
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 грудня 2021 року Справа № 280/10741/21 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., розглянувши у підготовчому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою суду від 15.11.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 09.12.2021.
26.11.2021 представник Головного управління ДПС у Запорізькій області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ГУ ДПС у Запорізькій області), подав клопотання, в якому просить замінити відповідача на правонаступника - ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663).
09.12.2021 представник позивача подав клопотання, в якому просить розглянути клопотання про заміну сторони в порядку правонаступництва без участі позивача та його представника, відкласти підготовче засідання з метою підготовки та подання відповіді на відзив.
09.12.2021 представник ГУ ДПС у Запорізькій області подав клопотання про продовження строку підготовчого провадження та відкладення підготовчого засідання.
З урахуванням положень статей 181, 194, 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підготовче засідання проведено в порядку письмового провадження.
Вирішуючи клопотання про заміну сторони в порядку правонаступництва, суд виходить з того, що за приписами частини першої статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11.10.2019 у справі №812/1408/16, фактичні обставини у якій хоча і не є подібними до обставин даної справи, проте, безпосередній підхід до розуміння питання правонаступництва суб`єкта владних повноважень суд вважає застосовним до цієї справи.
Верховний Суд зазначив, що у спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Розмежування повноважень і функціональних обов`язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5 статті 41 Податкового кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” затверджено, крім іншого, Положення про Державну податкову службу України, відповідно до якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”, утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, у тому числі Головне управління ДПС у Запорізькій області.
Відповідно до пункту 1 Положення про ГУ ДПС, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 №14, ГУ ДПС у Запорізькій області є територіальним органом Державної податкової служби України, а також правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Запорізькій області.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, орган державної влади ГУ ДПС у Запорізькій області зареєстровано 31.07.2019 за кодом ЄДРПОУ 43143945.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України (Офіційний вісник України, 2019р., №26, ст.900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, вказаним розпорядженням оголошено про початок виконання Державною податковою службою України та її територіальними органами повноважень і функцій, покладених на Державну фіскальну службу України, і саме з цього часу відбулось правонаступництво від ГУ ДФС у Запорізькій області до ГУ ДПС у Запорізькій області (кодом ЄДРПОУ 43143945).
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Запорізькій області.
Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС у Запорізькій області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує виконання повноважень ДПС на території Запорізької області, є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945).
Пунктом 12 Положення визначено, що Головне управління ДПС у Запорізькій області з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП: 44118663, створене 30.09.2020.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Отже, з 01.01.2021 відбулась фактична втрата адміністративної процесуальної дієздатності ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) у зв`язку з початком здійснення відповідних повноважень ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663), як відокремленим підрозділом Державної податкової служби України.
Вищенаведене у сукупності дозволяє дійти висновку, що ГУ ДФС у Запорізькій області втратило свої повноваження у спірних правовідносинах у зв`язку з передачею урядовим актом відповідних повноважень до ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945), яке у свою чергу фактично втратило адміністративно процесуальну дієздатність у зв`язку з тим, що здійснення відповідних повноважень розпочало ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663), як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що на теперішній час наявні підстави для заміни відповідача ГУ ДФС у Запорізькій області на правонаступника – ГУ ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44118663), у зв`язку з чим клопотання підлягає задоволенню.
Вирішуючи клопотання учасників справи про продовження строку підготовчого провадження та відкладення підготовчого засідання, суд виходить з того, що за змістом ч.2 ст.180 КАС України подання заяв по суті справи, збирання доказів, відноситься до завдань підготовчого провадження.
На час проведення підготовчого засідання не завершився встановлений судом строк подання заяв по суті справи, у зв`язку з чим неможливо виконати завдання підготовчого провадження, що є підствою для відкладення підготовчого засідання у відповідності до п.3 ч.2 ст.181 КАС України.
Згідно з ч.4 ст.173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Для належної підготовки справи для розгляду по суті необхідно продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Враховуючи викладене, клопотання представників сторін підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 48, 52, 173, 180, 181, 241, 243, 248 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про заміну відповідача у справі (процесуальне правонаступництво) – задовольнити.
Замінити відповідача Головне управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663).
Клопотання представника позивача адвоката Штабовенка Д.В. про відкладення підготовчого засідання та клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про продовження строку підготовчого провадження та відкладення підготовчого засідання - задовольнити.
Продовжити підготовче провадження у справі на тридцять днів.
Відкласти підготовче засідання на 10.02.2022 року об 11:00 год., яке буде проводитися суддею Семененко М.О. одноособово в приміщенні Запорізького окружного адміністративного суду за адресою: м.Запоріжжя, вул.Сергія Синенка, 65в, кабінет 144, зала судових засідань 9.
Копію ухвали направити учасникам справи.
У підготовче засідання викликати учасників справи (їх представників).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена окремо від рішення суду в частині процесуального правонаступництва шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 09.12.2021.
Суддя М.О. Семененко