
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/4994/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ГУ ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
В С Т А Н О В И В:
ГУ ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути податковий борг з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) на загальну суму 686157,41 грн до Державного бюджету України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що за відповідачем рахується борг на загальну суму 686157,41 грн, який виник за узгодженим грошовим зобов`язанням по податку на доходи фізичних осіб, військовому зборі, ПДВ, штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, нормативне регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів, адміністративних штрафах та інших санкціях. Оскільки борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.10.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
За приписами ч. 1 ст. 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
Згідно інформації Управління ДМС України в Чернівецькій області від 05.10.2021, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Шевченківським РВ 30.07.2009, був зареєстрований в АДРЕСА_1 та виписаний по рішенню суду в 2020 році.
В силу вимог ст. 130 КАС України, про відкриття провадження в даній адміністративній справі та призначення її до розгляду повідомлено відповідача шляхом розміщення на офіційному сайті Чернівецького окружного адміністративного суду веб-порталі Судової влади України оголошення від 19.10.2021 та 05.11.2021 про розгляд справи № 600/4994/21-а та виклик відповідача в судові засідання призначені на 04.11.2021 о 12 год. 45 хв. та 18.11.2021 о 12 год. 45 хв.
Однак, в судові засідання призначені на 04.11.2021 та 18.11.2021 відповідач не прибув, клопотання про відкладення не надавав. Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Частиною 3 ст. 194 КАС України встановлено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Пунктом 1 та 2 ч. 3 ст. 205 КАС України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).
Частиною 2 ст. 44 КАС України передбачено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Враховуючи положення ст. ст. 44, 194 та 205 КАС України, суд вважає, що повторна неявка у судове засідання відповідача незалежно від причин неявки, належним чином повідомленого про дату, час і місце засідання, а також подання позивачем клопотання про розгляд справи за його відсутності, не є перешкодою для розгляду даної справи по суті у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зареєстрований 04.07.2002 як фізична особа - підприємець за адресою: АДРЕСА_1 та взятий на облік 08.07.2002 ДПІ у м. Чернівці. 31.03.2020 внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності відповідача, про що внесено 31.03.2020 відомості до Ідентифікаційними даними, у зв`язку з чим статус платника податків: 11- припинено, але не знято з обліку.
Станом на день подання позивачем позовної заяви, за відповідачем рахується податковий борг у сумі 686157,41 грн, що підтверджується розрахунком заборгованості та відомостями, що вказані у інтегрованій картці та складається з боргу за узгодженим грошовим зобов`язанням по податку на доходи фізичних осіб, військовому зборі, ПДВ, штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, нормативне регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів, адміністративних штрафах та інших санкціях.
З матеріалів справи видно, що податковий борг у відповідача виник на підставі:
- податкового повідомлення-рішення № 0005851304 від 13.05.2019, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 27853,86 грн, в т.ч.: за податковими зобов`язаннями 22283,09 грн та 5570,77 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 69);
- податкового повідомлення-рішення № 0005861304 від 13.05.2019, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір у розмірі 22321,15 грн, в т.ч.: за податковими зобов`язаннями 1856,92 грн та 464,23 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 70);
- податкового повідомлення-рішення № 0005871304 від 13.05.2019, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 500049,95 грн, в т.ч.: за податковими зобов`язаннями 400032,76 грн та 100008,19 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 71);
- податкового повідомлення-рішення № 0005841304 від 13.05.2019, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмір 510,00 грн (а.с. 67);
- податкового повідомлення-рішення № 0005891304 від 13.05.2019, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем адміністративні штрафи та інших санкції у розмір 510,00 грн (а.с. 68);
- податкового повідомлення-рішення № 0002961304 від 13.05.2019, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, нормативне регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у розмірі 47700,00 грн (а.с. 73).
Отже, контролюючим органом визначено грошове зобов`язання з наступних податків та зборів на загальну суму 598944,96 грн, у т.ч. з: податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 27853,86 грн; військового збору у розмірі 22321,15 грн; податку на додану вартість у розмірі 500049,95 грн; податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмір 510,00 грн; адміністративні штрафи та інших санкції у розмір 510,00 грн; штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, нормативне регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у розмірі 47700,00 грн.
Судом встановлено, податкові повідомлення-рішення № 0005851304, № 0005861304, № 0005871304, № 0005841304, № 0005891304, від 13.05.2019 № 0002961304 надіслані позивачем 13.05.2019 рекомендованим поштовим відправленням за останнім відомим місцезнаходженням відповідача, а саме: АДРЕСА_1 (а.с. 63, 64, 65, 66).
Згідно довідки Укрпошти від 20.06.2019 поштове відправлення адресоване відповідачу повернуто на адресу позивача з відміткою "за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Отже, останнє відоме контролюючому органу місцезнаходження відповідача є саме адреса: АДРЕСА_1 .
Фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 70.7 ст. 70 ПК України).
Враховуючи наведену норму, а також наведені обставини, суд приходить до висновку, що згадані вище податкові повідомлення - рішення, вважаються врученими відповідачу 20.06.2019, за останнім відомим його місцезнаходженням.
Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п. 56.2 ст. 56 ПК України).
З матеріалів справи видно, що податкові повідомлення-рішення № 0005851304, № 0005861304, № 0005871304, № 0005841304, № 0005891304, від 13.05.2019 № 0002961304 відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказані податкові повідомлення - рішення є узгодженими.
Судом встановлено, що грошове зобов`язання визначене контролюючим органом відповідачем в повному обсязі не сплачено, у зв`язку з чим утворилась заборгованість по податках та зборах на загальну суму 575033,78 грн, в т.ч. з: податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 24293,45 грн; військового збору у розмірі 1979,38 грн; податку на додану вартість у розмірі 500040,95 грн; податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмір 510,00 грн; адміністративні штрафи та інших санкції у розмір 510,00 грн; штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, нормативне регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у розмірі 47700,00 грн.
Вказана обставина підтверджується інтегрованими картками платника податків (відповідача) та розрахунком заборгованості.
Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 05.02.2020 відповідачем подано до контролюючого органу податкову декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік, в якій самостійно визначив суму грошового зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9575,36 грн та військовий збір у розмірі 797,95 грн (а.с. 80).
З матеріалів справи видно, що відповідачем самостійно визначене податкове зобов`язання з податку на додану вартість у сумі 9575,36 грн та військовий збір у розмірі 797,95 грн не сплачено. Наведена обставина підтверджується інтегрованими картками платника податків (відповідача) та розрахунком заборгованості.
Відповідно до п.п. 14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки
Підпунктом 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України передбачає, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
При нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України).
Відповідно до п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Судом встановлено та підтверджується розрахунком заборгованості, інтегрованими картками платника податків (відповідача), що у зв`язку із порушенням відповідачем строків погашення податкового зобов`язання з податків і зборів, позивачем нарахована пеня на загальну суму 100750,32 грн, в т.ч. з: податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 5863,30 грн; військового збору у розмірі 487,26 грн; податку на додану вартість у розмірі 94399,76 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 686157,41 грн, у т.ч. з: податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 39732,11 грн; військового збору у розмірі 3264,59 грн; податку на додану вартість у розмірі 594440,71 грн; податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмір 510,00 грн; адміністративні штрафи та інших санкції у розмір 510,00 грн; штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, нормативне регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у розмірі 47700,00 грн.
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що позивачем сформовано податкову вимогу форми "Ф" від 24.09.2019 № 114739-56 на суму 684428,78 грн, яку відповідач отримав нарочно 06.11.2019, що підтверджується його підписом (а.с. 81).
Оскільки після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача змінилася (збільшилася), але податковий борг не був ним погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково позивачем не надсилалася (не вручалася).
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).
Пунктом п. 87.11 ст. 87 ПК України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним вказаної суми податкового боргу.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 77, 139, 241, 246, 255, 257-263, 293 та 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 686157,41 грн до Державного бюджету України.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування сторін:
позивач - ГУ ДПС у Чернівецькій області (вулиця Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 44057187);
відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Суддя В.К. Левицький