Рішення № 101722452, 28.09.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
300/3055/20
Номер документу
101722452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2021 р. справа № 300/3055/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Шумея М.В.,

при секретарі судового засідання Шпак М.М.,

за участю: представника позивача Михайлюка Н.М.,

представника відповідача Лаговець Л.Б.,

представника відповідача та третьої особи Татарина Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом АТ "Оріана" до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Західний офіс Держаудитслужби про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дійм

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Оріана» звернулося в суд з позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Західний офіс Держаудитслужби про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача вказує на те, що дії працівників Управління Західного офісу Держаудитслужби Івано-Франківській області щодо складання Акту про неможливість проведення ревізії від 11.09.2020 є передчасними та не обґрунтованими. Також, звертає увагу на той факт, що майно яке є у власності Товариства отримане від Фонду державного майна України в обмін на корпоративні права в розмірі 99,9988 % частки статутного капіталу акціонерного товариства «Оріана», тому відсутня підстава для перевірки використання державного та комунального майна. Щодо зазначення відомостей в Акті про неможливість проведення ревізії 08.10.2020, - про недопущення державних аудиторів Двібородчин Г.С. та Даговець Л.Б. до подальшого проведення ревізії; повернуто відомості щодо продовження дії направлень від 21.08 2020 №329, №330 та надано лист-вимогу 08.10.2020 №1027, де зазначено, що державне та комунальне майно відсутнє товариство не є державним підприємством, та що перевірка на їх думку проводиться неправомірно є суб`єктивними судженнями які не відповідають дійсності. Вважає, що не надання Акту ревізії позбавляє позивача права надати свої заперечення чи зауваження, пояснення та бути ознайомленим з інформацією описаною в такому Акті, оскільки ревізія проводилась тому її результатом має бути Акт ревізії, а не Акт про неможливість проведення ревізії від 08.10.2020. Крім того, вказав що, відповідачем порушено 30 денний строк проведення ревізії, порушення заборони на проведення перевірок в період карантину.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 призначено процедуру врегулювання спору за участю судді та провадження в даній адміністративній справі зупинено до припинення врегулювання спору за участю судді.

28.01.2021 позивачем подано заяву про припинення врегулювання спору за участю судді.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 врегулювання спору за участю судді припинено; провадження в справі поновлено, справу передано на розгляд іншому судді, визначеному в порядку ст. 31 КАС України.

На підставі розпорядження керівника апарату суду від 01.04.2021 №63 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, розгляд справи визначено судді Шумею М.В.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 справу №300/3055/20 прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач не визнає позовні вимоги, вважає їх безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах матеріального права, та не відповідають фактичним обставинам справи.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні, представник позивача позов підтримав повністю, представник відповідача та третьої особи заперечив проти позову, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Допитані в судовому свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зіслались на аналогічну позицію висловлену позивачем в позовній заяві та озвучену представником позивача. При цьому свідок ОСОБА_3 вказала на те, що відповідачем витребовувались в ході ревізії не конкретизовані первинні бухгалтерські документи, а всі інші необхідні документи були надані.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, свідків, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, відповіді на відзив, заперечення, письмові пояснення та докази, встановив наступне.

Так, пунктом 4.2.3.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на II півріччя 2020 року, затвердженого наказом Західного офісу Держаудитслужби від 10.07.2020 № 119, який опубліковано на офіційному веб-сайті Держаудитслужби за посиланням http://www.dkrs.gov.ua/kru/uk/publish/article/165669, заплановано проведення ревізії в АТ «Оріана».

Листом Управління від 13.08.2020 №13-09-05-14/2474-2020 за десять днів письмово повідомлено АТ «Оріана» про початок проведення ревізії.

На виконання пункту 4.2.3.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на II півріччя 2020 року та на підставі направлень від 21.08.2020 №329, №330, виданих начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області Буковським Г.В. головними державними аудиторами відділу контролю у галузі промисловості, енергетики, транспорту та фінансових послуг Двібородчин Г.С., Лаговець Л.Б., з 25.08.2020 розпочато проведення ревізії фінансово-господарської діяльності АТ «Оріана» за період з 01.07.2018 по 30.06.2020. Згідно направлення від 11.09.2020 №372, виданого в.о. начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області Грицаком Б.О. участь у ревізії приймав заступник начальника відділу контролю у галузі промисловості, енергетики, транспорту та фінансових послуг Тимофійчук А.В.

Направлення від 21.08.2020 № 329, № 330 та програму ревізії (з переліком питань, які підлягали аналізу в ході ревізії, складену у відповідності до Примірної програми ревізії фінансово-господарської діяльності суб`єкта господарювання державного сектору економіки, затвердженої наказом Держаудитслужби від 14.09.2016 № 80, додаток № 2) вручено 25.08.2020 т.в.о. генерального директора АТ «Оріана» (заступнику генерального директора із загальних питань) Михайлюку Н.М., направлення від 11.09.2020 № 372 вручено в.о. генерального директора АТ «Оріана» ОСОБА_4, про що свідчать підписи посадових осіб Товариства.

Не погоджуючись із такими рішеннями відповідача, з метою захисту свого порушеного права, представник позивача звернувся із даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку спірним публічно-правовим відносинам, суд виходить із таких підстав та мотивів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Головні завдання, функції та правові основи діяльності органів державного фінансового контролю (далі - органи ДФК) визначено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон№ 2939-ХІІ), Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення), та статтею 113 Бюджетного кодексу України.

Частиною 1 статті 2 Закону № 2939-ХІІ визначено головні завдання органу державного фінансового контролю та встановлено перелік підконтрольних установ, зокрема до головних завдань органу ДФК віднесено здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Дану статтю можна умовно поділити на дві частини: головні завдання органів ДФК та перелік підконтрольних установ.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом ДФК через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (заходи ДФК).

Аналогічний перелік підконтрольних установ міститься у пункті 1 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (далі - Порядок № 550), яким встановлено процедуру проведення інспектування.

Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб (стаття 4 Закону №2939-ХІІ).

Відповідно до частин 1-3, 10, 12, 14 статті 11 Закону №2939-ХІІ плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Продовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.

Згідно пункту 13 Порядку № 550 у разі продовження строку планової або позапланової виїзної ревізії в межах визначеної Законом (№2939-12) (30 робочих днів) тривалості посадові особи органу ДФК та залучені спеціалісти зобов`язані пред`явити керівнику об`єкта контролю чи його заступнику направлення з продовженим строком проведення ревізії.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб`єктів господарської діяльності під розписку:

1) направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю;

2) копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб`єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Відповідно обов`язок надання об`єкту контролю копії рішення суду про дозвіл на проведення ревізії встановлений виключно у разі проведення ревізії у позаплановому порядку.

Окрім цього, як зазначалось вище, процедуру проведення інспектування (ревізій) визначено Порядком № 550 (пункт 1 Порядку №550), а Порядок проведення Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб`єктів господарювання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 252 визначає виключно механізм проведення державного фінансового аудиту діяльності суб`єктів господарювання (іншого контрольного заходу).

Суд звертає увагу на те, що АТ «Оріана» у своїй позовній заяві помилково ототожнює два різні заходи державного фінансового контролю (інспектування та державний фінансовий аудит) та при обґрунтуванні своїх позовних вимог безпідставно здійснює посилання на Порядок №252, який не регулює процедуру проведення ревізій.

Щодо зупинення, відновлення проведення ревізії та продовження дії направлення, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 550 (в редакції чинній на дату початку проведення ревізії) на проведення ревізії органу державного фінансового контролю на кожну посадову особу органу державного фінансового контролю та залученого спеціаліста оформляється в двох примірниках направлення встановленого Держаудитслужбою зразка.

Зразок направлення для посадових осіб органів Державної аудиторської служби України на проведення ревізії, державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, зустрічної звірки, затверджено наказом Державної аудиторської служби України від 01.08.2016 № 45.

Згідно пункту 13 Порядку № 550 у разі продовження строку планової або позапланової виїзної ревізії в межах визначеної Законом (№2939-12) (30 робочих днів) тривалості посадові особи органу ДФК та залучені спеціалісти зобов`язані пред`явити керівнику об`єкта контролю чи його заступнику направлення з продовженим строком проведення ревізії.

Якщо строк планової виїзної ревізії чи строк позапланової виїзної ревізії, яка проводиться за рішенням суду, продовжений понад визначену Законом (№2939-12) тривалість, посадові особи органу державного фінансового контролю зобов`язані пред`явити керівнику об`єкта контролю також копію відповідного рішення суду.

Відповідно до пункту 22 Порядку № 550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, а також у разі обґрунтованого звернення об`єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів.

Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник органу державного фінансового контролю за письмовим поданням посадової особи органу державного фінансового контролю, що проводить ревізію.

У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган державного фінансового контролю надсилає об`єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії.

Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об`єкта контролю. Повідомлення здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку.

Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення.

Ревізію фінансово-господарської діяльності АТ «Оріана» за період з 01.07.2018 по 30.06.2020 було зупинено:

з 01.09.2020 по 13.09.2020 (повідомлено АТ «Оріана» про зупинення листом від 01.09.2020 №13-09-05-14/2663-2020, про поновлення - листом від 11.09.2020 №13-09-05-14/2830-2020);

з 29.09.2020 по 04.10.2020 (листи від 18.09.2020 № 13-09-05- 14/2901-2020 «Про зупинення» та від 02.10.2020 № 13-09-09-05-14/3118-2020 «Про поновлення ревізії»).

Рішення щодо зупинення та поновлення ревізії АТ «Оріана» приймались керівником Управління (особо, яка виконувала обов`язки керівника) на підставі доповідних записок посадових осіб органу ДФК, які проводили ревізію, шляхом надання їм усних доручень та проставлення відповідних резолюцій на доповідних записках.

Законодавством, яким визначено процедуру проведення ревізій, не передбачено направлення об`єкту контролю жодних інших документів (рішень) про зупинення та/або поновлення проведення ревізії, окрім письмового повідомлення об`єкта контролю про дату зупинення та поновлення ревізії, що і було зроблено посадовими особами Управління, відповідно листами від 01.09.2020 №13-09-05-14/2663-2020 «Про зупинення ревізії», від 11.09.2020 №13-09-05-14/2830-2020 «Про поновлення ревізії», від 18.09.2020 №13-09-05-14/2901-2020 «Про зупинення» та від 02.10.2020 №13-09-09-05-14/3118-2020 «Про поновлення ревізії».

Фактично станом на 06.10.2020 ревізія в АТ «Оріана» тривала (без врахування періоду на який було зупинено її проведення) 12 робочих днів (з 25.08.2020 по 31.08.2020 (5 робочих днів), з 14.09.2020 по 18.09.2020 (5 робочих днів) та 05.10.2020 п 06.10.2020 (2 робочі дні), що не перевищує тривалість проведення ревізії, визначеної частиною 10 статті 11 Закону №2939-ХІІ (30 робочих днів).

Керуючись пунктом 13 Порядку №550 об`єкту контролю 07.10.2020 року пред`явлено направлення від 21.08.2020 №329 та №330 з продовженим строком проведення ревізії та надано АТ «Оріана» через канцелярію, про що свідчать вхідні номери від 07.10.2020 №1103 та №1104, відомості щодо продовження дії направлень, оформлені на окремому аркуші відповідно до наказу Держаудитслужби України від 01.08.2016 №45 «Про затвердження зразка направлення для посадових осіб органів Державної аудиторської служби України на проведення ревізії, державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, зустрічної звірки».

Так, згідно затвердженого зразка направлення, зазначено, що у разі продовження строку проведення заходу в межах строку, визначеного Законом України «Про основні засади державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ, та відповідно до порядків проведення органом державного фінансового контролю інспектування, державного фінансового аудиту та перевірки закупівель, встановлених Кабінетом Міністрів України, додатково роздруковується та підписується у встановленому порядку на окремому аркуші у кожному випадку продовження строку проведення заходу та є невід`ємною частиною направлення.

Оскільки, направлення на проведення ревізії оформляються тільки в двох примірниках, один з яких видається керівнику об`єкта контролю на початку ревізії, інший залишається в органі ДФК, у разі продовження терміну проведення ревізії і відповідно продовження дії направлення, новий примірник направлення посадовим особам не видається, заповнюються тільки відомості щодо продовження дії направлення, які роздруковуються на окремому аркуші у двох примірниках, один з яких надається об`єкту контролю.

Судом встановлено, що посадові особи Управління, які проводили ревізію АТ «Оріана», дотримуючись пункту 13 Порядку №550, пред`явили на об`єкті контролю наявні у них направлення на проведення ревізії та відомості про продовження їх дії, примірники яких були надані АТ «Оріана» та є невід`ємною частиною направлень.

Враховуючи вищезазначене, при зупиненні, поновленні проведення даної ревізії та продовженні дії направлень працівники Управління діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 2939-ХІІ та Порядком № 550.

Крім того, частиною 1 статті 2 Закону № 2939-ХІІ визначено головні завдання органу ДФК та встановлено перелік підконтрольних установ, в тому числі передбачено здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у суб`єктах господарювання державного сектору економіки.

Відповідно до частини 2 статті 22 Господарського кодексу від 16.01.2003 №436-ІV суб`єктами господарювання державного сектора економіки є суб`єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб`єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п`ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб`єктів.

Відповідно до Реєстру корпоративних прав держави у статутних капіталах господарських товариств, який щомісячно публікується на офіційному веб-сайті Фонду Державного майна України державна частка у статутному капіталі АТ «Оріана» становить 99,9987938%. Що також підтверджується і листами Фонду Державного майна України, долученими АТ «Оріана» до позову.

Таким чином, АТ «Оріана» належить до суб`єктів господарювання державного сектора економіки.

Крім того, факт належності АТ «Оріана» до суб`єктів господарювання державного сектора економіки знаходить своє підтвердження і безпосередньо в Реєстрі (переліку) суб`єктів господарювання державного сектору економіки (державних підприємств, їх об`єднань, дочірніх підприємств та господарських товариств, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків) з інформацією про суб`єкти управління та окремі показники фінансово-господарської діяльності суб`єктів господарювання, який також опубліковано на офіційному веб-сайті Фонду Державного майна України http://www.spfu.gov.ua/ua/content/spf-stateproperty-Subiekti- gospodaruvannya.html).

З огляду на зазначене, АТ «Оріана» належить до підконтрольних органам ДФК установ, як суб`єкт господарювання державного сектору економіки, щодо якого Управління уповноважене реалізовувати завдання, передбачені частиною 1 статті 2 Закону № 2939-ХІІ.

Твердження представника АТ «Оріана», що до підконтрольних органам державного фінансового контролю установ належать виключно підприємства, установи та організації, що отримували бюджетні кошти, використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно є помилковим. Перелік підконтрольних органам ДФК установ з огляду на частину 1 статті 2 Закону № 2939-ХІІ є значно ширшим.

Також, відповідно до пункту 2 Порядку №550 інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно абзацу 12 пункту 3 Порядку №550 фінансово-господарська діяльність об`єктів контролю - сукупність рішень, дій та операцій, які об`єкт контролю приймає та здійснює в частинні володіння, використання та розпорядження фінансовими ресурсами, необоротними та іншими активами.

Пунктом 16 Порядку № 550 передбачено, що ревізія проводиться шляхом:

- документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчим та іншими документами об`єкта контролю, пов`язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об`єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи органу державного фінансового контролю керівник об`єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об`єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об`єкта чи його заступником;

- фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних спеціалістів органу державного фінансового контролю або інших органів, підприємств, установ та організацій. Посадові особи органу державного фінансового контролю мають право вимагати від керівників об`єкта контролю організацію та проведення фактичної перевірки в присутності посадових осіб органу державного фінансового контролю та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт - також представників суб`єкта господарювання - виконавців робіт.

Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів. Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть перевіряти документи об`єкта контролю і за інші періоди фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю.

Таким чином, твердження представника АТ «Оріана», що метою проведення ревізії є виключно перевірка дотримання бюджетного законодавства чи перевірка використання бюджетних коштів є безпідставним, а відмова у наданні договорів та інших документів, не пов`язаних із отриманням коштів від контрагентів не бюджетних установ, ненадання інших документів, пов`язаних з фінансово-господарською діяльністю підприємства, є протиправною та не може бути трактована по іншому, крім перешкоджання у проведенні ревізії.

Пунктом 23 Порядку №550 визначено, що у разі відсутності бухгалтерського обліку на об`єкті, недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії та ненадання необхідних для перевірки документів, наявності інших об`єктивних і незалежних від органу державного фінансового контролю обставин, що унеможливлюють або перешкоджають проведенню ревізії, посадовою особою органу державного фінансового контролю складається акт про неможливість проведення ревізії із зазначенням відповідних причин, який підписується та вручається об`єкту контролю у тому ж порядку, що і акт ревізії.

Відповідно, складення будь-яких інших актів про ненадання документів Законом №2939-ХІІ та Порядком №550 не передбачено та посадовими особами Управління не складалися.

Необхідно зазначати, що ненадання Товариством для проведення ревізії всіх необхідних бухгалтерських та інших документів щодо фінансово-господарської діяльності підтверджується відповідями на запити про надання документів.

Зокрема, АТ «Оріана» у своїх відповідях від 15.09.2020 №950, від 17.09.2020 №960, від 06.10.2020 №1019, від 06.10.2020 №1018, від 06.10.2020 №1017 неодноразово вказували, що АТ «Оріана» не є розпорядником бюджетних коштів, у зв`язку з чим, на їх думку, відсутні підстави для проведення планової ревізії.

Також, Товариством в листі-відповіді від 17.09.2020 №960 (на запит від 16.09.2020 №4, яким повторно вимагалось надати документи не надані на запит від 25.08.2020 № 1) зазначено, що Програмою ревізії фінансово-господарської діяльності АТ «Оріана» за період з 01.07.2018 по 30.06.2020 не передбачено надання документів в розрізі запитуваних документів, у зв`язку з чим запитувані документи не надано, окрім окремих документів про проведену претензійно-позовну роботу.

На запит від 05.10.2020 №5 згідно відповіді АТ «Оріана» від 06.10.2020 №1019 не надано пояснень щодо нескладення фінансових планів товариства на 2018, 2019 та 2020 роки.

На запит від 05.10.2020 № 6 згідно відповіді АТ «Оріана» від 06.10.2020 № 1018 не надано товариством усіх укладених та діючих договорів оренди майна (надано тільки в розрізі бюджетних установ), довідок Управління Держгеокадастру в Калуському районі щодо грошової оцінки 1-го метра квадратного земель АТ «Оріана» на 2018, 2019 та 2020 роки, в повному обсязі не надано інформацію про проведену претензійно-позовну роботу.

На запит від 05.10.2020 № 7 згідно відповіді АТ «Оріана» від 06.10.2020 № 1017 запитуваних документів не надано. Також, АТ «Оріана» не надано документів на запит від 05.10.2020 №8, який за своєю сутті був повторним, та згідно якого вимагалось надати документи не надані на попередні запити: від 25.08.2020 № 1 та від 16.09.2020 № 4.

Крім того, головним бухгалтером АТ «Оріана» не надано пояснень на вимогу посадових осіб Управління від 05.10.2020.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 550 надання документів об`єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об`єкта чи його заступником.

Всі ці обставини свідчать про перешкоджання з боку об`єкта контролю, посадовим особам Управління при проведенні ревізії, а твердження представника позивача щодо наявної можливості скласти акт ревізії на підставі отриманих документів є безпідставними.

Також, судом в судовому засіданні встановлено, що протягом проведення ревізії посадовими особами Товариства неодноразово з виділеного робочого кабінету забирались бухгалтерські документи, які ще не встигли опрацьовувати державні аудитори, що зупиняло та перешкоджало їхню роботу. А, при виході на об`єкт контролю 08.10.2020 в.о. генерального директора АТ «Оріана» ОСОБА_4 забрано всі надані до ревізії документи та недопущено державних аудиторів до подальшого проведення ревізії.

Відтак, станом на 08.10.2020 до ревізії не надано фінансові плани на 2018, 2019 роки та їх виконання; журнали-ордери, оборотно-сальдові відомості та аналітичний облік по рахунках №40, 41, 42, 44, 45, 46; первинні касові документи (касові книги, касові звіти, чекові книжки); авансові звіти; книгу реєстрації договорів; регістри обліку по рахунках, в яких зосереджена інформація про розрахунки за договорами (рах.37); розрахунки амортизаційних відрахувань; договори з матеріально-відповідальними особами; первинні документи з обліку виробничих запасів (прихід, розхід, списання); регістри бухгалтерського обліку запасів (рах.20, 112, 22); книги обліку виданих довіреностей; інші документи, що відображають факти господарської діяльності, пов`язані з придбанням та списанням запасів; первинні документи щодо відчуження та списання основних засобів; інвентаризаційні описи основних засобів, ТМЦ за 2019 рік; колективні договори; положення про оплату праці; регістри обліку по рахунках №65, 66, 81, 82, 83, 84, 85, 47; первинні документи та регістри бухгалтерського обліку (рах. 93, 94, 95, 96, 97); зведені регістри бухгалтерського обліку доходів (рах.70, 71, 72, 73, 74, 75, 79, 44); документи, що підтверджують визначення фінансових результатів (рах.79); документа щодо сплати платежів за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності); договори оренди з додатками, додаткові угоди; картки рахунку 36 в розрізі орендарів; документи щодо площ земельних ділянок під орендованими приміщеннями; первинні та зведені документи щодо обліку фінансових інвестицій; документи щодо ліквідації ПрАТ «Лукор» (оцінка активів ПрАТ «Лукор», отримання коштів від розподілу між акціонерами ПрАТ «Лукор») та інші документи щодо відчуження часток АТ «Оріана» у АТ «Ідея Банк» та документи щодо зменшення частики АТ «Оріана» у статутному фонді ТОВ «Оріана-Еко» та інші документи, що підтверджують здійснення фінансово-господарської діяльності АТ «Оріана» у ревізійному періоді.

Таким чином, у зв`язку з недопущенням посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії та ненаданням необхідних для перевірки документів, подальше проведення ревізії та складення акту ревізії фінансово-господарської діяльності АТ «Оріана» за період з 01.07.2018 по 30.06.2020 було неможливим.

Порядком № 550, яким визначено процедуру проведення ревізій, передбачено два види документів, складенням яких може закінчуватись ревізія. Зокрема, пунктом 35 Порядку № 550 передбачено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Відповідно до абзацу 2 пункту З Порядку №550 акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід`ємною частиною акта.

Однак, згідно пункту 23 Порядку № 550, як виняток, у разі відсутності бухгалтерського обліку на об`єкті контролю, недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії та ненадання необхідних для перевірки документів, наявності інших об`єктивних і незалежних від органу державного фінансового контролю обставин, що унеможливлюють або перешкоджають проведенню ревізії, посадовою особою органу державного фінансового контролю складається акт про неможливість проведення ревізії із зазначенням відповідних причин, який підписується та вручається об`єкту контролю у тому ж порядку, що і акт ревізії.

У разі усунення таких обставин ревізія за рішенням керівника органу державного фінансового контролю може бути завершена в установленому законодавством порядку. При цьому до її тривалості не включається строк, протягом якого ревізія фактично не проводилася. В іншому випадку ревізія не вважається проведеною і орган державного фінансового контролю має право вдруге організувати та провести ревізію об`єкта контролю, зокрема в плановому порядку, протягом того ж календарного року.

Про факти недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії, ненадання необхідних для перевірки документів та інші незалежні від органу державного фінансового контролю обставини, що перешкоджають проведенню ревізії, орган державного фінансового контролю письмово інформує правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством.

Так, на виконання вищезазначеної норми, про факти, що перешкоджають проведенню ревізії АТ «Оріана» листами від 12.10.2020 №13-09-05-17/3254-2020 повідомлено Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області та від 12.10.2020 №13-09-05-17/3253-2020 - Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

Також, на адресу Управління не надходило повідомлень від АТ «Оріана» про усунення обставин, які перешкоджали проведенню ревізії, зокрема гарантій надання документів та безперешкодного допущення працівників Управління до проведення ревізії, які були б підставою для прийняття рішення про завершення ревізії в установленому законодавством порядку.

Таким чином, ревізія фінансово-господарської діяльності АТ «Оріана», відповідно до абзацу 2 пункту 23 порядку № 550, вважається не проведеною, у зв`язку з чим складення акту ревізії є неможливим.

Враховуючи вищезазначене, при складанні акту про неможливість проведення ревізії працівники Управління діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом №2939-ХІІ та Порядком № 550.

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Відповідно до частини 4 статті 11 Закону № 2939-ХІІ проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державного фінансового контролю одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів. Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 805 (далі - Порядок № 805) визначає механізм координації одночасного проведення документальних планових перевірок контролюючими органами та планових виїзних ревізій органами державного фінансового контролю. Підставою прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 805, якою затверджено Порядок координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, на який робить посилання Позивач, були пункт 77.5 статті 77 Податкового кодексу України та частина4 статті 11 Закону № 2939- XII, про що зазначено в даній постанові.

Відповідно поняття «контролюючі органи» в вищезазначеному Порядку вживається в розумінні Податкового кодексу України, зокрема відповідно частини 41.1. статті 41 визначено, що контролюючими органами є: податкові органи; митні органи.

Так, пунктом 3 Порядку № 805 передбачено, що планування органами державного фінансового контролю перевірок здійснюється з урахуванням плану-графіка документальних планових перевірок на поточний рік, оприлюдненого на офіційному веб-сайті ДФС.

Відповідно у Держаудитслужби та її міжрегіональних територіальних органів відсутній обов`язок щодо врахування при плануванні заходів ДФК планів перевірок інших органів державної влади, крім Державної фіскальної служби України.

При цьому, суд погоджується з тим, що позивач у своїй заяві плутає такі юридичні поняття як:

«державний фінансовий контроль», правові та організаційні засади здійснення якого, визначено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та реалізується безпосередньо Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами;

«державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності», правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення якого визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 встановлено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), а також саме для цього виду контролю поширюється дія інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) - так званий Інспекційний портал (https://inspections.gov.ua/). На ньому для таких перевірок публікуються плани, результати, звіти про виконання планів.

На Інспекційному порталі, на який здійснено посилання у позовній заяві, розміщуватимуться річні плани тих органів контролю, на яких розповсюджується дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877. Наразі таких органів є більше 30 (перелік відповідно розміщено на порталі), однак Держаудитслужбу та її міжрегіональні територіальні органи до таких органів не віднесено, оскільки дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 не розповсюджується на контрольні заходи, які проводять органи ДФК. Відповідно плани заходів ДФК на Інспекційному порталі не публікуються, обмеження в перевірках, передбачені вищевказаним законом не застосовуються.

Щодо заборони на проведення перевірок в період карантину суд зазначає таке.

Так, 17.03.2020 був прийнятий та набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУШ-19)» №530-ІХ підпунктом 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» якого передбачено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОУГО-19) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Таким чином, мораторій стосується лише перевірок державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Як зазначено вище цей вид контролю регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 .

З огляду на зазначене, оскільки дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877 не розповсюджується на перевірки, які проводяться органами ДФК, то відповідно мораторій на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОУГО-19) на проведення контрольних заходів Держаудитслужбою не поширюється.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд робить висновок про те, що відповідачем спростовані доводи позивача та доведено вчинення правомірних дій при проведенні ревізії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а тому позов не підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників:

позивач - акціонерне товариство "Оріана", код ЄДРПОУ 05743160, вул. Євшана, 9, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300;

відповідач - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 40913619, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76018;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Західний офіс Держаудитслужби, код ЄДРПОУ 40479801, вул. Євшана, 9, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300.

Суддя Шумей М.В.