Рішення № 101721250, 07.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
160/11296/21
Номер документу
101721250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2021 року Справа № 160/11296/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровський області щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» у підтверджені статусу платника єдиного податку 4 групи відповідно до листа №14209/6/04-36-18-14-15 від 31.03.2021 та виключення з реєстру платників єдиного податку з 01.01.2021;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровський області відновити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» в реєстрі платників єдиного податку Державної податкової служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не погоджується з рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області, яке викладене у листі від 31.03.2021 №14209/6/04-36-18-14-15 про не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2021 році та вважає його необґрунтованим та незаконним, оскільки Податковим кодексом України визначено підстави анулювання реєстрації платника єдиного податку (п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу), а також підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (п.295.9.1 ст.295 Податкового кодексу). Водночас, Податковий кодекс України не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у п.295.9.1 п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що на платника єдиного податку четвертої групи покладено обов`язок щорічного підтвердження статусу платника податку шляхом подання до 20 лютого поточного року документів, передбачених пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України. Оскільки позивачем не подано розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік, то відповідач вважає, що відсутні законні підстави для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2021 році ТОВ "ЕКОСАД".

Також, від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання про заміну відповідача у справі, а саме: ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на правонаступника – відокремлений територіальний підрозділ Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ ВП 44118658).

Розглянувши дане клопотання, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Так, 30.09.2020 проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.

Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Таким чином, на теперішній час всі права та обов`язки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658).

Згідно зі ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне здійснити процесуальне правонаступництво, шляхом заміни відповідача - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658).

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "ЕКОСАД" зареєстровано як юридична особа, основним видом діяльності якого є вирощування зерняткових і кісточкових фруктів.

На виконання норм ПК України позивачем 09.02.2021 подано до контролюючого органу наступні документи:

- податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи №9017825756 від 09.02.2021 «Звітна»;

- податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи №9017825746 від 09.02.2021 «Загальна», «Звітна»;

- відомості про наявність земельних ділянок (Додаток 1 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) №9017805746 від 09.02.2021 «Загальна», «Звітна»;

- відомості про наявність земельних ділянок (Додаток 1 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) №9017805756 від 09.02.2021 «Звітна».

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області листом від 31.03.2021 №14209/6/04-36-18-14-15 повідомлено позивача про те, що ТОВ "ЕКОСАД" 09.02.2021 надано загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи; звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік не подано, у зв`язку з чим відсутні законні підстави для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2021 році. Також, повідомлено про те, що загальна звітна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи №9017805746; звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи №9017805756 не визнаються податковою звітністю.

Позивач вважає, що позбавлення його статусу платника єдиного податку четвертої групи є протиправним, оскільки положення п.299.10 ст. 299 ПК України не визначають такої підстави для анулювання реєстрації платника податку, як порушення строків подання звітності.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.03.2021 №6589/04-36-18-14 «Про виключення з Реєстру платників єдиного податку четвертої групи» анульовано реєстрацію ТОВ «ЕКОСАД» платником єдиного податку четвертої групи шляхом виключення його з Реєстру платників єдиного податку четвертої групи за рішенням контролюючого органу з 01.01.2021. Із вказаного Рішення вбачається, що воно прийнято за результатами розгляду доповідної записки від 31.03.2021 щодо перебування в Реєстрі платників єдиного податку четвертої групи.

Доказів направлення на адресу позивача даного Рішення, відповідачем до суду не надано.

Вважаючи відмову у підтверджені статусу платника єдиного податку 4 групи, викладену у листі №14209/6/04-36-18-14-15 від 31.03.2021 протиправною, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України від 28.12.2014 №71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності з 01.01.2015) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).

Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб`єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України передбачено, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Аналіз наведених норм свідчить, що до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Водночас пп.295.9.1 п.295.9 ст.295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу;

Відповідно до п.299.1, п.299.2 ст.299 ПК України реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (п.299.10 ст.299 ПК України) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (п.291.5-1 ст.291 ПК України), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Водночас, суд зазначає, що наслідки неподання або несвоєчасного подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності визначені ст.120 ПК України та тягнуть за собою накладення штрафу у визначених Законом розмірах.

Відповідно до п.299.10 ст.299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

- подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків- і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

- припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

- у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;

- якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

- якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Згідно з абз.2 п.299.11 ст.299 ПК України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Суд зазначає, що ПК України передбачений порядок реєстрації або анулювання реєстрації платників єдиного податку. Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Однак, відповідач відмовив позивачу у підтверджені статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік без проведення такої перевірки.

Суд зазначає, що вимогами чинного ПК України не передбачено порядку відмови контролюючим органом у підтверджені статусу платника єдиного податку четвертої групи за результатами подання вказаних у пп.298.8.1 п. 298.8 ст.298 ПК України документів.

Водночас, контролюючий орган має право прийняти рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи, згідно передбаченого Податковим кодексом України порядку.

Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Суд зазначає, що для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи мають бути виконані всі вимоги передбачені Податковим кодексом України.

Отже, у відповідності до норм чинного законодавства у відповідача були відсутні будь-які підстави у відмові позивачу у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач протиправно прийняв рішення про відмову позивачу у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, а отже зазначене рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача відновити позивачу статус платника єдиного податку 4 групи з 1 січня 2021 року.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2270,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст.77, 139, 241-246, 250, 257 – 262 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровський області щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» у підтверджені статусу платника єдиного податку 4 групи відповідно до листа №14209/6/04-36-18-14-15 від 31.03.2021 та виключення з реєстру платників єдиного податку з 01.01.2021.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровський області відновити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» в реєстрі платників єдиного податку Державної податкової служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОСАД» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська