
Справа № 656/635/21
15.11.2021
Номер провадження 3/656/328/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2021 року Іванівський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Ковальчук Т.М.
за участі:
секретаря судових засідань Костенко Н.С.
представника – адвоката Тишковського С.А.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, заміжньої, маючої одну неповнолітню дитину, мешканки АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалась,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 11 листопада 2021 року о 00:02 год. в смт.Іванівка Херсонської області по польовій дорозі з вул.Українська на вул.Іванівська, керувала автомобілем «ЗАЗ», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовилась, чим порушила вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, причини неявки суд не повідомила, про день, час та місце судового засідання повідомлена в установленому законом порядку.
Представник ОСОБА_1 – адвокат Тишковський С.А. в судовому засіданні просив матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 повернути до відділення поліції на доопрацювання, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено з порушеннями вимог ст.256 КУпАп, зокрема, в описовій часині протоколу в графі «Суть адміністративного правопорушення» не зазначено прізвище, ім`я та по батькові водія, яким вчинено правопорушення, а отже не ідентифіковано особу правопорушника.
Заслухавши пояснення представника ОСОБА_2 , дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП - суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.35 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху (п.1.3 ПДР України - учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, п. 1.9 ПДР України - особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством).
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За правилами ч.ч.2,3 ст.266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до вимог п.2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
З матеріалів справи вбачається, що 11.11.2021 року ОСОБА_1 була зупинена поліцейським СРПП ВП №2 Генічеського РВП ГУНП в Херсонській області Касумовим Р.А. в смт.Іванівка Херсонської області під час керування транспортним засобом «ЗАЗ», д.н.з. НОМЕР_1 , по польовій дорозі з вул.Українська на вул.Іванівська, за порушення нею п.2.9 «в» ПДР (керування транспортним засобом з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби), що мають ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП (а.с.3).
Крім того, одночасно із фіксацією вказаного порушення правил дорожнього руху 11.11.2021 року о 00.08 год. поліцейським СРПП ВП №2 Генічеського РВП ГУНП в Херснській області Касумовим Р.А. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №095237 за ч.1 ст.130 КУпАП, яким зафіксовано, що ОСОБА_1 11 листопада 2021 року о 00:02 год. в смт.Іванівка Херсонської області, по польовій дорозі з вул.Українська на вул.Іванівська керувала автомобілем «ЗАЗ», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння в установленому законом порядку відмовилась, чим порушила вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху (а.с.1).
Протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №095237 від 11.11.2021 року складений уповноваженою особою та відповідає вимогам КУпАП, підписаний поліцейським, який його склав – поліцейським СРПП ВП №2 Генічеського РВП ГУНП в Херснській області Касумовим Р.А. (а.с.1).
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовилася від підпису протоколу та надання письмових пояснень (а.с.1).
11 листопада 2021 року під час фіксації правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , поліцейським було застосовано технічні засоби відеозапису, матеріали якого долучено до протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.2).
Із переглянутого в судовому засіданні матеріалу відеозапису дійсно вбачається, що 11.11.2021 року о 00:05 год поліцейським був зупинений транспортний засіб, яким керувала ОСОБА_1 за порушення нею вимог п.2.9 «в» ПДР, а саме: керування транспортним засобом з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби. Під час перевірки документів на транспортний засіб поліцейським було виявлено у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп`яніння, зокрема, запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова та запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера «Драгер» або в медичній установі, на що остання відмовилась. При цьому поліцейським було роз`яснено водію наслідки відмови від проходження огляду на стан сп`яніння, та яка відповідальність передбачена за порушення водієм п 2.5 ПДР.
Згідно із приписами ч.2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 9 частини 1 статті 31 Закону України "Про Національну поліцію", поліція може застосовувати такі превентивні заходи як застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 40 Закону України "Про Національну поліцію", поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати, розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху, а також з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб.
Надані поліцейськими відеозаписи можуть слугувати доказом у справі про адміністративне правопорушення в розумінні норм КУпАП, а відтак зафіксовані на технічному носії інформації відомості враховуються судом при винесенні рішення.
Те, що відеозапис, який було надано до суду не є безперервним, саме по собі не може слугувати підставою для визнання цього доказу недопустимим, оскільки КУпАП не містить застережень щодо об`єму відеозапису, який може бути доказом у справі про адміністративне правопорушення, а доданий до протоколу відеозапис, фіксує саме ті обставини, які підлягають доказуванню при розгляді справи за ч. 1 ст.130 КУпАП.
Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення та ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Під час розгляду справи судом не встановлено даних, які би давали підстави вважати, що поліцейський Касумов Р.А. був упереджений при складанні щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, що в нього були підстави для обмови ОСОБА_1 та фальсифікації протоколу, і що він зацікавлений у результатах розгляду справи.
Крім того, відповідно до п.2 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху - особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
ОСОБА_1 таким правом не скористалася, пояснень не надала. Не вказала заперечень, зауважень щодо порушень поліцейськими законодавства при складанні протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП, невідповідність внесених до протоколу даних. Матеріали справи не містять доказів того, що до ОСОБА_1 зі сторони працівників поліції було необ`єктивне ставлення.
Тому, суд приходить до висновку, що поліцейський при виконанні своїх функціональних обов`язків діяв у межах наданих йому повноважень.
Суд відхиляє доводи представника ОСОБА_1 про необхідність направлення матеріалів адміністративної справи до відділу поліції для доопрацювання, з тих підстав, що в описовій частині протоколу про адміністративне правопорушення не вказані прізвище, ім`я та по батькові водія, виходячи з наступного.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №095237 від 11.11.2021 р. за ч.1 ст.130 КУпАП, він складений відносно ОСОБА_1 , в якому повністю зазначені її анкетні дані (прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, громадянство, місце проживання), суть адміністративного правопорушення, роз`яснені права та обов`язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП; зазначено про вилучення посвідчення водія та надання тимчасового дозволу на право керування транспортним засобом, який ОСОБА_1 отримала особисто, про що наявний її підпис в протоколі. Крім того, зміст протоколу після його складання було оголошено поліцейським ОСОБА_1 , про що зафіксовано на відеозаписі технічних засобів поліцейського. Під час складання протоколу та після його оголошення ОСОБА_1 не повідомляла про те, що за кермом був інший водій.
Посилання представника ОСОБА_2 про те, що на відеозапису не видно присутніх осіб, а чутно лише їх голоси, судом до уваги не приймаються, оскільки відеозапис здійснювався вночі, при освітленні ліхтарем видно, що за кермом автомобіля сидить жінка; під час перевірки документів, жінкою водієм було надано посвідчення водія на ім`я ОСОБА_1 .
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо та сукупність доказів у їх взаємозв`язку, суд прийшов до висновку, що в судовому засіданні встановлено, що водій ОСОБА_1 11.11.2021 року, керуючи транспортним засобом відмовилася від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння в установленому законом порядку на вимогу поліцейського, а тому підлягає адміністративній відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ч.6 ст.38 КУпАП в редакції Закону України №1231-ІХ від 16.02.2021, яка діє з 17.03.2021, адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його виявлення.
ОСОБА_1 має посвідчення водія серії НОМЕР_2 , видане МРЕВ ДАІ м.Генічеськ УДАІ УМВС України в Херсонській області 05.05.2012 року (а.с.4).
Обставин, які пом`якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
З урахуванням характеру вчиненого, особи правопорушника, ступеня її вини, суд дійшов до висновку про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та застосування до неї стягнення у виді штрафу на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3671-17 від 08 липня 2011 року, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 01.01.2021 року цей розмір становить 454,00 грн. (2270х0,2=454,00).
Оскільки на ОСОБА_1 постановою суду накладено адміністративне стягнення, то з нього підлягає стягненню судовий збір у сумі 454,00 грн. в дохід держави.
Керуючись ст.ст.40-1, 130 ч.1, 221 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф нею має бути сплачений не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
Штраф повинен бути внесений через установу банку України на розрахунковий рахунок №UA578999980313090149000021001, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37959517, назва отримувача: ГУК у Херсонській області/Херсонська область/21081300, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)).
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Іванівського районного суду Херсонської області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , судовий збір на користь Державної судової адміністрації України (код отримувача 37993783, рахунок №UA908999980313111256000026001, назва отримувача: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ суду 02886806, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)) у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Копію постанови направити ОСОБА_1 .
Повний текст постанови складено 09 грудня 2021 року.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Іванівський районний суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Постанова набрала чинності «_____»______20_____ року.
Суддя Т. М. Ковальчук