Рішення № 101721715, 06.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
200/11481/21
Номер документу
101721715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2021 р. Справа№200/11481/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маріупольського міського управління ГУ МВС України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення,-

В С Т А Н О В И В:

06.09.2021 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського міського управління ГУ МВС України в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ - 08671449), щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період проходження служби в Приморському РВ ММУ ГУМВС України в Донецькій області з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року виходячи із базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення;

зобов`язати Маріупольське міське управління ГУМВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ - 08671449), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби в Приморському РВ ММУ ГУМВС України в Донецькій області з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року виходячи із базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що Позивач в період з 31.10.1995 року по 20.07.2017 року проходив службу в органах внутрішніх справ в Донецькій області, звідки звільнився у липні 2017 року за п.7 ч.1 ст.77 «За власним бажанням» (наказ № 344 о/с від 20.07.2017). В період з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року Позивач проходив службу у Приморському РВ ММУ ГУМВС України в Донецькій області. З огляду на те, що під час проходження служби в період з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року в Приморському РВ ММУ ГУМВС України в Донецькій області, нарахування Позивачу грошового забезпечення (заробітної платні) проводилось не в повному обсязі, зокрема, без врахування індексації. 17.05.2021 року Позивач звернувся із письмовою заявою до начальника ГУ НПУ в Донецькій області в якій просив провести індексацію грошового забезпечення за вказаний період та здійснити його виплату. Листом від 17.06.2021 року № В-90126102-2021 Позивачу надійшла письмова відповідь від ГУНП в Донецькій області, якою було відмовлено у нарахуванні та виплаті індексації.

Ухвалою суду від 13 вересня 2021 року позовну заяву залишено без руху, Позивачу встановлено семиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом зазначення викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.09.2011 по 06.11.2015, виходячи з базового місяця січень 2008 року; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

27 вересня 2021 року позивачем на виконання ухвали про усунення недоліків від 13 вересня 2021 року надано до суду позовну заяву із зазначенням вірної адреси місцезнаходження відповідача та зазначенням позовних вимог.

Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи незгоду із позовними вимогами наступним.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно з п. 2 Порядку № 1078 об`єктами індексації є виплати, що передбачені законодавством та мають постійний характер. Для осіб рядового і начальницького складу це: оклад за спеціальним званням, посадовий оклад, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії тощо), на які особи рядового та начальницького складу мають право за обійманою ними штатною посадою, тобто всі виплати, що нараховуються щомісяця (на постійній основі). Тому, застосовуючи норму п. 5 Порядку № 1078 у ситуації, коли в місяці підвищення доходу загальна сума підвищення постійних складових доходу перевищить суму індексації, яку має бути виплачено в такому місяці (можливу суму індексації), то грошовий дохід за такий місяць (базовий) індексації не підлягає. Для подальшої індексації з місяця, наступного за базовим, наново починається розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі Постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. У свою чергу схема посадових окладів осіб рядового і начальницького складу затверджена Постановою № 1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року. Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру посадових окладів відповідних категорій осіб рядового і начальницького складу.

Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності 01 січня 2008 року. Враховуючи вищевказане, індексація грошового забезпечення протягом 2011-2015 років ОСОБА_1 була нарахована з урахуванням зазначених вимог.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_2 , є громадянином України, паспорт НОМЕР_3 , згідно посвідчення серії НОМЕР_4 є учасником бойових дій.

Згідно довідки-витягу із послужного списку, старший сержант поліції ОСОБА_1 :

з 31.08.2011 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ в Приморському РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області.

Згідно наказу ГУМВС України в Донецькій області від 06.11.2015 року №391 о/с звільнений з органів внутрішніх справ України за пунктом 63 «к» (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади).

з 07.11.2015 року по 20.07.2017 року проходив службу в Національній поліції України.

Згідно наказу ГУНП в Донецькій області від 20.07.2017 року № 344 о/с Позивача звільнено зі служби в поліції за п. 7 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Згідно довідки щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в Маріупольському МУ ГУМВС України в Донецькій області від 26.11.2021 року №289, індексація грошового забезпечення за період з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року була нарахована з урахуванням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядка проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 та постанови КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно довідки щодо виплати грошового забезпечення від 26.11.2021 року №284 в період з 01.09.2011 по 31.12.2011, індексація грошового забезпечення Позивачу не виплачувалась. Базовий місяць – серпень 2011 року.

Згідно довідки щодо виплати грошового забезпечення від 26.11.2021 року №285 в період з 01.01.2012 по 31.12.2012, індексація грошового забезпечення Позивачу не виплачувалась. Базовий місяць – січень 2012 року.

Згідно довідки щодо виплати грошового забезпечення від 26.11.2021 року №286 в період з 01.01.2013 по 31.12.2013, індексація грошового забезпечення Позивачу не виплачувалась. Базовий місяць – січень 2012 року.

Згідно довідки щодо виплати грошового забезпечення від 26.11.2021 року №287 в період з 01.01.2014 по 31.08.2014, індексація грошового забезпечення Позивачу не виплачувалась, з вересня по грудень 2014 року індексацію було виплачено в таких розмірах: в вересні – 17,05 грн., в жовтні – 17,05 грн., в листопаді – 63,34 грн., в грудні – 93,79 грн. Базовий місяць – січень 2012 року (до квітня 2014 року). Базовий місяць – травень 2014 року (право для здійснення індексації грошового забезпечення для базового місяця – травня 2014 року вперше настало в вересні 2014 року).

Згідно довідки щодо виплати грошового забезпечення від 26.11.2021 року №287 в період з 01.01.2015 по 30.04.2015, індексацію грошового забезпечення було виплачено в таких розмірах: в січні – 118,15 грн., в лютому – 158,34 грн., в березні – 200,97 грн., в квітні – 276,49 грн., з 01.05.2015 по 06.11.2015 року, індексація грошового забезпечення Позивачу не виплачувалась. Базовий місяць – травень 2014 року.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У спірний період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ був чинний Закон України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року N 565-XII, за правилами статті 19 якого форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом МВС від 31 грудня 2007 року № 499 (втратив чинність 31 грудня 2016 року) затверджено та введено в дію з 1 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція).

Ця Інструкція розроблена, зокрема, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 913 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (пункт 1.2 Інструкції).

Відповідно до пункту 1.14 Інструкції, індексація грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МВС здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

За змістом статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР, статті 95 Кодексу законів по працю України та статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III індексація виплачується з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Приписами статті 2 Закону №1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно частини першої статті 4 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції чинній до 01.01.2016 року).

Відповідно до статті 6 Закону №1282-XII, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (частина перша). Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга).

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-III визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно статті 19 зазначеного Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Кабінетом Міністрів України затверджено постанову «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), пунктом 2 якого визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці, складовою частиною грошового забезпечення та підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсоток (в редакції чинній до 01.01.2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до абзацу 5 пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з абзацами першим, другим, п`ятим, шостим пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Абзацами першим шостим пункту 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Суд звертає увагу на те, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України Конституційний Суд України зазначив про те, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року (справа № 825/1987/17), від 20 листопада 2019 року (справа № 620/1892/19), від 05 лютого 2020 року (справа № 825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку № 1078. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

На підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В свою чергу, схема посадових окладів осіб рядового і начальницького складу МВС затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 січня 2008 року.

В подальшому після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб рядового і начальницького складу МВС, базовим місяцем для нарахування особам рядового і начальницького складу індексації став березень 2018 року.

Таким чином, з січня 2008 року по березень 2018 року розміри посадових окладів осіб рядового і начальницького складу не змінювались, що виключало підстави для встановлення іншого (відмінного від січня 2008 року) базового місяця при проведенні індексації грошового забезпеченні у згаданий період.

Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008, в тому числі в період перебування позивача на службі, що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації не відбувалося.

Отже, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення відповідно до Порядку №1078 є саме січень 2008 року, оскільки в період з 01.01.2008 по 01.03.2018 (в тому числі в період перебування позивача на службі) вбачалась незмінність посадових окладів працівників органів внутрішніх справ.

З урахуванням зазначеного, оскільки у період проходження служби позивача з 01.09.2011 по 06.11.2015 підвищення посадового окладу позивача за посадою відбулось у січні 2008 року, тому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації має здійснюватися наростаючим підсумком із застосуванням базового місяця січня 2008 року.

Як вбачається з довідок щодо виплати грошового забезпечення №284, №285, №286, №287, №288 від 26.11.2021 року, Відповідачем при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період 01.09.2011 по 06.11.2015 не вірно було застосовано базовий місяць.

Отже, розрахунок сум виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.09.2014 по 31.12.2014 та за період з 01.01.2015 по 30.04.2015 із застосуванням базового місяця – травень 2014 року є помилковими.

Враховуючи обставини справи, суд дійшов висновку, що не нарахувавши та не виплативши в період з 01.09.2011 по 06.11.2015 позивачу індексацію грошового забезпечення, відповідач допустив протиправну бездіяльність.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно п.13 ч. 1 ст. 5 Закоу України «Про судовий збір», Позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ 08671449, адреса: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Соборна, б. 63) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення,- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ 08671449, адреса: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Соборна, б. 63) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період проходження служби в Приморському РВ ММУ ГУМВС України в Донецькій області з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року виходячи із базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Маріупольське міське управління ГУМВС України в Донецькій області (ЄДРПОУ 08671449, адреса: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Соборна, б. 63) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби в Приморському районному відділі Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області з 01.09.2011 року по 06.11.2015 року виходячи із базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський