
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2021 року Справа № 160/17738/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною приховану відмову Виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо продовження Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 терміну дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами №363;
- зобов`язати Виконавчий комітет Криворізької міської ради розглянути заяву про продовження Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами №363 та прийняти відповідне рішення про продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами №363.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 24.06.2021р. звернулася до Відділу з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради з заявою про продовження терміну дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, однак не дивлячись на встановлений десятиденний строк Виконавчого комітету Криворізької міської ради в особі Відділу з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради не надав жодної відповіді.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Відділ з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради.
Згідно рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, ухвала суду від 04.10.2021р. та позов з додатками отримані відповідачем та третьою особою 11.10.2021р.
20.10.2021р. засобами електронного зв`язку та 27.10.2021р. засобами поштового зв`язку до суду надійшли пояснення третьої особи, згідно яких Відділ з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради просить суд відмовити позивачу у задоволені вимог в повному обсязі. В обґрунтування правової позиції зазначає, що розглянувши заяву позивача відділом у строк передбачений Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» направлено відповідь про порушення позивачем вимог п.3.2.11 Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 28.11.2007р. №1995, у зв`язку зазначає про відсутність безпідставного та протиправного відтермінування розгляду поданої позивачем заяви.
Станом на 08 грудня 2021 року правом на подання до суду письмового відзиву на позов відповідач не скористався.
Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).
Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі) та законодавчу встановлену послідовність надання письмових заяв по суті, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців 04.05.2017, про що здійснено запис №22270000000066111.
Видами економічної діяльності є рекламні агентства (код за КВЕД 73.11).
На підставі рішення від 10.08.2005р. №491 ФОП ОСОБА_1 (дозвіл переоформлено з ФОП ОСОБА_2 на ФОП ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 17.01.2018р.) видано дозвіл на розміщення зовнішньої реклами 363 за адресою АДРЕСА_1 , термін дії до 11.08.2021 року.
Заявою від 24.06.2021р. позивач звернулась до Відділу з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради з проханням продовжити термін дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами строком на 5 років №363 від 11.08.2005р. виданого на підставі рішення від 10.08.2005р. №491.
Листом від 08.07.2021 року за вих.№17/32/216 Відділ з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради повідомив позивача про розгляд заяви від 24.06.2021р. про продовження дозволу на розміщення зовнішньої реклами строком на 5 років №363 від 11.08.2005р., та зазначив, що при подачі заяви позивачем порушено вимог п. 3.2.11 Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 28.11.2007 року №1995, зі змінами та п. 16 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року №2067, а саме при продовжені дозволу його не було погоджено з власником (балансоутримувачем) місця розташування рекламного засобу або уповноваженою ним особою (органом), департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому міської ради, уповноваженим підрозділом Національної поліції в місті Кривому Розі та утримувачами інженерних комунікацій. Також в листі зазначено про повернення дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
В подальшому, 28.09.2021р. Відділом з питань реклами Виконкому Криворізької міської ради прийнято Припис №36 про усунення порушень порядку розміщення рекламних засобів у м.Кривому Розі, яким власнику рекламного засобу ФОП ОСОБА_1 приписано у семиденний термін з моменту отримання припису усунути вказані у приписі порушення шляхом демонтажу рекламної конструкції типу «світлодіодний екран» (дозвіл №363).
Вважаючи протиправною відмову Виконавчого комітету Криворізької міської ради у продовженні терміну дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами №363, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено перелік власних (самоврядних) та делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово - комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
Відповідно до пп. 7, 13, пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів міських рад належать, зокрема, організація благоустрою населених пунктів і здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів; надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Відносини, що виникають в процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами регулюються Законом України «Про рекламу».
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» визначено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Зовнішня реклама це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З метою врегулювання відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначення порядку надання дозволів на розміщення такої реклами, Кабінетом Міністрів України затверджені Типові правил розміщення зовнішньої реклами (постанова від 29.12.2003 № 2067, далі - Типові правила).
Пунктом 3 Типових правил передбачено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до п.5 Типових правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
Згідно з п. 6 Типових правил до повноважень робочого органу належить розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії, прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету, підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні, видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.
Пунктом 24 Типових правил передбачено, що підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного є виданий у встановленому порядку дозвіл. Дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві (пункт 23 Типових правил).
Дозвіл - це документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці (пункт 2 Типових правил).
З метою вдосконалення порядку розміщення зовнішньої реклами в місті з урахуванням архітектурних, планувальних, функціональних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та правил благоустрою, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 "Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами", керуючись Законами України "Про рекламу", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про планування і забудову територій", "Про основи містобудування", "Про благоустрій населених пунктів", "Про автомобільні дороги", рішенням Криворізькою міською радою від 28.11.2007 року №1995 зі змінами (https://kr.gov.ua/sesii_miskradi/sesii_miskoi_radi_za_2007_rik/xx_sesiya_miskoi_radi_v_sklikannya_28.11.2007/rishennya_%E2%84%961995_vid_28.11.2007), затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами в місті.
Рішення Криворізької міської ради від 23.05.2018 року №2719 (https://so.kr.gov.ua/ua/treezas_so/pg/3878777777_d1/) затверджено Положення про інспекцію з благоустрою виконкому Криворізької міської ради та на інспекцію з благоустрою виконкому Криворізької міської ради з 01.08.2018 року покладено функції робочого органу з питань реклами.
Рішенням Криворізької міської ради від 24.02.2021 року №273 (https://so.kr.gov.ua/ua/treezas_so/pg/5114277777_d1/), затверджено Положення про відділ з питань реклами виконкому Криворізької міської ради, згідно пунктами 1.1-1.2 якого Відділ з питань реклами виконкому Криворізької міської ради (надалі – Відділ) є самостійним неприбутковим структурним підрозділом виконавчого комітету міської ради, що утворюється й ліквідується відповідно до ст.54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міською радою та реєструється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» й іншими нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність неприбуткової організації, підзвітний і підконтрольний міській раді та підпорядкований виконкому міської ради й міському голові. Відділ є юридичною особою, правонаступником інспекції з благоустрою виконкому Криворізької міської ради в частині повноважень відділу з питань реклами, має реєстраційні рахунки в управлінні Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, печатки із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи й інші реквізити юридичної особи.
Отже, функції робочого органу з розміщення зовнішньої реклами у місті Кривому Розі до 24.02.2021 року виконувала Інспекція з благоустрою виконкому Криворізької міської ради, а з 24.02.2021 року Відділ з питань реклами виконкому Криворізької міської ради, який і наділений повноваженнями щодо продовження строку дії дозволу.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Рішенням суб`єкта владних повноважень, є акт виданий (прийнятий) суб`єктом владних повноважень, яким є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі, на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В даному випадку Виконавчий комітет Криворізької міської ради не здійснює владних управлінських функцій відносно продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, оскільки вказані функції виконує робочий орган - Відділ з питань реклами виконкому Криворізької міської ради, та відповідно виконавчим комітет Криворізької міської ради не приймається жодне рішення з питання продовження строку дії дозволу.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.
Суддя Д.В. Сидоренко