Рішення № 101759558, 09.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
300/4819/21
Номер документу
101759558
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2021 р. справа № 300/4819/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 02.09.2021 звернулася в суд із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (надалі також - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернулася з заявою до відповідача про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї у відповідності до вимог положення п.5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250. Відповідачем відмовлено в призначенні та виплаті державної соціальної допомоги сім`ї як малозабезпеченій сім`ї. Позивач просить визнати дії та рішення Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо не призначення та не виплати позивачу соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 07.05.2021 року та зобов`язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 07.05.2021 по день прийняття рішення про поновлення виплат та зобов`язати продовжувати виплату цієї допомоги відповідно до моменту, передбаченого ч. 1 ст. 6 Закону №1768-III.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу з дня отримання ухвали десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 30-32).

15.09.2021 на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху позивач заявила клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки ОСОБА_1 є членом багатодітної сім`ї, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 09.06.2016, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 36-37).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 21.10.2021. Щодо заявлених позовних вимог відповідач заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с.40-42).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відповідь на відзив, встановив таке.

ОСОБА_1 07.05.2021 звернулася до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області з заявою за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Городенківським відділом адміністративного забезпечення винесено повідомлення від 02.06.2021 яким відмовлено в наданні державної соціальної допомоги ОСОБА_1 , оскільки у складі сім`ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців (а.с.15).

Не погоджуючись з даним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернулася до суду за захистом свого порушеного права.

Беручи до уваги наведені обставини, надаючи правову оцінку цим правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (надалі Закон) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям і сприяння їх економічній самостійності.

У даному Законі терміни вживаються в такому значенні:

- державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;

- допомога на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім`ї - безвідсоткова поворотна фінансова допомога, яка надається одноразово непрацюючій працездатній особі з числа членів малозабезпеченої сім`ї для організації підприємницької діяльності та сприяння її економічній самостійності;

- сім`я - особи, які разом проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні та усиновлені діти зазначених осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови що такий період не перевищує чотири місяці) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їхньому утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;

- малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;

- непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім`ї, яка за станом здоров`я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти;

- прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення;

- середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч. 4 статті Закону порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 затверджено порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (надалі - Порядок).

Відповідно до 1 Порядку цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати (в редакції постанови КМУ від 22.07.2020 №632).

Управлінням державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається згідно Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" (зі змінами) та за допомогою відповідного програмного забезпечення (ПТК "Призначення державної соціальної допомоги").

Як встановлено судом вище, позивач 07.05.2021 звернулася з заявою до Городенківського відділу адміністративного забезпечення Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

У пункту 9 Порядку зазначено, що середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Таким чином, у відповідності до п. 9 Порядку період, за який враховуються доходи сім`ї позивача для призначення державної соціальної допомоги, - з 01.10.2020 по 31.03.2021.

Після опрацювання Городенківським відділом адміністративного забезпечення управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації відповідей на запити, що передбачені пунктом 19 Порядку, - відомостей про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, наданих Пенсійним фондом України (у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики), а також відомостей про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, наданих ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном), управлінням прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги.

Підставою для відмови є наявність у складі сім`ї непрацюючої працездатної особи, яка не сплатила в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи сім`ї (у відповідності до пункту 10 Порядку).

При відсутності доходів та сплати в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи сім`ї, програмним забезпеченням розрахунок допомоги не проводиться.

У відповідності до підпункту 1 пункту 10 Порядку (в редакції, чинній на час спірних правовідносин), державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку.

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців; доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Як встановлено матеріалами справи, документів, які б підтверджували наявність у період, за який враховуються доходи передбачені Порядком випадків, що є підставою для призначення державної соціальної допомоги, позивач у травні 2021 року не надала.

Суд звертає увагу на те, що надані позивачем додатки до позову не підтверджують наявність передбачених Порядком підстав для призначення державної соціальної допомоги з травня 2021 року.

Що стосується заявленого позивачем терміну призначення їй допомоги, суд зауважує, що у відповідності до ст. 6 Закону №1768-III та пункту 2 Порядку державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за призначенням.

Крім того, суд зазначає, що після внесення змін до Закону №1768-III на підставі Закону №646- IX, Кабінетом Міністрів України внесено зміни до постанови КМУ №250 від 24.02.2003, зокрема, Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям викладено у новій редакції (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №632 від 22.07.2020). Від липня 2020 року по даний час до постанови КМУ від 24.02.2003 №250 зміни вносились ще п`ять раз.

Суд зауважує, що постанова КМУ №250 від 24.02.2003 є чинною, затверджений нею Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (у редакції постанови КМУ від 22.07.2020 №632) є чинним.

Під час прийняття рішення про надання державної соціальної допомоги відповідач не може одні пункти порядку брати до уваги, а інші пункти Порядку ігнорувати.

Окрім того, у позовній заяві зазначає, що на даний час, в т. ч. на момент спору, положення Закону "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" відмови не передбачає, однак суд звертає увагу на статтю 10 Закону №1768-III, в якій передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Отже, Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області під час перевірки поданих позивачем документів встановлено, що у складі сім`ї позивача є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали.

Таким чином, відповідачем правомірно відмовлено позивачу в призначенні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Одночасно, суд звертає увагу позивача на те, що постановою Кабінету Міністрів України №250 від 13.03.2019 "Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям" допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, призначається у розмірі 1700 гривень на кожну дитину по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно.

Оскільки сім`я ОСОБА_1 є багатодітною, їй призначено допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, на період з 01.04.2019 по 30.11.2020 в розмірі 3400 грн щомісячно, з 01.12.2020 по 31.03.2022 - у розмірі 1700 грн щомісячно.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20558069, вул. Франка, 3, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Микитюк Р.В.