Рішення № 101740008, 08.12.2021, Немирівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
930/1722/20
Номер документу
101740008
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 930/1722/20

№2/930/96/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.12.2021 року Немирівський районний суд

Вінницької області

в складі головуючого судді: Алєксєєнка В.М.

при секретарі: Путій З.О.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Багінського І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Немирівської міської ради Вінницької області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішення сільської ради, -

В С Т А Н О В И В :

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 13 квітня 2006 року рішенням 2 сесії 5 скликання Боблівської сільської ради Немирівського району Вінницької області №13 «Про надання в оренду земельних ділянок жителям села» було вирішено надати в оренду земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства жителям села згідно додатку по ціні 0,50 гривень за одну сотку.

Згідно доданого списку жителів селі, яким надаються земельні ділянки в оренду під номером НОМЕР_2 зазначено позивача з розміро м земельної ділянки 0,20 га.

З того часу вказаною земельною ділянкою користувався ОСОБА_1 аж до травня 2020 року, коли побачив, що на його земельній ділянці проводить сільськогосподарські роботи ОСОБА_3 .

Звернувшись з адвокатським запитом до голови Боблівської сільської ради позивачеві стало відомо, що 23.04.2020 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до Боблівської сільської ради про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,54 га. на основі якої 42 сесією 7 скликання Боблівської сільської ради від 07.05.2020 року прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки площею 0,54 га.

Таким чином, Боблівською сільською радою прийнято рішення про надання в оренду земельної ділянки без встановлення відомостей чи перебуває дана земельна ділянка в чиємусь користуванні, без перевірки наявності чи відсутності раніше винесених рішень сільською радою з привод цієї ж земельної ділянки, на основі виключно заяви жителя села про розмір земельної ділянки та її розташування, керуючись відсутністю у Боблівській сільській раді інформації щодо фактичного користування земельною ділянкою ОСОБА_1 при тому, що згідно офіційного сайту Боблівської сільської ради населення селі Боблів складає всього 510 чоловік, що свідчить про очевидно недобросовісне та упереджене ставлення Боблівського сільського голови, який, доречі, згідно протоколу сесії сільської ради від 07.05.2020 року, був доповідачем по питанню надання в оренду ОСОБА_3 земельної ділянки.

Окрім того, окремо слід звернути увагу суду, що в протоколі сесії сільської ради від 07.05.2020 року зазначено кількість депутатів, присутніх на сесії, а саме 10 осіб. При цьому зазначено, що в зв`язку з епідемією коронавірусу, голосування по даному питанню проводилось в телефонному режимі. Дану процедуру проведення сесії важко уявити навіть теоретично. Незрозуміло яким чином 10 депутатів приймали участь у сесії, яким чином сільський голова Шкарапута А. А. інформував депутатів про питання, яке вони розглядати на сесії і, нарешті, яким чином депутати голосували по даному питанню.

Як висновок, можна констатувати лише одне, що рішення органу місцевого самоврядування прийняте всупереч чинного законодавства.

Таким чином, частина земельної ділянки площею 0,54 га в АДРЕСА_2 , щодо якої винесено рішення від 07 травня 2020 року вже була надана в оренду для ведення особистого підсобного господарства відповідним рішенням Боблівської сільської ради від 13 квітня 2006 року, даною земельною ділянкою позивач користувався постійно, до сільської ради про відмову від користування земельною ділянкою не звертався, а тому в діях відповідача вбачається порушення вказаних статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» принципу законності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами, а тому дане рішення має бути скасоване.

Крім того, отримане ОСОБА_3 на підставі спірного договору право користування земельною ділянкою, яка накладається на земельну ділянку позивача, порушує відповідне право позивача, законне право користування якого виникло раніше, а тому наявні правові підстави для визнання недійсним та скасування рішення Боблівської сільської ради від 07.05.2020 року.

У зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся з позовом до Боблівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішення сільської ради.

Ухвалою Немирівського районного суду від 27.08.2020 було відкрито позовне провадження по вказаній справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Немирівського районного суду від 31.03.2021 було задоволено клопотання представника позивача - адвоката Дунаєва І.Б. та замінено у цивільній справі №930/1722/20 первісного відповідача Боблівську сільську раду Вінницької області на належного відповідача - Немирівську міську раду Вінницької області (ЄДРПОУ 03772619).

Ухвалою Немирівського районного суду від 16.08.2021 було задоволено клопотання представника позивача - адвоката Дунаєва І.Б., закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду, а також зобов`язано відповідача Немирівську міську раду в наступне судове засідання надати оригінали наступних документів: рішення Боблівської сільської ради 42 сесії 7 скликання від 07.05.2020 "Про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3 "; протоколу 42 сесії 7 скликання Боблівської сільської ради від 07.05.2020; рішення Боблівської сільської ради 2 сесії 5 скликання від 13.04.2006 "Про надання в оренду земельних ділянок жителям села" разом із додатком.

В судове засідання представник позивача - адвокат Дунаєв І.Б. не з`явився, однак позивач ОСОБА_1 просить розглянути цивільну справу за його позовом без участі його представника, що підтверджується його власноручною заявою. В судовому засіданні повідомив, що земельною ділянкою, яка йому була надана на підставі рішення Боблівської сільської ради від 13 квітня 2006 року він користується протягом 14 років безперервно, вирощував різні сільськогосподарські культури, постійно та систематично сплачував земельні податки, на сесію Боблівської сільської ради на 07.05.2020 його не запрошували, та про рішення даної сесії йому стало відомо згодом від ОСОБА_3 . Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить позов задовольнити.

Представник відповідача Немирівської міської ради за довіреністю - Багінський І.В. у судовому засіданні повідомив, що оригінали витребуваних в ухвалі суду документів, надати не може, проти задоволення позовних вимог заперечував, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Третя особа - ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з`явився, заяв та клопотань не надіслав.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Судом встановлено, що рішенням Боблівської сільської ради Немирівського району 2 сесії 5 скликання від 13.04.2006 «Про надання в оренду земельних ділянок жителям села» було вирішено надати в оренду земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства жителям села згідно додатку по ціні 0,50 гривень за одну сотку.

Відповідно до Додатку до рішення 2 сесії 5 скликання від 13.04.2006 серед жителів села, яким надаються земельні ділянки в оренду є ОСОБА_1 , що отримав земельну ділянку розміром 0,20 га.

Спірним рішенням Боблівської сільської ради Немирівського району 42 сесії 7 скликання від 07.05.2020 «Про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3 » було вирішено надати в оренду ОСОБА_3 земельну ділянку в розмір 0,45 га. Із тексту даного рішення випливає, що з метою запобігання поширення інфікування вірусу COVID-19, сесія сільської ради проводилася в телефонному режимі.

Відповідно до Протоколу 42 сесії 7 скликання від 07.05.2020 Боблівської сільської ради Немирівського району із 12 депутатів були присутні на сесії 10 депутатів. Голова сесії - сільський голова Шкарапута А.А. На порядок денний було винесено питання про надання земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 . Було одноголосно прийнято рішення, яке додається до протоколу. У зв`язку з пандемією корона вірусу, голосування по даному питанню проводилося в телефонному режимі.

Відповідно до відповіді Боблівської сільської ради Немирівського району, за підписом сільського голови Шкарапути А.А., від 10.07.2020 №02-10-83, Договір оренди земельної ділянки між ОСОБА_1 та Боблівською сільською радою не укладався, орендна плата за користування земельною ділянкоюб від ОСОБА_1 на рахунок Боблівської сільської ради не надходила, інформації щодо фактичного користування земельною ділянкою ОСОБА_1 в Боблівській сільській раді відсутня. ОСОБА_3 звернувся із заявою до Боблівської сільської ради про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,54 га. 23.04.2020, на основі якої 42 сесією 7 скликання Боблівської сільської ради від 07.05.2020 року прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки площею 0,54 га.

Відповідно до власноручно написаної 23.04.2020 заяви ОСОБА_3 , останній просить надати йому земельну ділянку в оренду, площею 0,54 га., з присадибних земель сільської ради, що знаходиться в межах населеного пункту по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля, її надра, атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Відповідно до положень ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень.

Частиною 5 ст. 116 Земельного кодексу України також визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Статтями 140-149 Земельного кодексу України передбачено, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею лише в порядку, з підстав і за умов передбачених законом. Так, підставами припинення права власності на земельну ділянку є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом. Указаний перелік є вичерпним.

Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно з частиною третьою статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно до ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи, щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних, справ» судам роз`яснено, що вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди повинні враховувати, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 ЗК. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними.

Таким чином, Земельним кодексом України не передбачено такої підстави припинення права користування на земельну ділянку, як надання її повторно у користування іншій особі за рішенням органу виконавчої влади.

Крім того, відповідно до п.34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.ч. 1, 5, 17 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ч.ч. 1, 3, ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Відповідно п.111 Розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування» (який був внесений до ЗУ «Про місцеве самоврядування» згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020) в період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19):

1) пленарні засідання місцевих рад, засідання виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, постійних депутатських комісій можуть проводитися в режимі відеоконференції або аудіоконференції (дистанційне засідання), крім питань, що потребують таємного голосування;

2) у разі відсутності у регламенті ради, виконавчого комітету ради, положенні про постійні комісії порядку проведення дистанційних засідань, такий порядок визначається сільським, селищним, міським головою, а у випадках, передбачених цим Законом, особою, яка виконує ці повноваження чи головує на засіданні колегіального органу, до внесення змін у відповідний регламент чи положення;

3) порядок проведення дистанційних засідань повинен забезпечувати:

можливість реалізації прав депутатів місцевих рад, членів виконавчого комітету ради;

ідентифікацію особи, яка бере участь у засіданні колегіального органу;

встановлення та фіксацію результатів голосування щодо кожного питання;

4) до порядку денного дистанційних засідань можуть включатися виключно питання невідкладного внесення змін до місцевого бюджету, інші питання щодо невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій, спричинених спалахами, епідеміями та пандеміями, чи реалізації повноважень, пов`язаних з такими обставинами, процедурні питання;

5) рішення про дистанційне засідання доводиться до відома депутатів, членів виконавчого комітету і населення не пізніш як за 24 години до його початку із зазначенням порядку денного та порядку відкритого доступу до трансляції дистанційного засідання місцевої ради. Рішення про дистанційне засідання розміщується на офіційному веб-сайті ради з одночасним направленням цієї інформації та проектів актів із супровідними документами на офіційну електронну адресу кожного члена колегіального органу.

Запис дистанційного засідання є невід`ємною частиною протоколу засідання.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

На переконання суду, позивачем повністю доведено, що оскаржуване рішення 42 сесії 7 скликання Боблівської сільської ради Немирівського району Вінницької області «Про надання земельної ділянки і оренду ОСОБА_3 » від 07.05.2020 прийняте з порушенням норм чинного законодавства, зокрема грубого порушення Закону України «Про місцеве самоврядування» в частинні порядку проведення пленарних засідань в період карантину, питань винесених на порядок денний, ідентифікації присутніх на сесії осіб (не зрозуміло хто із депутатів сільської ради з`явився на засідання, а хто ні) та гласності сесії ради, а також відсутності запису дистанційного засідання, оспорюване рішення призводить до порушення прав позивача, а тому підлягає скасуванню як незаконне.

Разом з тим, відповідачем не подано до суду належних та достовірних доказів щодо спростування доводів позивача та його представника, окрім того представником відповідача на виконання ухвали суду від 16.08.2021 про надання оригіналів оспорюваних актів Боблівської сільської ради для їх огляду в судовому засіданні, ні одного документу так і не надано.

У зв`язку з чим, суд приходить до висновку про задоволення позовних у повному обсязі.

Окрім того, відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений ним при звернені до суду судовий збір в розмірі 840,80 грн., згідно квитанції №0.0.1784278575.1 від 28.07.2020.

На підставі наведеного, ст.ст. 13, 19 Конституції України, ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст.2, 116, 122, 124, 140-149, 152, 155 ЗК України, ст. 26, 46, 59, п.111 Розділу V Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. ст.2, 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 263, 264 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення 42 сесії 7 скликання Боблівської сільської ради Немирівського району Вінницької області "Про надання земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 ".

Стягнути з Немирівської міської ради на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судові витрати у вигляді сплаченого судвого збору у розмірі 840,80 гривень.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду через Немирівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: В.М. Алєксєєнко