Рішення № 101759572, 09.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
300/6614/21
Номер документу
101759572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2021 р. справа № 300/6614/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання до перерахунку та виплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання рішення та дій щодо не перерахунку пенсії по згідно Закону України «Про державну службу» протиправними, зобов`язання до перерахунку та виплати пенсії.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 в справі №300/44/21, яке набрало законної сили 26.08.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити, здійснити нарахування та виплатити йому з 01.12.2020 пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення призначаючи та нараховуючи мені пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправно не застосувало довідки №07-60р414/16 та №07-60р415/16 від 30.11.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які є невід`ємною складовою процесу призначення. Таким чином є протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.09.2021 №926050142936, дії щодо неврахування ним при призначенні та обчисленні пенсії складових заробітної плати, визначених у довідках №07-60р414/16 та №07-60р415/16 від 30.11.2020. Як наслідок, слід зобов`язати пенсійний орган здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про державну службу» з 01.12.2020 з врахуванням довідок №07-60р414/16 та №07-60р415/16 від 30.11.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що судовим рішенням від 26.08.2021 у справі за №300/44/21 встановлено наявність в нього права на переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням страхового стажу, періоду встановлення інвалідності та стажу державної служби. У зв`язку з цим Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повинно керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», якою затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб. В ньому передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Такі відомості про його заробітну плату містяться в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на листопад 2020 року №07-60р414/16 від 30.11.2020, а також у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №07-60р415/16 від 30.11.2020, які ним подавалися відповідачу разом із заявою.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. При цьому зазначив, що на виконання рішення суду від 02.04.2021 у справі №300/44/21 проведений перерахунок пенсії позивача. Згідно наказу Мінсоцполітики України від 10.05.2017 №750, зареєстрованого в Мінюсті України 16.06.2017 №766/30634, довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з п.3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622. Довідки видаються за формами, затвердженими постановою Правління ПФУ від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованого в Мінюсті України 08.02.2017 №180/30048. Таким чином довідки видані позивачу про заробітну плату особи органу місцевого самоврядування не можуть враховуватися при обчисленні пенсії. Належним способом захисту прав позивача на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є зобов`язання до повторного розгляду заяви про перевід з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу», а не зобов`язання призначення певного виду пенсії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 по справі №300/44/21, яке набрало законної сили 26.08,2021, визнано протиправними дії та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 07.12.2020 №16 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.12.2020 пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.17-30).

З рішення відповідача №926050142936 від 15.09.2021 про перерахунок пенсії позивача випливає, що в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії з 25.05.2021 по 30.06.2021 склав 1769 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 1854 грн., з 01.12.2021 - 1934 грн. (а.с.12-13).

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 27.09.2021 на виконання вказаного судового рішення позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахування складових заробітної плати, зазначених у довідки №07-60р414/16 та №07-60р415/16 від 30.11.2020 для призначення пенсії державного службовця, оскільки судом не вирішувалося питання застосування цих довідок (а.с.15-16).

Не погоджуючись з діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VІІІ.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби (частину 9 статті 37 вказаного Закону)

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ та мають передбачені частиною 9 статті 37 Закону №3723-ХІІ страховий стаж і стаж державної служби.

Як встановлено в судових рішеннях від 02.04.2021 та 26.08.2021 під час розгляду справи за №300/44/21, в позивача наявний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», інвалідність позивачу встановлена у період його перебування на державній службі, що підтверджується записами у трудовій книжці. Стаж державної служби позивача загалом становить понад 20 років, у зв`язку з чим позивач має право на переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку).

Отже, при призначенні пенсії позивачу повинні враховуватися подана ним заява та додані до неї документи.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії відповідачу надавалися довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на листопад 2020 року №07-60/414/16 від 30.11.2020, а також довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №07-60/415/16 від 30.11.2020 (а.с.31-33).

Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області всупереч вимогам статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, здійснило переведення позивача на пенсію по інвалідності без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на листопад 2020 року №07-60/414/16 від 30.11.2020, та в довідці №07-60/415/16 від 30.11.2020.

За таких обставин в суду наявні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку з 01.12.2020 пенсії позивача по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на листопад 2020 року №07-60/414/16 від 30.11.2020, та довідці №07-60/415/16 від 30.11.2020.

Як наслідок наявні правові підстави для скасування рішення відповідача №926050142936 від 15.09.2021 про перерахунок пенсії позивача, яким в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії згідно з яким з 25.05.2021 по 30.06.2021 склав 1769 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 1854 грн., з 01.12.2021 - 1934 грн.

З метою запобігання порушення права позивача на належну йому пенсію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.12.2020, врахувавши при перерахунку довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на листопад 2020 року за №07-60/414/16 від 30.11.2020, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №07-60/415/16 від 30.11.2020.

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання до перерахунку та виплати пенсії підлягає до задоволення.

З приводу клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення, то відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, з метою забезпечення повного, правильного і своєчасного виконання рішення суду передбачені повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за його виконанням. Керуючись наданим правом, а не обов`язком, суд, за наслідками встановлених обставин та досліджених доказів, не вбачає підстав для встановлення судового контролю шляхом визначення відповідачу строку виконання рішення суду.

Згідно ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки позовні вимоги, які суд вирішив задовольнити у цій справі, є зобов`язальними вимогами, а судом не ухвалено рішення про стягнення пенсії в конкретних грошових сумах, то відсутні підстави для звернення рішення суду до негайного виконання.

В позові ОСОБА_1 вказує, що попередній розрахунок витрат на правничу допомогу становить 8 тис.грн. Проте доказів про понесення таких судових витрат позивачем до суду не надано, а отже такі витрати не підлягають присудженню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку з 01.12.2020 пенсії ОСОБА_1 по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на листопад 2020 року за №07-60/414/16 від 30.11.2020, та довідці за №07-60/415/16 від 30.11.2020.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №926050142936 від 15.09.2021 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , яким в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії згідно з яким з 25.05.2021 по 30.06.2021 склав 1769 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 1854 грн., з 01.12.2021 - 1934 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) провести перерахунок ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.12.2020, на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на листопад 2020 року за №07-60/414/16 від 30.11.2020, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №07-60/415/16 від 30.11.2020 та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.