Рішення № 101759439, 09.12.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
280/9096/21
Номер документу
101759439
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09 грудня 2021 року Справа № 280/9096/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА" (Україна, 69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, Північне шосе, будинок 18, код ЄДРПОУ 41926751)

до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) в особі: Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпски (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 22-А)

про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА" (надалі – позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі: Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпски (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, прийнятою Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки № 225745 від 13 квітня 2021 року відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА».

Ухвалою судді від 04 жовтня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що в акті не зазначено, яке саме порушення виявлено під час перевірки, а лише зазначено, що відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частиною 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без перевезення вантажу без відповідного дозволу. При цьому, в акті відсутнє посилання на зважувальне обладнання, яке було використано посадовими особами управління Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача. Даний факт пов`язаний з тими обставинами, що фактичного зважування взагалі не здійснювалось та перевірка проводилась поза межами вагового пункту, посеред маршруту, без участі підрозділів МВС. Вказує, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 225745 від 13 квітня 2021 року, є протиправною так як порушення, викладене в дійсній постанові не відповідає фактичним обставинам, не містить інформацію про наявність дозволу на рух великовагового транспорту та/ або інформацію щодо порушення умов, викладених в виданому дозволі.

В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник Державної служби України з безпеки на транспорті в особі: Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпски до суду відзиву на позовну заяву не подав. Ухвала про відкриття провадження у справі, а також копія позовної заяви з додатками направлена на адресу відповідача та отримана повноважною особою 13 жовтня 2021 року про що свідчить підпис на повідомленні про поштове відправлення.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА" є юридичною особою, яка заснована 28 жовтня 2020 року, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 1001031070006044167. Основним видом діяльності підприємства є вантажний автомобільний транспорт (49.41).

В межах здійснення господарської діяльності позивачем укладений договір № МД- 125 від 01 січня 2021 року з ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ШІППІНГ» про надання послуг з перевезення вантажу автомобільним транспортом та транспортно-експедиційного обслуговування.

Так, зокрема, у позивача у користуванні перебуває транспортний засіб марки DAF, модель ХF 105.460, тип спеціалізований вантажний сідловий тягач-Е, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Предметом перевезення є металопрокат.

Однак, Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки здійснювались рейдові перевірки на маршрутах перевезення вантажу позивачем, за результатами яких складено акт № 260790 від 24 березня 2021 року.

Відповідно до вищевказаного, встановлено, що позивачем порушено вимоги - абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

13 квітня 2021 року Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки відносно позивача прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 225745 на суму 34000 грн.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду з позовною заявою.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до частини 2 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Згідно з частиною 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» установлено, що дія Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно з пунктом 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року за №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд зазначає, що відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно пункту 16 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Відповідно до пункту 18 Порядку №879, за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Як встановлено з матеріалів адміністративної справи та не спростовано відповідачем, довідка за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видана не була.

До матеріалів адміністративної справи така довідка також не надана, що свідчить про те, що відповідачем порушено порядок проведення вагового контролю.

Разом з тим, у Акті перевірки водієм вказано, що дозвіл надано. Так відповідно до матеріалів справи позивачем до суду надано дозвіл №2021-13238901-80НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

За таких обставин, матеріали справи не містять документального підтвердження перевищення позивачем вагових параметрів, яким відповідно до пункту 18 Порядку №879 є довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Часиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача стягується судовий збір в розмірі 2270,00 грн., який підлягав сплаті та був сплачений під час звернення з позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА" (Україна, 69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, Північне шосе, будинок 18, код ЄДРПОУ 41926751) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) в особі: Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпски (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 22-А) про визнання протиправною та скасування постанови– задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, прийнятою Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки № 225745 від 13 квітня 2021 року відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА»

Стягнути на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТРАНСЛЕГІОН-АЛЬФА" за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі: Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпски судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 2270,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення виготовлено та підписано 09 грудня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов