
Справа № 638/20145/19
Провадження № 2/638/1749/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого Аркатової К.В.
секретаря Рижикової В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Харківська міська рада про стягнення заборгованості у зв`язку з невиконанням договірних зобов`язань зі сплати коштів пайової участі, -
в с т а н о в и в :
Представник позивача звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Харківська міська рада про стягнення заборгованості у зв`язку з невиконанням договірних зобов`язань зі сплати коштів пайової участі.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.09.2018 року, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного суду від 20.03.2019 року по справі № 638/18641/17 визнано укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в редакції викладеній в резолютивній часині рішення суду. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова вважається укладеним між Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради та відповідачем - 20.03.2019 року. Строк виконання договору передбачений п. 2.1.2 Договору, відповідно до якого замовник сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладення даного Договору, тобто до 30.03.2019 року включно. Відповідач не виконала свої договірні зобов`язання. З метою досудового врегулювання спору юридичним департаментом Харківської міської ради на адресу ОСОБА_1 18.10.2019 року направлено листа № 7786/9-19 з вимогою про виконання зобов`язання на суму 138157,35 грн..
В судове засідання представник позивача не заявився. Подали до суду заяву про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги просили задовольнити. Проти винесення заочного рішення не заперечували.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час та дату слухання справи повідомлена своєчасно належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, про час та дату слухання справи повідомлений своєчасно належним чином.
За таких обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до декларації про готовність об`єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 06.03.2017 року за №ХК 142170621851, відповідач є замовником реконструкції квартири АДРЕСА_1 під нежитлові приміщення магазину непродовольчих товарів з улаштуванням окремого входу по АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст.143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.
Згідно зі ст.144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов`язковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі за текстом - Закон) замовник об`єкта будівництва зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1. ст.40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
За нормами ст.1 Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ст.2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об`єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Згідно із ст.4 «Про архітектурну діяльність» під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та знесення об`єкта містобудування.
Згідно положень пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об`єктів будівництва. Також ним визначена, що об`єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Згідно із п. 2 Порядку будівельні роботи можуть виконуватися замовником, зокрема, після подання замовником за формою згідно з додатком 1 до Порядку повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об`єкта будівництва або реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об`єктів будівництва, що належать до I-III категорії складності.
Пунктом 4 Порядку, зокрема передбачено, що реконструкція або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані у межах земель їх розміщення може проводитися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
На виконання п. 1 ст. 40 Закону рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок), який містив механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Вказаний Порядок прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою тому відповідно до норм ч.1 ст.144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обов`язковим до виконання на території м. Харкова.
Відповідно до Порядку залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.Для укладення такого договору замовник зобов`язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.05.2013 № 319 внесені зміни до рішення виконавчого комітету від 09.11.2011 № 804, в частині викладення у новій редакції Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова та затвердження типового попереднього договору та договору про пайову участь.
Відповідно до п. 1.2 цього Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов`язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію (далі - будівництво) об`єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об`єкта будівництва.
Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для житлових будинків.
Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна. Типовий договір затверджено цим Порядком.
Рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 20.09.2018 року, яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного суду від 20.03.2019 року визнано укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_1 та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в редакції викладеній в резолютивній частині рішення суду.
В силу невиконання відповідачем договірних зобов`язань за ним утворилась заборгованість у розмірі 110525,88 грн. та штраф у розмірі 27631,37 грн., що дорівнює 25 % від суми боргу за невиконання обов`язків, передбачених договором.
Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ст. ст. 526,527,530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст.610 ЦК України).
Статтею 598 ЦК України визначені підстави припинення зобов`язання. Зобов`язання припиняються частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом. (ч.ч.1,2 цієї статті)
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 ЦК України).
У ст.611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч.1ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором чи законом.
Згідно з ч.1 ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання, а за правилами ч.1 ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 2072,36 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 143, 144 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 4, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 11, 15, 16, 509, 526, 610, 625 Цивільного кодексу України, ст.10,11,60,88,212-215,224 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (ЄДРПОУ 25610834, адреса: м. Харків, майдан Конституції, 7) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ), третя особа: Харківська міська рада (ЄДРПОУ 04059243, адреса: м. Харків, майдан Конституції, 7) про визнання укладеним договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 до бюджету міста Харкова (код платежу – 24170000, рахунок – UA428999980000031518921020002, МФО -899998, код ЄДРПОУ – 37999649, банк - Казначейство України (ЕАП), одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) суму основного боргу 110525,88 грн. (сто десять тисяч п`ятсот двадцять п`ять гривень вісімдесят вісім копійок), штраф у розмірі 27631,37 грн. (двадцять сім тисяч шістсот тридцять одну гривню тридцять сім копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради суму сплаченого судового збору у розмірі 2072,36 грн. (дві тисячі сімдесят дві гривні тридцять шість копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Головуючий: