Постанова № 101745609, 06.12.2021, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
335/10559/21
Номер документу
101745609
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/10559/21 3/335/2626/2021

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення

6 грудня 2021 р. суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Шалагінова А.В., розглянув справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 672143 ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), за таких обставин.

08.09.2021 о 12:26 год. ОСОБА_1 у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_3 , здійснював роздрібну торгівлю тютюном для кальяну, що не містив марки акцизного податку.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив до суду письмові пояснення, у яких зазначив, що він не працює у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » продавцем-консультантом, як це зазначено у протоколі, і не здійснював роздрібну торгівлю тютюном для кальянів. 08.09.2021 він разово прийшов до магазину допомогти розставити товар, прибрати пил та бруд. У той час співробітники поліції та ГУ ДПС у Запорізькій області проводили перевірку та через непорозуміння, які виникли з керівництвом ТОВ «Белуга-А-М» склали протокол про адміністративне правопорушення у відношенні нього. Оскільки він не є суб`єктом господарювання, просив закрити провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Піскарьов А.О. під час розгляду справи пояснив, що ОСОБА_1 не є суб`єктом даного адміністративного правопорушення. Діяльність у вказаному магазині веде ТОВ «Белуга-А-М», директором якого є ОСОБА_2 . На його адвокатський запит надано відповідь, що ОСОБА_1 на вказаному підприємстві не працює. Просив закрити провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу таких висновків.

Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

ОСОБА_1 відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ставиться у вину здійснення торгівлі тютюном для кальяну, що не містив марки акцизного податку.

Відповідно до пп. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є, зокрема, особа - суб`єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.

Згідно з п. 215.1 ст. 215 цього Кодексу до підакцизних товарів належать тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Як передбачено п. 226.2, п. 226.3, п. 226.8, п. 226.11 ст. 226 цього Кодексу наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигарили додатково наноситься кількість штук у пачці (упаковці).

Виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ - "тютюн імпортний", ТВ - "тютюн вітчизняний") у кількісному виразі.

Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.

Аналіз вищезазначених положень спеціального закону свідчить про те, що забезпечення наявності на підакцизних товарах, зокрема тютюнових виробах, марок акцизного податку законодавством покладено на суб`єктів господарювання, які здійснюють ввезення таких товарів на митну територію України, виробників такого товару, а також його продавців, які є платниками акцизного податку.

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення органом, що склав протокол, надано такі докази:

рапорт про виклик на службу «102», згідно із яким ОСОБА_3 повідомив, що 08.09.2021 о 12:59 год. за адресою: пр. Соборний, 151, м. Запоріжжя, працівник ГУ ДПС в Запорізькій області повідомив, що є наказ на перевірку підприємства «Амі-шоп», здійснюється продаж тютюнових виробів без акцизних марок (а.с. 2);

копія направлення ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.09.2021 № 4379 на перевірку магазину ТОВ «Белуга АМ» (ЄДРПОУ 43643530) за адресою: пр. Соборний, буд. 151, м. Запоріжжя (а.с. 3);

копія наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.09.2021 № 2717-п про проведення фактичної перевірки ТОВ «Белуга АМ» (ЄДРПОУ 43643530) (а.с. 4);

протокол огляду від 08.09.2021, за яким ДОП ВП № 1 ЗРУП Мельниченко О.О. в порядку ст.ст. 264, 265 КУпАП провів огляд магазину «Лавка-ЮА» за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 151 (а.с. 5–6), тобто даний доказ стосується взагалі іншого суб`єкта торгівлі;

протокол опитування особи від 08.09.2021, за яким ОСОБА_3 , який є співробітником ГУ ДПС в Запорізькій області, пояснив, що ним було здійснено вихід на перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що знаходиться по пр. Соборному, 151, м. Запоріжжя, в якому здійснює діяльність ТОВ «Белуга АМ». У даному магазині продається продукція (тютюнова суміш для кальянів). По прибуттю була здійснена закупівля тютюнових виробів у картонних упаковках, на яких відсутні акцизні марки. Також на прилавках магазину знаходиться велика кількість тютюнових виробів без марок акцизного збору, у зв`язку із чим ним було здійснено виклик на службу «102» для фіксації даного правопорушення (а.с. 7);

копія паспорту на ім`я ОСОБА_1 з додатку «Дія» (а.с. 8, 9);

рапорт дільничного офіцера поліції ВП № 1 ЗРУ ГУНП в Запорізькій області від 20.09.2021 про надання дозволу на передачу до кімнати зберігання речових доказів 1 картонного ящику з тютюнами для кальянів (а.с. 10).

Разом із тим, як встановлено під час розгляду справи судом, у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: пр. Соборний, буд. 151, м. Запоріжжя, здійснює діяльність ТОВ «Белуга-А-М» (ЄДРПОУ 43643530), директором якого відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що надана захисником, є ОСОБА_2 .

Відтак, суб`єктом господарювання, що здійснює торгівлю тютюновими виробами у вказаному магазині, є юридична особа ТОВ «Белуга-А-М». ОСОБА_1 , відповідно до змісту листа ТОВ «Белуга-А-М», що наданий на адвокатський запит захисника, не є працівником вказаного Товариства, а тому не міг у встановленому законом порядку здійснювати господарську діяльність з торгівлі тютюновими виробами у магазині, що належить вказаному Товариству. Матеріали справи про адміністративне правопорушення свідчать, що посадовою особою органу національної поліції, яка склала протокол, зазначені обставини не перевірялись, і пояснення від ОСОБА_1 не відбирались. Натомість, зібрані у справі докази свідчать про те, що працівниками податкової служби в межах їх повноважень здійснено заходи щодо проведення фактичної перевірки діяльності саме суб`єкта господарювання ТОВ «Белуга-А-М», під час чого були встановлені обставини, що можуть свідчити про порушення встановленого законом порядку здійснення діяльності у сфері торгівлі.

Згідно з приписами ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Натомість посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не проаналізувала зміст вищезазначених нормативно-правових актів та не встановила особу, яка є суб`єктом відповідальності за дане правопорушення.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не є посадовою особою ТОВ «Белуга-А-М», яке здійснює роздрібну торгівлю тютюновими виробами, суд доходить висновку, що він не є суб`єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Відсутність такого обов`язкового елементу адміністративного правопорушення як його суб`єкт, виключає наявність події і складу правопорушення у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у цій справі, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 27, 34, 35, 156, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя А.В. Шалагінова