Рішення № 101758484, 09.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
200/10545/21
Номер документу
101758484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2021 р. Справа№200/10545/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю"ВУГЛЕСЕРВІС" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2503 від 10.08.2001 року,

У С Т А Н О В И В:

На адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю"ВУГЛЕСЕРВІС" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2503 від 10.08.2001 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

Державна служба геології та надр України (далі - Позивач, Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі-Положення).

Згідно з підпунктом 12 пунктом 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Товариству з обмеженою відповідальністю "ВУГЛЕСЕРВІС" (надалі - Відповідач або ТОВ "ВУГЛЕСЕРВІС") надано спеціальний дозвіл на користування № 2503 від 10.08.2001 року (надалі - Дозвіл), з метою видобування пісків, придатних до виробництва цегли силікатної рядової, придатних в якості компонента в`яжучого для виробництва силікатних каменів, цегли та інших дрібно штучних пресованих виробів та для благоустрою, рекультивації, планування.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (надалі- Порядок № 615), спеціальним дозволом на користування надрами № 2503 від 10.08.2001 року, Угодою про умови користування надрами, тощо.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр: забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо. Відповідно до пункту 22 Порядку 615 в редакції на момент перевірки дія дозволу зупиняється, зокрема за поданням ЦОВВ, що реалізують державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України (далі - ДНВП «Геоінформ України» надало інформацію листом №02/302-0972 від 07.04.2015 р. про суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр,7-гр за 2014 рік.

Державна служба геології та надр України видала наказ № 122 від 19.05.2015 року, «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», чим надала надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень.

Державна фіскальна служба України надіслала лист 15.07.2016 року №12166/5/99-99- 12-03-04-16 про надання Переліку суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати, де сума боргу ТОВ «ВУГЛЕСЕРВІС» становить 15,8 тис. грн.

На підставі вищенаведеного Держгеонадра видало наказ №378 від 25.10.2016 року «Про внесення змін до наказу від 19.05.2015 №122» щодо внесення змін до пункту 60 додатку до наказу від 19.05.2015 №122 та встановити термін усунення порушень до 01.05.2017 року.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надіслало лист від 21.11.2016 року №04/34-12134 стосовно з метою недопущення припинення видобування вугілля, безперешкодного проходження осінньо-зимового опалювального сезону 2016- 2017 р.р. і забезпечення споживачів теплом та електроенергією, з проханням до Держгеонадр не зупиняти дію спеціальних дозволів на користування надрами державних вугледобувних підприємств, та сприяти в межах компетенції внесенню відповідних змін до податкового законодавства стосовно користування надрами для підприємств вугільно-промислового комплексу.

Донецька обласна військово-цивільна адміністрація надіслала лист від 15.11.2016 року №1вх01-07829-08/02 щодо ініціювання надання розстрочення або відстрочення погашення податкового боргу зі сплати податку за користування надрами. З метою недопущення зростання соціальної напруги у шахтарських колективах, наполягаємо на вирішенні питання застосування режиму розстрочення для державних вуглевидобувних підприємств, що надасть їм можливість забезпечити стабільний рівень роботи та сплатити у повному обсязі податок за користування надрами.

У зв`язку з цим Держгеонадра видало наказ №482 від 15.12.2016 року «Про внесення змін до наказу від 25.10.2016 №378» щодо внесення змін до пункту 60 додатку до наказу від 19.05.2015 № 122 та встановити термін усунення порушень до 01.05.2017 року.

ДНВГІ «Геоінформ України» надіслало лист №03/303-0992 від 15.03.2021 року щодо суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 11.03.2021 не направили щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр, за 2020 рік.

Державна податкова служба України надіслала лист від 18.03.2021 № 3059/5/99-00-04- 01-01-05 щодо Переліку суб`єктів господарювання, які не вносили , несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, та Перелік суб`єктів господарювання, що не виконували податкові зобов`язання, з проханням розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам і про результати повідомити ДПС.

Державна служба геології та надр України видала наказ №338 від 29.04.2021 р. « Про надання термінів на усунення порушень» чим надали надрокористувачу 15 календарних днів на усунення порушень, про що, ТОВ «ВУГЛЕСЕРВІС» було повідомлено листом №7639/01/07-21 від 14.05.2021 року.

У зв`язку з вищенаведеним Державна служба геології та надр України направила відповідачу повідомлення про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами №7795/01/07-21 від 17.05.2021, який повернувся за закінченням терміну зберігання (копія додається).

Отже, в зазначені строки Відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо.

Враховуючи вищезазначене, Держгеонадра відповідно до положень п.5 ст.26 Кодексу України про надра розглянули питання щодо подальшої дії Дозволів, власником яких є Відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу.

Державна служба геології та надр України на офіційному веб-сайті розмістила оголошення стосовно надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення користування надрами.

Проте, ніяких відомостей/повідомлень - не надходило.

Тому, 17.05.2021 Держгеонадра направило на адресу надрокористувача лист № 7795/01/07-21 від 17.05.2021 року з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом. Лист відповідь на юридичну адресу Держгеонадр не надійшов, отже строки позовної давності дотримано (17.05.2021 + 3 місяці 17.08.2021).

Відтак, даний строк Позивачем не пропущено. Позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом в межах встановленого строку.

Враховуючи, що Відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу У країни про надра.

Просить суд звернути увагу, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення.

Неусунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку.

Таким чином, оскільки виявлені систематичні порушення та невиконання вимог розпорядчих документів є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом,

наявні підстави для анулювання Дозволів, згідно статті 26 Кодексу України про надра.

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення передбачених законом вимог.

Як зазначалося вище, частини другої статті 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених п.п. 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Отже, оскільки орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це надрокористувача, відповідно, підстава, що дає Держгеонадрам право на пред`явлення позову щодо припинення права користування надрами, виникає лише після отримання незгоди або неотримання відповіді від надрокористувача.

Тож, і строк звернення до суду має обчислюватися саме з дня виникнення підстави, тобто з моменту отримання відмови надрокористувача або ненадання відповіді. Але, в будь-якому разі, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний надати надрокористувачу розумний строк, в який особа зможе реалізувати своє право на направлення згоди/незгоди.

Тобто, підстава для звернення до суду у суб`єкта владних повноважень, яким є Позивач, виникає лише після спливу 15-ти денного строку та строку на відправлення кореспонденції, наданого Відповідачу на надання незгоди, або коли Позивач не отримав відповідь.

Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.

Відповідно до частини 5 статті 160 КАС зазначаємо, що Позивачем не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви Позивачем не вживалися. Оригінали доказів, копії яких додано до позовної заяви, наявні у Позивача.

Згідно з пунктом 4 Положення № 1174, Держгеонадра відповідно до покладених завдань в установленому порядку видає спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анулює спеціальні дозволи на користування надрами, поновлює дію таких дозволів.

Просить суд

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на

користування надрами № 2503 від 10.08.2001 року, наданого товариству з обмеженою відповідальністю "ВУЕЛЕСЕРВІС" (ЄДРПОУ - 30775649).

Відповідача своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно з ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року позовна заява була залишена без руху у зв`язку з виявленими недоліками.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року суд продовжив строк для усунення недоліків.

Позивач усунув всі недоліки.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначене судове засідання на 01 листопада 2021 року.

Враховуючи, що суддя Хохленков О.В. у період з 18 жовтня 2021 року по 1 листопада 2021 року (включно) був відсутній, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (перебував на лікарняному), а з 12 листопада 2021 року по 25 листопада 2021 року включно, перебував у відпустці розгляд справи був відкладений на 09 грудня 2021 року.

09 грудня 2021 року представник позивача в судове засідання не з`явився. Надав заяву про розгляд справи в його відсутність.

Представник відповідача 09 грудня 2021 року в судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачем у справі є Державна служба геології та надр України яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 37536031 та суб`єктом владних повноважень

Відповідачем є товариство з обмеженою відповідальністю «ВУГЛЕСЕРВІС» яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 30775649.

Товариству з обмеженою відповідальністю "ВУГЛЕСЕРВІС" надано спеціальний дозвіл на користування № 2503 від 10.08.2001 року з метою видобування пісків, придатних до виробництва цегли силікатної рядової, придатних в якості компонента в`яжучого для виробництва силікатних каменів, цегли та інших дрібно штучних пресованих виробів та для благоустрою, рекультивації, планування (а.с.36).

Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 29.12.2011, укладена між Держгеонадр України та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВУГЛЕСЕРВІС» (а.с. 37-39).

Згідно з п. 7.2 статті 7 Угоди надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП Геоінформ України щорічні звіти відповідно до форми державної державної звітності 5-гр.

Таким чином, подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.

Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України (далі - ДНВП «Геоінформ України» надало інформацію листом №02/302-0972 від 07.04.2015 р. про суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр,7-гр за 2014 рік (а.с.40-42).

Державна служба геології та надр України видала наказ № 122 від 19.05.2015 року, «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», чим надала надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.43).

Державна фіскальна служба України надіслала лист 15.07.2016 року №12166/5/99-99- 12-03-04-16 про надання Переліку суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати, де сума боргу ТОВ «ВУГЛЕСЕРВІС» становить 15,8 тис. грн. (а.с.44-45).

Держгеонадра видало наказ №378 від 25.10.2016 року «Про внесення змін до наказу від 19.05.2015 №122» щодо внесення змін до пункту 60 додатку до наказу від 19.05.2015 №122 та встановити термін усунення порушень до 01.05.2017 року (а.с.46).

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надіслало листа від 21.11.2016 року №04/34-12134 на адресу т.в.о. Державної служби геології та надр України стосовно того що з метою недопущення припинення видобування вугілля, безперешкодного проходження осінньо-зимового опалювального сезону 2016- 2017 р.р. і забезпечення споживачів теплом та електроенергією, з проханням до Держгеонадр не зупиняти дію спеціальних дозволів на користування надрами державних вугледобувних підприємств, та сприяти в межах компетенції внесенню відповідних змін до податкового законодавства стосовно користування надрами для підприємств вугільно-промислового комплексу (а.с.47-49).

Донецька обласна військово-цивільна адміністрація надіслала листа Державної служби геології та надр України від 15.11.2016 року №1вх01-07829-08/02 щодо ініціювання надання розстрочення або відстрочення погашення податкового боргу зі сплати податку за користування надрами. З метою недопущення зростання соціальної напруги у шахтарських колективах, наполягаємо на вирішенні питання застосування режиму розстрочення для державних вуглевидобувних підприємств, що надасть їм можливість забезпечити стабільний рівень роботи та сплатити у повному обсязі податок за користування надрами (а.с.50).

У зв`язку з цим Держгеонадра видало наказ №482 від 15.12.2016 року «Про внесення змін до наказу від 25.10.2016 №378» щодо внесення змін до пункту 60 додатку до наказу від 19.05.2015 № 122 та встановити термін усунення порушень до 01.05.2017 року (а.с.51).

ДНВГІ «Геоінформ України» надіслало лист №03/303-0992 від 15.03.2021 року щодо суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 11.03.2021 не направили щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр, за 2020 рік (а.с.52-53).

Державна податкова служба України надіслала лист від 18.03.2021 № 3059/5/99-00-04- 01-01-05 щодо Переліку суб`єктів господарювання, які не вносили , несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, та Перелік суб`єктів господарювання, що не виконували податкові зобов`язання, з проханням розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам і про результати повідомити ДПС (а.с.54).

Державна служба геології та надр України видала наказ №338 від 29.04.2021 р. « Про надання термінів на усунення порушень» чим надали надрокористувачу 15 календарних днів на усунення порушень, про що, ТОВ «ВУГЛЕСЕРВІС» було повідомлено листом №7639/01/07-21 від 14.05.2021 року (а.с.55-56).

У зв`язку з вищенаведеним Державна служба геології та надр України направила відповідачу повідомлення про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами №7795/01/07-21 від 17.05.2021, який повернувся за закінченням терміну зберігання (а.с.57-58).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Таким чином, позивач у справі суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі Порядок № 615).

Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 10.08.2001 року № 2503 та пунктом 7.2 Угоди про умови користування надрами, було подання Держгеонадрам України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВУГЛЕСЕРВІС» цього обов`язку не виконало.

Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ВУГЛЕСЕРВІС» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші протии Україн” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВУГЛЕСЕРВІС» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2503 від 10.08.2001 року.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю"ВУГЛЕСЕРВІС" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2503 від 10.08.2001 року, задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на

користування надрами № 2503 від 10.08.2001 року, наданого товариству з обмеженою відповідальністю "ВУЕЛЕСЕРВІС" (ЄДРПОУ - 30775649).

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті та підписано суддею головуючим 09 грудня 2021 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Хохленков