
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2021 року Справа № 160/13134/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач) про сплату боргу (недоїмки) від 15.02.2021 року №Ф-976-55 зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 29'652грн.24коп.;
- зобов`язання відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування шляхом виключення суми боргу зі сплати єдиного внеску в розмірі 29'652грн.24коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою професійної діяльності та отримання доходу від такої діяльності. При цьому, з дня анулювання свідоцтва №1186 від 15.08.2013 року про здійснення діяльності арбітражного керуючого, тобто з 03.04.2017 року, позивач не здійснює діяльності арбітражного керуючого, а відтак автоматично припинив діяльність як самозайнята особа. Отже, позивач вважає, що він не належить до категорії осіб, які є платниками єдиного внеску відповідно до норм, встановлених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», оскільки не здійснює діяльність арбітражного керуючого внаслідок її припинення, що свідчить про протиправність вимоги від 15.02.2021 року №Ф-976-55.
Ухвалою суду від 09.08.2021 року позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.
На виконання вимог ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 24.09.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідачем до суду 23.10.2021 року подано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 з 04.09.2013 року по 04.12.2018 року був платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Контролюючим органом податкова вимога від 15.02.2021 року №Ф-976-55 сформована у зв`язку з несплатою позивачем єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом періоду з 2015 року по перший квартал 2020 року. Також відповідач зазначає, що позивачем заяви за формою №7-ЄСВ та за формою 8-ОПП до податкового органу подані лише 04.12.2018 року, в той час, як наказ "Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, виданого ОСОБА_1 " прийнято 03.04.2017 року.
Дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши наявні докази, при розгляді справи суд виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом Міністерства юстиції України від 03.04.2017 року №1093/5 ОСОБА_1 анульовано свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
19.11.2018 року контролюючим органом прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-976-55 з єдиного внеску у сумі 19'311грн.58коп., яку рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 року у справі №160/887/19, що набрало законної сили, визнано протиправною та скасовано.
25.02.2021 року засобами поштового зв`язку на адресу зареєстрованого місця проживання позивача надійшла вимога Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 15.02.2021 року №Ф-976-55 з єдиного внеску в сумі 29'652грн.24коп.
Не погоджуючись із вимогою відповідача від 15.02.2021 року №Ф-976-55, з метою її скасування та зобов`язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області виключити з інтегрованої картки платника податків суми боргу зі сплати єдиного внеску в розмірі 29'652грн.24коп, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Виключно Законом №2464-VI визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (ч. 2 ст. 2 Закону № 2464-VI).
Пунктом 1 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI визначено, що Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктами 4, 5 ч.1 ст.4 Закону №2464-VІ установлено, що платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону № 2464-VI узяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється податковим органом з внесенням Пенсійним фондом відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб.
Питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у територіальних органах Державної податкової служби України, надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01.01.2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску, визначаються Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162 (пункт 2 розділу І Порядку № 1162).
Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI (пункт 3 розділу І Порядку №1162).
Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15.05.2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV) (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 1162).
Взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755-IV, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 1 розділу ІІІ Порядку №1162).
Платники єдиного внеску, зазначені в п.5 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (пункт 2 розділу ІІІ Порядку №1162).
Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону №755-IV, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку №1162).
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзац 2 ч.3 ст.16 Закону № 2464-VI).
Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи та фонди загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзац 3 ч.1 ст.20 Закону №2464-VI).
Відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами (абзац 3 ч.2 ст.20 Закону № 2464-VI).
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з реєстру застрахованих осіб визначається Положенням №10-1.
З метою забезпечення обробки інформації в реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки (пункт 1 розділу ІІІ Положення №10-1).
Облікова картка відкривається в разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом №2464-VI (п.2 розділу ІІІ Положення №10-1).
За змістом п.2 розділу ІV Положення №10-1 до облікових карток реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
Правовий статус діяльності арбітражних керуючих визначений Кодексом України з процедур банкрутства від 18.10.2018 №2597-VIII (далі - Кодекс №2597-VIII), ст.1 якого визначає, що арбітражний керуючий - фізична особа, яка отримала відповідне свідоцтво та інформація про яку внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.10 Кодексу №2597-VIII арбітражний керуючий є суб`єктом незалежної професійної діяльності. Право на здійснення діяльності арбітражного керуючого надається особі, яка отримала відповідне свідоцтво у порядку, встановленому цим Кодексом, та внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Згідно з ч.1 ст.18 Кодексу №2597-VIII Єдиний реєстр арбітражних керуючих України формується державним органом з питань банкрутства у складі Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Частиною 2 ст.26 Кодексу №2597-VIII передбачено, у разі припинення діяльності арбітражного керуючого його свідоцтво анулюється.
Діяльність арбітражного керуючого припиняється з дня внесення до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України запису про припинення його діяльності (ч.3 ст.27 Кодексу №2597-VIII).
Судом встановлено, що 03.04.2017 року Міністерством юстиції України прийнято наказ №1093/5 «Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), виданого ОСОБА_1 "
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначає про направлення вказаного наказу до податкового органу у квітні 2017 року.
Отже, з дня анулювання свідоцтва №1186 від 15.08.2013 року про здійснення діяльності арбітражного керуючого, тобто з 03.04.2017 року позивач не є особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Таким чином, позивач з 03.04.2017 року не належить до категорії осіб, які є платниками єдиного внеску відповідно до норм, встановлених Законом №2464-VI, оскільки не здійснює діяльність арбітражного керуючого внаслідок її припинення.
Однак, відповідачем, не знято ОСОБА_1 з обліку та продовжено нарахування єдиного внеску, з огляду на подання позивачем заяв за формою №7-ЄСВ та №8-ОПП з порушенням встановлених законодавством строків.
Суд зазначає, що несвоєчасне подання ОСОБА_1 заяв за формою №7-ЄСВ та №8-ОПП, не може бути підставою для нарахування йому єдиного внеску після припинення діяльності арбітражного керуючого. З 03.04.2017 року позивач не є суб`єктом сплати єдиного внеску.
У відзиві відповідача вказано, що вимога від 15.02.2021 року №Ф-976-55 на суму 29'652грн.24коп. включає в себе нарахування за 2015, 2017, 2018 (1-3 квартал), 2019 (1-3 квартал) та 2020 (1квартал) роки.
З інтегрованої картки платника податку, доданої відповідачем до відзиву, вбачається, що станом на 15.02.2021 року за ОСОБА_1 обліковується недоїмка у сумі 29'652грн.24коп., що відповідає сумі, зазначеній у вимозі від 15.02.2021 року №Ф-976-55.
27.05.2021 року відповідачем здійснено коригування щоквартальних нарахувань по єдиному внеску на загальну суму -7'883грн.48коп., внаслідок чого сума недоїмки позивача зменшилася і становить 21'768грн.76коп.
При цьому, сума 7'833грн.48коп. складається з нарахувань єдиного внеску за 2015 рік (1'783грн.16коп.+1'770грн.64коп.), частково за 2017 рік (1'934грн.26коп.) та 1 квартал 2018 року (2'395грн.42коп.).
Таким чином, дані інтегрованої картки платника податків свідчать про зменшення відповідачем суми недоїмки позивача.
Враховуючи коригування відповідачем нарахованого єдиного внеску за 2015 рік та відсутність обов`язку у позивача сплачувати єдиний внесок після припинення діяльності арбітражного керуючого, суд приходить до висновку про протиправність вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 15.02.2021 року №Ф-976-55.
Одночасно, суд бере до уваги, в порядку ч.4 ст.78 КАС України, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 року по справі №160/887/19 вимога №Ф-976-55 від 19.11.2018 року визнана протиправною та скасована.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків шляхом виключення суми боргу зі сплати єдиного внеску в розмірі 29'652грн.24коп., суд зазначає наступне.
Правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року №5 (далі - Порядок №5).
За змістом Порядку №5, з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються інтегровані картки платників (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис.
Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.
За наявності нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску або боргу (недоїмки) з єдиного внеску, податковий орган не здійснює подальші процедури щодо зняття платника єдиного внеску з обліку до їх сплати (погашення) або списання такого боргу (недоїмки) у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Оскільки облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника, то на переконання суду, матеріально-правовий інтерес платника податків полягає в тому, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, реальну структуру податкових вигод та податкових зобов`язань платника податків.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові №813/7097/14 від 28.02.2020 року, який є обов`язковим для врахування судами в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
Таким чином, беручи до уваги протиправність оскаржуваної вимоги, ефективним способом відновлення прав позивача, на думку суду, є зобов`язання відповідача провести коригування даних (показників) інтегрованої картки позивача, оскільки це забезпечить поновлення майнових прав платника податків, порушених оскаржуваною вимогою від 15.02.2021 року №Ф-976-55, та правильно відобразить фактичний стан розрахунків з бюджетом позивача.
Враховуючи, що 27.05.2021 року відповідачем відкориговано частину нарахувань єдиного внеску і станом на 31.05.2021 року недоїмка позивача становила 21'768грн.76коп., відповідна сума і підлягає виключенню.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати ГУ ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, шляхом виключення суми недоїмки у розмірі 21'768грн.76коп.
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 908грн.00коп., що підтверджується квитанцією №0.0.2214596398.1 від 30.07.2021 року.
Отже, оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, сплачений позивачем судовий збір, підлягає стягненню у сумі 454грн.00коп. з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 255, 258, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 15.02.2021 року №Ф-976-55 зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 29'652грн.24коп.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, шляхом виключення суми недоїмки у розмірі 21'768грн.76коп.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-А, код ЄДРПОУ ВП 44118658) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454грн.00коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова