
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" грудня 2021 р. Справа № 924/677/21
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В., розглянувши матеріали
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ
до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз", м. Шепетівка Хмельницької області
про стягнення 6803789,65 грн., з яких 5382231,39 грн. заборгованості, 243206,20 грн. 3% річних, 541175,62 грн. інфляційних нарахувань, 637176,44 грн. пені
за участю представників:
від позивача: Роєнко Є.В. - представник згідно ордеру (в режимі відеоконференції)
від відповідача: Васильченко В.О.- згідно ордеру
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: Акціонерне товариство "Укртрансгаз", м. Київ звернулось до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз", м. Шепетівка Хмельницької області про стягнення 6803789,65 грн., з яких 5382231,39 грн. заборгованості, 243206,20 грн. 3% річних, 541175,62 грн. інфляційних нарахувань, 637176,44 грн. пені.
В обґрунтування позову вказує на порушення відповідачем встановленого договором транспортування природного газу №1807000420 від 19.09.2018 обов`язку оплати вартості негативних добових небалансів протягом визначеного договором строку, посилається на положення ст. ст. 526, 530, 536, 612, 625 ЦК України, ст. ст. 193, 231 ГК України.
Позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за жовтень-грудень 2019 року виявив наявність у відповідача небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу у відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі добові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
- за жовтень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 300000,00 тис. куб. м на загальну вартість 1640855,85 грн.;
- за листопад 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 375000,00 тис. куб. м на загальну вартість 2574224,29 грн.;
- за грудень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 369732,00 тис. куб. м на загальну вартість 2808007,10 грн.
На переконання позивача, вказані добові небаланси відповідача виникали внаслідок безпідставного відбору ним з газотранспортної системи у відповідні періоди природного газу для покриття власних виробничо-технологічних витрат без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи, а також несанкціонованих відборів останнім природного газу з газорозподільної системи.
При цьому відповідач не виконав свої зобов`язання з оплати рахунків на оплату за добові небаланси за жовтень-грудень 2019 року на загальну суму 7023087,24 грн., чим порушив умови п. 2.6 договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, а також права та інтереси позивача як кредитора у спірних правовідносинах.
Крім того, у зв`язку із простроченням відповідачем зобов`язань з оплати добових небалансів за жовтень-грудень 2019 року, позивачем на підставі п. п. 13.1, 13.5 договору, ст. 536, ч. 2 ст. 625 ЦК України, ч. 3 ст. 198 ГК України нараховано відповідачу пеню в розмірі 637176,44 грн., 3% річних від простроченої суми в розмірі 243206,20 грн. та інфляційні втрати в розмірі 541175,62 грн.
Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач у відзиві на позов (вх.№05-22/6315/21 від 26.07.2021) просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у зв`язку з безпідставністю звернення позивача з позовом до суду.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач вказує, що постанову НКРЕКП "Про затвердження Типового договору на транспортування природного газу" №2497 від 30.09.2015р. були внесені зміни Постановою НКРЕКП №1437 від 27.12.2017р. у тому числі з встановлення порядку оплати добових небалансів.
Позивач стверджує, що ним направлено відповідачу Акти врегулювання щодобових небалансів №10-2019-1807000420 за жовтень 2019 року, №11-2019-1807000420 за листопад 2019 року, №12-2019-1807000420 за грудень 2019 року та рахунків на оплату за щодобові небаланси було здійснено через інформаційну платформу, що підтверджується на його думку електронними доказами. Однак дані докази не є належними і допустимими доказами.
Посилається на п. 19 гл. 6 р. XIV Кодексу газотранспортної, п. 19.2 договору.
Вважає, що позивач мав надіслати акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць: за жовтень, листопад, грудень 2019 року, рахунок на оплату шляхом надіслання їх на адресу відповідача вказану в Договорі засобами поштового зв`язку, що останнім зроблено не було.
Стверджує, що на адресу відповідача рахунку на оплату та акту врегулювання добового небалансу не надходило, як передбачено умовами договору, очевидним є висновок, що строк оплати в даному випадку не настав.
Звертає увагу на те, що посилання позивача на те, що надання таких послуг засобами електронного зв`язку встановлено пунктами 2.8, 19.1 укладеного між сторонами Договору, є юридично неспроможними, оскільки зазначеними пунктами передбачено обмін інформацією через інформаційну платформу в частині взаємовідносин сторін щодо замовлення, наданні, супроводження послуг транспортування природного газу за Договором.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про ринок природного газу», обов`язок балансування газотранспортної системи покладено на Оператора ГТС. Отже, балансування системи, поряд з іншими роботами, є складовою частиною передбачених технічним регламентом робіт по експлуатації, і відповідно до закону є обов`язком Оператора ГТС.
Відповідно до гл. 2 розділу XIII Кодексу ГТС, Оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій/реномінацій.
У жовтні, листопаді, грудні 2019 року відповідач номінацій не подавав, позивач - не підтверджував, відповідно у позивача відсутні були підстави для вчинення дій з врегулювання добового небалансу.
Посилається на п. 3 гл. 3 р. XIV Кодексу ГТС містить імперативну норму, що оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії, шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
Однак, до позовної заяви не додано доказів, які свідчать про купівлю позивачем короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
Позивачем не зазначено, яким саме чином здійснювалась закупівля природного газу та як визначалась її ціна, чим вона визначалася та на підставі яких доказів формувалася заборгованість за отримані послуги з врегулювання добового небалансу.
Вважає, що позивачем не надано жодних доказів обґрунтованості вартості добового небалансу зокрема, відсутні підтверджуючі документи щодо власної оцінки попиту на природний газ на кожну газову добу або протягом газової доби у жовтні, листопаді, грудні 2019 року, щодо якої здійснювалась балансуюча дія; відсутня формула розрахунку маржинальної ціни придбання/продажу, а також і будь-який розрахунок небалансу.
Позиція Позивача, що понесені ним витрати на врегулювання добових небалансів Відповідача підтверджується закупівлею Позивачем природного газу у НАК «Нафтогаз України» та інших постачальників, не є доказами вчинення балансуючих дій (купівля-продаж короткострокових стандартизованих продуктів або отримання послуг балансування) та не відповідають вимогам Кодексу ГТС щодо вчинення балансуючих дій.
Договори купівлі-продажу природного газу, акти приймання-передачі та платіжні доручення, що додані Позивачем до матеріалів справи, укладені між ним та АТ НАК «Нафтогаз України» не є належним доказом використання позивачем придбаного у АТ НАК «Нафтогаз Україна», ТОВ «ДТЕК ТРЕЙДІНГ», ТОВ «ЕВРОЕНЕРГОТРЕЙД» природного газу для врегулювання добового небалансу Відповідача.
Зокрема, з актів приймання-передачі природного газу не можливо встановити який конкретно обсяг газу був придбаний/припадав саме для здійснення балансуючих дій, на думку Позивача, відносно Відповідача.
Вважає, що позивачем не надано документів, які б свідчили про придбання та про використання щодоби для потреб балансування природного газу шляхом купівлі короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуги балансування. Додані до позовної заяви договори не свідчать про придбання газу саме для потреб балансування і їх обсяги не відповідають обсягам визначеним позивачем у позовній заяві.
Згідно акту врегулювання добових небалансів для ПрАТ «Шепетівкагаз» за жовтень, листопад, грудень 2019 року, обсяг негативного добового небалансу у різну добу є різним, та не співрозмірний з тими обсягами природного газу, що закуповувався позивачем у НАК «Нафтогаз України» щодоби у відповідний
період 2019 року за вищенаведеними договорами.
Відповідно до пункту 9.6 Договору, розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку Замовник зобов`язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3 цього Договору, визначається за даними Оператора.
Вважає, що наявність проплат за добові небаланси за жовтень 2019 року, як обставини жодним чином не свідчать про визнання відповідачем вартості добових небалансів у сумі, заявленій Позивачем у актах і рахунках, оскільки відповідач був зобов`язаний добровільно здійснювати оплату односторонньо визначеної позивачем вартості добових небалансів на підставі п. 9.6 укладеного між позивачем та відповідачем Договору. Відповідно нарахування пені, три процента річних, інфляційних втрат за жовтень 2019 року є неправомірним,оскільки строк оплати зобов`язань не настав і не доведено позивачем факт наявності чи відсутності врегулювання добового небалансу у цей період.
Вважає, що при встановленні факту наявності чи відсутності врегулювання Оператором ГТС добового небалансу (підстав для оплати заявлених вимог), необхідно виходити із доказів, які свідчитимуть про відхилення у функціонуванні ГТС від її звичайного рівня (загроза цілісності ГТС); доказів, які дії були вчинені Оператором ГТС з врегулювання небалансу (вчинення балансуючих дій); залежно від результатів вчинення балансуючих дій, Оператор ГТС виставляє рахунки за врегулювання небалансів.
Оператор ГТС не дотримався порядку та процедури вчинення балансуючих дій, відповідно до вимог Кодексу ГТС в ринковий та прозорий спосіб.
Звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні та не додані Позивачем, інформації, за первинними бухгалтерськими даними, стосовно фактичної наявності у Позивача ресурсу природного газу, призначеного саме для врегулювання дисбалансів у жовтні, листопаді, грудня 2019 року, місяці фактичного вчинення ним балансуючих дій для Відповідача; не надано алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування; жодним чином не обґрунтовано, яким чином Позивачем було сформовано маржинальну ціну продажу та придбання природного газу в жовтні, листопаді, грудні 2019 року та за яким методом; рахунки, довідки, реєстри файлів завантажених до інформаційної платформи не містять вихідних даних та формули розрахунку розміру плати за небаланс; документи на підставі яких позивач обґрунтовує позовні вимоги є односторонніми та підписані самим позивачем, жодних первинних документів на підтвердження даних та сум до стягнення, які зазначені в позовній заяві позивачем не надано.
Різниця між обсягами газу, які були подані позивачем від імені і за дорученням постачальників (замовників послуг транспортування) у розподільні газопроводи відповідача, і обсягами газу, які були передані відповідачем споживачам постачальників, може свідчити про втрату у розподільних мережах відповідачем вантажу, прийнятого до перевезення від постачальника. Відповідач при транспортуванні втратив вантаж (газ) постачальників, а не позивача.
Заперечення вимог позову відповідачем також грунтуються на обставинах розбалансування газотранспортної системи в частині виникнення небалансів замовників з вини оператора ГТС.
Вважає, що позивачем не надано доказів надання відповідачем фінансового забезпечення, отже за відсутності вказаного, позивач всупереч умов договору і вимог Кодексу ГТС, протягом всього спірного періоду подавав (закачував) незабезпечені обсяги газу у газопроводи відповідача.
Врегулювання небалансу є складовою послуги транспортування газу та здійснюється виключно на підставі договору транспортування. Відповідач для здійснення своєї статутної діяльності не має потреби замовляти послуги транспортування газу і за таких умов не може бути замовником послуг транспортування газу, відповідно небаланси виникати не можуть.
Стверджує, що алокації на які посилається позивач, здійснені оператором ГРМ, в той час як відповідно до п. 3 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС алокація визначається оператором ГТС. Вважає, такі докази є недопустимими, оскільки складені неналежною особою.
Обсяги газу, які протягом спірного періоду у точках виходу на ГРС позивача у розподільні мережі відповідача передавалися останньому не на умовах договору на транспортування газу укладеного між сторонами і належали постачальникам газу.
Що стосується доводів позивача про надання (оператором) послуг з балансування природного газу відповідачу на підставі договору про транспортування природного газу, то вважає їх необґрунтованими з огляду на наступне:
Державне регулювання у сфері енергетики здійснює Національна комісія у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), яка є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Актом регулювання, прийнятим НКРЕКП у сфері функціонування ринку природного газу у 2015 році, був Кодекс газотранспортної системи. Кодекс газотранспортної системи є регламентом функціонування газотранспортної системи України і визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газотранспортної системи України.
Посилається на п. І гл.1 р. IX, п.5гл.1, р.1, п.7 гл.3, р.1, п.1 гл.1, р.X, п.9 гл., р.14 Кодексу ГТС, ч.3ст.12, ст.1, ст. 20, п.4,10 ч.2 ст.22, п.31 ч.1 ст.1, п.11 ч.1 ст.1, п.45 ст.1, ст.32 , ч.2 ст.35, п.9 ч.2 ст.33, ч.1 ст.23 Закону України «Про ринок природного газу», ст. 1 Закону України «Про нафту і газ».
Вважає, що вимоги, пов`язані з втратою вантажу при транспортуванні у розподільних мережах, може пред`явити вантажовідправник (постачальник) на підставах і у порядку, визначених ст. 314 ГК України, а не оператор ГТС (позивач). Позивач жодних послуг відповідачу не надавав, а балансування газотранспортної системи не є послугами, які надані відповідачу.
Без подачі газу у точках входу оператор ГТС не мав права подавати (закачувати) газ у суміжну газорозподільну систему в частині обсягів газу, які не надходили в точках входу.
Відкриття вентиля на ГРС має наслідком подачу (закачування) газу у суміжний газопровід поза волею відповідача. Обсяг подачі газу регулюється Оператором ГТС мірою відкриття вентиля на ГРС і тиском газу. Ці обставини, вважає, спростовують доводи позивача про безпідставний відбір газу з газотранспортної системи відповідачем, який фізично не міг відбирати газ з ГТС.
Натомість, позивачем була здійснена подача (закачування) газу у суміжні газопроводи до початку його транспортування з точок входу з власної волі.
Стверджує, що докази надання відповідачем фінансового забезпечення в матеріалах справи відсутні. Отже, за відсутності фінансового забезпечення позивач, всупереч умов договору і вимог Кодексу ГТС, протягом всього спірного періоду подавав (закачував) незабезпечені обсяги газу у газопроводи відповідача.
Посилається на 9 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, відповідно до якого замовник послуг транспортування не відповідає за небаланс якщо це спричинено діями оператору газотранспортної системи та/ або форс-мажорними обставинами.
Звертає увагу на те, що виникли небаланси замовників послуг транспортування газу внаслідок недотримання позивачем вимог Кодексу ГТС і умов договору.
Відповідач не є прямим споживачем (вантажовідправником) відповідно до наведеного вище. Потреби відповідача на виробничо - технічні витрати та власні потреби задовольняються шляхом придбання газу у постачальників на умовах БОР (поставка до місця призначення згідно Правил Інкотермс), які є замовниками послуг транспортування газу до місця призначення.
Відповідач для здійснення своєї статутної діяльності не має потреби замовляти послуги транспортування газу, відтак не може бути замовником послуг транспортування газу.
У мережі у спірний період надходили виключно обсяги газу, які не пов`язані з виконанням договору сторонами. Отже, відповідач не потребував послуг транспортування газу та потужностей на вході і виході з ГТС.
Ненадання послуг транспортування газу унеможливлює надання послуг врегулювання небалансів замовників послуг транспортування газу, які є складовою частиною послуг транспортування.
У відповіді на відзив (вх.№05-22/690/21 від 19.08.2021) позивач просить суд позовні вимоги задовольнити повністю з підстав та мотивів, викладених у останньому.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
19 вересня 2018 року між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" (оператор) та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" (замовник) було укладено договір транспортування природного газу №1807000420.
Відповідно до пункту 2.1. вищезазначеного договору за цим договором оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.
В пункті 2.2. договору зазначено, що послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.
Пунктом 2.3. договору визначено послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором, а саме: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.
Обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього договору (п. 2.4. договору).
Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу (п. 2.5. договору).
Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.6. договору).
Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів (п. 2.7. договору).
Додатки 1, 2, 3 є невід`ємною частиною цього договору.
У відповідності до п. 2.9 договору взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи – з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов`язаний дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного кодексом.
В пункті 3.2. договору зазначено, що оператор має право стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором.
Разом з тим, пунктом 4.1. договору передбачено, що замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; надати оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому договорі; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та Кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби оператора; вчасно врегульовувати небаланси; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; повідомляти оператора про зміну умов, які стали підставою для укладення цього договору; забезпечити можливість цілодобового зв`язку оператора з представниками замовника, зазначеними в цьому договорі; здійснювати додаткову оплату оператору у разі перевищення розміру договірної потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором.
Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюється сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього договору (п. 5.1 договору).
Окремим додатком 3 до цього договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/ газовидобувним підприємством/виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника (п. 5.4. договору).
На кожну фізичну точку входу/виходу до/з газотранспортної системи складається акт розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, який має містити схему потоків газу через вузол обліку природного газу, його місце розташування на схемі, межу балансової належності та за необхідності схематичне позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки (п. 5.5 договору).
Пунктом 9.1. договору передбачено, що сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.
У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу. У разі виникнення у Замовника позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (п.9.2 договору).
У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового
місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця. Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту. Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року N 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період. (п.9.3 договору).
Пунктом 9.4. договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє Замовника про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті Замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю добових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця. Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок Замовника у термін до 5 робочих днів з дня повідомлення. За заявою Замовника Оператор може здійснити зарахування плати за добовий небаланс на користь замовника в якості попередньої оплати за добовий небаланс наступних періодів.
Пунктом 17.3. договору передбачено, що у разі внесення та затвердження Регулятором змін до Типового договору транспортування природного газу сторони зобов`язані протягом місяця внести відповідні зміни до цього договору.
30 листопада 2018 року між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" (оператор) та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" (замовник) було укладено додаткову угоду №1 до договору транспортування природного газу № 1807000420 від 19.09.2018р.
У даній додатковій угоді п. 17.1 р.17 договору викладено: » Цей договір набирає чинності з 01.03.2019 на строк до 31.12.2022. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
28 грудня 2018 року між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" (оператор) та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз" (замовник) було укладено додаткову угоду №2 до договору транспортування природного газу № 1807000420 від 19.09.2018р.
У додатковій угоді пункт 9.3 розділу IX викладено в такій редакції:
“9.4. Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період».
Так, позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за жовтень-грудень 2019 року виявив наявність у відповідача небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі добові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
- за жовтень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 300000,00 тис. куб. м (3105000 кВт*год) на загальну вартість 1640855,85 грн.;
- за листопад 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 375000,00 тис. куб. м (3881250 кВт*год) на загальну вартість 2574224,29 грн.;
- за грудень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 369732,00 тис. куб. м (3826726 кВт*год)* на загальну вартість 2808007,10 грн.).
Обсяги добових небалансів за жовтень - грудень 2019 року підтверджуються:
- актом Позивача № 10-2019-1807000420 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць за жовтень 2019 року,
- актом Позивача № 11-2019-1807000420 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць за листопад 2019 року,
- актом Позивача № 12-2019-1807000420 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць за грудень 2019 року,
- Реєстром файлів відправлених з Інформаційної платформи філії «Оператор ГТС України» АТ «Укртрансгаз» ПрАТ «Шепетівкагаз» за жовтень - грудень 2019 року (акти врегулювання щодобових небалансів за газові місяці спірного періоду, рахунки).
На виконання зазначених положень та у відповідності до п. 2.9 Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу:
- рахунок № 10-2019-1807000420 від 31.10.2019 на оплату за добові небаланси за жовтень 2019 року на загальну вартість 1 640 855,85 грн, належний строк оплати такого рахунку з врахуванням строків, передбачених п.п. 4.1, 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, до 21.11.2019;
- рахунок № 11-2019-1807000420 від 30.11.2019 на оплату за добові небаланси за листопад 2019 року на загальну вартість 2 574 224,29 грн, належний строк оплати такого рахунку з врахуванням строків, передбачених п.п. 4.1, 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, до 20.12.2019;
- рахунок № 12-2019-1807000420 від 31.12.2019 на оплату за добові небаланси за грудень 2019 року на загальну вартість 2 808 007,10 грн, належний строк оплати такого рахунку з врахуванням строків, передбачених п.п. 4.1, 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, до 20.01.2020.
Позивач стверджує, що у відповідача виникли зобов`язання, передбачені п.п. 4.1. 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, вимоги якого є обов`язковими для відповідача згідно з п. 2.6 Договору, а саме відповідач зобов`язаний оплатити зазначені вище рахунки на оплату за добові небаланси за жовтень - грудень 2019 року на загальну вартість 7 023 087,24 грн, що підтверджено рахунками.
Відповідач в порушення зазначених умов Договору та наведених положень законодавства оплатив послуги за добовий небаланс за жовтень 2019 року відповідно до рахунку № 10-2019-1807000420 від 31.10.2019, з порушенням належного строку для його оплати та до цього часу не виконав свої зобов`язання з оплати вказаних рахунків на оплату за добові небаланси за листопад, грудень 2019 року на загальну суму 5 382 231,39 грн), чим порушив умови п.п. 2.6, 4.1,9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, а також порушив права та інтереси Позивача як кредитора у спірних правовідносинах.
Крім того, у зв`язку з простроченням Відповідачем зобов`язань з оплати добових небалансів за жовтень, листопад, грудень 2019 року Позивачем на підставах п. п. 13.1, 13.5 Договору, ст. 536, ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч.3 ст.198 Господарського кодексу України нараховано Відповідачу пеню в розмірі 637 176,44 грн, три проценти річних від простроченої суми в розмірі 243 206,20 грн та інфляційні втрати в розмірі 541175,62 грн.
На підтвердження наявності у відповідача небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, позивач надав акти врегулювання щодобових небалансів № 10-2019-1807000420 за жовтень 2019 року, № 11-2019-1807000420 за листопад 2019 року, №12-2019-1807000420 за грудень 2019 року.
Аналізуючи подані документи та оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне:
Правовідносини з транспортування природного газу та діяльність позивача як оператора газотранспортної системи врегульовані, зокрема, нормами Закону України "Про ринок природного газу" та Кодексом газотранспортної системи. До спірних правовідносин застосовуються положення Кодексу газотранспортної системи в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
В силу приписів ч.ч. 1, 2 ст. 32 Закону України "Про ринок природного газу", транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором. Оператор газотранспортної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками.
За змістом п. 1, 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи. Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій. пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього. При цьому додатком до договору визначаються уповноважені особи суб`єкта ринку природного газу (користувача платформи), які будуть мати право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи (зазначаються їхні адреси електронної пошти та контактні дані), для їх електронної реєстрації, що оформлюється у вигляді повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу, до якого додаються у письмовій формі довіреності користувача платформи на кожну уповноважену особу.
Відповідно відповідачем були надані оформлені належним чином повідомлення на створення облікового запису користувача та відповідна довіреність на право вчиняти всі необхідно юридично значущі дії на інформаційній платформі оператора ГТС.
Згідно з ч. 3 глави 3 розділу IV Кодексу газотранспортної системи обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором газотранспортної системи) відбувається через електронну пошту та Інтерфейс користувача інформаційної платформи веб-додатка. У разі якщо електронна пошта недоступна, уповноважена особа користувача платформи повинна повідомити про це оператора газотранспортної системи. З метою контролю цілісності і достовірності інформації, яка передається в електронному вигляді, а також підтвердження її авторства під час обміну інформацією оператор газотранспортної системи забезпечує використання електронного цифрового підпису.
Усі операції, що здійснюються через інформаційну платформу, зберігаються з інформацією щодо відповідного користувача інформаційної платформи, часу здійснення операції, електронного-цифрового підпису (ЕЦП), накладеного на форми (файли), що завантажуються до інформаційної платформи.
Аналогічний обов`язок передбачений п. 2 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС, відповідно до якого Оператор газорозподільної системи, суміжне газовидобувне підприємство, газовидобувне підприємство, підключене безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки LNG та прямий споживач надають оператору газотранспортної системи інформацію про подачі та відбори/споживання, що вимірюються протягом доби, не пізніше ніж за одну годину до закінчення строку надання такої інформації оператором газотранспортної системи замовникам послуг транспортування природного газу згідно з пунктом 1 цієї глави. При цьому інформація про добові обсяги подач та відборів/споживання, що вимірюються протягом доби, надається оператору газотранспортної системи не пізніше ніж о 08:00 (10:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 07:00 (10:00 за київським часом) годині для літнього періоду після закінчення газової доби (О). Така інформація повинна надаватись в електронному вигляді через інформаційну платформу за встановленою оператором газотранспортної системи формою, погодженою Регулятором.
Така інформація надається саме Оператором газорозподільної системи, на виконання покладеного на нього обов`язку, як наслідок, у такому випадку він є відповідальним за своєчасність, достовірність, повноту, об`єктивність та обсяг таких Фактичних даних (п. 4 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС).
Наявність в інформаційній платформі інформації, наданої Операторами ГРМ є підтвердженням вчинення уповноваженими особами Оператора газорозподільної системи, які мають право доступу до інформаційної платформи від імені такого суб`єкту ринку природного газу (користувача платформи), дій, що підтверджують господарські операції із щодобового відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи споживачами в зоні ліцензійної діяльності оператора та/ або для власних виробничо- технологічних витрат такого Оператора в зазначених обсягах.
Оператор ГТС на підставі даних, що завантажуються до інформаційної платформи користувачами (суб`єктами ринку), та даних з власних ВОГ про обсяги фактично відібрані в точках виходу з ГТС, здійснює комерційне балансування, що відповідно до Кодексу ГТС полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації. Оператор газорозподільної системи, будучи обізнаним про обсяги фактично відібрані ним на точці виходу з газотранспортної системи, та завантаживши до інформаційної платформи інформацію (форми № 2, № 3) про розподілені споживачам обсяги (по кодах типу «X» та за наявності в розрізі точок комерційного обліку - кодів типу «г») через уповноважених осіб - вчиняє правочин, яким по суті підтверджує розраховану різницю між обсягом природного газу, поданим через точку входу до його мережі (що підтверджується підписаними Актами приймання-передачі природного газу на ГРС), та відібраним споживачами в його мережі (що підтверджується завантаженими з накладеним ЕЦП формами № 2, № 3, чим по суті і є небаланс оператора ГРМ.
Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС якщо обсяг природного газу, переданий до газорозподільної системи (дані актів приймання-передачі природного газу) (з урахуванням обсягів подачі природного газу газовидобувним підприємством, приєднаним до мереж газорозподільної системи (за наявності) та перетоку природного газу в суміжну газорозподільну систему (за наявності) (форми 4, завантажені Відповідачем до інформаційної платформи)), перевищує сумарний обсяг природного газу, що був відібраний споживачами згідно з інформацією про відбори з газорозподільної системи (дані форм 2,3, завантажені Відповідачем до інформаційної платформи), то вся різниця є відбором відповідного оператора газорозподільної системи.
Крім того, згідно п. 4 глави 6 розділу III Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу XII цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.
Інформація про обсяги виробничо-технологічних витрат визначена Позивачем як оператором газотранспортної системи в порядку п. 3 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС на підставі фактичних даних, завантажених Відповідачем як оператором газорозподільної системи до інформаційної платформи, що містяться в формах 2,3,4, даних актів приймання-передачі природного газу, та узагальнена в обгрунтованих розрахунках таких виробничо-технологічних витрат (довідки 1,3).
Звертається увага на те, що при розгляді справи відповідач не спростовував обсяг природного газу, переданий до газорозподільної системи, перетоку природного газу в суміжну газорозподільну систему, сумарний обсяг природного газу, що був відібраний споживачами згідно з інформацією про відбори з газорозподільної системи, на які вказує позивач у спірному періоді.
Крім того, судом враховано, що інформація про обсяги відібраного відповідачем у період жовтень, листопад, грудень 2019 року природного газу на власні виробничо-технологічні витрати з урахуванням п. 4 глави 6 розділу III Кодексу газорозподільних систем наявна у ПрАТ «Шепетівкагаз».
Факт укладення договору про транспортування природного газу № 1807000420 від 19.09.2018 та відсутність відомостей в матеріалах справи про наявність інших договірних відносин щодо транспортування природного газу, які б існували між сторонами, та на виконання яких могли б бути складені дані акти свідчить про транспортування природного газу.
За таких обставин, вказані акти приймання-передачі природного газу суд вважає належними та допустимими доказами в підтвердження обсягів відібраного Відповідачем у період жовтня, лстопада, грудня 2019 року природного газу в межах договірних відносин по договору про транспортування природного газу № 1807000420 від 19.09.2018.
За змістом п. 1, 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи.
Згідно з ч. 3 глави 3 розділу IV Кодексу газотранспортної системи обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором газотранспортної системи) відбувається через електронну пошту та інтерфейс користувача інформаційної платформи веб-додатка.
Усі операції, що здійснюються через інформаційну платформу, зберігаються з інформацією щодо відповідного користувача інформаційної платформи, часу здійснення операції, електронного - цифрового підпису (ЕЦП), накладеного на форми (файли), що завантажуються до інформаційної платформи.
Відповідачу, відповідно до положень Кодексу ГТС та договору були надані АТ «Укртрансгаз»: оформлені належним чином повідомлення на створення облікових записів користувачів та відповідні довіреності на право вчиняти всі необхідно юридично значущі дії на інформаційній платформі оператора ГТС.
Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього.
Згідно з п. 5 глави 4 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранстюртної системи, погодженими з Регулятором, повинні вносити до інформаційної платформи інформацію, зокрема: визначену підпунктами 1, 2, 5 -8 пункту 2 цієї глави, по всіх споживачах, підключених до газорозподільної системи; дані щодо операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів; дані щодо газовидобувних підприємств (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи.
Відповідно до постанови від 28.09.2018 № 1134 НКРЕКП, Регулятор погодив форми надання інформації для наповнення інформаційної платформи, зокрема:
Форма № 1. Інформація про споживачів, підключених до газорозподільної системи.
Форма № 2. Інформація про попередні та остаточні прогнози відборів/споживання природного газу споживачами, що не вимірюються щодобово, і відбори/споживання природного газу споживачами, що вимірюються щодобово (протягом доби)
Форма №3. Інформація про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово, та/або щодо яких було змінено режим нарахування відбору/споживання природного газу.
Форма № 4. Інформація про операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з його газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів та про об`єм/обсяг приймання-передачі природного газу з однієї газорозподільної зони в іншу.
Форма №5. Інформація про газовидобувні підприємства (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи.
Форма №8 Інформація про об`єм/обсяг подач природного газу у віртуальній точці входу з газорозподільної системи в розрізі га3овидобувних підприємств.
Форма № 9 Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання.
Відповідач вносить зазначену інформацію шляхом завантаження файлів з накладанням ЕЦП до Інформаційної платформи.
Враховуючи викладене, Кодекс ГТС надає Відповідачу, як замовнику послуг транспортування, на підставі договору транспортування, право доступу до Інформаційної платформи, до якої Відповідачем на виконання Договору №1807000420 від 19.09.2018 та вимог Кодексу ГТС у спірний період самостійно та добровільно щодобово подано до Інформаційної платформи відомості шляхом завантаження відповідних файлів, підписаних ЕЦП.
Матеріали справи містять файли та Реєстри їх завантаження Відповідачем до Інформаційної платформи усіх відповідних форм. Зазначеними реєстрами зафіксовано перелік усіх файлів, дату, час їх завантаження, серійні номери електронних цифрових підписів таких файлів та уповноважених Відповідачем осіб, що виконували дії в Інформаційній платформі.
Вказане спростовує заперечення відповідача в частині неналежності та недопустимості доказів, наданих позивачем на підтвердження обсягу газу, який склав обсяги щодобового небалансу (реєстри файлів завантаження до Інформаційної платформи відповідача (Форма №2, Форма №3).
Вказані дії відповідача, свідчать про прийняття умов щодо здійснення господарської діяльності в режимі добового балансування, з урахуванням вимог Кодексу ГТС та положень Договору № 1807000420 від 19.09.2018, на підставі якого останній і мав статус замовника послуг транспортування та, відповідно, вчиняв дії в Інформаційній платформі добового балансування.
Розроблені алгоритми, закладені до Інформаційної платформи для здійснення алокації та розрахунку небалансу, перевірені та підтверджені Регулятором, що підтверджується Актом перевірки від 19.04.2019 № 161 розміщеному на сайті НКРЕКП.
Це свідчить про коректність та достовірність розрахунків на інформаційній платформі, за результатом яких оператор ГТС складає односторонній акт врегулювання щодобових небалансів.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами І, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Суд також відзначає, що відповідно до частин 1 та 2 статті 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Таким чином, у зобов`язальних правовідносинах вина особи, яка порушила зобов`язання, презюмується і саме на неї покладається обов`язок з доведення відсутності своєї вини у порушенні зобов`язання.
Вказана правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 908/1399/17.
Судом враховано, що відповідач, заперечуючи належність та допустимість як доказів наданих позивачем на підтвердження обсягу газу, який склав обсяги щодобового небалансу, відомостей, при розгляді справи не повідомив суду про подання ним до Інформаційної платформи будь-яких інших відомостей шляхом завантаження відповідних файлів, підписаних ЕЦЦ, на виконання приписи
Кодексу ГТС.
Так, відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 78 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Господарський суд наголошує, що 17.10.2019 набув чинності Закон України від 20.09.2019 №132-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до ГПК України та змінено назву статті 79 ГПК України з "Достатність доказів" на нову - "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції з фактичним впровадженням у господарський процес стандарту доказування "вірогідність доказів".
Стандарт доказування "вірогідність доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати саме ту їх кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Враховуючи вказане, за результатами аналізу наявних у справі доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що докази на підтвердження обсягів відібраного відповідачем у період жовтень, листопад, грудень 2019 року природного газу в межах договірних відносин по договору про транспортування природного газу № 1807000420 від 19.09.2018, та на підтвердження обсягу газу, який склав обсяги щодобового небалансу, є більш вірогідними, ніж докази надані на їх спростування.
Судом також враховано, що факт виникнення у відповідача добових негативних небалансів у період жовтень, листопад, грудень 2019 року підтверджується тим, що відповідачем з газотранспортної системи відібрано природний газ в обсязі 1044732,00 тис. куб.м. без подання таких обсязів на точку входу до газотранспортної системи.
Таким чином, всі перелічені вище докази в їх сукупності дають можливість перевірити та встановити фактичні обставини, в т. ч. і в частині обсягу газу, який склав обсяги небалансу відповідача.
Об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу XII цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.
За період жовтень, листопад, грудень 2019 року ПрАТ «Шепетівкагаз», у відповідності до положень Кодексів ГРМ та ГТС мало вичерпну можливість здійснювати заходи спрямованні на покриття витрат оператора ГРМ, зокрема, шляхом:
- подання номінацій, як замовником послуг транспортування, на точках входу до оператора ГТС, з метою надходження природного газу для покриття витрат оператора ГРМ, у відповідності до розділу XII Кодексу ГТС;
- надання оператору ГТС торгових сповіщень на набуття природного газу, у відповідності до положень розділу XIV Кодексу ГТС
- закупівлю природного газу для власних виробничо-технологічних потреб із ресурсу будь якого постачальника, у встановленому законодавством порядку.
Матеріали справи свідчать про те, що Відповідач не вчиняв дій, направлених на забезпечення власних витрат, як оператора ГРМ та дій з врегулювання щодобових небалансів природного газу.
Виходячи з того, що Відповідач порушував свої обов`язки по своєчасному врегулюванню небалансів, що передбачені п. 2 розділу XIII Кодексу ГТС та п. 4.1 Договору, Позивач зобов`язаний був вчинити дії з врегулювання добових небалансів Відповідача, у зв`язку з чим поніс відповідні витрати.
Згідно з п. 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.
Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).
Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом (п. 3 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).
Обсяги небалансу визначаються за процедурою алокації, чим є обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).
Позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів Відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за жовтень – грудень 2019 року (складених, зокрема, на підставі інформації поданої до інформаційної платформи згідно форм 2, 3, 4, 5) виявив наявність у Відповідача негативних небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів добового небалансу Відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі добові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
- за жовтень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 300000,00 тис. куб.м (3105000 кВт*год) на загальну суму 1640855, 85 гривень;
- за листопад 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 375000,00 тис. куб.м (3881250 кВт*год) на загальну суму 2574224, 29 гривень;
- за грудень 2019 року було виявлено остаточні обсяги добових небалансів в розмірі 369732,00 тис. куб.м (3826726 кВт*год) на загальну суму 2808007, 10 гривень;
Вказані негативні добові небаланси Відповідача виникли внаслідок:
безпідставного відбору Відповідачем з газотранспортної системи природного газу у зазначені періоди без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи (відбір газу на власні виробничо-технологічні витрати Відповідача) та несанкціонованих відборів з газорозподільної системи Відповідача природного газу споживачами, у яких в спірні періоди не було жодного постачальника природного газу (відповідно до абз. 2 п. 7 гл. 6 розділу XII Кодексу ГТС передбачено, що у разі несанкціонованого відбору природного газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу - оператора газотранспортної системи).
Відповідно до п. 11.4. Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Позивача на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Як зазначено вище, згідно п. 2.9 Договору взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються Сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи Замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного Кодексом.
На виконання зазначених положень та у відповідності до п. 2.9 Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу акти врегулювання щодобових небалансів - акти врегулювання щодобових небалансів за жовтень - грудень 2019 року.
Щодо порядку направлення актів врегулювання щодобових небалансів позивач зазначив, що під час запуску Інформаційної платформи контактна інформація щодо уповноважених осіб Відповідача була внесена з договору укладеного між АТ «Укртрансгаз» та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Шепетівкагаз» від 19.09.2018 року №1807000420, де в п. 19.4 даного договору, як уповноваженим представником ПАТ «Шепетівкагаз», зазначений заступник голови правління Пращур А.М., Начальник відділу обліку газу Дикун Богдан Володимирович, метролог Коваль Василь Васильович та електронна пошта ІНФОРМАЦІЯ.
Відповідно до п. 19.6 вказаного договору передбачено, що сторони зобов`язані письмово інформувати одна одну про будь- які зміни в інформації протягом п`ята робочих днів. У випадку неповідомлення про зміни інформації вся інформація, вимоги, рахунки та інша інформація, що надаються відповідно до цього Договору, вважаються наданими, якщо повідомляються з використанням останньої відомої Стороні контактної інформації. Будь-яких повідомлень від Відповідача щодо зміни контактних даних, зазначених в п. 19.4 договору на адресу АТ «Укртрансгаз» не надходило.
Відповідачем були надані оформлені належним чином повідомлення на створення облікового запису користувача та відповідна довіреність на право вчиняти всі необхідні дії на інформаційній платформі оператора ГТС.
Усі операції, що здійснюються через інформаційну платформу, зберігаються з інформацією щодо відповідного користувача інформаційної платформи , часу здійснення операції, електронно - цифрового підпису, накладеного на форми (файли), що завантажуються до інформаційної платформи.
Враховуючи вказане, суд погоджується з твердженням позивача, що твердження Відповідача про неотримання актів та рахунків на оплату є необгрунтованим, та таким, що не відповідає обставинам справи.
Пунктом 9.3 Договору встановлено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця).
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання зазначених положень та у відповідності до п. 2.9 Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу:
- рахунок № 10-2019-1807000420 від 31.10.2019 на оплату за добові небаланси за жовтень 2019 року на загальну вартість 1 640 855,85 грн, належний строк оплати такого рахунку з врахуванням строків, передбачених п.п. 4.1, 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, до 21.11.2019;
- рахунок № 11-2019-1807000420 від 30.11.2019 на оплату за добові небаланси за листопад 2019 року на загальну вартість 2 574 224,29 грн, належний строк оплати такого рахунку з врахуванням строків, передбачених п.п. 4.1, 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, до 20.12.2019;
- рахунок № 12-2019-1807000420 від 31.12.2019 на оплату за добові небаланси за грудень 2019 року на загальну вартість 2 808 007,10 грн, належний строк оплати такого рахунку з врахуванням строків, передбачених п.п. 4.1, 9.3 Договору та п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, до 20.01.2020.
Пунктом 4.1 Договору встановлено, що Відповідач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому Послуг, здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансов протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.
Пунктом 9.3 Договору встановлено, що Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів.
Пунктом 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.
Отже, у випадку наявності у Оператора газорозподільної системи щодобових негативних небалансів, до нього застосовується плата за добовий небаланс та у нього виникає цивільний обов`язок з оплати таких щодобових небалансів.
Слід зазначити, що стаття 11 Цивільного кодексу України як акту вищої юридичної сили та основного акту цивільного законодавства України (ст. 4 ЦК України), до підстав виникнення цивільних прав та обов`язків відносить як договори та інші правочини, так і акти цивільного законодавства та юридичні факти, зокрема, правовстановлгаючі дії суб`єктів певних правовідносин, які передбачають виникнення кореспондуючих таким діям цивільних обов`язків.
За змістом ст. 14 Цивільного кодексу України, цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Кодекс газотранспортної системи як акт цивільного законодавства, Договір, а також юридичні факти - правовстановлюючі дії уповноважених осіб Оператора газорозподільної системи, які мають право доступу до інформаційної платформи від імені такого суб`єкту ринку природного газу (користувача платформи), що підтверджують господарські операції із щодобового відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи споживачами в зоні ліцензійної діяльності оператора та/або для власних виробничо-технологічних витрат такого Оператора в зазначених обсягах, з урахуванням, зокрема, п. 5 глави 4 розділу IV, п. 2 глави 3 розділу XII, п. 1 глави 1, п. 2,6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, - є підставою виникнення цивільних обов`язків щодо оплати вартості щодобових негативних небалансів.
Відповідно до п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Матеріали справи не містять докази сплати відповідачем добових небалансів по договору транспортування природного газу №1807000420 від 19.09.2021.
Вимоги позивача в частині стягнення з відповідача 5382231,39 грн. заборгованості по оплаті добових небалансів по договору транспортування природного газу №1807000420 від 19.09.2021 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Поряд з цим, у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем зобов`язань, щодо сплати відповідної заборгованості, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 637176,44 грн., 3% річних в розмірі 243206,20 грн., інфляційні втрати в розмірі 541175,62 грн.
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
Штрафними санкціями, в розумінні ст.230 Господарського кодексу України, визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч.1 ст.546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, у тому числі, неустойкою.
Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч.2 ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Частинами 4 та 6 ст.231 ГК України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором; штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Частиною 6 ст.232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за не виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняє шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Пунктом 13.1 Договору передбачено, що у випадку невиконання або неналежного виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.
Пунктом 13.5 Договору сторони узгодили, що у разі порушення Замовником строків оплати передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставкі Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Позивачем розрахунки пені на заборгованість по оплаті добових небалансів здійснені за загальний період з 22.11.19 по 20.07.20.
Судом перевірено розрахунок пені, що нарахована на заборгованість по оплаті добових небалансів та встановлено, що він відповідає вищевказаним положенням законодавства України, а також умовам Договору, є арифметично вірним, відтак вимога позивача про стягнення з відповідача пені 637176,44 грн. пені, що нарахована на заборгованість по оплаті добових небалансів, є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та трьох процентів річних не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов`язання.
Перевіривши правильність нарахування позивачем інфляційних втрат та 3 % річних, позивачем правомірно нараховано 243206,20 грн. - 3% річних та 541175,62 грн. - інфляційних втрат підлягають задоволенню.
У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України,
суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз", м. Шепетівка Хмельницької області про стягнення 6803789,65 грн., з яких 5382231,39 грн. заборгованості, 243206,20 грн. 3% річних, 541175,62 грн. інфляційних нарахувань, 637176,44 грн. пені задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Шепетівкагаз", м. Шепетівка Хмельницької області (30400, Хмельницька область, м.Шепетівка, вул. Економічна, 29, код 03361394) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код 30019801) 5382231,39 грн. (п`ять мільйонів триста вісімдесят дві тисячі двісті тридцять одна гривна 39 коп. заборгованості оплати добових небалансів, 637176,44 грн. (шістсот тридцять сім тисяч сто сімдесят шість гривень 44 коп.) пені, 243206,20 грн. (двісті сорок три тисячі двісті шість гривень 20 коп.) три проценти річних, 541175,62 грн. (п`ятсот сорок одна тисяча сто сімдесят п`ять гривень 62 коп.) інфляційний втрат, 102056,84 грн. (сто дві тисячі п`ятдесят шість гривень 84 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено 08.12.2021р.
Суддя І.В. Грамчук
Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (01021, м.Київ, Кловський узвіз, 9/1), 3 - відповідачу (30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул.Економічна, 29). Всім рек. з пов. про вруч.