Рішення № 101722632, 07.12.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
320/806/21
Номер документу
101722632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2021 року № 320/806/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, викладену у листі від 04.11.2020 №03.03/1806 у встановлення ОСОБА_2 статусу інваліда війни;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації прийняти рішення про встановлення ОСОБА_2 статусу дружини інваліда війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона є дружиною померлого ОСОБА_3 , який за життя був визнаний інвалідом війни ІІ групи, мав статус особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, одержаного під час виконання обов`язків військової служби, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мав право на пільги, встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни, та який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає, що вона має право на встановлення статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни - інваліда війни та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 замінено відповідача в адміністративній справі №320/806/21 - Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації на правонаступника - Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (Код ЄДРПОУ: 03193778, місцезнаходження: 08301, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, буд. 4).

До суду від представника Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, зазначивши, що захворювання ОСОБА_3 пов`язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Наголосив, що ОСОБА_3 не належав до категорії осіб, що відносилися до ветеранів війни, оскільки статус інваліда війни йому встановлено на виконання постанови Яготинського районного суду Київської області від 14.05.2008 №2-а-150/2008.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 має статус громадянки, евакуйованої у 1986 році із зони відчуження, що підтверджується посвідченням категорії 2, серії НОМЕР_1 , виданим 15.02.1995.

Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 27.05.1978 підтверджено, що громадянин ОСОБА_3 та громадянка ОСОБА_1 перебували у шлюбі.

Відповідно до свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено відповідний актовий запис №13359.

Експертним висновком від 16.07.2020 №1024 підтверджено, що захворювання, що призвело до смерті, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Постановою Яготинського районного суду від 14.05.2008 у справі №2-а-150/2008 зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни.

ОСОБА_3 за життя був визнаний інвалідом війни ІІ групи, мав статус особи з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мав право на пільги, встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням інваліда ІІ групи серії НОМЕР_3 від 13.06.2008.

27.10.2020 позивачка звернулась до Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації із заявою про встановлення статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни інваліда війни та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого.

Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації листом від 04.11.2020 №03.03/1806 повідомило позивачці про відсутність підстав у встановленні статусу члена сім`ї загиблого ветерана війни - інваліда війни оскільки захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3 пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Не погодившись з відмовою відповідача, позивачка звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд врахував таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XІІ).

Відповідно до ч. 1-2 ст. 4 Закону №3551-XІІ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Отже, обов`язковими умовами, за якими особу можна віднести до інвалідів війни, є наявність інвалідності, доказів залучення такої особи до військовослужбовців або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 3 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, передбачено, що: учасникам бойових дій (ст. 6 Закону №3551-XII) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій"; інвалідам війни (ст. 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення інваліда війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - інвалід"; учасникам війни (ст. 9 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник війни".

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 , за житття, встановлено статус інваліда війни ІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Відтак, він мав статус ветерана війни відповідно до ст.7 Закону №3551-XІІ, як особа з інвалідністю з числа військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, одержаного під час виконання обов`язків військової служби, пов`язаних з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС.

Яготинським районним судом Київської області у постанові від 14.05.2008 по справі №2-а-150/2008 зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни відповідно до п. 9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Так, під час вирішення зазначеної справи, Яготинським районним судом Київської області встановлено, що ОСОБА_3 був залучений до складу формувань Цивільної оборони з виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відтак з огляду на положення ст. 78 КАС України, зазначені вище обставини мають силу преюдиції та не підлягають повторному доказуванню у цій справі, тому суд повторно їх не встановлює.

Згідно експертного висновку Центральної Міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров`я України №1024 від 16.07.2020, захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3 , пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідач зазначив, що соціальний захист дружин померлих учасників ліквідації насідків аварії на ЧАЕС, смерть яких пов`язана із захворюванням отриманим під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд відхиляє зазначені доводи відповідача, з огляду на таке.

Відповідно до ч.1ст.10 Закону №3551-XІІ чинність цього Закону поширюється на: сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Суд зауважує, що на день смерті ОСОБА_3 , його статус інваліда війни залишався незмінним, посвідчення інваліда війни у нього не вилучалося.

Відповідно до п. 4 Положення №302, особам, на яких поширюється чинність Закону №3551-XII (ст. 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім`ї загиблого".

Абзацом 2 п. 7 цього Положення передбачено, що, зокрема, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Відповідно до абз. 16 п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону №3551-XІІ до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема: один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивачка була одружена вдруге після смерті її чоловіка, ОСОБА_3 .

Враховуючи викладене, а також те, що позивачка перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_3 , який за життя мав статус інваліда війни, суд дійшов висновку, що позивачка у відповідності до вимог ст.10 Закону №3551-XII має право на встановлення статусу та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого інваліда війни, а тому відмова відповідача є необґрунтованою.

Отже, вимога позивачки про зобов`язання відповідача прийняти рішення, яким встановити ОСОБА_2 статус члена сім`ї померлого ветерана війни - особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду, позивачка судовий збір не сплачувала, на підставі ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір", тому підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255, 291 КАС України, суд,- в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, викладену у листі від 04.11.2020 №03.03/1806 у встановленні ОСОБА_2 статусу дружини інваліда війни.

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (Код ЄДРПОУ: 03193778, місцезнаходження: 08301, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, буд. 4) прийняти рішення про встановлення ОСОБА_2 статусу дружини інваліда війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.