Рішення № 101721634, 23.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
200/6926/21
Номер документу
101721634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2021 р. Справа№200/6926/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.,

при секретарі судового засідання: Масловій К.С.,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень – рішень від 14.05.2021 року форми В1 № 5468/05-99-18-05 та від 14.05.2021 року форми В4 № 5471/05-99-18-05 на загальну суму 4119144,50 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» (далі – позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень – рішень від 14.05.2021 року форми В1 № 5468/05-99-18-05 та від 14.05.2021 року форми В4 № 5471/05-99-18-05 на загальну суму 4119144,50 грн.

Позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення – рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 14 травня 2021 року форми «В1» № 5468/05-99-18-05 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 97088,50 грн. та визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення – рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 14.05.2021 року форми «В4» № 5471/05-99-18-05 про зменшення розміру від`ємного значення податку на додану вартість в сумі 4022056,00 грн. за лютий місяць 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі проведеної камеральної перевірки, відповідачем сформовані два податкових повідомлення – рішення 14.05.2021 року форми В1 № 5468/05-99-18-05 та від 14.05.2021 року форми В4 № 5471/05-99-18-05 на загальну суму штрафних санкцій 4119144,50 грн.

Позивач не погоджується з висновками Головного управління ДПС у Донецькій області, викладеними в Акті перевірки, а податкові повідомлення – рішення 14.05.2021 року форми В1 № 5468/05-99-18-05 та від 14.05.2021 року форми В4 № 5471/05-99-18-05 вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

12 липня 2021 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.

28 вересня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження по справі № 200/6926/21 та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представники сторін до судового засідання не з`явились, про місце, дату та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник відповідача надав суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів», мотивуючи це тим, що позивачем порушено п. 192.1, п. 192. 3 ст. 192, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів», код ЄДРПОУ 31615966, юридична адреса: 84102, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Гранична, 42, зареєстроване 19.09.2001 року, запис в єдиному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи внесено 14.07.2010 року за № 1 277 145 0000 001973, зареєстровано платником податку на додану вартість 02.10.2001 року, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 316159605223. Види діяльності за КВЕД: 01.47 Розведення свійської птиці (основний) 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві 10.11 Виробництво м`яса 10.12 Виробництво м`яса свійської птиці 10.13 Виробництво м`ясних продуктів 46.23 Оптова торгівля живими тваринами 46.32 Оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 47.22 Роздрібна торгівля м`ясом і м`ясними продуктами в спеціалізованих магазинах 52.10 Складське господарство 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відповідач – Головне управління ДПС у Донецькій області є юридичною особою публічного права – установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб`єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» подано декларацію з податку на додану вартість за лютий 2021 року від 22.03.2021 року № 9058172858 відповідно до якої сума від`ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податків у банку, відображена позивачем у рядку 20.2.1 декларації складає 388354,00 грн., яку сформовано з урахуванням залишку від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди, а саме: серпень 2018 року – 102000 грн., жовтень 2018 року – 286354 грн.

Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2021 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 22.03.2021 року № 9058172858), за результатами якої складено акт перевірки від 02.04.2021 року № 3167/05-99-18-06/31615966.

Перевіркою показників податкової звітності (декларації, розрахунку, тощо) з податку на додану вартість (та додатків до неї) за лютий 2021 року встановлено порушення п. 192.1, п. 192.3 ст. 192, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвели до заниження від`ємного значення рядок 21 декларації з ПДВ за лютий 2021 року у розмірі 1400 грн., а саме: 1) ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» в порушення п. 192.1, п. 192.3 ст. 192, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 ПК України не зроблено коригування податкового кредиту вересня 2020 року у сторону зменшення на суму ПДВ 1400 грн. (розрахунок коригування № 31 від 22.09.2020 року) до податкової накладної № 7 від 09.07.2020 рові від постачальника ТОВ «Папірінвест». Коригування податкового кредиту (зменшення) відображено у податковій декларації з ПДВ за лютий 2021 року (додаток 1 до декларації). Вищевказане призвело до завищення від`ємного значення по декларації з ПДВ за вересень 2020 року у сумі 1400 грн. та заниження від`ємного значення декларації з ПДВ за лютий 2021 року у сумі 1400 грн. Податкова декларація за лютий 2021 року без урахування від`ємного значення попередніх податкових періодів (рядок 16) має позитивне значення у сумі 862803 грн. У зв`язку з цим, дане значення зменшує в хронологічному порядку суми від`ємного значення що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (додаток 2 до декларації) починаючи із найбільш давнього звітного періоду та закінчуючи найближчим до дати подання декларації. Дане порушення не вплинуло на розрахунки з бюджетом.

2) завищення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19) декларації з ПДВ за лютий 2021 року у розмірі 4410410,00 грн.;

3) завищення суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) у розмірі 388354 грн.

Залишок від`ємного значення на дату подачі декларації за попередні звітні періоди (рядок 16.1) – 10299033 грн.

Слов`янською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області актом камеральної перевірки від 10.08.2016 року № 3212/12-01/31615966 було встановлено завищення суми від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 16, рядок 16.1 Декларації) на суму 4410410 грн., завищення усього податкового кредиту на суму 4410410 грн. (рядок 17), що призвело до завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) за квітень 2016 року. На підставі висновків акту камеральної перевірки від 10.08.2016 року № 3212/12-01/31615966 було зменшено від`ємне значення суми податку на додану вартість на 4410410 грн. і складено податкове повідомлення – рішення (форма «В4») від 22.08.2016 року № 0012861201.

Акт камеральної перевірки від 10.08.2016 року № 3212/12-01/31615966 було направлено до ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» 11.08.2016 року поштою з повідомленням про вручення для ознайомлення та підписання.

Вищевказаний акт вручений 16 серпня 2016 року.

Податкове повідомлення – рішення (Форма «В4») від 22.08.2016 року № 0012861201 було направлено до ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» 23.08.2016 року поштою з повідомленням про вручення, вищезазначене податкове повідомлення – рішення вручене 27.08.2016 року.

ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» не зверталось до контролюючого органу або суду про скасування вищевказаного податкового повідомлення – рішення.

У податковій звітності ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» з податку на додану вартість, в періоди за вересень – грудень 2016 року, січень – грудень 2017 року, січень – грудень 2018 року, січень – грудень 2019 року, січень – грудень 2020 року, січень 2021 року виявлені порушення п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, п. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21, ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» в частині зменшення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19) на суму 4410410 грн.

В результаті неврахування у рядку 16.3 податкових деклараціях з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад та грудень 2016 року, січень – грудень 2017 року, січень – грудень 2018 року, січень – грудень 2019 року, січень – грудень 2020 року, січень, лютий 2021 року, не враховано висновки акту камеральної перевірки від 10.08.2016 року № 3212/12-01/31615966 щодо результатів камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» за квітень 2016 року, чим завищено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) у розмірі 4410410 грн.

Акти камеральних перевірок та податкові повідомлення – рішення (форма «В4») були направлені ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» поштою з повідомленням про вручення для ознайомлення та підписання. ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» не звертався до контролюючого органу або до суду про скасування вищевказаних податкових повідомлень – рішень.

Таким чином, такі повідомлення – рішення вважаються узгодженими.

В порушення п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, ТОВ «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» включено до складу бюджетного відшкодування ПДВ суми сплаченого постачальникам податкового кредиту, який перевищує суми від`ємного значення, розрахованого згідно з пунктом 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, на суму 388354,00 грн. (тобто у періодах, в яких відсутнє від`ємне значення з ПДВ, а саме: за серпень та жовтень 2018 року).

Позивач не погодившись із матеріалами перевірки, 22 квітня 2021 року надав до ГУ ДПС у Донецькій області заперечення до Акту перевірки.

Позивача було повідомлення про час та місце розгляду заперечень, проте його представники до податкового органу не з`явились.

18 травня 2021 року позивачем отримано податкове повідомлення – рішення від 14 травня 2021 року форми «В1» № 5468/05-99-18-05 , відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у розмірі 388354,00 грн., за включення до складу бюджетного відшкодування суми сплаченого постачальником податкового кредиту який перевищує суми від`ємного значення, розрахованого згідно з пунктом 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України на суму 388354,00 грн. (відсутнє від`ємне значення) застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в сумі 97088,50 грн. та податкове повідомлення – рішення № 5471/05-99-18-05 форм «В4» від 14.05.2021 року, яким зменшено розмір від`ємного значення податку на додану вартість в сумі 4022056,00 грн. за лютий 2021 року.

Отже, спірним питання даної справи є законність прийнятих податковим органом податкових повідомлень – рішень від 14.05.2021 року № 5468/05-99-18-05 (форма «В1») та № 5471/05-99-18-05 (форма «В4»).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Загальні засади оподаткування податком на додану вартість визначені Розділом 5 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Пунктом 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; газу, який постачається для потреб населення; електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

Порядок коригування податкових зобов`язань визначений ст. 192 Податкового кодексу України. Пунктом 192.1. цієї статті встановлено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов`язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв`язку з отриманням таких товарів/послуг (пп. 192.1.1 ст. 192 Податкового кодексу України).

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.

Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної (пп. 192.1.2 ст. 192 Податкового кодексу України)

Згідно з пунктом 192.3 ст. 192 Податкового кодексу результат перерахунку податкових зобов`язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктами 198.1, 198.2 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з пунктом 198.3 цієї статті податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Положеннями пунктів 198.5 та 198.6 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197,підрозділу 2розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями(тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Пунктами 200.1-200.3 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, перераховує суми податку до бюджету.

При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктами 44.1 та 44.2 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до частин першої, другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.1999 року № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з пунктом 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 (далі Положення № 88) господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення. Відповідно до пункту 2.1 вказаного Положення, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів. Згідно пункту 2.4 Положення № 88 передбачено, що первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже, виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем порушено податкове законодавство, а відповідачем правомірно та в межах діючого законодавства були прийняті спірні податкові повідомлення – рішення.

Щодо посилань позивача у своєму позові на факт незаконної виписки та реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних зареєстровані податкові накладні на загальну суму 4651568 грн., які в свою чергу були розглянуті у справі Донецького окружного адміністративного суду № 200/14922/18-а, рішення по якій набрало законної сили 09 жовтня 2019 року, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи № 200/14922/18-а, які були проаналізовані судом при ухваленні рішення від 30 травня 2019 року та листа ДПС України від 18.12.2020 року, інформація, яка була предметом судового розгляду в цій справі не стосується висновків та питань викладених у акті камеральної перевірки достовірності нарахуванням сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2021 року від 02.04.2021 року № 3167/05-99-18-06/31615966.

Крім того, суд вказує на те, що здійснивши аналіз уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за квітень – червень 2016 року №№ 9147929409, 9147913052, 9147910906 від 17.08.2016 року з додатками до них, суд приходить до висновку, що уточнення показників по декларації з ПДВ за квітень – червень 2016 року також не спростовує та стосується висновків та питань викладених в акті камеральної перевірки достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2021 року від 02.04.2021 року № 3167/05-99-18-06/31615966, оскільки він охоплює інші податкові періоди.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд зазначає, що у процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, які б могли бути підставою для задоволення даного адміністративного позову.

На думку суду, відповідачем доведено правомірність свої дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Слов`янський комбінат м`ясопродуктів» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень – рішень від 14.05.2021 року форми В1 № 5468/05-99-18-05 та від 14.05.2021 року форми В4 № 5471/05-99-18-05 на загальну суму 4119144,50 грн. – відмовити повністю.

Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 23 листопада 2021 року.

Повний текст рішення виготовлений 03 грудня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко