Рішення № 101721483, 08.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
160/16012/21
Номер документу
101721483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року Справа № 160/16012/21 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання неправомірними дії, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій позивач просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 08.04.2015 року по 11.04.2016 рік для призначення пенсії за віком на пільгових умовах - один місяць служби за три місяця під час призначення пенсії за заявою від 18.06.2021 року.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період мобілізації на військову службу з 08.04.2015 року по 11.04.2016 рік, до пільгового стажу в потрійному розмірі.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду мобілізації на військову службу з 08.04.2015 року по 11.04.2016 рік в потрійному розмірі та виплатити відповідні суми починаючи з 18.06.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що був призваний на військову службу по частковій мобілізації, згідно з Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» №15/2015 від 14.01.2015 року та проходив військову службу у Військовій частині - польова пошта В5509 з 08.04.2015 року. Відповідно до Довідки Військової частини Польова пошта В5509 від 11.04.2016 року №1558, позивач з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичній операції та є учасником бойових дій. Реалізовуючи своє право на призначення дострокової пенсії за віком передбаченого ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 3 розділу XV 1 Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою. Листом №22629-19425/Р-01/8-0400/21 від 13.07.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило в пільговому зарахуванні строку участі в АТО до страхового стажу, мотивуючи тим, що законом не передбачено врахування до страхового стажу часу проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України» в кратному обчисленні, у зв`язку із цим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

09.11.2021 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він повністю заперечує проти позовних вимог. Вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, як учасник бойових дій. За даними електронної пенсійної справи, розмір пенсії обчислено, виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 30.04.2020, що складає 25 років 07 місяців 13 днів. Період участі в антитерористичній операції з 16.06.2015 по 14.11.2015 та з 13.01.2016 по 07.04.2016 зараховано до загального стажу для обчислення пенсії. Відповідно до довідки від 11.04.2011 № 1558, виданої Військовою частиною- польова пошта В5509 Міністерства оборони України, ОСОБА_1 дійсно в період з 16.06.2015 по 14.11.2015, з 13.01.2016 по 07.04.2016 приймав безпосередню участь у Антитерористичній операції. Згідно з пунктом 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінетів Міністрів України від 12.08.1993 № 637, військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах — один місяць служби за три місяці на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міністерством оборони. Зарахування періодів перебування в зоні антитерористичної операції, операції об`єднаних сил у троєкратному розмірі діючим законодавством не передбачено. Таким чином, вимоги позивача в частині зобов`язання Головне управління зарахувати ОСОБА_1 період участі в антитерористичній операції з 08.04.2015 по 16.04.2016 до стажу в потрійному розмірі та здійснити перерахунок пенсії з 18.06.2021 є безпідставними, оскільки Головне управління не має для цього правових підстав.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 указом Президента України «Про часткову мобілізацію» №15/2015 від 14.01.2015 року та проходив військову службу у Військовій частині - польова пошта В5509 з 08.04.2015 року.

Відповідно до Довідки Військової частини Польова пошта В5509 від 11.04.2016 року №1558, позивач з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичній операції.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 25.04.2016 року.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, як учасник бойових дій.

За даними електронної пенсійної справи, розмір пенсії обчислено, виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 30.04.2020, що складає 25 років 07 місяців 13 днів. Період участі в антитерористичній операції з 16.06.2015 по 14.11.2015 та з 13.01.2016 по 07.04.2016 зараховано до загального стажу для обчислення пенсії.

На заяву позивача з питання зарахування до страхового стажу в пільговому обчисленні періоду проходження військової служби відповідач повідомив, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується у трикратному розмірі до вислуги років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” (із змінами та доповненнями). Враховуючи зазначене, підстави щодо врахування періодів військової служби (безпосередньої участі в антитерористичній операції) з 16.06.2015 по 14.11.2015 та з 13.01.2016 по 07.04.2016 в 3-х кратному розмірі до страхового стажу відсутні, оскільки дане непередбачено Законом № 1058.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 08.04.2015 року по 11.04.2016 рік для призначення пенсії за віком на пільгових умовах - один місяць служби за три місяця під час призначення пенсії за заявою від 18.06.2021 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється, зокрема Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно пп. 1 п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відповідний висновок також міститься у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а.

Відповідно до Довідки Військової частини Польова пошта В5509 від 11.04.2016 року №1558, позивач з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичній операції.

Отже, на підставі наведених положень та враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про те, що позивач має право на зарахування наведених періодів з розрахунку один місяць служби за три місяці, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно було відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні періоди безпосередньої участі в Антитерористичній Операції на території Донецької та Луганської областей з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах - один місяць служби за три місяця під час призначення пенсії за заявою від 18.06.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

А порушені права позивача слід відновити шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового стажу періоди безпосередньої участі в Антитерористичній Операції на території Донецької та Луганської областей з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року з розрахунку один місяць служби за три місяці та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періодів безпосередньої участі в Антитерористичній Операції на території Донецької та Луганської областей з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року в потрійному розмірі та виплатити відповідні суми починаючи з 18.06.2021 року.

Щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в періоди 08.04.2015-15.06.2015 роки, з 15.11.2015 по 12.01.2016 роки, з 07.04.2016 по 11.04.2016 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах - один місяць служби за три місяця під час призначення пенсії за заявою від 18.06.2021 року, суд зазначає наступне.

Як зазначалося вище, відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах (ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Згідно відомостей трудової книжки позивача, яка надана разом із матеріалами пенсійної справи позивач з 03.09.2012 року до моменту призову - з 08.04.2015 року працював на посаді охоронця на підприємстві «Кам`янський елеватор» (№ запису 44) та 23.05.2016 був звільнений за згодою сторін (№ запису 45).

Таким чином, позивач до призову на військову службу не займав посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах, а отже в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статті 17, частини 5 статті 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Ґайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» та при зверненні до суду ним не були понесені судові витрати, відсутні підстави для стягнення судових витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 242-246, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання неправомірними дії, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні періоди безпосередньої участі в Антитерористичній Операції на території Донецької та Луганської областей з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах - один місяць служби за три місяця під час призначення пенсії за заявою від 18.06.2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового стажу періоди безпосередньої участі в Антитерористичній Операції на території Донецької та Луганської областей з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періодів безпосередньої участі в Антитерористичній Операції на території Донецької та Луганської областей з 16.06.2015 року по 14.11.2015 року, з 13.01.2016 року по 07.04.2016 року в потрійному розмірі та виплатити відповідні суми починаючи з 18.06.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 08.12.2021.

Суддя О.М. Неклеса