Рішення № 101725445, 07.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
560/12763/21
Номер документу
101725445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/12763/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 19 серпня 2021 року №71 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 ";

зобов`язати Жванецьку сільську раду Кам`янець-Подільського району Хмельницької області затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель комунальної власності із зміною цільового призначення землі, в межах категорії земель сільськогосподарського призначення із земель "товарного сільськогосподарського виробництва", в землі "для ведення особистого селянського господарства", що знаходиться на території Завальської (в даний час Жванецької) сільської ради, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області та передати у власність гр. ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 6822482900:05:016:0014 для ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в липні 2021 року, звернувся до відповідача в інтересах малолітнього сина, із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачі ОСОБА_3 у власність земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 6822482900:05:016:0014 для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 19.08.2021 р. №71 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 ", відмовлено у такому затвердженні та передачі у власність земельної ділянки на підставі п. 6 ст. 118 ЗК України.

Позивач вважає рішення Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 19.08.2021 р. №71 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 " протиправним, незаконними та такими, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

20 жовтня 2021 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою з тих підстав, що при розгляді наданих матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, встановлено: відсутність в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність заяви в надані дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що Рішенням Завальської сільскої ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 02 жовтня 2020 року № 44 ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель комунальної власності орієнтовною площею 2,00 га із зміною цільового призначення землі, в межах категорії земель сільськогосподарського призначення із земель "товарного сільськогосподарського виробництва", в землі "для ведення особистого селянського господарства", що знаходиться на території Завальської сільської ради, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

На підставі вказаного рішення, позивач замовив у ліцензованій землевпорядній організації - ФОП ОСОБА_4 документи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га та надав відповідні документи.

Розроблений проект землеустрою, із підписами суміжних землевласників, землекористувачів та голови Завальської сільської ради, було погоджено без зауважень відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України, Департаментом природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації згідно з Висновком № 04-1/2365 від 30 квітня 2021 року, експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Присяжнюком В.В. згідно з Висновком про розгляд документації із землеустрою від 26 квітня 2021 року №8329/82-21.

Кадастровим реєстратором проведено державну реєстрацію земельної ділянки та внесено відомості до Державного земельного кадастру з кадастровим номером земельної ділянки 6822482900:05:016:0014.

У липні 2021 року, позивач звернувся до відповідача в інтересах малолітнього сина, із заявою про затвердження вказаного вище проекту землеустрою та передачі ОСОБА_3 у власність земельної ділянки площею 2,0000 га, кадастровий номер 6822482900:05:016:0014 для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 19 серпня 2021 року №71 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 ", відмовлено у такому затвердженні та передачі у власність вказаної вище земельної ділянки у зв`язку з невідповідністю п. 6 ст. 118 ЗК України.

Вважаючи таке рішення протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною першої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Приписами частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до абзацу третього частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Враховуючи, те що позивачем отримано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивач скористався своїм правом та замовив розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно з частиною восьмою статті 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

За змістом частини дев`ятої статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже, повноваження щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки належить Жванецькій сільській раді Кам`янець-Подільського району Хмельницької області

Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.

Положеннями частини п`ятої статті 46 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Отже, рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.

Як встановлено судом рішення Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 19 серпня 2021 року №71 не містить обґрунтувань та чіткого зазначення підстави його прийняття, а лише зазначено про невідповідність п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України.

Тому, суд вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки вони суперечать вимогам ст. 118 ЗК України.

Водночас, відповідач у відзиві зазначив, що позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою з тих підстав, що при розгляді наданих матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, встановлено: відсутність в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність заяви в надані дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою.

При цьому, суд вважає такі твердження відповідача необґрунтованими, оскільки вони не були покладені в основу прийняття оскарженого рішення та не вказані у самому рішенні.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини тринадцятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Зазначеною нормою визначений вичерпний перелік суб`єктів, наділених повноваженнями щодо визначення необхідності внесення на розгляд місцевої ради певних питань, вирішення яких законом віднесене до її компетенції, в тому числі і тих, що стосуються відведення земельних ділянок у власність, та не передбачені повноваження місцевої ради щодо відмови розглядати питання, внесені на її розгляд, відповідно до частини тринадцятої статті 46 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно з статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним".

Отже, "ефективний засіб правового захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов`язання Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 з урахуванням висновків суду, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Водночас надаючи правову оцінку позовній вимозі про зобов`язання Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки у власність, суд зазначає наступне.

В розумінні вимог ст. 19 Конституції України, відповідач як орган державної виконавчої влади зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, сільської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

На переконання суду, вимога позивача про зобов`язання відповідача надати дозвіл на затвердження проекту землеустрою щодо отримання у власність земельної ділянки є дискреційними повноваженнями колегіального органу, в даному випадку Жванецької сільської ради, яка наділена правом, шляхом голосування, щодо прийняття одного з рішень передбачених ст. 118 ЗК України.

Водночас, слід зазначити, що предметом розгляду даної справи не було встановлення судом повноти та обґрунтованості заяви позивача щодо виділення земельної ділянки, а також права позивача на отримання вказаної земельної ділянки, в той час як суд досліджував правомірність та відповідність закону неприйнятого відповідачем рішення про надання позивачу дозволу чи відмову у наданні такого.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових доказів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення даної позовної заяви.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його дій у спірних правовідносинах, тому на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наданих доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задоволити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 19 серпня 2021 року №71 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 ".

Зобов`язати Жванецьку сільську раду Кам`янець-Подільського району Хмельницької області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання її у власність зі зміною цільового призначення землі гр. ОСОБА_2 з урахуванням висновків суду, у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Жванецька сільська рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області (вул. Центральна, 57, Жванець, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область, 32365 , код ЄДРПОУ - 04404036)

Головуючий суддя П.І. Салюк