Рішення № 101726187, 08.12.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
580/6184/21
Номер документу
101726187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року справа № 580/6184/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши по суті у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, Головного управління ДПС у місті Києві, комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, про скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач 1), Головного управління ДПС у місті Києві (далі - відповідач 2), комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі- відповідач 3), в якому позивач просить:

- скасувати реєстраційну дію/запис номер: 20740000000031157, зробленим державним реєстратором Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації в Єдиному державному реєстрі 14.04.2017 про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача 2 про сплату боргу (недоїмки) від 14.05.2019 №Ф-171134-17У.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачкою зазначено, що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань їй стало відомо, що з 14.04.2017 міститься запис про реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ). Позивачка зазначає, що жодної заяви на реєстрацію фізичної-особи підприємця вона не подавала та не підписувала, тому вважає, що вказаний запис про реєстрацію фізичної особи-підприємця підлягає до скасування, як наслідок, вимога Головного управління ДПС у місті Києві про сплату боргу (недоїмки) від 14.05.2019 №Ф-171134-17У також підлягає до скасування.

Ухвалою суду від 08.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 27.09.2021 залучено до участі у справі №580/6184/21 у якості другого відповідача - комунальне підприємство «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (03151, м. Київ, Повітрофлоцький проспект, будинок 72).

Ухвалою суду від 27.10.2021 витребувано від Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації завірену належним чином реєстраційну справу ФОП ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та зупинено провадження у справі до надходження до суду відповідних доказів.

Ухвалою суду від 06.12.2021 поновлено провадження у справі.

Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація відзиву на позов не подала, надіслала на адресу суду клопотання про заміну Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації на реєстратора комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Комунальне підприємство «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області відзиву на позов не подало, про причини неподання відзиву не повідомило.

Головне управління ДПС у місті Києві позовні вимоги в частині скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 14.05.2019 №Ф-171134-17У не визнало, проти задоволення позову в цій частині заперечило, надало до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначило, що оскільки позивачка згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрована з 14.04.2017 як фізична особа-підприємець, за позивачкою обліковується борг з ЄСВ в сумі 12582 грн. 90 коп., тому ГУ ДПС у місті Києві правомірно винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.05.2019 №Ф-171134-17У. Також зазначено, що припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця не звільняє її від обов`язку сплатити борг, який виник за період такої діяльності.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив ГУ ДПС у місті Києві, згідно якої позивачка вважає, що доводи відповідача є необґрунтованими в цій частині позовних вимог, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних матеріалів справи судом встановлено, що 14.04.2017 ОСОБА_1 звернулась до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Київської філії Комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із заявою ф. 10 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємцем.

Для проведення цієї реєстраційної дії «Державна реєстрація фізичної особи-підприємця» фізична особа ОСОБА_1 надала наступні документи: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця; копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів.

14.07.2017 державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Київської філії Комунального підприємства «Благоустрій Крюківщини» Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області проведено реєстрацію ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в якості фізичної особи-підприємця, про що свідчить запис №20740000000031157 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

14.05.2019 ГУ ДПС у місті Києві прийняло вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-171134-17У, якою зобов`язано позивача сплатити борг з єдиного соціального внеску у загальній сумі 12582 грн. 90 коп.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд враховує, що відповідно до частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV (у редакції, на момент вчинення спірних реєстраційних дій, далі - Закон №755-IV).

Положеннями статті 1 Закону №755-IV визначено, що державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Частиною першою статті 4 Закону №755-IV встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 2 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Частиною першою статті 6 Закону №755-IV закріплено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами-підприємцями.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

- копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця;

- нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №755-IV якщо документи для проведення державної реєстрації подаються заявником особисто, державному реєстратору додатково пред`являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця. Фізична особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідні державні органи, повинна особисто пред`явити державному реєстратору паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця з відповідним записом в електронному безконтактному носії. Уповноважена особа повинна пред`явити свій паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та документ, що засвідчує її повноваження.

Відповідно до частини першої статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

За частиною першою статті 50 Цивільного кодексу України право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом (частина друга статті 50 ЦК України).

Відповідно до частини третьої статті 128 Господарського кодексу України громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.

Згідно із частиною першою статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

За частиною першою статті 58 Господарського кодексу України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи ФОП у порядку, визначеному законом.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, для здійснення реєстраційних дій особі необхідно звернутись з заявою про державну реєстрацію особисто та або через уповноважену особу.

Судом із матеріалів справи встановлено, що заява ф. 10 про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем від 14.04.2017 подана не уповноваженою особою, а заявником, зокрема, містить наступні власноручно здійснені записи: « ОСОБА_1 , підпис, 14.04.2017», а доказів звернення та подання цієї заяви та опису документів іншою особою, крім безпосередньо заявника ОСОБА_1 , матеріали справи не містять.

Оскільки матеріали адміністративної справи не містять будь яких доказів того, що заява ф. 10 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємцем, реєстраційна картка на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця та копія довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів подані саме іншою особою, а не особисто позивачкою ОСОБА_1 , тому позовна вимога щодо скасування реєстраційної дії/запису №20740000000031157 від 14.04.2017 про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Враховуючи, що інша позовна вимога позивача до ГУ ДПС у місті Києві про скасування вимоги від 14.05.2019 №Ф-171134-17У є похідною від позовної вимоги про скасування реєстраційної дії/запису №20740000000031157 від 14.04.2017, у задоволенні якої суд дійшов висновку відмовити, тому вищезазначена позовна вимога позивача до ГУ ДПС у місті Києві також не підлягає до задоволення.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ