Ухвала суду № 101736469, 23.11.2021, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
917/1178/19
Номер документу
101736469
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

23.11.2021 р. Справа № 917/1178/19

Суддя господарського суду Полтавської області Білоусов С.М., при секретарі судового засідання Мацко О.В., розглянувши

заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області, вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014

про збільшення кредиторських вимог у справі № 917/1178/19

за заявою Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 43142831

до Приватного багатопрофільного підприємства "Технікс", вул. Жовтнева, 54, оф. 407, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код 31174870

про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

В проваджені господарського суду Полтавської області перебуває справа за заявою Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (ініціюючий кредитор) про банкрутство Приватного багатопрофільного підприємства "Технікс".

29.03.2021 року на адресу суду надійшла заява Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про збільшення кредиторських вимог на суму 32 245 906,84 грн.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 30.03.2021 року заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про збільшення кредиторських вимог прийнято до розгляду в судовому засіданні на 27.05.2021 року на 11:00.

27.05.2021 року від ліквідатора - арбітражного керуючого Макового О.В. до суду надійшло повідомлення про розгляд кредиторської вимоги від 26.04.2021 року (вх. № 5772), в якому зазначено, що кредиторські вимоги Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області визнаються ліквідатором частково в розмірі 5 007,98 грн. та підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів з віднесенням їх до шостої черги задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою суду від 27.05.2021 року відкладено судове засідання з розгляду заяви про збільшення кредиторських вимог у справі № 917/1178/19 на 15.07.2021 р. на 11:00 та запропоновано кредитору надати до суду свої пояснення з урахуванням поданого ліквідатором повідомлення про результати розгляду заяви збільшення кредиторських вимог.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 15.07.2021 року відкладено судове засідання з розгляду заяви про збільшення кредиторських вимог у справі № 917/1178/19 на 28.09.2021 р. на 10:00 та запропоновано кредитору надати до суду свої пояснення з урахуванням поданого ліквідатором повідомлення про результати розгляду заяви збільшення кредиторських вимог.

04.08.2021 року від кредитора - ГУ ДПС у Полтавській області надійшла відповідь № 12170/5/16-31-20-06-05 від 29.07.2021 року (вх. № 8607) на повідомлення про результати розгляду заяви збільшення кредиторських вимог.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 28.09.2021 року відкладено судове засідання з розгляду заяви про збільшення кредиторських вимог у справі № 917/1178/19 на 23.11.2021 р. на 10:30.

Розглянувши матеріали справи, заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про збільшення кредиторських вимог на суму 32 245 906,84 грн., суд зазначає наступне.

Кредитор - Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області обґрунтовує свої вимоги тим, що за боржником - Приватного багатопрофільного підприємства "Технікс" обліковується податковий борг в розмірі 32 241 119,02 грн., по пені з податку на додану вартість та податку на прибуток приватних підприємств та в розмірі 247,82 грн. податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням.

Як визначено пп. 14.1.162 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Згідно п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України);

- при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп. 129.1.2 п.129.1 ст. 129 ПК України).

Відповідно до п. 129.3 ПК України, нарахування пені закінчується:

- пп. 129.3.1 - у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань;

- пп. 129.3.2 - у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов`язань відповідного бюджету перед таким платником податків;

- пп. 129.3.3 - у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).

Як зазначає кредитор, пеня нарахована автоматично у розмірі 32 241 119,02 грн. проведено за період з 06.03.2017 року по 08.10.2019 року на суму податкових повідомлень-рішень: № 0000951405 від 10.02.2017 року; № 0000961405 від 10.02.2017 року; № 0001712310 від 12.12.2014 року; № 0000532308 від 05.11.2014 року; № 0000132301 від 20.02.2015 року; № 0000052308 від 20.01.2015 року; № 0001702310 від 12.12.2014 року; № 0022825012 від 10.04.2019 року.

Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Полтавській області 17.07.2019 року проведено камеральну перевірку Приватного багатопрофільного підприємства "Технікс" з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання з податку на додану вартість по податковому повідомленню-рішенню № 0000961405 від 10.02.2017 року, результати якої оформлено актом № 20268/16-31-50-12-11/31174870 від 17.07.2019 року.

На підставі проведеної перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення № 0060545012 від 07.08.2019 року, яким визначено до сплати штраф у розмірі 20% на суму 247,82 грн.

А тому станом на дату подання даної заяви заборгованість по нарахованій пені з податку на додану вартість та податку на прибуток за несплачені у встановлені законодавством терміни суми грошових зобов`язань за податковими повідомленнями-рішеннями № 0000951405 від 10.02.2017 року; № 0000961405 від 10.02.2017 року; № 0001712310 від 12.12.2014 року; № 0000532308 від 05.11.2014 року; № 0000132301 від 20.02.2015 року; № 0000052308 від 20.01.2015 року; № 0001702310 від 12.12.2014 року; № 0022825012 від 10.04.2019 року становить 32 241 366,84 грн.

Як вбачається з повідомлення ліквідатора - арбітражного керуючого Макового О.В. про розгляд кредиторської вимоги, кредиторські вимоги Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області визнаються ліквідатором частково, оскільки перевищено строк встановлений пп.129.9.1 Податкового кодексу України, а тому підлягають внесенню до Реєстру вимог кредиторів у справі № 917/1178/19, а саме: 4 540,00 грн. - витрати на оплату судового збору (перша черга) та 5 007,98 грн. - пеня (шоста черга).

Однак, у своїй відповіді на повідомлення про розгляд кредиторської вимоги, Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області вказує на те, що рішення про списання безнадійного боргу не приймалося.

Згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.

Відповідно до ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Згідно п. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.

Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов`язань боржника згідно з вимогами Податкового кодексу України (далі - ПК України), які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов`язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство.

Положеннями п. 1.1. ст. 1 ПК України визначено, що ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Ст. 41 ПК України органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб`єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до ст. 78 ПК України.

Пунктом 102.1 ст. 102 ПК України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до ст. 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У п. 102.4 ст. 102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Пункт 101.1 ст. 101 ПК України передбачає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Як зазначено в п. 101.2 цієї статті, під терміном “безнадійний податковий борг” розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.

Системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що ПК України встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов`язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов`язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов`язання визнається безнадійним в силу ст. 101 ПК України, а борг підлягає списанню в обов`язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу (аналогічного правового висновку дійшов Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суд у постановах від 06.02.2018 у справі № К/9901/99/17 (807/2097/16), від 04.09.2018 у справі № 813/4430/16, Касаційний господарський суду у складі Верховного Суду у постановах від 19.09.2019 у справі № 910/11620/18, від 31.10.2019 у справі № 925/1242/15, від 05.12.2019 у справі № 910/1678/19).

Тому, при розгляді грошових вимог контролюючого органу до боржника, як платника податків, заявлених на підставі податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками проведення податкових перевірок боржника, господарському суду належить перевірити дотримання контролюючим органом спеціального строку давності заявлення до стягнення з боржника податкового боргу, який у п. 102.4. ст. 102 ПК України встановлено у 1095 календарних днів з дня його виникнення та застосування якого є імперативним (аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 923/1092/16, від 17.04.2019 № 43/75-15/7-б, від 19.09.2019 № 910/11620/18, від 24.10.2019 у справі № 906/665/17).

У разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні санкції, а відтак з того часу в контролюючого органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу (висновок викладений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у поставі від 06.02.2018 у справі № 807/2097/16 (К/9901/99/17).

Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку, що грошові вимоги до боржника в загальному розмірі 32 236 358,86 грн. є такими, що нараховані поза межами 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Враховуючи викладене, заява Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про збільшення розміру кредиторських вимог, є обґрунтованою в частині 5 007,98 грн., в іншій частині вимоги є не доведеними належними та допустимими доказами, у зв`язку з чим, у господарського суду відсутні підстави для їх задоволення.

Крім того, за звернення до суду із вищевказаною заявою кредитором - Головним управлінням Державної податкової служби у Полтавській області платіжним дорученням № 392 від 22.03.2021 р. сплачено судовий збір в розмір 4 540,00 грн., який підлягає включенню до першої черги реєстру вимог кредиторів.

Керуючись ст. ст. 45-47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 233-235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області № 4341/5/16-31-20-06-05 від 25.03.2021 року (вх. № 3395 від 29.03.2021 року) про збільшення кредиторських вимог на суму 32 245 906,84 грн. задовольнити частково.

2. Визнати грошові вимоги Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) в розмірі 4 540,00 грн. судовий збір (1 черга) та 5 007,98 грн. (6 черга).

3. В решті додаткові грошові вимоги - відхилити.

4. Ліквідатору включити вимоги Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області до реєстру вимог кредиторів.

5. Ухвалу направити заявнику та ліквідатору.

Ухвала набирає законної сили - 07.12.2021 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Білоусов С. М.