
233 233/5689/21
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
08 грудня 2021 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартишева Т. О. , розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, поліцейського взводу 2 роти 3 БПП в місті Краматорськ та Слов`янськ УПП в Донецькій області ДНП рядового поліції Богданова Богдана Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
В С Т А Н О В И В:
07 грудня 2021 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 до ГУНП в Донецькій області, поліцейського взводу 2 роти 3 БПП в місті Краматорськ та Слов`янськ УПП в Донецькій області ДНП рядового поліції Богданова Б.С. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, який не відповідає вимогам, встановленим КАС України до позовних заяв, за якими адміністративним судом може бути відкрито провадження та здійснюватися розгляд адміністративних справ.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, оригінал квитанції про сплату судового збору у матеріалах позову відсутній.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
В силу ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.8 ст. 160 КАС України, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Позивач посилається в адміністративному позові на положення статті 288 КУпАП, якою передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
При цьому, з 11 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, за подання заяв, скарг до суду, в тому числі у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління, сплачується інший платіж - судовий збір, самостійні правові засади справляння якого, платники, об`єкти та розміри його ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення визначено Законом № 3674-VI .
Відповідно до статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.
Наведене узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року в справі №543/775/17.
Так, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з 01 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270 грн. (відповідно 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 454 грн. 00 коп.).
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 454 грн. 00 коп. на номер рахунку – (IBAN) – UA438999980313151206000005692, отримувач коштів – Донецьке ГУК/Костянтинів.МТГ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37967785, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету – 22030101, та надати суду документ, що підтверджує його сплату.
Крім того, стаття 160 КАС України містить вимоги щодо форми і змісту позовної заяви, так, зокрема, за пунктом 5 частини 5 вказаної статті позовна заява має містити: - виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
За положеннями ч. 4 ст. 161 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним додається також оригінал або копія оспорюваного акта.
Також, у відповідності із ч. 2 ст. 79 ч. 1 ст. 80 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу.
Однак дана позовна заява зазначеним вимогам не відповідає.
До адміністративного позову позивачем ОСОБА_1 додано копію постанови, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122, ч.2 ст.126 КУпАП, проте вона є нечитабельною, зокрема, в частині викладення суті правопорушення.
Клопотання про витребування оригіналу оскаржуваної постанови, або її якісної, належним чином завіреної копії, у матеріалах позову відсутнє.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУНП поліції в Донецькій області, поліцейського взводу 2 роти 3 БПП в місті Краматорськ та Слов`янськ УПП в Донецькій області ДНП рядового поліції Богданова Б.С. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, залишити без руху, повідомивши про це позивача, запропонувавши йому усунути зазначені недоліки позову, надавши строк для усунення вказаних недоліків, що не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем копії ухвали суду.
Керуючись ст. 169 КАС України, –
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, поліцейського взводу 2 роти 3 БПП в місті Краматорськ та Слов`янськ УПП в Донецькій області ДНП рядового поліції Богданова Богдана Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, – залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки заяви у строк, що не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії ухвали суду.
Роз`яснити, що інакше адміністративний позов буде вважатися неподаним та повернутий позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена окремо від рішення суду щодо визначення розміру судових витрат. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя :