
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
25 листопада 2021 року м. Київ № 640/6182/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Бокатової Я.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Державної податкової служби у м. Києвіпровизнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) (далі - позивач або ОСОБА_1 ) подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код - 43141267, ел. пошта - kyiv.official@tax.gov.ua) (надалі - відповідач або ГУ ДПС в м. Києві), у якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати у повному обсязі податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві № 0077794202 від 10.07.2018, № 0077864202 від 10.07.2018, № 0077824202 від 10.07.2018 на загальну суму 62 012,52 грн.
В якості підстав позову позивач зазначає, що податкові повідомлення-рішення від 10.07.2018 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню у судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.03.2021 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у адміністративній справі № 640/6182/21, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
06.05.2021 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання Головного управління ДПС у м. Києві від 23.04.2021 № б/н про залишення позову без розгляду.
В обґрунтування клопотання зазначено, що з урахуванням правової позиції Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19 строк на звернення з позовом до суду про оскарження податкових повідомлень-рішень становить шість місяців відповідно до положень КАС України. Відповідач переконаний, що позивачем порушено строк на звернення до суду, а відтак наявні підстави для залишення позову без розгляду на підставі п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021 запропоновано ОСОБА_1 надати пояснення щодо дотримання строку на звернення до суду з позовом у цій справі та з приводу обґрунтування, викладеного у клопотанні Головного управління ДПС у м. Києві від 23.04.2021 № б/н про залишення позову без розгляду.
22.06.2021 від ОСОБА_1 надійшла заява про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, в обґрунтуванням якої зазначено, що позивач мала намір оскаржувати податкові повідомлення-рішення в суді в межах строку 1095 календарних днів, що передбачений Податковим кодексом України. Також позивачем не використовувавсь процедура адміністративного оскарження, а відтак позивач мала сподівання звернутися до суду в межах 1095 денного строку. Передбачити зміну практики Верховного Суду щодо іншого застосування закону в бік зменшення строку на звернення до суду позивач не могла.
При вирішенні питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом, суд зазначає наступне.
У відповідності до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини четвертої статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Позивач звернувся з позовом до суду про оскарження податкових повідомлень-рішень Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві № 0077794202 від 10.07.2018, № 0077864202 від 10.07.2018, № 0077824202 від 10.07.2018 на загальну суму 62 012,52 грн.
У постанові від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19 Верховний Суд відступив від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 03.04.2020 у справі № 2540/2576/18, у частині того, що строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду, у тому числі після використання процедури адміністративного оскарження, становить 1095 днів з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено і сформулював інший правовий висновок.
Суд дійшов висновку, що норма пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
У той же час Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 у справі №500/2486/19 зазначив, що задля додержання принципу правової визначеності та забезпечення права на справедливий суд, які є елементами принципу верховенства права, зміна сталої судової практики, яка відбулася в бік тлумачення норм права щодо застосування коротших строків звернення до суду, може розглядатися судами як поважна причина при вирішенні питання поновлення строків звернення до суду в податкових правовідносинах, які виникли та набули характеру спірних до зміни такої судової практики.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Разом з тим, враховуючи положення частини п`ятої статті 242 КАС України, відповідно до яких при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, враховуючи наведені вище висновки Верховного Суду у постанові від 26 листопада 2020 року у справі №500/2486/19 в питанні визначення строку звернення до суду в даній категорії справ та, у разі встановлення його пропуску, в питанні визнання причин його пропуску поважними, зважаючи на те, що згідно матеріалів справи спірні у ній правовідносини виникли й набули характеру спірних до зміни судової практики названою вище постановою суду касаційної інстанції, задля додержання принципу правової визначеності та забезпечення права на справедливий суд, суд вважає за можливим визнати причини пропуску позивачем строку для звернення до суду з цим позовом поважними та поновити цей строк.
Керуючись статтями 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у м. Києві від 23.04.2021 № б/н про залишення позову без розгляду - відмовити.
2. Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до суду задовольнити.
3. Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду у адміністративній справі № 640/6182/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Пащенко