
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2021 року Справа № 160/18495/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг» до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та скасування розпорядження,-
ВСТАНОВИВ:
07.10.2021 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровської області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровської області № 236-о від 09.08.2021 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04080314201900538.
Одночасно позивач просив стягнути з ГУ ДПС у Дніпропетровській області витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг», 28.11.2019 було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, (реєстраційний номер ліцензії – 04080314201900538) за адресою місця торгівлі – Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, б. 196-А, АЗС. 07.10.2021 позивачем засобами поштового зв`язку було отримано розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за № 236-о від 09.08.2021 про анулювання ліцензій з додатками, згідно якого ТОВ «Грос Трейдінг» входить до переліку об`єктів господарювання яким анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, підстава анулювання ліцензії є встановлення відповідачем факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Позивач вважає, що оскаржуване розпорядження № 236-о від 09 серпня 2021 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04080314201900538 є протиправним, прийнято безпідставно та підлягає скасуванню, оскільки в оскарженому розпорядженні не зазначено, з яких фактичних підстав, на підставі яких доказів, контролюючий орган зробив висновок про подання ТОВ «Грос Трейдінг» документів, які не видавалися, не погоджувалися компетентними органами, а також не зазначено, які саме конкретно документи вважаються такими, що не видавалися чи не погоджувалися такими органами, а тому відсутність вказаної інформації в оскарженому розпорядженні фактично унеможливлює перевірку правомірності підстав для його прийняття, що свідчить про протиправність такого розпорядження.
12.10.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) учасників справи.
09.11.2021 від представника відповідача надійшов відзив, відповідно до якої зазначено, що ГУ ДПС в рамках міжвідомчої регіональної роботи групи щодо боротьби із нелегальним обігом із роздрібною торгівлею пальним на території Дніпропетровської області з метою здійснення контролю у сфері обігу пального проведено перевірку ТОВ «Грос Трейдінг» за вказаною адресою, в ході якої надано документ на підставі якого видано ліцензію, а саме декларацію про готовність об`єкта до експлуатації. З метою встановлення автентичності зазначеної декларації направлено запит до Департаменту архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області від 01.07.2021 № 45118/06/04-36-09-01-22. Листом від 21.07.2021 № 1004-1.13/555 Департаментом архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області надано відповідь, що згідно Реєстру відсутня інформація щодо видачі/реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, б. 196 А, АЗС.
У зв`язку із вищевказаним, на підставі ст. 15 Закону № 481, ГУ ДПС у Дніпропетровській області у результаті отриманої від уповноваженого органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавались та не погоджувались такими органами та встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах поданих разом із заявою на отримання ліцензії, прийнято розпорядження № 236-о від 09.08.2021 щодо анулювання ліцензій право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «Грос Трейдінг»
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 року у справі № 160/18495/21 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг» про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг» до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 236-о від 09.08.2021 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04080314201900538 – задоволено. Зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 236-о від 09.08.2021 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "Грос Трейдінг" реєстраційний номер: № 04080314201900538 до набрання рішенням суду у справі № 160/18495/21 законної сили.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області. Установлено, що права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
У постанові зазначено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Статтею 52 КАС України визначено процесуальне правонаступництво.
Так, відповідно до ч.1 ст.52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до відомостей з ЄДРПОУ з 30.09.2020 р. створено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код 44118658), яке згідно Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України №643 від 12.11.2020 р., утворено на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Отже, з 30.09.2020 року повноваження перейшли до Державної податкової служби України (як до юридичної особи, якій належить відокремлений підрозділ), а тому Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) вибуло зі спірних відносин, у зв`язку з чим не може виконувати свої функції та повноваження.
На підставі викладеного вище, суд прийшов до висновку про наявність підстав замінити позивача у справі №160/18495/21 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРППОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) з викладенням тексту зазначеної ухвали безпосередньо в тексті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/18495/21, дотримуючись при цьому принципу процесуальної економії в адміністративному судочинстві та з урахуванням вимог ч.5 ст.243 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРОС ТРЕЙДІНГ" (код ЄДРПОУ 42859585) згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та громадських формувань зареєстровано як юридична особа 04.03.2019 року за № 12291020000003967.
Основним видом діяльності позивача є 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
У 2019 році позивачем була отримана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, а саме: ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний № 04080314201900538 від 28.11.2019 р., строк дії - до 28.11.2024, адреса місця торгівлі: Україна, Дніпропетровська обл., м. Новомосковськ, вул.Сучкова 196А, АЗС.
07.10.2021 позивачем засобами поштового зв`язку було отримано розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за № 236-о від 09.08.2021 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний № 04080314201900538 від 28.11.2019 р., строк дії - до 28.11.2024, адреса місця торгівлі: Україна, Дніпропетровська обл., м. Новомосковськ, вул.Сучкова 196А, АЗС.
Не погодившись з означеним розпорядженням, ТОВ «Грос Трейдінг» звернулось до суду із позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним його виробництвом та обігом на території України регулює Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон №481/95-ВР).
У відповідності до положень статті 1 Закону №481/95-ВР, ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі.
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про:
ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім`я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб`єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва);
місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса);
дату видачі/призупинення/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.
Анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.
Згідно з положеннями статті 15 Закону України №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.
Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:
заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;
рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво)марок акцизного податку(стосовно імпортерів);
рішення суду про встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;
рішення суду про встановлення факту переміщення суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;
порушення вимог статті 15-3цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;
отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;
встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання.
Відповідно до статті 1 Закону №481/95-ВР, тимчасово до 01.01.2022 року, суб`єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 01.01.2014.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - «Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального»), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 19.06.2019 (далі - Порядок №545).
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 545, Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб`єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 та 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (пункт 2 Порядку № 545).
Підставою для виключення суб`єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 та 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (пункт 6 Порядку № 545).
Інформація про суб`єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії (пункт 7 Порядку №545).
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального розміщується на офіційному веб-сайті ДФС (пункт 8 Порядку №545).
Інформація, що міститься в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, є відкритою (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) (пункт 9 Порядку №545).
Обов`язкове передування анулюванню ліцензії процедури податкової перевірки, вказаний Закон № 481/95-ВР не передбачає.
У контексті наведених вище положень норм чинного законодавства, контролюючий орган наділений повноваженнями щодо анулювання ліцензій на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним з підстав встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття рішень про таке анулювання та внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про суб`єкта господарювання щодо анулювання ліцензій.
Зі змісту наведених приписів статті 15 Закону № 481/95-ВР, нормами чинного законодавства чітко регламентовано послідовну процедуру анулювання ліцензій на роздрібну торгівлю пальним, яка полягає у такому:
1. встановлення обставини, яка визначена статтею 15 Закону №481/95-ВР як підстава для анулювання ліцензії;
2. прийняття органом, який видав ліцензію, письмового розпорядження про її анулювання;
3. внесення відомостей про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Судом встановлено, що підставою для прийняття оскарженого розпорядження та анулювання ліцензій позивача на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 04080314201900538 від 28.11.2019 р., строк дії - до 28.11.2024 р., адреса місця торгівлі – Україна, Дніпроптеровська обл., м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 196А, АЗС, став лист від 21.07.2021 № 1004-1.13/555, в якому повідомлено, що згідно Реєстру відсутня інформація щодо видачі/реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, б. 196 А, АЗС.
Разом з тим, під час прийняття оскарженого розпорядження контролюючим органом не було враховано, що споруда (об`єкт), розташований за адресою: Україна, Дніпроптеровська обл., м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 68 А, належать на праві приватної власності Товариству з обмеженою відповідальністю «Альфа Старк».
Отже, право власності на вищевказаний об`єкт зареєстровано належним чином та відомості про право власності на останній міститься у державному реєстрі прав, є відкритими та загальнодоступними, як за об`єктом нерухомого майна, так і за суб`єктом права.
За приписами статті 15 Закону №481/95-ВР, для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Судом встановлено, що для отримання ліцензій: реєстраційний № 04080314201900538 від 28.11.2019 на право роздрібної торгівлі пальним за відповідною адресою, позивачем подано до контролюючого органу відповідно до норм чинного законодавства України заяву на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. До зазначеної заяв позивачем долучено необхідний повний пакет документів, який передбачений нормами Закону №481/95-ВР, разом із правовстановлюючими документами на майно.
Після отримання заяви з доданими до неї документами, контролюючим органом видана позивачу ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, що свідчить про те, що контролюючим органом належним чином перевірено надані суб`єктом господарювання документи та визнано їх достатніми для видачі ліцензій.
Отже, при поданні до контролюючого органу позивачем документів для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним позивачем були дотримані приписи статті 15 Закону №481/95-ВР.
Окрім цього у листі Департамента архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області зазначено лише про відсутність інформації в Реєстрі щодо видачі/реєстрації декларації, а не вказано про її невидачу/непогодження чи взагалі відсутність такої декларації та її реєстрації.
Відповідно до п.2 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011 (у редакції, яка була чинною у 2011 році), прийняття в експлуатацію об`єктів, що належать до І-III категорії складності, та об`єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - Інспекція) поданої замовником декларації про готовність об`єкта до експлуатації (далі - декларація).
Відповідно до п. 17 Порядку, реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об`єкта.
Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об`єкта на безоплатній основі.
Відповідно до п.18 Порядку, один примірник декларації після проведення і реєстрації повертається замовнику, а другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала.
Тобто, єдиним документом, що надається замовнику на підтвердження реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації, є сама декларація з відміткою про її реєстрацію, проставленою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області.
Отже, твердження відповідача про відсутність в реєстрі інформації про реєстрацію декларації чи щодо незбереження в матеріалах архівних справ є безпідставним та необґрунтованим, оскільки ані самі замовники будівництва, ані власник нерухомого майна (ТОВ «АЛЬФА СТАРК»), у яких позивач в подальшому орендував вказаний об`єкти, не мав ані права, ані жодної можливості внести інформацію про реєстрацію вказаної декларації до відповідних реєстрів і передати її в архів, оскільки це обов`язки державних органів.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З урахуванням викладеного вище, та на підставі наявних у матеріалах справи доказів, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 242 - 244, 246, 250, 254, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг» (51200, Дніпропетровська обл., м. Новомосковськ, вул. Зіни Бєлої, б. 156, кв. 8, кімн. 4, код ЄДРПОУ: 42859585) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ: ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровської області № 236-о від 09.08.2021 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 04080314201900538.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Грос Трейдінг» (51200, Дніпропетровська обл., м. Новомосковськ, вул. Зіни Бєлої, б. 156, кв. 8, кімн. 4, код ЄДРПОУ: 42859585) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ: ВП 44118658 ) судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко