
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
08 грудня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/4189/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Комісії з ліквідації Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації в особі Голови з комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Цвентарної Наталії Борисівни про скасування наказу, визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Комісії з ліквідації Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації в особі Голови з комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Цвентарної Наталії Борисівни про скасування наказу, визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди.
Позивач просить суд:
- скасувати наказ №36-0С від 29 липня 2021 року, яким ОСОБА_1 звільнено з 29 липня 2021 року з посади головного спеціаліста відділу управління персоналом та прийому громадян управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації у зв`язку із ліквідацією управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації (згідно пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України “Про державну службу”, пункт 1 статті 40 Кодексу законів про працю України).
- визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень - комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації в особі голови комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації, якою не працевлаштовано ОСОБА_1 як жінку, яка має дитину віком до трьох років;
- зобов`язати голову комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме обов`язково працевлаштувати ОСОБА_1 на рівносильну посаду, яку ОСОБА_1 займала до ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 спричинену моральну шкоду 50000,00 грн.
Ухвалою суду від 20 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін про судове засідання, про що їм було направлено відповідні документи.
В призначені судом судові засідання відповідач не з`являвся, жодних документів від нього до суду не надходило.
У судовому засіданні 10 листопада 2021 року встановлено, що згідно з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичну особу - Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації – припинено, про що до названого реєстру 16 вересня 2021 року внесено відповідний запис.
У зв`язку із викладеними обставинами, заслухавши позицію позивача та її представника, 10 листопада 2021 року судом винесено ухвалу про зупинення провадження у цій справі до встановлення правонаступника. Роз`яснено, що провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
07 грудня 2021 року до суду надійшло клопотання представника позивача про заміну неналежного відповідача – Комісію з ліквідації Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації на належного – правонаступника Управління соціального захисту населення Дністровської районної державної адміністрації.
В обґрунтування поданого клопотання вказано про зміну в адміністративно-територіальному устрої України, з посиланням при цьому на зміни в законодавстві.
Розглянувши клопотання позивача та перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно пунктів 7 – 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
При цьому варто зазначити, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а (№К/9901/23524/20), які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з підпунктом 24 пункту 1 Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX Верховною Радою України постановлено утворити в Чернівецькій області, зокрема: Дністровський район (з адміністративним центром у селищі міського типу Кельменці) у складі територій Вашковецької сільської, Кельменецької селищної, Клішковецької сільської, Лівинецької сільської, Мамалигівської сільської, Недобоївської сільської, Новодністровської міської, Рукшинської сільської, Сокирянської міської, Хотинської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 24 пункту 3 зазначеної вище постанови ліквідовано в Чернівецькій області Вижницький, Герцаївський, Глибоцький, Заставнівський, Кельменецький, Кіцманський, Новоселицький, Путильський, Сокирянський, Сторожинецький, Хотинський райони.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1635-р від 16 грудня 2020 року «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3.
Згідно з вказаним додатком, Хотинську районну державну адміністрацію реорганізовано шляхом приєднання до новоутвореної Дністровської районної державної адміністрації.
Пунктом 3 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1635-р від 16 грудня 2020 року визначено, що юрисдикція районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-ІХ, поширюється на всю територію відповідних новоутворених районів.
Відповідно до пункту 7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321, перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі -комісія з реорганізації); у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.
Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Дністровська районна державна адміністрація Чернівецької області (код ЄДРПОУ 21422840) зареєстрована як юридична особа.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Дністровської районної державної адміністрації Чернівецької області (03196340) зареєстроване як юридична особа.
Водночас згідно з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичну особу, Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03196334) припинено, про що до названого реєстру 16 вересня 2021 року внесено відповідний запис.
Наведене вище у своїй сукупності свідчить про проведення фактично реорганізації Хотинської районної державної адміністрації шляхом приєднання до Дністровської районної державної адміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного Дністровського району. Відповідно, внаслідок проведеної реорганізації відбулось компетенційне правонаступництво, а саме: Управління соціального захисту населення Дністровської районної державної адміністрації (60100, Чернівецька обл., Кельменецький р-н, селище міського типу Кельменці, пл. Центральна, будинок 4, код ЄДРПОУ 03196340) стало правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації (60200, Чернівецька обл., Хотинський р-н, місто Хотин, вул. Незалежності, 52, код ЄДРПОУ 03196334).
Отже, Управління соціального захисту населення Дністровської районної державної адміністрації у спірних відносинах є правонаступником ліквідованого Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації, в якому працювала позивач до оскаржуваного нею звільнення із займаної посади головного спеціаліста відділу управління персоналом та прийому громадян управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації.
Тому, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для здійснення заміни відповідача – Комісії з ліквідації Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації в особі Голови з комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Цвентарної Наталії Борисівни на правонаступника – Управління соціального захисту населення Дністровської районної державної адміністрації.
Таким чином, подане клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.
Оскільки провадження у цій справі було зупинено до встановлення правонаступника і такого наразі судом встановлено, то, відповідно, наявні правові підстави для поновлення провадження у справі та призначення її до судового розгляду з повідомленням сторін.
Керуючись статтями 52, 237, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
1.Клопотання представника позивача про заміну відповідача у справі задовольнити.
2.Допустити заміну відповідача у цій справі: Комісію з ліквідації Управління праці та соціального захисту населення Хотинської районної державної адміністрації в особі Голови з комісії з ліквідації управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Цвентарної Наталії Борисівни на Управління соціального захисту населення Дністровської районної державної адміністрації (60100, Чернівецька обл., Кельменецький р-н, селище міського типу Кельменці, пл. Центральна, будинок 4, код ЄДРПОУ 03196340).
3.Поновити провадження у справі №600/4189/21-а та призначити судове засідання у ній на 21 грудня 2021 року об 11 год. 30 хв. Справа розглядатиметься суддею Лелюком О.П. одноособово. Засідання відбудеться у приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернівці, вул. Садова, 1-І.
4. Роз`яснити, що усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Ухвала в частині заміни сторони у справі набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Ухвала в частині поновлення провадження у справі та призначення судового засідання набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк