевказаним перевищенням.
Так, зі змісту даного дозволу встановлено, що параметри транспортного засобу зафіксовано наступні:
Довжина в м. - 22,00 (норма - 22 м);
Ширина в м. - 3,20 (норма 2,60 м);
Висота в м. - 4,40 (норма 4,00 м);
Загальна вага автопоїзду з вантажем в т. - 40,00 (норма 40 т) ;
Навантаження на найбільш навантажену вісь в т. - 11,00 (норма 11 т) (а.с.43).
Як видно зі змісту дозволу, позивачем перевантаження на одиночну вісь в ході отримання такого дозволу не заявлялась, а тому посилання позивача на те, що такий дозвіл давав йому право для перевезення вантажу з перевантаженням на одиночну вісь є безпідставним.
В ході підписання акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22 травня 2021 року, яким встановлено порушення, а саме перевищення встановлених вагових обмежень понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (перевищення 11,36%), водій ОСОБА_1 вказав, що інакше не можливо було провести завантаження техніки на транспортний засіб.
Суд не приймає дане посилання, оскільки для перевезення вантажу, яким в даному випадку був екскаватор, позивач мав змогу здійснити попередній розрахунок навантаження на кожну вісь МАН, причіп марка NOOTEBOOM при навантаженні на нього екскаватора, яке розраховується з повної маси автомобіля (враховуючи прискорення вільного падіння та висоти), опираючись на конструкцію автомобіля, розробити компонувальну схему та визначити навантаження на осі, а після таких розрахунків порівняти отримані навантаження на осі із припустимими навантаженнями. Якщо навантаження на осі автомобіля знаходились би за межею нормативно допустимого, належало здійснити новий розрахунок по автомобілю з додатковою віссю.
В даному випадку позивач на свій страх та ризик не прийняв рішення про перевезення вантажу на іншому транспортному засобі, який має шість або більше осей, навантаження на які розподілилось би з меншим ваговим показником ніж у даному випадку та виключало би можливість допущення перевантаження на осі, що свідчить про допущене ним порушення в цій частині.
Додатково позивач посилався на те, що показник перевантаження при вирішенні питання про накладення штрафу відповідачем повинен був бути зменшений на 2%, що допускається для перевезення без дозволу та виключає можливість накладення штрафу.
Як вказано вище у рішенні, допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд до ч.4 п.4 Правил №30.
Судом встановлено, що перевантаження на вісь склало 11,36% - 1,25 т (12,25 т при нормі 11,00 т.).
Позивач посилався на те, що показник в 11,36% повинен був бути зменшений на 2%, а тому відповідальність наставала би за абзацом 14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно, а не за абзацом 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10 відсотків до 20 відсотків включно. Таким чином, штраф був би значно меншим - не 17000,00 грн., а 8500,00 грн.
Відповідно до абзацу 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно абзацу 14 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд звертає увагу позивача на те, що частиною 4 п.4 Правил №30 законодавець визначив допустиму можливість перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки, так звану, величину похибки, що давало можливість не оформлювати відповідний дозвіл та вносити плату за проїзд. Натомість, перевищення вагового параметру в даному випадку на 11,36% передбачає вже відповідальність, встановлену абзацом 15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». При чому законодавство не містить обов`язку контролюючого органу при вирішенні питання про застосування штрафу зменшити відсоткове вагове перевищення параметру на таку величину похибки (2%), передбачену частиною 4 п.4 Правил №30.
Суд звертає увагу, що обрахунок штрафу здійснюється чітко за нормами ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», що в даному випадку і було здійснено відповідачем, а тому позиція позивача в цій частині не є обґрунтованою.
Відповідно до п.п.21, 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 8 листопада 2006 р. №1567 (далі за текстом - Порядок №1567) у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктом 26 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Судом встановлено, що позивач був належно, 16.06.2021 року, повідомлений про розгляд справи, який повинен був відбутися 07.07.2021 року. Протилежних аргументів в позові не наведено (а.с.37, 45-46).
Позивач стверджував про те, що його представник (адвокат) прибув до відповідача 07.07.2021 року о 9-45 год., натомість його не було запрошено до участі у розгляді справи про правопорушення, а працівником відповідача вручено постанову про накладення штрафу.
Він стверджував, що в зв`язку з цим, був позбавлений можливості надати свої заперечення та відповідні докази в їх обґрунтування для врахування під час прийняття рішення за матеріалами по правопорушенню.
Ухвалою про відкриття провадження у даній справі від 26.07.2021 року суд витребовував у СФГ "Дєдов" письмові пояснення щодо розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства, а саме - чи був присутній 07.07.2021 представник СФГ «Дєдов» на розгляді справи, чи надавав пояснення із запереченнями проти правопорушення, а також просив вказати в письмовій формі прізвище, ім`я, по батькові та посаду посадової особи, яка 07.07.2021 року вручила представнику СФГ "Дєдов" оскаржувану постанову.
Вимог ухвали суду позивач не виконав, додаткових пояснень не надав, даних посадової особи з метою можливого виклику до суду в якості свідка, суду не повідомив. Більш того, не надав документальних доказів подання до органу своїх заперечень із відповідними доказами в обґрунтування відсутності вини та інших обставин, які би виключали можливість покладення на нього відповідальності.
Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженої постановою КМУ від 11 лютого 2015 р. №10350, здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю Укртрансбезпеки та забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх виконанням в апараті Укртрансбезпеки, її територіальних органах.
Пункт 32 Порядку №1567 передбачає можливість подання скарги на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.
Так, скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин за заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання, щодо якого винесена постанова, строк може бути поновлений керівником органу державного контролю за умови надання заявником документів, що підтверджують наявність поважних причин несвоєчасного подання скарги в установлений строк (тимчасова непрацездатність, засвідчена в установленому порядку, або перебування у відрядженні).
Згідно п.33 та 34 Порядку №1567подання в установлений строк скарги зупиняє виконання постанови до розгляду скарги по суті.
Під час розгляду скарги на постанову перевіряється законність і обґрунтованість її винесення та у десятиденний строк після надходження скарги приймається одне з таких рішень:
постанова залишається без зміни, а скарга без задоволення;
постанова скасовується і матеріали подаються на повторний розгляд;
змінюється розмір стягнення в межах, передбачених Законом, проте не в бік збільшення.
До матеріалів справи позивачем не надано доказів будь-якого реагування на описану ним в позові ситуацію (розгляд справи про правопорушення без участі позивача).
Матеріали справи не містять доказів того, що позивач прибув вчасно для участі в розгляді справи та подав відповідні докази в підтвердження відсутності його вини. Не надав він такі докази в спростування допущеного правопорушення і до даної справи, в тому числі, і на вимогу суду.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваної постанови.
Керуючись ст.ст.9, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повний текст судового рішення виготовлено 07.12.2021 року у зв`язку з перебуванням судді Дегтярьової С.В. у відпустці, на лікарняному та проходженням курсу підтримання кваліфікації суддів адміністративних судів в період з 16.08.2021 року по 17.09.2021 року включно, у період з 11.11.2021 року по 26.11.2021 року включно, а також значним навантаження через велику кількість позовів, що надходять до суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова