
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2021 року м. Київ № 640/14323/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у розрахуванні коефіцієнту заробітку для пенсії ОСОБА_1 з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розрахувати коефіцієнт заробітку для пенсії ОСОБА_1 з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року відповідно до довідок «Київелектромонтаж» № 46 та № 58.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зазначає, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 1 категорії має право для розрахунку коефіцієнта заробітку з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2020, проте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач з посиланням на Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд зазначає, що відзив не містить викладу правової позиції відповідача щодо спірних правовідносин.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
05.04.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок № 46 та № 58 про заробітну плату на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 27 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Одночасно в заяві вказано, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Листом від 11.05.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що його пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 50 років 5 місяців 15 днів та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 (згідно довідок про заробітну плату ВАТ "Київелектромонтаж" № 46 та № 58) та з 01.07.2000 по 30.04.2010 (згідно даних персоніфікованого обліку). Коефіцієнт страхового стажу складає 0,50417, коефіцієнт заробітної плати - 3,76307. Середньомісячний заробіток 20 420,68 грн. Одночасно в листі вказано, що для вирішення питання про переведення з одного виду пенсії на інший ОСОБА_1 необхідно звернутися з відповідною заявою та документами, визначеними пунктом 2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацами четвертим, п"ятим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", яку обчислено з урахуванням страхового стажу 50 років 5 місяців 15 днів та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 та з 01.07.2000 по 30.04.2010.
Щодо наявності підстав для перерахунку пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 27 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 Закону № 796-XII встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (пункт 1 Порядку № 1210).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1210 заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Пунктом 9 Порядку № 1210 визначено формули, за якими визначаються пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1210 призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, наведені норми права дають право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.
Разом з тим, суд звертає увагу, що нормами чинного законодавства визначено можливість призначення пенсії по інвалідності на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які дають право на призначення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.
При цьому, як встановлено судом, листом від 11.05.2021 за № 12467-11284/Л-02/8-2600/21 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що для вирішення питання про переведення з одного виду пенсії на інший ОСОБА_1 необхідно звернутися з відповідною заявою та документами, визначеними пунктом 2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Наведене свідчить, що позивачу з метою призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду з відповідною заявою про переведення з одного виду пенсії на інший.
Таким чином, на підставі встановлених фактичних обставин справи, суті позовних вимог, суд приходить до висновку про відсутність порушеного права позивача внаслідок відмови у розрахуванні коефіцієнту заробітку для пенсії з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 42098368) про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева