Рішення № 101757978, 19.04.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
160/931/20
Номер документу
101757978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2021 року Справа № 160/931/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Служби безпеки України до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, -

ВСТАНОВИВ:

23.01.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Служби безпеки України до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, в якій позивач просить:

- стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Павлоградським ГУ ДМС України в Дніпропетровській області 07.10.2013) на користь Служби безпеки України (одержувач – Національна академія Служби безпеки України, банк – ДКС України, код ЄДРПОУ 20001823, р/р UA868201720313221002201009341) витрати, пов`язані з його утриманням у Національній академії Служби безпеки України, в розмірі 103243,63грн. ( сто три тисячі двісті сорок три гривні 63 коп.)

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що ОСОБА_1 проходив військову службу (навчання) в органах Служби Безпеки України протягом 2015-2019 років. Наказами Національної академії Служби безпеки України (далі - НА СБУ) від 09.06.2015р. №590-ос та 591-ос, відповідача було зараховано на перший курс НА СБУ та прийнято на військову службу (навчання) за контрактом про проходження військової служби (навчання) курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів СБУ. 26.09.2015 року між ОСОБА_1 та СБУ в особі т.в.о. ректора НА СБУ укладено контракт про проходження військової служби (навчання) курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів СБУ з терміном дії з 26.09.2015 до 30.06.2020 р. Проте, в подальшому, наказами НА СБУ від 21.12.2019 № 892-ос та № 891-ос на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з військової служби за службовою невідповідністю та відраховано з навчання в НА СБУ через недисциплінованість, у зв`язку із чим контракт з ним було достроково розірвано. При цьому, під час проходження військової служби ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства забезпечувався грошовим утриманням, харчуванням, обмундируванням та житлом, а тому, на думку позивача, згідно з приписами ст.25 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» та п.63 Положення про проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 09.10.2019р. №739, він зобов`язаний відшкодувати витрати, пов`язані з його утриманням в НА СБУ. У зв`язку із тим, що відповідач добровільно не відшкодовує означені витрати, позивач звернувся до суду з вимогою стягнути заборгованість.

10.02.2020 року до суду надійшла інформація Відділу адресно-довідкової роботи управління з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 .

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року позовну заяву Служби безпеки України до ОСОБА_1 про відшкодування витрат прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/931/20 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами з 19.03.2020 року.

16.03.2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній пред`явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що наданий позивачем розрахунок витрат, пов`язаних з утриманням відповідача у в НА СБУ, є необґрунтованим та помилковим, з огляду на наступне.Так, відповідно порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2006 №961 та порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, що затверджено наказом від 16.07.2007 №419 відшкодування здійснюється в розмірі фактичних втрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, а саме витрат на: грошове забезпечення, продовольче забезпечення, речове забезпечення, медичне забезпечення, перевезення до місця основної та канікулярної відпустки та назад, оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв. Витрати відшкодовуються у повному обсязі, зокрема, курсантами, які навчались понад встановлений законодавством строк строкової військової служби, - за період навчання, що перевищує цей строк. Водночас, витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби за відповідною військово-обліковою спеціальністю курсантами, які навчалися понад встановлені законодавством строки строкової військової служби, - за період навчання який відповідає строку строкової військової служби. Тобто, строк строкової військової служби для курсантів НА СБУ, у тому числі і для відповідача, становить 36 місяців. Проте, в жодній з наданих позивачем довідок не враховувався строк строкової військової служби, під час проходження якого витрати не нараховуються. Також відповідач зауважує, що на підтвердження суми витрат на його грошове забезпечення, позивачем надана довідка №401 від 20.12.2019, проте вказана довідка не може братися до уваги, оскільки складена до прийняття наказів від 21.12.2019 №891-ос та 892-ос, ще до існування правових підстав для її складання. При цьому, стягнення єдиного соціального внеску Порядком розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, затвердженим наказом від 16.07.2007р. №419, не передбачено, а, отже, сума 2457,99грн. не може бути стягнута. Також зазначення в довідці про витрати на грошове забезпечення компенсації за харчування є недоречним, з огляду на те, що надана окрема довідка стосовно витрат на харчування. Крім цього, стягнення витрат на заміну білизни чинним законодавством взагалі не передбачено, як не передбачені і методики розрахунку таких витрат, при цьому, курсанти НА СБУ, у тому числі і відповідач, здійснюють заміну білизни самостійно. Щодо витрат на харчування, відповідач зазначає, що позивачем була надана довідка №454 від 21.12.2019р., проте, вказана довідка не відповідає нормам, зазначеним у п.2.1.2 Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, оскільки в ній не зазначено кількість діб та норми харчування, що застосовувались саме на зазначений період. До того ж, не повинні були нараховуватися витрати за період строкової військової служби. Щодо витрат на речове забезпечення, то позивачем була надана довідка №513 від 21.12.2019р., проте вона не відповідає нормам, зазначеним у п.2.1.3 Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, а саме: в ній не вказана підстава для її видачі, тобто не зазначено згідно з яким наказом вона видана, не наведені математичні розрахунки, не ураховано положення зазначеного пункту щодо пропорційності часу використання майна. Крім того, вартість речового майна, що було надане відповідачу у період строкової служби, не може бути враховане під час складання розрахунків. Також відповідач зазначає, що позивачем не надано жодного доказу отримання зазначеного майна відповідачем, при цьому, за твердженням останнього, під час навчання на 5 курсі жодного предмету із заявленого списку він не отримував. Щодо витрат на медичне забезпечення, то при визначенні вартості проведення диспансеризації, позивачем не надано підтвердження факту та дати проведення таких заходів. Щодо витрат на відшкодування комунальних послуг та спожитих енергоносіїв, відповідач зазначає, що такі витрати за період строкової служби курсанти у разі відрахування не відшкодовують, проте, суми, зазначені у довідці №199 від 21.12.2019, що надана позивачем, нараховуються з серпня 2017 року, а повинні нараховуватись з 2018 року. Також відповідачем зауважується, що позивачем не надано жодного доказу на підтвердження заявлених в довідках сум та отримання цих сум відповідачем, а також математичних формул здійснення вказаних розрахунків. Крім того, нарахування сум в цих довідках здійснюється з серпня 2015, що суперечить положенню статті 25 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу». Також, відповідачем зазначається, що між ним та Службою безпеки України в особі т.в.о. ректора Національної академії Служби безпеки України полковника ОСОБА_2 26.09.2015 укладено контракт про проходження військової служби (навчання) курсантами (слухачами) НА СБУ терміном на чотири роки десять місяців до 30.06.2020. Пунктом 5 зазначеного контракту встановлено, що контракт укладено на чотири роки десять місяців з 26.09.2015 по 30.06.2020. Крім того, відомості про застосування умов зазначеного контракту до відносин між сторонами до його укладання відсутні. Водночас, суми, зазначені у довідках про витрати, що надані позивачем, нараховуються з серпня 2015 року, що суперечить приписам ст.25 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу». Крім того, відповідач наголошує, що оскільки його батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , він отримував пенсію у зв`язку з втратою годувальника, що передбачено статтею 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням вимог статті 48 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та у зв`язку з тим, що відповідач знаходився на повному державному утриманні, на його особистий банківський рахунок нараховувалось лише 25% суми пенсії, а 75% перераховувалось на рахунки НА СБУ. Водночас, під час проведення розрахунків витрат вказані надходження не взяті до уваги.

16.03.2020р. від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, що розглядається, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/909/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2020 року клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №160/931/20 було задоволено та зупинено провадження у справі №160/931/20 за позовною заявою Служби безпеки України до ОСОБА_1 про відшкодування витрат до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/909/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Національної академії Служби Безпеки України про визнання протиправними та скасування наказу.

22 липня 2020 року до канцелярії суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній, зокрема, зауважив, що при розрахунку різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби береться передбачений ст.23 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі – Закон) строк строкової військової служби (18 місяців), а не прирівняний до строкової військової служби строк навчання курсантів (36 місяців), який, на думку відповідача, повинен бути застосований при здійсненні розрахунків витрат. Щодо розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсанта в НА СБУ, позивач зауважив, що такий розрахунок здійснюється відповідно до Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16.07.2007 №419/831/240/605/537/219/534 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2007 за №863/14130 (далі - Порядок). Відповідно до пункту 2.1 Порядку відшкодування здійснюється в розмірі фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, а саме витрат на: грошове забезпечення; продовольче забезпечення; речове забезпечення; медичне забезпечення; перевезення до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та назад; оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв. Також, відповідно до пункту 3 частини першої статті 24 Закону початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних. У зв`язку з цим, нарахування витрат, пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 , здійснене з серпня 2015 року, оскільки відповідно до наказу НА СБУ від 08.09.2015 №591-ос відповідач був прийнятий на військову службу та поставлений на всі види забезпечення. Витратами на грошове забезпечення є отримане курсантом щомісячне грошове забезпечення за весь період навчання (підпункт 2.1.1 пункту 2.1 Порядку). При цьому, підпунктом 2.1.1.2 пункту 2.1 Порядку передбачено, що для курсантів, які підпадають під дію пункту 6 Порядку № 964, до розрахунку береться різниця між грошовим забезпеченням, фактично отриманим курсантом за відповідний період навчання, та витратами на виплату посадового окладу за відповідною посадою військовослужбовця строкової військової служби за цей самий період. У зв`язку з цим, за перші 18 місяців навчання в НА СБУ відповідачу нараховано лише різницю між грошовим забезпеченням курсанта та військовослужбовця строкової служби, за інший період навчання фактичний розмір його грошового забезпечення під час навчання в НА СБУ. Щодо єдиного внеску, позивач зазначив, що відповідно до абзаців 7, 8 та 11 пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464 (далі – Закон №2464) платниками єдиного внеску на загальнообов`язкове страхування є, зокрема, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України, органах Міністерства внутрішніх справ України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту. Для зазначеної категорії платників єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи (абзац другий пункту 1 частини першої статті 7 Закону №2464). У зв`язку з цим, єдиний внесок є фактичними витратами військових частин та органів, які здійснюють виплату грошового забезпечення курсантам, і підлягають відшкодуванню у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання). Щодо доводів відповідача про те, що довідка про витрати на грошове забезпечення від 20.12.2019 № 401 не належна, позивач зауважив, що такі доводи є необґрунтовані з урахуванням того, що рішення про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з військової служби було прийняте на підставі рапорту т.в.о. директора Навчально-наукового інституту контррозвідувальної діяльності полковника Мацюка В.В. від 19.12.2019, а фактичні розрахунки витрат, пов`язаних з утриманням відповідача в НА СБУ, враховувалися при видані наказу НА СБУ від 21.12.2019 № 892-ос. Крім того, витратами на продовольче забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта продовольством згідно з нормами харчування. Вартість добової норми харчування для виплати компенсації при знятті з продовольчого забезпечення для курсантів складає 18,14грн., для військовослужбовців строкової служби - 17,62 грн. Відповідач під час навчання в НА СБУ у період з 09.08.2015 по 20.12.2019 перебував на продовольчому забезпеченні 1 304 доби, а загальна вартість такого забезпечення склала 42 248,13 грн. При цьому, у період з серпня 2015 року по 09.02.2017 ОСОБА_1 нараховано до відшкодування лише 2 684, 84 грн., що становить різницю вартості харчування по нормам харчування солдата строкової служби та курсанта, який проходить військову службу (навчання) за контрактом. Також, пунктом 2.1.3 Порядку передбачено, що витратами на речове забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта речовим майном згідно з нормами забезпечення та лазне-пральними послугами. У період з серпня 2015 року по 09.02.2017 нарахування витрат за речове майно ОСОБА_1 не проводилось, а нарахування витрат у період з 10.02.2017 по 20.12.2019 здійснювалося пропорційно часу його використання та залишкової вартості на момент його відрахування з навчання в НА СБУ, що підтверджується наданою до позову довідкою про речове забезпечення. Відповідно до пункту 2.1.4 Порядку витратами на медичне забезпечення є витрати, пов`язані з наданням медичної допомоги, у тому числі стоматологічної, безпосередньо у ВНЗ, та вартість лікування у військових госпіталях. Розрахунок вартості медичного обслуговування від 21.12.2019р. №71 складений на підставі даних медичних журналів реєстрації встановлених форм та диспансерних листів. Відповідно до пункту 2.1.6 Порядку до спожитих курсантом ВНЗ комунальних послуг та енергоносіїв належать тепло, гаряча та холодна вода, водовідведення та електроенергія. Розрахунок здійснюється виходячи з середнього обсягу споживання на одного курсанта за добу: тепла та гарячої води - 0,0134 ГКал.; води та водовідведення - 0,2074 куб.м; електроенергії - 2,56 кВт/г. При проведенні розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для бюджетних установ і діють у місцевості, в якій розташований ВНЗ, у відповідному навчальному році. У період з серпня 2015 року по 09.02.2017 нарахування витрат на комунальні послуги та спожиті енергоносії відповідачу не проводилось, а нарахування витрат у період з 10.02.2017 по 20.12.2019 здійснювалося у зв`язку з тим, що з 09.02.2017 закінчився строк строкової військової служби, який становить 18 місяців. Твердження відповідача про необхідність нарахування йому витрат з 2018 року ґрунтується на його помилковому визначенні строку строкової військової служби, який, на його думку, становить 36 місяців. Окрім того, твердження відповідача про те, що 75 відсотків його пенсії перераховувалося на рахунки НА СБУ є хибним, у період з серпня 2015 року по грудень 2019 року, включно, кошти від Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 у розмірі 75% від пенсії у зв`язку із втратою годувальника до НА СБУ не надходили, що підтверджується довідкою фінансового відділу НА СБУ від 09.06.2020 № 56/108-50. З огляду на викладене, доводи відповідача, викладені у відзиві, є необґрунтованими та безпідставними, тому позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

22 лютого 2021 року до канцелярії суду від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі №160/931/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року клопотання представника Служби безпеки України про поновлення провадження в адміністративній справі № 160/931/20 за позовною заявою Служби безпеки України до ОСОБА_1 про відшкодування витрат було задоволено та поновлено провадження в адміністративній справі № 160/931/20 за позовною заявою Служби безпеки України до ОСОБА_1 про відшкодування витрат та продовжити розгляд справи №160/931/20 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258-262 КАС України, а також з урахуванням того, що з 01.04.2021р. по 16.04.2021р., включно, суддя Турова О.М. перебувала у щорічній відпустці, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а повне судове рішення складено першого робочого дня.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив навчання та військову службу за контрактом у Національній академії Служби безпеки України з 09.08.2015 року по 21.12.2019 року на посаді курсанта.

Так, наказом тво ректора Національної академії Служби безпеки України від 09.08.2015 року №590-ос «Про зарахування та навчання» ОСОБА_1 зарахований з 09.08.2015 року курсантом першого курсу денної форми навчання за напрямом підготовки «Державна безпека» (спеціалізація – поглиблене вивчення іноземних мов») за державним замовленням.

Наказом тво ректора Національної академії Служби безпеки України від 09.08.2015 року №591-ос (по особовому складу) ОСОБА_1 прийнято на військову службу (навчання) за контрактом курсантів Національної академії Служби безпеки України з 09.08.2015р. з присвоєнням військового звання «солдат» та призначенням на посаду «курсант».

Згідно із п.2 наказу тво ректора Національної академії Служби безпеки України від 09.08.2015 року №591-ос (по особовому складу) ОСОБА_1 поставлено на продовольче, грошове та речове забезпечення курсантів з 09.08.2015 року.

26.09.2015 року відповідно до пунктів 6-11 Положення проходження військової служби (навчання) за контрактом курсантами (слухачами) вищих навчальних закладів служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року №1053/2001, між ОСОБА_1 та Службою безпеки України в особі тво ректора Національної академії Служби безпеки України укладено Контракт про проходження військової служби (навчання) курсантами (слухачами) Національної академії Служби безпеки України (далі - Контракт).

Згідно з п. 1 Контракту курсант ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання, зокрема, провести відшкодування фактичних витрат, пов`язаних зі своїм утриманням в Національній академії Служби безпеки України, у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання) курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України у зв`язку з небажанням продовжувати навчання або порушення військової дисципліни, а також у разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення Національної академії Служби безпеки України.

Відповідно до п.5 Контракту цей контракт укладено на чотири роки дев`ять місяців, з 26.09.2015 року по 30.06.2020 року.

Відповідно до наказу ректора Національної академії Служби безпеки України від 21.12.2019 року №891-ос (по особовому складу) за порушення вимог статті 11 (в частині обов`язку бути дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, додержуватись правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно), статті 128 (в частині виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням військовослужбовців, шанувати честь і гідність товаришів, постійно бути за формою та охайно одягненим, додержуватись правил особистої та громадської гігієни, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців) статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України відповідно до пункту «ж» статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, солдата ОСОБА_1 , курсанта навчальної групи МБ-156 Навчально-наукового інституту контррозвідувальної діяльності, звільнено з військової служби за службовою невідповідністю.

Підстава: рапорт тво директора інституту від 19.12.2019 року.

Відповідно до п.1 наказу ректора Національної академії Служби безпеки України від 21.12.2019 року №892-ос (по особовому складу) припинено чинність контракту від 26.09.2015 р. та відраховано з навчання в Національній академії Служби безпеки України (через недисциплінованість) ОСОБА_1 , курсанта навчальної групи Навчально-наукового інституту контр розвідувальної діяльності, з 21.12.2019 року.

Підстава: рішення Вченої ради Навчально-наукового інституту контррозвідувальної діяльності від 20.12.2019) та рапорт тво директора інституту від 20.12.2019 року.

Згідно із п.2 наказу ректора Національної академії Служби безпеки України від 21.12.2019 року №892-ос (по особовому складу) ОСОБА_1 , курсанта навчальної групи Навчально-наукового інституту контррозвідувальної діяльності звільнено з військової служби з виключенням його зі списків особового складу з 21.12.2021 року.

Крім того, вищевказаним наказом ректора Національної академії Служби безпеки України від 21.12.2019 року №892-ос (по особовому складу) (пункт 3) відповідно до пункту 63 Положення про проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 9 жовтня 2019 року №739, Порядку відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №964, та Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Служби безпеки України від 16 липня 2007 року № 534 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2007 року за № 863/14130, солдата ОСОБА_1 зобов`язано відшкодувати у добровільному порядку витрати, пов`язані з його утриманням в Національній академії Служби безпеки України, у розмірі 103243 грн. 63 коп.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2020р. у справі №160/909/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.02.2021 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Національної академії Служби Безпеки України про визнання протиправним та скасування наказу від 21.12.2019 №891-ос «Про накладення дисциплінарного стягнення на солдата ОСОБА_1 », визнання протиправним та скасування наказу від 21.12.2019 №892-ос «По особовому складу» та поновлення ОСОБА_1 на займаній посаді, відмовлено.

Судом встановлено, що підставою для відшкодування відповідачем заявленої суми витрат, пов`язаних з його утриманням в НА СБУ, є: розрахунок вартості медичного обслуговування ОСОБА_1 №71 від 21 грудня 2019 року; довідка щодо відшкодування за речове забезпечення курсанта ОСОБА_1 №513 від 21 грудня 2019 року; довідка про витрати на грошове забезпечення та грошову компенсацію продовольчого забезпечення та щодо вартості заміни білизни ОСОБА_1 № 401 від 20 грудня 2019 року; довідка-розрахунок вартості харчування за період навчання №454 від 21 грудня 2019 року; типовий розрахунок відшкодування комунальних послуг та спожитих енергоносіїв курсанта ОСОБА_1 № 199 від 21 грудня 2019 року.

Так, згідно із довідкою №401 про витрати на грошове забезпечення, грошову компенсацію продовольчого забезпечення та щодо вартості заміни білизни ОСОБА_1 , такі витрати становлять - 27958,74 грн., в тому числі: 22 335,57грн. – витрати на грошове забезпечення за період з серпня 2015 року по грудень 2019 року, 2457,99грн. - нарахований на грошове забезпечення з 11.10.2019р. єдиний соціальний внесок, 2599,21грн. – витрати на заміну білизни, 565,97грн. – компенсація за харчування (а.с.11).

Відповідно до довідки-розрахунку №454 від 21.12.2019 року начальника сектору 2 відділу СГЗ НАСБУ витрати на харчування за період навчання курсанта ОСОБА_1 в Національній академії Служби безпеки України за період 2015-2019 становлять 42248,13грн. (а.с.12).

Згідно із довідкою №513 від 21.12.2019 року заступника СГЗ щодо відшкодування витрат на речове забезпечення курсанта ОСОБА_1 з 10.2015 по 12.2019 р. розмір витрат на речове майно становить 7345,14грн. (а.с.13).

Відповідно до розрахунку №71 від 21.12.2019 року начальника ВМС ВМУ СБ України вартість медичного обслуговування курсанта Національної академії СБ України становить 3143,27грн., з них: вартість проведення ВЛК – 570,51грн., вартість проведення диспансеризації – 2572,76грн. (а.с.14).

Згідно із розрахунком №199 від 21.12.2019р. заступника начальника відділу – начальника сектору 1 відділу СГЗ НА СБУ про відшкодування комунальних послуг та спожитих енергоносіїв курсанта набору 2015 року групи МБ-156 ОСОБА_1 за період навчання з 09.08.2015р. по 21.12.2019р. загальна вартість комунальних послуг до відшкодування становить 22 548,35грн. (а.с.15).

Відповідно до довідки начальника курсу ННІ КРД НАСБУ від 21.12.2019 року щодо перебування курсанта навчальної групи МБ-156 ОСОБА_1 у гуртожитку та на території НАСБУ з 09.08.2015р. по 21.12.2019р., кількість проведених відповідачем днів в академії становить - 1371 день, при цьому, з серпня 2015 року по серпень 2018 року солдат ОСОБА_1 проходив строкову військову службу, а з вересня 2018 року – проходить військову службу за контрактом (а.с.16).

Згідно із листом бесіди з солдатом ОСОБА_1 , курсантом навчальної групи МБ-156 Навчально-наукового інституту контррозвідувальної діяльності Національної академії СБ України, з ним було проведено бесіду з приводу доведення інформації про накладення на нього дисциплінарних стягнень та наказу НА СБУ від 21.12.2019 р. №892-ос про відрахування його з НА СБУ та звільнення з військової служби.

Також, солдату ОСОБА_1 було доведено, що відповідно до пункту 63 Положення, Порядку відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №964 та Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у виш навчальних закладах, затвердженого наказом Служби безпеки України від 16 липня 2007 року № 534, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2007 року за № 863/14130 він зобов`язаний у добровільному порядку відшкодувати Службі безпеки України, витрати, пов`язані з його навчанням і утриманням, у розмірі 103243 гри. 63 коп.

У вищевказаному листі бесіди відповідачем проставлено власноручну відмітку про те, що він ознайомлений з вищенаведеним і претензій не має (а.с.17).

Крім того, згідно з довідкою роз`яснення від 21.12.2019 року солдату ОСОБА_1 доведено, що на день відрахування розмір заборгованості, пов`язаної з його утриманням в НА СБ України складає 103243 грн. 63 коп. (сто три тисячі двісті сорок три гривні 63 копійки) та про те, що кошти необхідно сплатити на рахунок НА СБ України протягом 7 календарних днів з моменту відрахування та звільнення з військової служби, за такими реквізитами: р/р НОМЕР_3 , в ДКСУ, МФО 820172. код 20001823, призначення платежу «відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 ».

У вищевказаній довідці роз`яснення відповідачем також проставлено власноручну відмітку про те, що він з наведеним ознайомлений і претензій не має (а.с.18).

Однак, судом встановлено, що у добровільному порядку відповідачем вказана заборгованість сплачена не була.

Не сплата у добровільному порядку цих витрат відповідачем і стала підставою для звернення позивача до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» початком проходження військової служби вважається: день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних.

Порядок проходження громадянами України військової служби (навчання) у вищих військових навчальних закладах врегульований Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу»(далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 6 ст.2 Закону № 2232-XII (тут і далі - в редакції на час виникнення спірних правовідносин) види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

За правилами ч. ч. 3-5 ст. 25 Закону № 2232-XII зарахування громадян України до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти проводиться на добровільних засадах відповідно до особистих заяв після успішного складення вступних іспитів та відповідних випробувань.

Громадяни України, які в установленому порядку зараховані до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти для здобуття певних освітніх рівнів і не мають звань офіцерського складу, вважаються курсантами, а ті, що мають такі звання, - слухачами.

З громадянами України - курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти укладається контракт про проходження військової служби (навчання) на строки, передбачені абзацом четвертим частини другої статті 23 цього Закону.

Відповідно до ч.10 ст.25 Закону №2232-XII курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д","е","є","з","и" пункту 1 та підпунктів "д","е","є","ж","з" пункту 2 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.

Механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу, а також особами офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу (далі - вищі навчальні заклади) відповідно до пунктів "е", "є", "ж", "и", "й" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі визначено Порядком "Про відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року № 964 (далі - Порядок № 964).

Згідно з п. 3 Порядку № 964 відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та у зворотному напрямку; оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв.

Розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів та відповідно до Порядку розрахунку витрат, який установлюється Міноборони разом з Мінфіном, МВС, Адміністрацією Держприкордонслужби, Управлінням державної охорони, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Держспецтрансслужбою.

Відповідно до п.5 Порядку №964 витрати відшкодовуються у повному розмірі:

курсантами, які вислужили встановлений законодавством строк строкової військової служби до вступу у заклад вищої освіти, курсантами жіночої статі - за весь період навчання;

курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк строкової військової служби, - за період навчання, що перевищує цей строк;

особами офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д", "е", "є", "з", "и" пункту 1 та підпунктів "д", "е", "є", "ж", "з" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" ( 2232-12 ), - за весь період навчання.

Згідно із п.6 Порядку №964 витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби за відповідною військово-обліковою спеціальністю:

курсантами, які навчалися менше встановлених законодавством строків строкової військової служби, - за весь період навчання;

курсантами, які навчалися понад встановлені законодавством строки строкової військової служби, - за період навчання, який відповідає строку строкової військової служби.

Порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затверджений наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16 липня 2007 року №419/831/240/605/537/219/534 (далі - Порядок розрахунку витрат).

Відповідно до п.2.1 Порядку розрахунку витрат відшкодування здійснюється в розмірі фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищому навчальному закладі, а саме витрат на: грошове забезпечення, продовольче забезпечення, речове забезпечення, медичне забезпечення, перевезення до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та назад, оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв.

Згідно з пп. 2.1.1 п. 2.1 Порядку розрахунку витрат, витратами на грошове забезпечення є отримане курсантом щомісячне грошове забезпечення за весь період навчання.

Щомісячне грошове забезпечення визначається з посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу та надбавки), передбачених чинним законодавством для цієї категорії військовослужбовців.

Фактичні дані беруться з розрахункових відомостей та інших передбачених документів, що підтверджують виплату щомісячного грошового забезпечення курсанту.

Відповідно до підпункту 2.1.1.2. пп. 2.1.1 п. 2.1 Порядку розрахунку витрат для курсантів, які підпадають під дію пункту 6 Порядку (964-2006-п), до розрахунку береться різниця між грошовим забезпеченням, фактично отриманим курсантом за відповідний період навчання, та витратами на виплату посадового окладу за відповідною посадою військовослужбовця строкової військової служби за цей самий період.

Відповідно до пп. 2.1.2 п. 2.1 Порядку розрахунку витрат витратами на продовольче забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта продовольством згідно з нормами харчування.

Відповідно до підпункту 2.1.2.2. пп. 2.1.2 п. 2.1 Порядку розрахунку витрат для курсантів, які підпадають під дію пункту 6 Порядку (964-2006-п), за визначений період навчання до розрахунку береться різниця вартості норм харчування курсанта та військовослужбовця строкової військової служби.

Згідно з пп. 2.1.3 п. 2.1 Порядку витратами на речове забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта речовим майном згідно з нормами забезпечення та лазне-пральними послугами.

Відповідно до підпунктів 2.1.3.1.- 2.1.3.2. пп. 2.1.3 п. 2.1 Порядку для курсантів, які підпадають під дію пункту 5 Порядку (964-2006-п), утримання провадиться на підставі довідки-розрахунку, складеної начальником речової служби, про вартість фактично отриманого речового майна та лазне-прального забезпечення. При цьому для курсантів, які не вислужили встановленого законодавством строку строкової військової служби до вступу у ВНЗ, до розрахунку береться вартість речового майна та послуг лазне-прального забезпечення, отриманих лише за термін, що перевищує строк строкової військової служби, визначений статтею 23 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Для курсантів, які підпадають під дію пункту 6 Порядку (964-2006-п), до розрахунку береться вартість отриманого речового майна, але пропорційно фактичному часу його використання.

Утримання вартості речового майна провадиться на підставі довідки-розрахунку, складеної начальником речової служби. Визначення залишкової вартості військового майна провадиться на підставі методики визначення залишкової вартості майна Збройних Сил України та інших військових формувань.

Відповідно до п.п. 2.1.4 п. 2.1 Порядку розрахунку витрат відшкодування витратами на медичне забезпечення є витрати, пов`язані з наданням медичної допомоги, у тому числі стоматологічної, безпосередньо у ВНЗ, та вартість лікування у військових госпіталях.

Курсанти, які підпадають під дію пункту 5 Порядку (964-2006-п), відшкодовують вартість фактично отриманих послуг за відповідний період навчання.

Курсанти, які підпадають під дію пункту 6 Порядку (964-2006-п), витрати на медичне забезпечення за відповідний період навчання не відшкодовують, окрім витрат на проведення військово-лікарської комісії.

Сума витрат на проведення військово-лікарської комісії утримується незалежно від періоду навчання.

Відповідно до пп. 2.1.6 п. 2.1 Порядку розрахунку витрат до спожитих курсантом ВНЗ комунальних послуг та енергоносіїв належать тепло, гаряча та холодна вода,

водовідведення та електроенергія.

Розрахунок здійснюється виходячи з середнього обсягу споживання на одного курсанта за добу:

тепла та гарячої води - 0,0134 ГКал.;

води та водовідведення - 0,2074 куб.м;

електроенергії - 2,56 кВт/г.

При проведенні розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для бюджетних установ і діють у місцевості, в якій розташований ВНЗ, у відповідному навчальному році.

Курсанти, які підпадають під дію пункту 5 Порядку (964-2006-п), витрати на оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв відшкодовують за визначений період навчання, за винятком терміну перебування у відпустках.

Курсанти, які підпадають під дію пункту 6 Порядку (964-2006-п), витрати на оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв за визначений період навчання не відшкодовують.

Відповідно до п. 2.3. Порядку у разі дострокового розірвання контракту відповідні служби (підрозділи) забезпечення навчального процесу здійснюють остаточний розрахунок фактичних витрат за відповідними видами забезпечення, складають довідки-розрахунки та подають їх до кадрового підрозділу ВНЗ. Період навчання, за який здійснюється відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням, визначається з дня зарахування по день виключення курсанта зі списків особового складу ВНЗ.

З огляду на вищевикладені норми, суд зазначає, що відповідач перебував на посаді, віднесеної до публічної служби, від моменту його прийняття на посаду (зарахуванням до Національної академії Служби безпеки України як курсанта та прийняття на військову службу як солдата з постановленням на всі види забезпечення) і до звільнення з публічної служби (звільнення з військової служби та відрахування з навчання у Національній академії Служби безпеки України), а отже у даному випадку питання відшкодування відповідачем витрат на навчання, пов`язане із питаннями реалізації правового статусу особи.

Відтак, й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби належить до питання проходження публічної служби такою особою.

Також суд зазначає, що у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постановах від 30.01.2019 у справі № 810/2610/16 та від 13.03.2019 у справі № 723/18/17, а також Верховного Суду, викладеною в постановах від 12.12.2018 у справі № 804/285/16, яка є обов`язковою для врахування в силу частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обов`язок щодо відшкодування фактичних витрат за утриманням у вищому навчальному закладі також міститься і в Контракті про проходження військової служби (навчання) курсантами Національної академії служби безпеки України від 26.09.2015 року.

За змістом п.1 Контракту курсант ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання, зокрема, провести відшкодування фактичних витрат, пов`язаних зі своїм утриманням в Національній академії Служби безпеки України, у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання) курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України у зв`язку з небажанням продовжувати навчання або порушення військової дисципліни, а також у разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення Національної академії Служби безпеки України (а.с.7).

З наявних в матеріалах справи доказів слідує, що згідно з Довідкою №401 від 20.12.2019 року про витрати на грошове забезпечення, грошову компенсацію продовольчого забезпечення та щодо вартості заміни білизни ОСОБА_1 , такі витрати становлять - 27958,74 грн., в тому числі:

- 22 335,57грн. - витрати на грошове забезпечення за період з серпня 2015 року по грудень 2019 року , з яких: серпень 2015 року – 47,78грн., вересень 2015 року – 64,40грн., жовтень 2015 року – 64,40грн., листопад 2015 року – 54,40грн., грудень 2015 року – 64,40грн., січень 2016 року – 64,40грн., лютий 2016 року – 64,40грн., березень 2016 року – 64,40грн., квітень 2016 року – 64,40грн., травень 2016 року – 64,40грн., червень 2016 року – 64,40грн., липень 2016 року – 64,40грн., серпень 2016 року – 64,40грн., вересень 2016 року – 64,40грн., жовтень 2016 року – 64,40грн., листопад 2016 року – 64,40грн., грудень 2016 року – 64,40грн., січень 2017 року – 64,40грн., лютий 2017 року – 168,77грн., березень 2017 року – 218,40грн., квітень 2017 року – 218,40грн., травень 2017 року – 218,40грн., червень 2017 року – 218,40грн., липень 2017 року – 218,40грн., серпень 2017 року – 257,25грн., вересень 2017 року – 257,25грн., жовтень 2017 року – 257,25грн., листопад 2017 року – 257,25грн., грудень 2017 року – 257,25грн., січень 2018 року – 257,25грн., лютий 2018 року – 257,25грн., березень 2018 року – 700,00грн., квітень 2018 року – 700грн., травень 2018 року – 700грн., червень 2018 року – 715грн., липень 2018 року – 790грн., серпень 2018 року – 790грн., вересень 2018 року – 790грн., жовтень 2018 року – 790грн., листопад 2018 року – 790грн., грудень 2018 року – 819,23грн., січень 2019 року – 819,23грн., лютий 2019 року – 819,23грн., березень 2019 року – 845,30грн., квітень 2019 року – 845,30грн., травень 2019 року – 845,30грн., червень 2019 року – 845,30грн., липень 2019 року – 871,37грн., серпень 2019 року – 871,37грн., вересень 2019 року – 871,37грн., жовтень 2019 року – 967,70грн., листопад 2019 року – 1013,57грн., грудень 2019 року – 932,20грн.;

- 2457,99грн. - нарахований на грошове забезпечення з 11.10.2019р. єдиний соціальний внесок;

- 2599,21грн. – витрати на заміну білизни;

- 565,97грн. – компенсація за харчування (а.с.11).

Нарахування вказаних сум здійснено з серпня 2015 року, оскільки відповідно до наказу тво ректора Національної академії Служби безпеки України від 09.08.2015 року №591-ос (по особовому складу) ОСОБА_1 прийнято на військову службу (навчання) за контрактом курсантів Національної академії Служби безпеки України з 09.08.2015р., при цьому, згідно із п.2 цього наказу ОСОБА_1 поставлено на продовольче, грошове та речове забезпечення курсантів саме з 09.08.2015 року.

При цьому, відповідно до вимог п.п.2.1.1.2 п.2.1 Порядку, яким передбачено, що для курсантів, які підпадають під дію пункту 6 Порядку, до розрахунку береться різниця між грошовим забезпеченням, фактично отриманим курсантом за відповідний період навчання, та витратами на виплату посадового окладу за відповідною посадою військовослужбовця строкової військової служби за цей самий період, за перші 18 місяців навчання ОСОБА_1 в НА СБУ відповідачеві нараховано лише різницю між грошових забезпеченням курсанта та військовослужбовця строкової служби, а за інший період навчання - фактичний розмір його грошового забезпечення під час навчання в НА СБУ.

Щодо доводів відповідача про те, що строк строкової військової служби для курсантів Національної академії Служби безпеки України, в тому числі і для відповідача, становить 36 місяців, витрати під час проходження якого не нараховуються, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» строки строкової військової служби в календарному обчисленні для, зокрема, солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях складає 18 місяців.

Згідно з ч.11 ст.25 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» курсанти чоловічої статі, відраховані з вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (за винятком випадків, передбачених підпунктами "б", "г", "ґ" чи "ж" пункту 1 та підпунктами "б", "г" чи "ґ" пункту 2 частини п`ятої статті 26 цього Закону), направляються у військові частини для подальшого проходження військової служби, якщо вони не вислужили встановленого строку строкової військової служби. При цьому у строк військової служби військовослужбовцям зараховується тривалість, зокрема, військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти із розрахунку два місяці служби (навчання) за контрактом - за один місяць строкової військової служби.

Пунктом 6 Порядку №964 визначено, що курсантами, які навчалися понад встановлені законодавством строки строкової військової служби, - за період навчання, який відповідає строку строкової військової служби, витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби за відповідною військово-обліковою спеціальністю, що і було враховано позивачем при нарахуванні витрат до відшкодування за період 09.08.2015р. – по 09.02.2017р. (строкова служба відповідача).

Таким чином, при розрахунку різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби слід враховувати передбачений статтею 23 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» строк строкової військової служби (18 місяців), а не прирівняний до строкової військової служби строк навчання курсантів (36 місяців), який, на думку відповідача, повинен бути застосований при здійсненні розрахунків витрат, позаяк положення ч.11 ст.25 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» застосовуються для вирахування строку військової служби військовослужбовцям.

Щодо заперечень відповідача про включення до витрат на відшкодування єдиного внеску, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску на загальнообов`язкове страхування є, зокрема, роботодавці щодо:

військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов`язок і військову службу";

осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.

Для зазначеної категорії платників єдиний внесок на загальнообов`язкове страхування нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи (абзац другий пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2464).

За таких обставин, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є фактичними витратами військових частин та органів, які здійснюють виплату грошового забезпечення курсантам, при здійсненні виплати грошового забезпечення курсантам, тому такі витрати підлягають відшкодуванню у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання).

Відносно доводів відповідача про те, що довідка про витрати на грошове забезпечення від 20.12.2019 № 401 не може братися судом до уваги, оскільки складена до прийняття наказів від 21.12.2019 №891-ос та 892-ос, тобто ще до існування правових підстав для її складання, суд зазначає, що, як слідує з матеріалів справи, рішення про накладення на відповідача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з військової служби було прийняте на підставі рапорту т.в.о. директора Навчально-наукового інституту контррозвідувальної діяльності полковника Мацюка В.В. від 19.12.2019р., а фактичні розрахунки витрат, пов`язаних з утриманням відповідача в НА СБУ, враховувалися при видані наказу НА СБУ від 21.12.2019 № 892-ос, що, в свою чергу, свідчить про правомірність вищевказаної довідки до видання цього наказу задля можливості врахування в ньому викладеної в ній інформації.

За таких обставин, суд вважає доведеними вимоги позивача про стягнення з відповідача вищевказаних витрат на грошове забезпечення у розмірі 22335,57грн. та витрат на нарахований на нього і сплачений єдиний внесок у розмірі 2457,99грн.

Також суд погоджується з доводами позивача відносно обґрунтованості нарахування відповідачеві до сплати витрат на продовольче забезпечення у розмірі 42248,13грн., з огляду на таке.

Відповідно до довідки-розрахунку №454 від 21.12.2019 року начальника сектору 2 відділу СГЗ НАСБУ вартість харчування за період навчання курсанта ОСОБА_1 в Національній академії Служби безпеки України за період серпень – грудень 2015, січень-грудень 2016, січень-грудень 2017, січень-грудень 2018, січень-грудень 2019 становить 42248,13грн., в тому числі за період з 09.08.2015 р. – по 09.02.2017 року (строкова служба) – 2452,48грн.

При цьому, відповідно до пункту 4 розділу II Положення про продовольче забезпечення в системі Служби безпеки України на мирний час, затвердженого наказом Центрального управління Служби безпеки України від 25.06.2018 №1112 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за №852/32304 (далі - Положення), курсанти військових навчальних закладів, а також підрозділів у складі закладів вищої освіти (далі - ЗВО) забезпечуються харчуванням або грошовою компенсацією замість нього на весь період навчання до отримання ЗВО наказу про присвоєння офіцерського звання.

Списки на виплату грошової компенсації складаються відповідальною особою, визначеною керівником ЗВО, та щомісяця оголошуються наказом керівника ЗВО на підставі особистих рапортів курсантів ЗВО. Виплата грошової компенсації має здійснюватися на підставі наказу керівника ЗВО у поточному місяці за минулий місяць.

При цьому, вартість добової норми харчування для виплати компенсації при знятті з продовольчого забезпечення для курсантів складає 18,14грн., для військовослужбовців строкової служби - 17,62 грн.

Зокрема, згідно з вищевказаною довідкою-розрахунком №454 від 21.12.2019 року відповідач під час навчання в НА СБУ у період з 09.08.2015 по 20.12.2019 перебував на продовольчому забезпеченні 1304 доби, а загальна вартість такого забезпечення склала 42248,13 коп.

Разом з цим, у період з серпня 2015 року по 09.02.2017р. ОСОБА_1 нараховано до відшкодування лише 2684,84 грн., що становить різницю вартості харчування по нормам харчування солдата строкової служби та курсанта, який проходить військову службу (навчання) за контрактом.

Отже, твердження відповідача відносно того, що у цій довідці були протиправно враховані витрати за період строкової військової служби не відповідають дійсності та є безпідставними.

Щодо нарахування витрат на речове забезпечення у сумі 7345,14грн. судом встановлено наступне.

Згідно із довідкою №513 від 21.12.2019 року заступника СГЗ щодо відшкодування витрат на речове забезпечення курсанта ОСОБА_1 з 10.2015 р. по 12.2019 р. розмір витрат на речове майно становить 7345,14грн. (а.с.13).

Водночас судом встановлено, що у період з серпня 2015 року по 09.02.2017р. нарахування витрат за речове майно ОСОБА_1 не проводилось, а нарахування витрат у період з 10.02.2017 по 20.12.2019 здійснювалося пропорційно часу його використання та залишкової вартості на момент його відрахування з навчання в НА СБУ, що підтверджується відповідною довідкою про речове забезпечення, та спростовує доводи відповідача про зворотне.

Щодо посилань відповідача на те, що довідка №513 від 21.12.2019р. не відповідає нормам, зазначеним у п.2.1.3 Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, а саме: в ній не вказана підстава для її видачі, тобто не зазначено згідно з яким наказом вона видана, не наведені математичні розрахунки, не ураховано положення зазначеного пункту щодо пропорційності часу використання майна, суд зазначає, що п.п.2.1.3 Порядку розрахунку витрат не містить вимог щодо обов`язкового зазначення у довідці щодо відшкодування витрат на речове забезпечення реквізитів наказу, на підставі якого її видано, а також математичних розрахунків, натомість передбачає, що визначення залишкової вартості військового майна провадиться на підставі методики визначення залишкової вартості майна Збройних Сил України та інших військових формувань, що і було зроблено у даному випадку.

Щодо тверджень відповідача відносно того, що позивачем не надано жодного доказу отримання зазначеного майна відповідачем, при цьому, за твердженням останнього, під час навчання на 5 курсі жодного предмету із заявленого списку він не отримував, суд зауважує, що, по-перше, у довідці №513 від 21.12.2019 року щодо відшкодування витрат на речове забезпечення курсанта ОСОБА_1 наведено реквізити (номери та дати) нарядів, згідно з якими відповідачеві було видано означене у цій довідці речове майно, а, по-друге, відповідачем не надано доказів того, що вищевказане речове майно ним не отримувалося.

Відносно витрат на медичне забезпечення у розмірі 3143,27грн. судом встановлено таке.

Відповідно до розрахунку №71 від 21.12.2019 року начальника ВМС ВМУ СБ України вартість медичного обслуговування курсанта Національної академії СБ України становить 3 143,27грн., з них:

вартість проведення ВЛК – 570,51грн.,

вартість проведення диспансеризації – 2572,76грн. (а.с.14).

При цьому, розрахунок вартості медичного обслуговування від 21.12.2019 №71 складений позивачем на підставі даних медичних журналів реєстрації встановлених форм та диспансерних листів, згідно з якими, зокрема, військово-лікарську комісію відповідач пройшов під час вступу на навчання, а диспансеризації проходив щорічно з 2016 по 2019 рік (4 диспансеризації).

Водночас, жодних доказів на спростування наведених обставин відповідачем не надано.

Щодо витрат на відшкодування спожитих курсантом ВНЗ комунальних послуг та енергоносіїв у сумі 22548,35грн. судом встановлено наступне.

Згідно із розрахунком №199 від 21.12.2019р. заступника начальника відділу – начальника сектору 1 відділу СГЗ НА СБУ про відшкодування комунальних послуг та спожитих енергоносіїв курсанта набору 2015 року групи МБ-156 ОСОБА_1 за період навчання з 09.08.2015 р. по 21.12.2019 р. загальна вартість комунальних послуг до відшкодування становить 22 548,35грн. (а.с.15). При цьому, відповідно до довідки начальника курсу ННІ КРД НАСБУ щодо перебування курсанта навчальної групи МБ-156 ОСОБА_1 у гуртожитку та на території НАСБУ з 09.08.2015 р. по 21.12.2019 р., відповідачем проведено в академії 1371 день.

Судом встановлено, що у період з серпня 2015 року по 09.02.2017р. нарахування витрат на комунальні послуги та спожиті енергоносії відповідачу не проводилось, а нарахування витрат у період з 10.02.2017 по 20.12.2019 здійснювалося у зв`язку із тим, що з 09.02.2017р. закінчився строк строкової військової служби, який становить 18 місяців.

Водночас, твердження відповідача про необхідність нарахування йому витрат з 2018 року ґрунтується на його помилковому визначенні строку строкової військової служби, який, на його думку, становить 36 місяців, проте, як зазначено судом вище, такі доводи позивача є безпідставними.

Інших доводів щодо розміру та складових розрахунку відшкодування витрат на комунальні послуги та спожиті енергоносії відповідач не наводить.

Таким чином, суд вважає підтвердженими належним чином витрати на утримання ОСОБА_1 в НА СБУ на загальну суму 100078,45грн. (витрати на грошове забезпечення у розмірі 22335,57грн., витрати на нарахований на нього і сплачений єдиний внесок у розмірі 2457,99грн., витрати на продовольче забезпечення у розмірі 42248,13грн., витрат на речове забезпечення у сумі 7345,14грн., витрати на медичне забезпечення у розмірі 3143,27грн. та витрати на відшкодування спожитих курсантом ВНЗ комунальних послуг та енергоносіїв у сумі 22548,35грн.).

Доводи відповідача відносно того, що при розрахунку цих витрат позивачем не враховано те, що, з урахуванням вимог статті 48 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та у зв`язку з тим, що відповідач знаходився на повному державному утриманні, він отримував пенсію у зв`язку з втратою годувальника, призначену відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», не у повному обсязі, а лише у розмірі 25% суми пенсії, при цьому, 75% пенсії відповідача перераховувалось на рахунки НА СБУ, суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до довідки Національної академії Служби безпеки України від 09.06.2020р. №56/108-50 на рахунок Національної академії СБ України за період з серпня 2015 року по грудень 2019 року, включно, кошти від Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 у розмірі 75% від пенсії у зв`язку із втратою годувальника не надходили.

Водночас, відповідачем не надано доказів зворотного, а надані ним довідки від 10.03.2020р. №2288 свідчать лише про те, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у м. Києві і отримує пенсію по втраті годувальника за період січень-грудень 2015 року у розмірі 5138,50грн., за період січень-грудень 2016 року у розмірі 3363,25грн., за період січень-грудень 2017 року у розмірі 3976,00грн., січень-грудень 2018 року у розмірі 6 193,50грн., за січень-грудень 2019 року у розмірі 9220,00грн., відомості щодо перерахування 75% пенсії відповідача на рахунки НА СБУ ці довідки не містять.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Вимоги ч.1 ст.77 КАС України вказують, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Як зазначалося вище, судом встановлено, що згідно із листом бесіди від 21.12.2019 року, копія якого міститься в матеріалах справи, підтверджено, що до відома ОСОБА_1 було доведено порядок відшкодування витрат, пов`язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі, а також про те, що відповідно до пункту 63 Положення, Порядку відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №964 та Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у виш навчальних закладах, затвердженого наказом Служби безпеки України від 16 липня 2007 року № 534, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2007 року за № 863/14130 він зобов`язаний у добровільному порядку відшкодувати Службі безпеки України, витрати, пов`язані з його навчанням і утриманням.

Судом також встановлено, що відповідно до довідки роз`яснення від 21.12.2019 року солдату ОСОБА_1 доведено про строк, протягом якого слід добровільно сплатити суму заборгованості та відповідні реквізити з призначенням платежу «відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 ».

У вищевказаній довідці роз`яснення відповідачем проставлено власноручну відмітку про те, що він ознайомлений і претензій не має (а.с.18).

Під час судового розгляду справи встановлено, що зазначені розрахунки відповідачем не оскаржувались, ні після його відрахування з числа курсантів, ні під час судового розгляду справи.

Суд одночасно звертає увагу на те, що курсанти, які навчаються у Національній академії Служби безпеки України перебувають на повному державному забезпечені. Кошти, які витрачаються на їх навчання є державними (бюджетними).

Разом з тим, будучи обізнаним під час підписання Контракту про необхідність відшкодування Службі безпеки України витрат, пов`язаних з утриманням в навчальному закладі, у разі дострокового розірвання Контракту у зв`язку з небажанням продовжувати навчання або порушення військової дисципліни, а також у разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення Національної академії Служби безпеки України, відповідач на даний час зазначену вище суму коштів в повному обсязі не відшкодував, інших доказів добровільного відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням його у Національній академії Служби безпеки України, в межах заявлених позовних вимог, суду не надав.

Доводи відповідача про те, що розрахунки та довідки витрат, що заявлені до стягнення позивачем, є необґрунтованими, не враховуються судом, оскільки, як зазначалося вище, зазначені розрахунки відповідачем не оскаржувались, ні після його відрахування з числа курсантів, ні під час судового розгляду справи. Доказів зворотного відповідачем не надано. Відтак, на час розгляду справи вони є чинними, підстави для їх неврахування відсутні.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачем доведена правомірність та обґрунтованість вимог про стягнення з відповідача сум витрат, пов`язаних з його утриманням у навчальному закладі, у розмірі 100 078,45грн., натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому позові, та доказів добровільної сплати зазначеної суми боргу на момент розгляду справи.

Водночас, зарахування до відшкодування вартості заміни білизни у розмірі 2599,21грн., а також вартості компенсації за харчування у сумі 565,97грн., вказаних у довідці №401 від 20.12.2019 року про витрати на грошове забезпечення, грошову компенсацію продовольчого забезпечення та щодо вартості заміни білизни ОСОБА_1 , суд вважає безпідставним, оскільки позивачем жодним чином не обґрунтовано включення такої суми до витрат, пов`язаних з утриманням відповідача в навчальному закладі у разі дострокового розірвання Контракту у зв`язку з порушенням ним військової дисципліни, з урахуванням того, що, по-перше, Порядком розрахунку витрат відшкодування витрат вартості заміни білизни не передбачена, а, по-друге, позивачем не доведена та необґрунтована жодним чином, в тому числі не надано розрахунку, суми витрат вартості компенсації за харчування у розмірі 565,97грн., тим більше, що відносно вартості харчування відповідача за період навчання в НА СБУ 2015-2019р.р. позивачем складено окрему довідку-розрахунок №454 від 21.12.2019р. на загальну суму 42248,13грн., яка доведена позивачем та є такою, що підлягає стягненню, при цьому, докази того, що сума вартості компенсації за харчування у розмірі 565,97грн. не увійшла до визначеної вищевказаною довідкою вартості харчування відсутні, як і відсутні докази того, що такі витрати вартості компенсації за харчування у сумі 565,97грн. були понесені та на що саме.

Отже, у стягненні з відповідача на користь позивача витрат на заміну білизни у розмірі 2599,21грн., а також на компенсацію за харчування у сумі 565,97грн. слід відмовити.

Таким чином, загальна сума витрат, пов`язаних з утриманням ОСОБА_1 під час навчання в НА СБУ, яка підтверджена та доведена належними доказами, а, відтак, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, становить 100078,45грн.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судовий збір на користь позивача стягненню із відповідача не підлягає.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Служби безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074, місцезнаходження: вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601) до ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) про відшкодування витрат - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Служби безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074, місцезнаходження: вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601) (одержувач – Національна академія Служби безпеки України, банк – ДКС України, код ЄДРПОУ 20001823, р/р UA868201720313221002201009341) витрати, пов`язані з утриманням ОСОБА_1 у Національній академії Служби безпеки України, у розмірі 100078,45грн. (сто тисяч сімдесят вісім гривень 45 копійок).

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 19.04.2021 року.

Суддя: О.М. Турова