
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
06.12.2021 Справа № 914/607/20
Господарський суд Львівської області у складі головуючої судді Горецької З.В. за участю секретаря судового засідання Пришляк М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні заяву про зміну способу виконання рішення у справі
за позовом: Міністерства юстиції України, м. Київ
до відповідача: Стрийської міської ради, м. Стрий, Львівської області
про: відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України у розмірі 169 692,79 грн.
Представники сторін:
від позивача: Ониськів А.С.;
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 02.02.2021 року у справі №914/607/20 залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду 26.07.2021 року позовні вимоги задоволено частково стягнуто з Стрийської міської ради на користь Державного бюджету України збитки завдані Державному бюджету України в розмірі 169 181,55 грн.
На виконання вказаного рішення судом видано відповідні накази.
Стрийська міська рада звернулась до Господарського суду Львівської області з заявою вх. №4799/21 від 23.11.2021 року про зміну способу виконання рішення.
Міською радою до вказаної заяви долучено постанову про арешт майна боржника від 05.11.2021 року та постанову про відкриття виконавчого провадження від 30.08.2021 року.
В обґрунтування власної заяви боржник посилається на те, що відповідно до листа Стрийського УДКСУ Львівської області №05-21-06/1619 від 29.09.2021 року Стрийська міська рада на розрахунково-касовому обслуговуванні в Стрийському управлінні казначейства не перебуває, та відповідно відкритих рахунків в Стрийському управлінні казначейства не має.
Перелічені обставини унеможливлюють виконання рішення суду, тому заявник просить змінити спосіб виконання рішення шляхом стягнення коштів з Виконавчого комітету Стрийської міської ради.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 24.11.2021 заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.12.2021 року.
В судове засідання з`явився представник позивача по справі, відповідач (заявник) явку не представника не забезпечив.
Представник позивача проти задоволення заяви про зміну способу виконання рішення не заперечував.
З урахуванням того, що розгляд заяв про зміну способу і порядку виконання рішення обмежений десятиденним строком, а відсутність учасників розгляду заяви не є перешкодою для вирішення відповідного питання, суд розглядає по суті зазначену заяву.
Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розглянувши подану заяву, суд виходить з наступного.
За приписами ст.129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.3 ст.2 Господарського процесуального кодексу України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є обов`язковість судового рішення.
У відповідності до ст.18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст.326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, в тому числі, механізм здійснення безспірного списання коштів, визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМУ від 03.08.2011 №845.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що боржники це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Відповідно до п.24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Якщо боржник обслуговується централізованою бухгалтерією, зазначені документи подаються до органу Казначейства, в якому відкрито рахунки відповідної бюджетної установи, при якій створена така централізована бухгалтерія.
У зв`язку з тим, що Стрийська міська рада (боржник) в Стрийському управлінні державної казначейської служби не обслуговується, рахунки на її ім`я не відкрито.
Відповідно до ч.3 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Статтею 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Згідно з пп.4 п. а ст.28 «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін органів місцевого самоврядування, а саме, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до п.3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч.3 ст.331 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже підставою для зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому, змінюючи спосіб або порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що наведені заявником обставини є винятковими і унеможливлюють виконання рішення суду у справі №914/607/20, а подана заява не порушує інтересів сторін чи інших осіб і не суперечить положенням Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетного кодексу України, а тому вказана заява про зміну способу виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Стрийської міської ради про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Господарського суду Львівської області від 02.02.2021 року у справі 914/607/20 шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Стрийської міської ради (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71 ідентифікаційний код 04055943) на користь Державного бюджету України (рахунок UA938999980313030115000028001, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.) код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37567646, отримувач коштів -Казначейство України/м. Київ/24060300) збитки, завдані Державному бюджету України в сумі 169 181,55 грн.
Виконання наказу Господарського суду Львівської області області від 17.03.2021 року у справі №914/607/20 здійснювати з урахуванням цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена в Східний апеляційний господарський суд протягом десяти днів з дня складення повного тексту ухвали в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.
Суддя Горецька З.В.